Додавання сил. Рівнодійна. Графічне зображення сил.

Опис документу:
Тип уроку. Урок вивчення нового навчального матеріалу. Прилади та матеріали: кольорова крейда, динамометр, тягарці.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 40/11. Додавання сил. Рівнодійна. Графічне зображення сил.

Мета:

Освітня . Вчити учнів вимірювати значення сили. Ввести поняття рівнодійної кількох сил. Формувати в учнів вміння і навички графічно зображати сили, що діють вздовж однієї прямої.

Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення.

Виховна . Виховувати культуру мовлення та оформлення записів.

Тип уроку. Урок вивчення нового навчального матеріалу.

Прилади та матеріали: кольорова крейда, динамометр, тягарці.

Презентація Урок 40.11

Так Лебідь рветься підлетіть,
Рак упирається, а Щука тягне в воду.

Леонід Глібов

Хід уроку

1.Організаційний момент.

2.Перевірка домашнього завдання.

Огляд зошитів з метою з’ясування наявності розв’язання учнями домашніх задач.

Висновок учителя за результатами перевірки виконання домашнього завдання.

3.Актуалізація опорних знань.

Фронтальне опитування.

1. Що є результатом взаємодії тіл?

2. Що таке сила? Одиниці вимірювання сили.

3. Які види сил ви знаєте?

4. Як знайти силу тяжіння і що вона характеризує?

5. Яка сила повертає пружину в первісний стан?

6. Як вона напрямлена в кожному випадку ?

7. Чи можна деформацію пружини вважати пружною?

8. Що таке деформація тіла? Приклади деформації.

9. Якою є природа сили пружності?

10. Сформуйте закон Гука.

11. Чому пружини динамометрів сталеві, а, наприклад, не свинцеві?

12. Як зміняться пружні властивості пружини, якщо її вкоротити?

4.Мотивація навчальної діяльності.

Запитання учням классу:

Чому у байці Глібова віз залишається на місці?

Учні відповідають, вчитель аналізує їх відповіді і

оголошує тему та мету уроку.

Тема: Додавання сил. Рівнодійна. Графічне зображення сил.

5.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

Пояснення до байки ми постараємось дати в кінці уроку.

Рівнодійна сила.Як правило, на одне i те саме тіло діє кілька сил, тому існує необхідність враховувати дію багатьох сил. Сила, яка діє так само, як декілька окремих сил, прикладених до даного тіла, називається рівнодійною цих сил.

Якщо в цьому разі Ft = F2, то їх рівнодійна дорівнює нулю. Тому тіло, яке було в спокої, таким і залишиться, а таке, що рухалося, продовжуватиме рухатися прямолінійно і рівномірно з початковою швидкістю. При цьому кажуть, що прикладені до тіла протилежно напрямлені вздовж однієї прямої і однакові за значенням сили зрівноважують, або компенсують одна одну.

Яким чином рухатиметься тіло, якщо на нього одразу діятимуть кілька сил?

Задача.На рисунку зображено тіло й сили, що діють на нього. Чому дорівнює рівнодійна всіх сил, що діють на тіло?
Розв’язання:

Fр1 = F3-F4= 0

Fр2 = F1-F2+ 0 =F1-F2

Відповідь: тіло буде рухатись в напрямку дії сили F1

Для того, щоб зобразити силу на рисунку, потрібно:

- Намалювати тіло (чи його умовне позначення).

- Записати значення сили

- Вибрати масштаб.

- Вибрати точку прикладання сили.

- Накреслити пряму, вздовж якої діє сила.

- Вздовж прямої від точки прикладання сили в вибраному масштабі

накреслити стрілку пропорційну силі.

- Позначити силу її умовним позначенням.

6.Осмислення об’єктивних зв’язків.

Вчимося розв’язувати задачі.

Задача 1. Вагонетку тягнуть два робітники, прикладаючи до неї в одному напрямі сили 30 Н і 45 Н. Сила опору рухові 15 Н. Чому дорівнює рівнодійна

всіх сил, що діють на вагонетку?

Задача 2. Два хлопчики тягнуть санчата з силами 10Н и 20Н. Накреслити на рисунку ці сили і їх рівнодійну.

Задача 3. Двоє учнів канатом тягнуть до берега човен. Один з них

прикладає силу рівну 120 Н, а другий — 100 Н. Яка сила діє на човен?

Задача 4.Яку силу покаже динамометр, до якого ниткою прикріплено

зв'язані між собою тягарці вагою 10 Н, 20 Н і 40 Н?

Задача 5. Чи може рівнодійна двох сил 4 Н і 5 Н, що діють на тіло уздовж

однієї прямої, дорівнювати 4 Н, 9Н. 2 Н, 1 Н, 5 Н ?

Запитання на закріплення матеріалу.

  1. Як позначають сили на рисунках? Зобразіть сили, що діють на брусок, який лежить на столі.

  2. Яка одиниця сили в СI.

  3. Як називається прилад, яким вимірюють силу? Розкажіть про його будову.

  4. Що таке рівнодійна? Як її знаходять, якщо сили напрямлені в один бік? У протилежні боки?

7.Підсумок уроку.

Запитання учням классу:

То чому віз залишається нерухомим на березі?

Учні відповідають, вчитель аналізує їх відповіді і оцінює роботу учнів на уроці.

8.Домашнє завдання.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФІЗИКИ залишилося:
0
1
міс.
1
9
дн.
1
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!