Додавання і віднімання вивчених видів. Розв’язування задач. Природа просить порятунку

Опис документу:
Конспект уроку з математики у 3 класі на тему: "Додавання і віднімання вивчених видів. Розв’язування задач. Природа просить порятунку". Мета уроку: Узагальнити різні способи додавання і віднімання круглих трицифрових чисел; формувати вміння розв’язувати задачі.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Додавання і віднімання вивчених видів. Розв’язування задач. Природа просить порятунку

Мета. Узагальнити різні способи додавання і віднімання круглих трицифрових чисел; формувати вміння розв’язувати задачі; розвивати логічне та образне мислення, кмітливість, уяву, пізнавальні інтереси, уміння аналізувати; збагачувати знання учнів про природу, про причини руйнування та знищення об'єктів природи та шляхи їх збереження; учити встановлювати причиново- наслідкові зв'язки; розвивати естетичні почуття; виховувати любов до рідної природи, бажання охороняти та примножувати її багатства.

Обладнання. Математика , 3 клас (М.Рівкінд, Л. В. Оляницька), ілюстрації із зображенням тварин, рослин, занесених до Червоної книги України ; Червона книга України; ноутбук; екран; проектор; музичний центр; диск «Голоси птахів»; ілюстрації про природу (для слайдів); картинки із зображеннями гостей-посланців Цариці Природи; прислів'я; вірші; пісні про природу; карточки для самостійної роботи (метелики і синички).

Тип уроку. Інтегрований.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Привітання

Пролунав уже дзвінок,

Всіх покликав на урок.

Будем дружно працювати,

Математику вивчати.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім третім класі

Учні — просто молодці!

2. Емоційно-чарівна хвилинка

Чути спів пташок. До класу заходить Фея.

Доброго дня всім! Я — Лісова Фея. Розкажу вам таку пригоду. Гуляла я в лісі та й почула, як хтось сумно зітхає. Підійшла ближче і побачила засмучену царицю Природу. Вона побачила мене та й каже:

Шановна Феє, ти часто ходиш у гості до дітей. Передай їм моє велике прохання.

Зачитайте телеграму.

Ось… ТЕЛЕГРАМА

Дорогі діти! Я знаю, що всі ви гарно навчаєтеся і любите природу. У моїх володіннях зараз настали важкі часи. Дуже багато маленьких і великих тварин, рослин уже знищено, деяких залишилося дуже мало. Сьогодні я натрапила на велику ділянку лісу, на якій залишилися пеньки від зрубаних ялинок. Ніде сховатися зайчикам, не буде шишок для шишкарів, а білочки шукають дупла. Просимо у вас захисту і порятунку. Що потрібно зробити, щоб довкілля було затишною домівкою для всіх його мешканців? Сподіваюся, що ви будете завжди берегти й охороняти природу, адже ви — мої найкращі та найрозумніші діти.

З любов’ю до вас, цариця Природа

Діти, ми можемо допомогти Природі?

Що ми можемо зробити?

Вправа «Мікрофон»

Учні:

Можна посадити дерева, кущі, квіти.

Потрібно змайструвати годівниці для птахів і звірів, покласти туди корму.

Не рубати ялинки на свята.

Не рвати великих оберемків квітів.

Не руйнувати мурашників, а обгороджувати їх.

Берегти ліси, парки від пожеж.

Не забруднювати водойми.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання

Завдання 399, 400 (с. 62)

  1. Робота за картками індивідуального контролю

3. Гра «Швидкий обчислювач»

1) Маса журавля сірого 7 кг. Скільки важать 8 таких журавлів? (56 кг)

2) Довжина тіла синього кита — 3О м, а китової акули — 15 м. На скільки метрів кит довший від акули? (На 15 м)

3) На пустирі діти посадили 9 рядів кленів по 6 дерев у кожному ряду. Скільки всього посадили кленів? (54 д.)

4) Довжина тіла молодої лисички 60 см, а хвоста — 40 см. Якою є довжина тіла і хвоста лисички разом? (100 см = 1 м)

4. Математичний диктант

Запишіть числа , в яких 9сот. 7дес. 1од.; 7сот. 8дес.; 4сот. 3од.

Запишіть найменше і найбільше трицифрові числа.

Запишіть сусідів числа 320.

