Доповідь "Сьогодення та майбутнє використання стовбурових клітин"

Опис документу:
Стовбурові клітини – недиференційовані (незрілі) клітини, наявні в усіх багатоклітинних організмах. Незважаючи на те, що ці клітини не виконують конкретних функцій, при створенні необхідних умов вони можуть розвиватися в певні тканини і органи. Крім того, вони мають властивість самовідтворення.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тищенко Софія Федорівна група ТД14

Сьогодення та майбутнє використання стовбурових клітин

Стовбурові клітини – недиференційовані (незрілі) клітини, наявні в усіх багатоклітинних організмах.

Незважаючи на те, що ці клітини не виконують конкретних функцій, при створенні необхідних умов вони можуть розвиватися в певні тканини і органи. Крім того, вони мають властивість самовідтворення.  Найдоступніше їх джерело – кордова кров. Першу у світі трансплантацію кордової крові виконала в 1988 р. в Парижі професор Еліан Глюкман хлопчикові, хворому на анемію Фанконі. Ця маніпуляція поклала початок ери застосування кордової крові в медицині. На сьогодні досвід клінічного застосування стовбурових клітин кордової крові, за даними міжнародної організації NETCORD, уже нараховує понад 20 000 трансплантацій у дітей та дорослих. 

Види стовбурових клітин

Ембріональні та плодові стовбурові клітини можуть перетворитися на усі типи клітин дорослого організму (тобто понад 200 типів клітин) під дією необхідних стимулів .

У міру того, як організм розвивається, стовбурові клітини поступово втрачають здатність до диференціації. Проте, коли розвиток організму завершується, ці клітини все ще можуть розвинутися в деякі інші типи клітин.

У дуже малих кількостях стовбурові клітини присутні в дорослому організмі у більшості тканин і системах органів, наприклад в кістковому мозку, шкірі і кишечнику. Вважається, що в дорослому організмі можуть існувати близько двадцяти видів стовбурових клітин. Ці клітини необхідні для омолоджування і відновлення спеціалізованих клітин тіла.

В даний час ведуться інтенсивні дослідження, спрямовані на те, щоб знайти спосіб активувати існуючі в організмі стовбурові клітини, щоб вони змогли розвиватися і створювати необхідні типи клітин, які, у свою чергу, замінять собою пошкоджені.

Сфери використання.

В кардіології . Серцево-судинні захворювання стабільно посідають перше місце у структурі захворюваності і смертності в усьому світі. Як відомо, інфаркт характеризується значною втратою кардіоміоцитів, що в погіршує скорочувальну функцію серця. Вчені доводять, що лікування гемопоетичними стовбуровими клітинами зменшує зону інфаркту, відновлює ушкоджену тканину серця та позитивно впливає на стан хворих із хронічною серцевою недостатністю. 

В імунології   та офтальмології .Трансплантація стовбурових клітин, у тому числі кордової крові, широко застосовується замість трансплантата кісткового мозку в разі лікування ряду вроджених імунодефіцитів. В останнє десятиліття з’явилося досить публікацій про успішне застосування стовбурових клітин у лікуванні вроджених вад зору, атрофії зорового нерва, дегенерації сітківки, опіків очей.

В ортопедії  вони застосовуються в лікуванні травматичних і дегенеративних захворювань суглобів і переломів, які не зростаються протягом тривалого часу.

Певний досвід клінічного застосування стовбурових клітин кордової крові вже є в Україні на базі Інституту нейрохірургії ім. А.П. Ромоданова , де в 2009–2010 рр. шестирічному хлопчику з м’язовою дистрофією Дюшена провели 2 курси терапії стовбуровими клітинами кордової крові, яку зібрали під час народження його молодшої сестри і зберегли у кріобанку Інституту клітинної терапії. В Інституті клітинної терапії провели клінічні випробування з групою пацієнтів – 25 осіб, хворих на цукровий діабет. Попередній результат досить позитивний: у хворих стабілізувалися цукор і глюкоза в крові, поліпшився обмін речовин.

Джерела стовбурових клітин

Стовбурові клітини також можна отримати з пуповини новонародженого немовляти. Це найбільш бажане джерело стовбурових клітин, у порівнянні з тканинами дорослого, такими як тканини головного мозку і кісткового мозку. Ці клітини можуть розвинутися в лабораторних умовах, але тільки за певний час. Крім того, існує можливість забирати первинні зародкові клітини з мертвих тканин, які є результатом аборту. Згодом ці клітини «програмуються» у мультипотентні стовбурові клітини.

Проблеми використання

Оскільки стовбурові клітини в тканинах дорослих організмів зустрічаються вкрай рідко, їх локалізація вимагає ретельного вивчення. Але навіть коли стовбурові клітини виявлені й виділені, необхідно створити відповідні умови, в яких вони зможуть диференціюватися в спеціалізовані клітини. Це, у свою чергу, вимагає проведення складних експериментів.

Існують проблеми і у вживлянні в новий організм клітин, отриманих зі стовбурових. Тут з'являється проблема імунологічного характеру. Як і у випадку з трансплантацією органів, клітини імунної системи організму приймають впроваджені клітини як «чужі» і починають атакувати їх.

В останні роки були створені банки крові пуповини, нервових стовбурові клітин і ембріональних клітин людини. Кров пуповини (пуповинно-плацентарна кров), а також кістковий мозок зберігаються як джерела кровотворних стовбурових клітин для лікування як генетичних, так і набутих захворювань.

Питання етики та використання клітин

Основне питання, що виникає щодо розвитку лікування стовбуровими клітинами, стосується досліджень, проведених на ембріонах, так як це пов'язано з їх знищенням . На авансцену вийшов етичний статус ембріона і питання про початок людської особистості

Альтернативне рішення - клонування клітин. При клонуванні ядро ​​яйцеклітини замінюється ядром іншої клітини тіла і таким чином розвивається організм, схожий з тим, який став донором клітини тіла. З цього нового організму можуть бути взяті мультипотентні стовбурові клітини.

Для Православної Церкви людина починає існувати з моменту свого зачаття. І відповідно, Церква не може підтримати знищення ембріона на будь-якій стадії його розвитку. Церква ставиться позитивно до наукових досліджень, але не сприймає клонування (як засіб відтворення та лікування) і створення ембріонів в дослідницьких цілях в цілому. Людське життя священне і повинне сприйматися з трепетом, а не механічно. Безсумнівно, науковий прогрес вітається, якщо він йде на благо людині і послаблює її біль. Однак це не повинно досягатися будь-якою ціною і зменшувати святу цінність людського життя.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00