Доповідь "Сенсорика дітей раннього віку"

Опис документу:
Дошкільне дитинство є періодом інтенсивного сенсорного розвитку дитини. Від рівня цього розвитку значною мірою залежить успішність її розумового, фізичного, естетичного виховання, стан сформованості загальнонавчальних умінь і навичок. Якщо систему роботи із сенсорного розвитку дітей організувати у дошкільному навчальному закладі належно, це, надалі, допоможе дітям перебороти труднощі в освоєнні навчальної діяльності.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Оболонський навчально-виховний комплекс

загальноосвітня школа I ступеня - дошкільний навчальний заклад’’

Доповідь

на тему

« Сенсорний розвиток дітей раннього віку»

Підготувала

Вихователь різновікової групи

Філіп Т.М.

2019р.

Вступ

На третьому році життя набувають інтенсивного розвитку сенсорні можливості дитини. У неї починають збагачуватися уявлення про колір, величину та інші властивості предметів.

Особливо розвивається зорова, тактильна і кінетична чутливість, координувати рухи рук та очей. Діючи з предметами, дитина враховує їхні властивості та положення у просторі. Швидко розвивається фонематичний і музичний слух. Розширюються можливості сенсорного розвитку дітей цього віку. Це забезпечує їх перцептивну, моторну й мовну активність, зумовлює розвиток фонематичного та музичного слуху.

На третьому році життя діти добре розрізняють основні кольори та деякі їх відтінки, засвоюють назви кольорів. Сприймання величини предметів здійснюється через практичне та сенсорне зіставлення предметів за їх величиною. Сприймання цілісного образу сприйманого предмета сприяють маніпулятивні дії з ним, активне обстеження його руками.

До трьох років завершується підготовчий етап сенсорного розвитку дитини і в подальшому починається організація систематичного засвоєння нею сенсорної культури.

Основна частина

Дошкільне дитинство є періодом інтенсивного сенсорного розвитку дитини. Від рівня цього розвитку значною мірою залежить успішність її розумового, фізичного, естетичного виховання, стан сформованості загальнонавчальних умінь і навичок. Якщо систему роботи із сенсорного розвитку дітей організувати у дошкільному навчальному закладі належно, це, надалі, допоможе дітям перебороти труднощі в освоєнні навчальної діяльності.

Універсальним інструментом для роботи з дітьми раннього віку є дидактична гра. Вона одночасно є ігровим методом навчання дітей впродовж дошкільного дитинства, засобом виховання особистості та самостійною ігровою діяльністю малюка. Дидактична гра є ефективним діагностичним засобом. Аналіз процесу гри та її результату дає змогу вихователю зробити висновки про рівень сенсорного розвитку кожної дитини. Вважаємо, що дидактичним іграм належить основна роль у розвивальній роботі. Оскільки в ній пізнавальне завдання є основним і відкритим, на відміну від малювання, конструювання тощо. Маленькі діти засвоюють відомості про навколишній світ, коли мають можливість не лише розглядати предмети, а й активно діяти. Під час дидактичних ігор дитина може самостійно діяти в певній ситуації або з певними предметами. У такий спосіб вона накопичує власний дієвий і чуттєвий досвід. Знання, отримані в ході дидактичної гри, діти поступово засвоюють у своїй самостійній діяльності. Наприклад, дидактична гра «Порівняй предмети». Мета якої : розвивати вміння дітей порівнювати два предмети за величиною; активізувати у словнику дітей слова «високий — низький»; виховувати уважність, зосередженість.В ході якої вихователь пропонує дітям порівняти предмети за величиною: «Хто високий — черепаха чи жирафа?» «Покажи низенький будинок» «Вибери високу пірамідку» тощо.

В ранньому віці вихователь знайомить дітей з рідною природою, з рідним краєм. Адже природа – невичерпне джерело вражень, радісних переживань для дитини. Територія дошкільного-навчального закладу повинна створювати об’єктивні передумови для проведення різноманітних спостережень, бути джерелом відкриттів, радісних емоційних вражень. Значне місце в роботі з сенсорного виховання дітей раннього віку відводиться знайомству з рослинним світом. В залежності від пори року малюки спостерігають зміни рослин в природі. Саме прогулянки надають для цього певні можливості. Під час кожної з них діти закріплюють вже отриманні знання та знайомляться з чимось новим. Задача вихователя не пропустити ні одного яскравого враження від моменту в природі. Поступово дитина починає усвідомлювати сезонні зміни як закономірність.