Запишіть суму чисел 340 і300.

Запишіть різницю чисел 880 і 200.

Відповіді: 971, 780, 403, 100, 999, 319, 321, 640, 680.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

Учитель. Сьогодні на уроці ми поєднаємо царство природи і математики. Узагальнимо знання щодо додавання і віднімання трицифрових чисел та розв’язування задач. З’ясуємо причини руйнування та шляхи збереження природних об’єктів рідного краю.

IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

Діти, до нас на урок сьогодні завітають гості — посланці від цариці Природи із завданнями

Завдання від Дятлика

Завдання 402

Кожне з чисел запиши у вигляді суми розрядних доданків:

450= 400+5

741=700+40+1

804=800+4

Завдання від Зайчика

Кругові вирази 403 (усно)

Завдання від Білочки

Розв’язування рівностей і нерівностей. Завдання 405

Завдання від Лисички

Задача 406

1)170+60=230 (д.) –лип

2)230 – 120=110 (д.) – каштанів

3)170+230+110=510 (д.)

Відповідь:усього 510дерев.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Встаньте, діти, усміхніться,

До сонечка потягніться,

Землі рідній поклоніться,

За вітерцем похиліться.

Раз — присядьте, два — присядьте

І за парти тихо сядьте.

Завдання від Мудрої Сови

Задача 407

Синя фарба – 10 банок по 2кг

Жовта фарба – 4 банки по 3кг ?

Біла фарба – 180кг

1)10 ∙2=20 (кг) – синьої фарби

2) 4 ∙3=12 (кг) – жовтої фарби

3) 20+12+180=212 (кг)

Відповідь:212кг фарби придбав завгосп для ремонту спортзалу.

Завдання від Їжачка

Самостійна робота. Вирази 404

Варіант 1 Варіант 2

540 – (200+40) 700 – (170+500)

400+6 ∙8 380 – 8 ∙5

350+(200+50) (870 – 360) +90

Завдання від мурашок

Геометричний матеріал

Діти, мурашки просять обгородити їхню домівку. Як ви вважаєте, навіщо потрібно обгороджувати мурашники? (Щоб їх не зруйнували, не пошкодили.

Мурахи — санітари лісу.)

Загорожа має бути прямокутної форми: завдовжки — 4 м, завширшки — 2 м. Обчисліть периметр прямокутника.

Як обчислюється периметр прямокутника? (Потрібно додати довжину і ширину та помножити суму на 2.)

Р=(а+b) ∙2

Р= (4+2) ∙2 =12 (м)

Якої довжини має бути загорожа для мурашника? (12 м)

Підсумок

Молодці! Ви виконали всі завдання від лісових мешканців, поглибили свої знання з математики.

V. ОХОРОНА ПРИРОДИ

Чути голоси птахів (аудіозапис).

Повертаймося знову у царство природи.

  1. Робота в парах «Дослідники — екологи»

Під час розповідей на екрані демонструється слайд-шоу із зображенням об’єктів природи, про які йдеться.

Перша пара

Дослідник. Рослини необхідні для життя людей і тварин. Вони мають гарний вигляд у різні пори року, дарують нам красу, очищують повітря від пилу, диму, виробляють кисень, дають людям їжу, тваринам — корм; будівельні матеріали; із цілющих рослин виготовляють настої, відвари, сиропи, порошки, краплі, мазі від різних хвороб.

Прислів’я

Немає лісу — посади, багато лісу — бережи!

Еколог. Ліси — зелені легені нашої планети. Вони є головними очисниками забрудненого повітря. Вирубуючи ліси, розорюючи луки, осушуючи болота, люди знищують рослинний світ — і він стає біднішим. Потрібно залишати вільні території, щоб там розмножувалися рослини і тварини, створювати більше заповідників і заказників державного значення.

Через необережне поводження людини з вогнем щороку вигоряють величезні території лісів, гинуть тварини.

Прислів’я

Немає ліпшої краси, ніж гаї та ліси.

Де повітря — там і життя.

Друга пара

Дослідник. Не можна уявити собі наше життя без пташиного співу і щебету, без горобчиків у дворі, без синичок на годівниці. Чи буде повноцінним ліс без лисички та їжака, річка — без щуки та карася, море — без дельфінів, а океан — без китів? Як приємно дивитися на бджілку, що літає з квітки на квітку, метеликів, які кружляють у повітрі. Тварини — брати наші менші. Ми повинні їх оберігати.

