Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Тема. Досліджуємо таблиці додавання і віднімання числа 1.
Мета: на основі практичних вправ і знань про послідовність чисел у натуральному ря
ді розкрити прийоми додавання і віднімання 1; звернути увагу учнів на те, що при
додаванні 1 одержимо наступне число, а при відніманні 1 — попереднє; розкрити
принцип складання таблиць додавання і віднімання 1; удосконалювати обчислю
вальні навички; виховувати старанність.
Хід уроку
I. Актуалізація знань.
Веселі задачі
• Горобець і три синиці
Он летять до годівниці.
Скільки пташок, підкажіть.
Будуть вдячні за обід?
— Як ви рахували?
— Як називаються числа при додаванні?
• Були у нашому дворі
Два горобці, три снігурі.
Хто може скласти лік птахам,
Всім горобцям і снігурам?
• Три ворони посварились,
Бо зернят не поділили.
На їх шум ще три примчало.
Скільки пташок разом стало?
2. Робота з числовим рядом
8; 10; 6; 4; 3; 2; 1; 5; 7; 9.
— Назвіть числа від найменшого до найбільшого.
— Назвіть будь-яке число, потім — наступне до нього; попереднє.
— Я задумала число, збільшила його на 1, одержала 6. Яке число я задумала?
— Назвіть попереднє число до числа 4.
— Назвіть «сусідів» числа 5.
— Доповніть 6 до 10.
3. Гра «Допоможи Незнайкові» (Робота в групі)
3 + 2 = 6 2 + 0 = 2 4 - 1 = 1
5 + 0 = 6 9 - 1 = 7 8 + 1 = 9
-Знайдіть помилку.
Робота над темою урока
Практична робота з паличками для лічби
— Покладіть 1 паличку на парту, поруч покладіть ще одну паличку.
— Скільки паличок одержали? (2) Запишемо: 1 + 1 = 2. Яку математичну
дію виконали? (Додавання) Уявіть, що я додам ще одну паличку. (Паличку
вчитель не додає.) Запишіть розв’язання. (2 + 1 = 3)
Таким чином складається вся таблиця додавання, решту прикладів
діти диктують учителеві і записують у зошит, а вчитель — на дошці.
Потім необхідно проаналізувати таблицю: перший доданок збільшується
на 1, другий залишається без зміни, результат дії — сума — теж збільшується на 1.
— Прочитайте всі приклади. Яке число додавали в кожному прикладі? (1)
— Тому таблиця й називається «Додати 1».
— Порівняйте перший доданок і суму в кожному прикладі. Що можна про
них сказати? (Перший доданок — попереднє число, а сума — наступне.)
Висновок. Якщо до числа додати 1, то одержимо наступне число.
Аналогічно проводиться робота над складанням таблиці «Відняти 1». Діти
записують приклади у зошит, а вчитель — на дошці.
— Прочитайте кожний приклад. Порівняйте відповідь із числом, від якого
віднімали 1. Яке число одержували? (Попереднє)
Висновок. Якщо від числа відняти 1, то одержимо попереднє число.
Робота в зошиті с.49
Завдання 1
-Самостійно знайдіть значення виразів (Самоперевірка)
Завдання 2
Скільки треба додати до 4, щоб отримати 6?
Скільки треба додати до 6, щоб отримати 9?
Скільки треба додати до 3, щоб отримати 5?
Скільки треба додати до 4 , щоб отримати 8?
Завдання № 3, 4
Прокоментуйте малюнки. Доповніть схеми. Складіть вірази.
Завдання 5
Наведи та домалюй.
Рефлексія
— Прочитайте відповіді таблиць «Додати 1», «Відняти 1».
— З яких частин складається задача?
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»