і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь

ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ: ДОДАТОК, ОЗНАЧЕННЯ, ОБСТАВИНА

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ: ДОДАТОК, ОЗНАЧЕННЯ, ОБСТАВИНА

Мета:

навчити учнів розрізняти другорядні члени речення (додатки, означення, обставини), виділяти їх у контексті умовними позначками; формувати загальнопізнавальні вміння ставити запитання до другорядних членів речення, визначати їхню синтаксичну роль і спосіб морфологічного вираження;за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного

матеріалу виховувати почуття любові до рідного народу, його минулого.

Правопис:

тире між підметом і присудком.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія:

засвоєння нових слів.

Орфографія:

Граматика:

слова з ненаголошеними голосними е, и, що перевіряються наголосом.

способи вираження означення, додатка й обставини різними частинами мови.

Культура мови і стилістика:

засвоєння складних випадків слововживання.

Обладнання:

Тип уроку:

підручник

урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Психологічна настанова й внутрішня мотивація щодо вивчення теми «Другорядні члени речення». Ознайомлення учнів із ходом навчальної діяльності.

  • Бліц-опитування «Так чи ні»
    1. Граматична основа речення - підмет і присудок (так)
    2. Дівчинка і хлопчик- це словосполучення (ні)
    3. Хороша дівчинка - головне слово хороша (ні)
    4. Я займаюсь спортом - односкладне речення (ні)
    5. Як я люблю вчитися! - окличне (так)
    6.За емоційним забарвленням є розповідні, питальні, спонукальні речення (ні)
    7. Підмет може бути неозначеною формою дієслова (так)
    8. Тире ставиться, якщо підмет і присудок виражені іменниками (так)
    9. Поширене словосполучення - словосполучення, що має більше, ніж два слова (так)

2

  • ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку

Є члени речення не головнi,

I звуть їх просто другоряднi.

До них питання де? куди? кому?

кого? чого? ким? чим? чому?

який? і звiдки? i коли?

Потрiбнi в реченнi вони.

Без них суха була би мова,

Одноманiтна, не чудова.

  • Проблемне питання: яку роль відіграють у реченні другорядні члени?

Творче спостереження над мовним матеріалом на основі тексту

  • Прочитати текст. Визначити стиль і тип висловлювання. Виписати словосполучення з виділеними словами. Пояснити лексичне значення незрозумілих слів.

Задумавши похід проти ворогів, татар, турків та поляків, запорозькі козаки вхолосту били на Січі з найбільших гармат. Потім посилали кругову повістку козакам-зимівчакам, які жили у степу по хуторах, слободах та землянках-бурдеях. На такий поклик поспішали, як бджоли до своїх вуликів, звідусіль козаки до збірного пункту, хто пішки, хто верхи, із зброєю та продовольчими припасами.

  • Поставити запитання до виділених слів, визначте їх синтаксичну функцію.

V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.

Робота з таблицею ст. 64

Вправа 135

VІ. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення

загальнопізнавальних умінь з теми. Виконання пізнавальних практичних завдань аналітичного характеру

Лінгвістичне дослідження

  • Провести дослідження: ставлячи запитання від підмета, визначте, які слова залежать у реченні від нього; так само з'ясуйте слова, залежні від присудка. Пояснити правопис виділених слів.

1.Запорозька Січ була закладена в гирлі річки Чортомлик, тому її і називають Чортомлицькою Січчю. 2. Український народ і сьогодні звуть козацьким.

4

3.Запорозька Січ входила до козацької держави. 4. Січ була оточена високим частоколом Гетьманщини. 5. Мені подобаються розповіді про козаків.

  • Визначити кількість звуків і букв у слові «Січчю».

Вправа 137

Фізкультвилинка

Ми писали, ми трудились,

Наші руки вже стомились,

А щоб гарно написати,

Треба пальці розім’яти.

Руки кілька раз тряхнемо

І писати знов почнемо,

Відпочивши дружно враз

Приступив до праці клас.

Ти – коректор

  • Відредагувати і записати речення.

1. Запорожці були сміливими і безстрашними людьми. 2. Чатовий піднявся вгору на пагорб і подивився довкруг. 3. Швидкі мчали татари на своїх низькорослих конях.

Творча робота

  • Скласти речення за схемами:


Вправа 139

VІІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

  • Подумати й дати відповіді на питання:

1. Яку роль виконують другорядні члени речення в мовленні?

2. На які види поділяються другорядні члени речення?

3. Який член речення називається додатком? Що означає, на які питання відповідає, чим виражається?

4. Який член речення називається означенням? Що означає, на які питання відповідає, чим виражається?

5. Який член речення називається обставиною? Що означає, на які питання відповідає, чим виражається?

VІІІ. Підсумок уроку

ІХ. Домашнє завдання

Вивчити §15 Вправа 145

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

  • Додано
    01.03.2018
  • Розділ
    Українська мова
  • Клас
    5 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    190
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    1
  • Номер материала
    CS128490
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання