Дослідницька діяльність з дітьми дошкільного віку

Опис документу:
Розробка дослідницької діяльності для дітей дошкільного віку за об`єктами живої та неживої природи(сніг, вода,рослинний світ, виготовлення герарію,одяг, папір тощо). За допомогою нескладних дослідів діти можуть як під керівництвом вихователя так і самостійно зможуть знайомитись з навколишнім середовищем.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ДОСЛІДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

Дослідницька робота 1

Тема. Сніг.

1. Розповідь вихователя.Сніжинки – це тонкі крижинки різної форми. У морозяну, безвітряну погоду сніг падає окремими сніжинками. А під час сильного вітру сніжинки перетворюються на ніжний пил. Вітер скочує сніжинки в білі кульки. Вони схожі на сніжки, які ми ліпимо зі снігу, тільки дуже маленькі, мов горошинки. Сніжинки падають на землю з хмар.

2. Спостереження.

  • Узяти сніг у руки і скачати в колобок.

  • Спіймати сніжинку на долоню, потримати і роздивитися, що з нею

відбувається.

  • Спіймати сніжинку на кольоровий папір. Роздивитися її форму.

  • Походити по снігу, знайти залишені сліди і визначати їх напрямок.

  • Поспостерігати, як прибирають сніг снігоприбиральні машини.

  • Лопаткою розрізати кучугури, звернути увагу на щільність, крихкість снігу.

3. Дослід.

Набрати сніг у посудину, принести в групову кімнату. Спостерігати, що сталося зі снігом у приміщенні. Роздивитися воду, відзначити, що вона брудна: у ній пил, бруд, дрібні предмети тощо. Пояснити, що, падаючи, сніжинки зібрали всі частинки, які були в повітрі. Зі снігом в організм можуть потрапити різні мікроби, тому брати до рота сніг не можна.

Дослідницька робота 2

Тема. Зимовий вітер.

1. Розповідь вихователя.

У холодний ясний зимовий день дорогою «біжать» снігові струмені. Сильний вітер підіймає в повітря сніговий пил, і вздовж дороги стелиться хурделиця. Якщо в цей час падає сніг і кучугури швидко ростуть, потріб-но перечекати негоду. У хурделицю йти і їхати важко, можна заблукати і замерзнути.

2. Дослід. Визначити напрямок вітру (за допомогою вертушки, прапорця, іншого оснащення).

Дослідницька робота 3

Тема. Райдуга.

1. Розповідь вихователя.

Особливо яскрава, святкова райдуга утворюється після літньої зливи чи під час грози. Райдуга з’являється після дощу, коли з-за хмар визирає сонце, у протилежній сонцю стороні. Якщо стати обличчям до сонця, то райдугу не можна буде побачити.

2. Спостереження.

- Помилуватися райдугою, відзначити, чим вона подобається.

- Назвати побачені в райдузі кольори.

3. Дослід.

Утворити райдугу, розбризкуючи воду з високо піднятої лійки. (Воду потрібно розбризкувати проти сонячних променів.)

Дослідницька робота 4

Тема. Глина.

Для проведення роботи знадобиться глина, дощечки за кількістю дітей.

Дослід з елементами розповіді.

- Глина – матеріал, який дає нам природа. Навіщо потрібна глина? З неї можна виробити багато різних речей, корисних у хатньому вжитку.

Погляньте, як я легко відриваю шматочки глини від великої грудки. (Вихователь роздає дітям шматочки глини.) Спробуйте і ви пом’яти глину в руках. Яка вона? Люди навчалися робити з глини багато потрібних і красивих предметів: посуд, іграшки, будівельні матеріали.(Доцільно показати малюнки із зображенням глиняних предметів.) Спробуйте кинути шматочок глини на дощечку. Розбилася глина? Ні. У сирому вигляді глина не б’ється, а якщо її висушити, обпекти в печі, вона стане твердою і зможе легко побитися. Ось чому глиняними виробами слід користуватися обережно. (Можна запропонувати дітям виліпити з глини будь-який предмет.)

Дослідницька робота 5

Тема. Тканина.

Для роботи знадобляться зразки тканин, збільшувальне скло (бажано для кожної дитини).

Дослід з елементами розповіді.

- Погляньте на зразки тканин, торкніться їх. Ви відчули, що тканини різні на дотик: гладенькі, колючі, прохолодні тощо.А що спільного в усіх тканин? Розгляньте тканину через збільшувальне скло. З чого складається тканина? Правильно, з ниток, які переплетені між собою. Міцність ткани-ни залежить від якості ниток, з яких її виготовили: з товстих ниток вихо-дить товста тканина, з тонких – тонка. Скажіть, що шиють із товстих тка-нин? Із тонких? Знайдіть серед зразків тканин кольорові. Гарно розфарбо-вано, чи не так? Але такою тканина стала не одразу, спочатку вона була білою. Художник придумав малюнок, потім за допомогою спеціальних верстатів його намалювали на тканині. (Можна запропонувати дітям зіб-рати колекцію тканин в альбомі.)

Дослідницька робота 6

Тема. Папір.

Для роботи знадобляться зразки різного паперу.

Дослід з елементами розповіді.

- Роздивіться шматочки різного паперу. Що ви можете про них розказа-ти? (Папір різний на дотик: гладенький, цупкий, тоненький тощо.) А ска-жіть, які предмети виготовлені з паперу? (Зошит,книга, журнал, газета, серветки тощо.) А чи знаєте ви, з чого роблять папір? Його виготовляють із деревини. Дерево розпилюють на полінця, полінця розбивають на друз-ки, друзки варять у спеціальних розчинах – утворюється паперова маса. Спеціальні машини її перемішують і віджимають, розпрямлюючи гарячи-ми валами (немов праскою) і змотують у величезні рулони.(Можна запро-понувати дітям створити колекцію паперу,аналогічну до колекції тканин.)

Дослідницька робота 7

Тема. Одяг. Взуття.

- На столах у дітей лежать зразки тканин,з яких шиють одяг

(хутро,шерсть, вовна, льон, шовк, шифон).

- Спробуйте розподілити тканини на дві групи: для зимового одягу та літ-

нього вбрання. Поясніть свій вибір.

Дослідницька робота 8

Тема. Хліб – наше багатство.

На столах у дітей лежать колоски різних зернових культур: жита, пшени-ці, вівса, ячменю, а також кукурудза.

- Як ви гадаєте, про що сьогодні ми говори темо?(Відповіді дітей.)Слово «хліб» таке звичайне, повсякденне, як сонце, земля. А чи завжди був хліб? Здається, що він був вічно. Але це не так. Учені вважають, що в найдавніші часи люди споживали зерна дикорослих рослин, коли їм не щастило на полюванні. Згодом зерна почали розмочувати у воді, подрібнювати на каменях. Минуло ще багато-багато років, і люди навчилися випікати на розжареному камінні прісні коржі. Це, власне, і був перший хліб. Від того темного твердого хліба з кам’яною пилюкою до пухкої випеченої паляниці минуло декілька тисяч років. За цей час у різних країнах світу хлібороби навчалися з дикорослих зернових рослин вирощувати високоврожайні сорти пшениці, жита, ячменю кукурудзи, а пекарі – випікати велику кількість хлібобулочних виробів.

- Розгляньте колоски деяких зернових культур, з яких виготовляються різні сорти хліба.

Вихователь показує окремо кожний вид зернової культури і пояснює,чим вони відрізняються. Можна провести невеличку вправу. Спочатку вихователь показує колосок, а діти називають цю зернову культуру, а потім він називає злак, а діти називають цю зернову культуру, а потім він називає злак, а діти показують відповідний колосок. Після чого вихователь виставляє на свій стіл хлібобулочні вироби з названих злаків. Розказуючи про кожний, просить дітей знайти відповідний колосок і покласти біля цього хлібобулочного виробу. Далі діти куштують ці вироби.

Дослідницька робота 9

Тема. Виготовлення гербарію.

Конверт на кожну дитину з трьома-чотирма листочками (осиновий, кленовой, дубовий, березовий, гілка сосни).

Діти на прогулянці протягом певного часу збирають листя для виготов-лення гербарію. Вихователь говорить, що вони разом будуть виконувати дуже цікаву роботу.

- Розгляньте колекцію із засушених листочків. Така колекція називається гербарієм. Щоб його виготовити, нам потрібні газети. Охайно кладемо листочки між аркушами газети, зверху знову закриваємо газетою. Так можна зробити декілька разів. А зверху потрібно покласти якийсь важкий предмет,наприклад товсту книгу.Через 2-3 дні газети потрібно змінити,бо вони вбирають вологу з рослин. Коли листя висохне, можна прикріпити його до цупкого паперу й поставити в шафі.

- Як ви гадаєте, а для чого потрібний гербарій?(Діти роздумують та відповідають)

Дослідницька діяльність 10

Тема: Природа жива і нежива.

Для того аби впевнитися, що рослини – це частина живої природи, ми висадимо деякі з них сьогодні й будемо за ними спостерігати.

Разом з дітьми можна посадити в землю цибулину, корінець петрушки, у блюдце з вогкою серветкою покласти насіння квасолі, гороху тощо.

Мета цієї роботи – побачити на власні очі, як народжується, росте росли-на.

Можна провести такий дослід: одну цибулинку поставити в темне приміщення, другу – не поливати. За висадженими рослинами вести рете-льне спостереження; спробувати з’ясувати, які з предметів неживої при-роди необхідні для росту рослин.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФІЗИКИ залишилося:
0
4
міс.
0
2
дн.
2
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!