Довготерміновий етномистецький проект «Пробудження»

Опис документу:
Мистецтво

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Довготерміновий етномистецький проект «Пробудження»:

Відродження, збереження і розвиток традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів в Україні (зокрема – в м. Ніжин Чернігівської області);

Активізація роботи осередків народних промислів у Ніжині, як об’єктів туризму та чинників актуалізації національної культурної спадщини.

Розділ 1

Актуальність проекту

Нині в Україні спостерігається процес повернення суспільства до забутих першоджерел, відродження свого, національного, близького всім і кожному українцеві. А це неможливо зробити без вивчення і популяризації культурної спадщини своєї маленької батьківщини, регіону, в котрому народився і живеш. Для пробудження дещо забутого – необхідним є пошук нових можливостей розвитку та створення умов для відновлення й відродження ремесел і промислів рідного краю (в даному випадку – міста Ніжина, як прадавнього центру ремісництва всього Лівобережжя).

До того ж, як стало відомо 9 листопада 2016 року, Ніжин отримав перемогу у Всеукраїнському конкурсі «7 чудес України. Історичні міста та містечка», виборовши 6-те місце з-поміж 21 міста-фіналіста з усіх регіонів України. (Конкурс проводив Фонд Миколи Томенка «Рідна країна»).

Тепер спільним завданням усіх патріотів славного Ніжина стало прагнення перетворити дане містечко в туристичну перлину Лівобережжя, зберегти його унікальну історію та архітектуру, створити в древньому місті національний історико-архітектурний заповідник.

Доповненням до реалізації вищеназваного завдання може слугувати впровадження в життя авторського проекту «Пробудження», однією з віх якого є й історичний екскурс у минуле (Див. Додатки «Ніжин – місто творців»).

Відродження і розвиток давніх ремесел та художніх промислів є вагомим пріоритетом у стратегії розвитку міста Ніжина і регіону вцілому, що підтверджується й низкою нормативно-правових актів та програм (зокрема: Указ Президента України «Про заходи щодо відродження традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів в Україні» № 481/2006, Закон України «Про народні художні промисли», Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації Закону України «Про народні художні промисли», Розпорядження Кабінету Міністрів України № 145-р. «Про впровадження кластерної моделі розвитку народних художніх промислів», Постанова Верховної Ради України «Про збереження та розвиток народних художніх промислів України в ринкових умовах», Постанова Кабінету Міністрів України «Державна програма збереження, відродження та розвиток народних художніх промислів» тощо. Політика держави щодо народних художніх промислів регламентується «Основами законодавства України про культуру», Законами України «Про професійних творчих працівників та творчі спілки», «Про художні народні промисли»).

На відміну від більшості природних, культурні ресурси можна створювати, і осередки народних ремесел є тим середовищем, яке цьому оптимально сприяє.

Налагодженню культурного співробітництва для відродження, вдосконалення, модернізації, охорони та збереження народних художніх промислів, зокрема через розвиток творчих індустрій, культурного туризму, сприяння розвитку культурних цінностей, поліпшення можливостей міжнародного та транскордонного співробітництва на міжособистісному, регіональному й міжнародному рівнях сприятиме створення в місті плідних умов для творчості народних майстрів, більш ефективного використання культурних ресурсів території, активного залучення територіальної громади (зокрема й майстрів народних промислів міста), об’єднання зусиль органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, наукових установ й самобутніх митців.

Але народні промисли й ремесла здатні розвиватися лише за умови припливу нових, свіжих сил, молодого талановитого поповнення, яке продовжуватиме справу заслужених майстрів. У Ніжині живе багато народних умільців, які готові навчити своєму ремеслу молодих городян, передати їм фахову освіту й художній досвід.

Отже, настав час популяризації народних промислів, як в спеціальних навчальних закладах, так і в позаурочній та індивідуальній роботі, в гуртках художньої і художньо-технічної творчості, під час роботи на майстер-класах, пленерах, виставках, фестивалях тощо. Саме так учні зможуть проявити свої здібності та таланти, задовольнити потреби у творчій роботі обраного напряму, здобути додаткову освіту, в тому числі й професійного спрямування. Результатом такої співпраці є виховання майбутнього фахівця з високою загальною культурою, зі сформованим стійким інтересом до творчої діяльності, практично підготовленого виконувати творчі завдання, що мають професійний характер або відповідають його потребам.

Про такий освітній підхід зазначено і в директивних документах МОН України з питань розвитку позашкільної освіти, де вказується, що її заклади й надалі залишаються осередками всієї організаційно-масової роботи з дітьми та молоддю, забезпечуючи їх змістовне дозвілля через участь у творчих конкурсах, фестивалях, виставках тощо.

Саме освітні заклади міста здатні стати носіями кращих спадкоємних традицій народного мистецтва, що склались на території Ніжина, на основі колективного освоєння й творчої співпраці поколінь майстрів народних художніх промислів, організувати роботу з передачі власного художнього досвіду і традицій народного мистецтва. Це відкриє доступ до художньої спадщини, допомагатиме збагаченню дитячої творчості новими ідеями.

Однак, основними проблемами організації творчої діяльності в умовах вищеназваних завдань є недостатня кількість науково-методичної та навчально-методичної літератури для забезпечення ефективної творчої діяльності на основі наукових підходів (компетентнісного, інтегративного, особистісно орієнтованого), психолого-педагогічних знань щодо творчої діяльності, розвитку творчого мислення, здібностей та обдарувань учнів.

Дещо поповнити цю нестачу й здатен проект «Пробудження», котрий пропонує саме такі видання: програму для школярів з вивчення народних промислів, енциклопедичну казку (нон-фікшн) з образотворчого й декоративно-ужиткового мистецтва зі вкрапленнями майстер-класів для учнів середнього шкільного віку, книжку-мальованку для малят.

Головним завданням Проекту «Пробудження» є формування особистості на духовних надбаннях предків: утверджуючи нову духовність, продовжувати і розвивати культурно-історичну національну спадщину, міські традиції з метою забезпечення вічності й безсмертя українського народу. Основною допомогою проекту «Пробудження» в цій святій справі вбачаємо випуск вищеперерахованих посібників.

Ніжин має стати важливим осередком розвитку й популяризації народного мистецтва, естетичного виховання молоді, утвердження спадкоємності тисячолітньої художньої культури України. А розвиток народних художніх промислів у місті здатен бути одним із перспективних напрямів розвитку економіки в окрузі, забезпечити формування тих унікальних конкурентних переваг, що сприятимуть регіональній та міжнародній спеціалізації регіону.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!