Прислів’я

Де звіру добре живеться,

Там він і ведеться.

Еколог. Господарська діяльність людей, мисливство та рибальство є причиною того, що на Землі зникло багато видів тварин. Згубним для тварин стало знищення місць їх проживання через вирубування лісів, осушення боліт, розорювання цілинних земель. Небезпека зростає, коли забруднюють річки, моря, земля, повітря. Життя тварин залежить від поведінки кожної людини в природі.

Прислів’я

Хто не береже природу, той шкодить сам собі.

Третя пара

Дослідник. Величезну територію нашої планети становить світовий океан, зокрема моря, озера, ставки, річки, джерела, океани. У них живе багатий тваринний і рослинний світ. Улітку вода у водоймах нагрівається, а в холодну пору року віддає своє тепло суші. А ще люди смакують рибою та іншими морепродуктами, корисними для здоров’я.

Потрібно економно використовувати воду, будувати очисні споруди.

Прислів’я

3 малих крапель утворюється велике море.

Еколог. Забруднюють водойми: отрутохімікати, що потрапляють з полів у водойми; неочищені каналізаційні води, стоки з тваринницьких ферм, фабрик, заводів; нафтопродукти з танкерів, що потрапляють в аварію; сміття, яке люди скидають на берегах і в самі водойми.

Прислів’я

Не брудни криниці, бо схочеш водиці.

Четверта пара

Дослідник. Упродовж багатьох років учені різних країн світу збирали відомості про ті рослини і тварини, які можуть зникнути, щоб скласти Червону книгу. Тільки за останні 350 років на планеті вимерло та було знищено понад 60 видів звірів та майже 100 видів птахів, з них третина — за останні півстоліття. Зараз на межі зникнення перебуває ще 600 видів тварин!

Учитель демонструє ілюстрації.

До Червоної книги України занесені такі види рослин: лісова лілія, біле латаття, сон-трава, любка дволиста, горіх водяний, півонія тонколиста, білотка альпійська (едельвейс), тис ягідний та багато інших.

Прислів’я

Не потрібна солов’ю золота клітка, краще йому зелена гілка.

Учитель демонструє ілюстрації

Еколог. До Червоної книги України занесено такі тварини: беркут, дрохва, журавель сірий, журавель степовий, їжак вухатий, змієїд, вусач альпійський, бражник мертва голова, жужелиця кримська, кіт лісовий, хохуля, зубр, саламандра плямиста, тритон карпатський та інші.

Прислів’я

Бережи рідну природу — буде добре твоєму роду.

  1. Поетична хвилинка

БАТЬКІВЩИНА

Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.

Не зривай ромашку, не топчи травичку.

В зелені діброва, в китицях ліщина.

Глянь, яка чудова наша Батьківщина.

Журавлі над лугом линуть рівним клином.

Будь природі другом, будь природі сином.

А. Камінчук

В Червону книгу вже внесли

Світ неповторний і чудесний,

Що поступово вимирає,

Давно рятунку в нас благає.

Невже в майбутньому на світі

Не будуть квітнуть дивні квіти?

Конвалії й фіалки ніжні

І вісник березня — підсніжник?

Невже ми більше не побачим,

Як сон-трава росою плаче?

Троянда степу, квітка мрії

Жар-цвітом землю не зігріє?

Ми всі — господарі природи,

Тож збережемо її вроду.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Вправа «Незакінчене речення»

Діти, закінчіть розпочате речення.

На уроці ми навчилися...

Я пригадав, як знаходити...

Я зрозуміла, що необхідно...

Я завжди буду...

Учитель

Природа — наш рідний дім,

Вона нам усім як мати.

Щоб завжди був лад у нім —

Про це ми повинні дбати.

Діти, ви сьогодні добре попрацювали на уроці. Переконана, що цариця Природа і цариця Математика задоволені вашою працею. Сподіваюся, що ви будете справжніми захисниками й охоронцями природи рідного краю.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1) Дотримувати правила поведінки у природі.

2) Охороняти природу рідного краю.

8

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Соціальне партнерство закладу позашкільної освіти та сім’ї»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.