Кожен сезонний період має свої неповторні особливості. Метою роботи вихователя є узагальнення уявлень дітей про найхарактерніші ознаки пір року, називаючи їх у такі послідовності: стан сонця; неба; кількість тепла (холодно, прохолодно, тепло, жарко); стан рослин (цвітуть, ростуть, опадає листя); поведінка тварин та птиці (з’являються малята, сховалися або відлетіли на зиму тощо); поведінка людей (тепло вдягаються, обігрівають житло, купаються в річці тощо)

Весною на гілках виростають маленькі листочки, з’являються перші весняні квіти, зеленіє трава, цвіте кульбаба. При цьому слово «квітка» діти починають співвідносити не з цілою рослиною, а з самою яскравою її частиною. Дуже скоро вони починають звертати увагу не тільки на колір, величину, форму, але і пізнають, що рослини та квіти мають запах та багато які дуже приємно пахнуть.

Влітку корисно звернути увагу малюків на багатобарвність квітів, зелених рослин, приємних ароматів лісів, луків, полів. В літній день можна запропонувати дітям послухати як «ліс» «розмовляє», як сонечко пробивається промінцями через листя, поспостерігати за травою, квітами. Педагог виховує у них бережливе відношення до рослинного світу, наприклад, пропонує розглянути квітку, не зриваючи її: «Це ромашка, у неї пелюстки білі, а серединка жовта!»

Восени під керівництвом вихователя діти порівнюють листя за формою, бачать, що все кругом стає жовтим, квіти в’януть, листя опадає. Особливе місце в роботі відводиться ознайомленню з рослинами, які ростуть на городі, коли діти бачать результат праці – вирощені овочі: моркву, огірки, помідори. Увагу малюків потрібно звернути на колір, форму овочів.

Взимку доцільно розглянути гілки дерев, звернути увагу на ялинку, котра залишається зеленою, на дерева, покриті снігом, сліди людей і тварин на снігу, відзначити різні якості снігу: він білий, холодний, ліпиться до кучі, в руках швидко тане.

Об’єктами спостереження в групі можуть бути тварини, птахи, рибки в акваріумі. Живі об’єкти захоплюють малюків тим, що вони рухливі: пташка в клітці літає, скаче на жердинці, клює, співає; рибки плавають. Завмирають на одному місці, їдять. Спостереження живих об’єктів в русі, зблизька надає дітям неабияку радість, а також збагачує їх знання.

Великий вплив на розвиток сенсорного виховання дитини раннього віку мають продуктивні види діяльності, а саме малювання. Навчити дитину бачити світ у живих фарбах, образно сприймати світ, відчувати гармонію навколишнього світу - завдання педагога ЗДО.

Висновок

Підводячи підсумок вищевикладеного, можна зробити висновок, що в результаті систематичної роботи по сенсорному вихованню дітей раннього віку у них виявляються сформованими вміння і навички, які свідчать про відповідний рівень розвитку:

- Діти успішно виділяють і враховують колір, форму, величину і інші ознаки предмета;

- Групують та співвідносять різнорідні предмети відповідно до зразка предмети за формою, кольором, величиною при виборі з 4-х;

- Впізнають в різноманітних колірних плямах предмети або явища, що мають характерну колірну ознаку (сніг, трава, апельсин і т.д.);

- Активно використовують порівняльні слова-назви для позначення форми (дах, м'яч);

- Починають активно користуватися загальноприйнятими словами-назвами кольору.

Таким чином доцільно сплановане навчання дітей раннього віку дасть позитивні результати, тому що щоб із зернятка з’явився паросток, до нього слід благоговійно відноситися; не сподіваючись лише на саму природу. Цей паросток треба плекати, своєчасно підживлювати і поливати, відкривати сонячному промінню, а отже, забезпечити йому життя, що відповідає його природі, призначенню, темпам розвитку.

При постійній цілеспрямованій роботі дорослих діти починають

- зацікавлено дивитися в оточуючий їх світ;

- на основі набутих знань установлюють прості залежності між живою та неживою природою;

- усвідомлюють особливості явищ природи, поведінки тварин найближчого середовища;

- мають елементарні навички догляду за рослинами, тваринами та уявлення про необхідність дбайливого ставлення до живих істот;

- мають уявлення про будову та доступні для безпосереднього сприймання функції органів свого тіла, правила безпечної поведінки.

Використана література

  1. Сенсорний розвиток дошкільників. Ранній вік. – Кривоніс М.Л.,Дроботій О.Л.

  2. Сенсорне виховання у спадщині видатних педагогів минулого / Ю. В. Малікова // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського : зб. наукових праць. – Одеса: ПДПУ ім. К. Д. Ушинського, 2005.

  3. Програма розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля» - за ред. О.В.Низковської - Тернопіль «Мандрівець», 2017.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!