" Додавання двох чисел з різними знаками"

Опис документу:
Урок - дослідження для 6 класу " Додавання двох чисел з різними знаками" Мета уроку:  навчальна:формувати вміння складати алгоритм навчання, уявлення учнів про зміст дії додавання раціональних чисел з різними знаками (в тому числі й протилежних чисел), також виробити вміння використовувати це правило для розв’язування вправ

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема уроку. Додавання двох чисел з різними знаками.

Мета уроку:

  • навчальна:формувати вміння складати алгоритм навчання, уявлення учнів про зміст дії додавання раціональних чисел з різними знаками (в тому числі й протилежних чисел), також виробити вміння використовувати це правило для розв’язування вправ;

  • розвивальна: розвивати пізнавальну діяльність, усне мовлення (наводити приклади, пояснювати хід практичних дій); розвивати увагу, логічне мислення (вміння лаконічно висловлювати математичну думку); розвивати вміння орієнтуватися в нестандартних ситуаціях, кмітливість; формувати комунікативні, здоров’язбережуючі і соціальні компетенції, навички раціонального використання часу;

  • виховнана: виховувати взаємоповагу, здорове суперництво, охайність записів, працьовитість, інтерес до математичних знань; виховувати вміння вислухати інших, активність, самокритичність, самостійність.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Форма уроку: урок-дослідження.

Обладнання та наочність: план-конспект, картки із задачами, демонстраційний термометр

Епіграф уроку.

Методи, форми, прийоми:

  • словесні, наочні, практичні;

  • індивідуальна, групова, колективна;

  • прийом «Інтерв’ю»;

  • гра «Загублені знаки»;

  • рефлексія.

Хід уроку

І Організаційний момент

ІІ Перевірка домашнього завдання.

Діти, усе в нашому житті поєднується в трикутник. Що ж об’єднує такі поняття як завдання, вміння і навички? Звичайно, домашнє завдання.

Тести

  1. Яке з наведених чисел є цілим, від’ємним?

  1. 2;

  2. (-35);

  3. -19;

  4. 8/2.

  1. Яке з наведених чисел розташовано на координатній прямій між числами -6,2 і -5,8?

  1. -7;

  2. -6;

  3. -5;

  4. -4.

  1. Яке з наведених рівнянь не має розв’язків?

  1. ІхІ=1/3;

  2. ІхІ=0;

  3. ІхІ=46;

  4. ІхІ=-1

  1. .

  1. Яке з наведених чисел є найбільшим?

  1. -4,04;

  2. -4,44;

  3. -4,404;

  4. -4,044.

  1. Порівняйте числа -4 і -5

  1. -4=-5;

  2. -4>-5;

  3. -4<-5;

  4. -4-5;

  1. Яке з наведених тверджень є неправильним?

  1. Існує два числа, модуль яких дорівнює 5;

  2. Протилежні числа мають рівні модулі;

  3. Одне і те саме число може мати два різних модулі;

  4. Модуль від’ємного числа є протилежне йому число.

  1. ІІІ Мотивація навчальної діяльності.

  2. Я хочу розпочати наш урок із казки «Пряник і колосок», яку написав своєму сину відомий педагог В. О. Сухомлинський.

  3. Вранці, до сходу сонця Людина взяла білий пряник і пішла в поле. Зірвала колосок у полі, вийняла з нього зернята, і спробувала на зуб, посміхнулася і заховала колосок у кишеню. Ось там і зустрілися Пряник і Колосок.

  4. - Хто ти такий? - запитав Пряник.

  5. - Я Колосок.

  6. - Ой, який ти колючий! Яка з тебе користь? Посміхнувся Колосок, поворухнув своїми вусиками і відповів:

  7. - Без мене не було б ні хліба, ні сухаря, ні тебе, Прянику.

  8. - Отже, - каже Пряник, - все від тебе. Але хто ж над тобою старший?

  9. - Праця, - відповідає Колосок, - вона все дає. Але праця в руках Людини. Праця і Людина - найголовніше.

  10. Отже, я вас закликаю до наполегливої праці на уроці.

  11. Інтерактивна вправа «Інтерв’ю»

  • Чи існують числа які не є ні додатними, ні від’ємними?

  • Які числа називаються протилежними?

  • Наведіть приклади.

  • Що таке модуль числа?

  • Що можна сказати про модулі протилежних чисел?

  • Наведіть приклади.

  • Чому дорівнює модуль додатного числа?

  • Чому дорівнює модуль від’ємного числа?

  • Сформулюєте правило порівняння від’ємних чисел.

  • Наведіть приклади.

  • Сформулюйте правило порівняння додатного і від’ємного чисел.

  • Наведіть приклади.

  • Що більше -5 чи -4?

  • Що більше 5 чи -4?

  • Як давні індуси називали додатні числа? (від’ємні)

  1. V Повідомлення теми і мети уроку

  2. Сьогодні на уроці ми дізнаємось, як додають числа з різними знаками, навчимося додавати числа з різними знаками. Діти, пам’ятайте: «Математику не можна вивчати спостерігаючи, як це робить сусід» (А.Нівен)

  3. Саме ці слова є епіграфом нашого уроку.

  4. VІ Формування нових знань.

  5. Сьогодні наш урок – це урок ідей. І хоча їх ще не можна назвати великими, пам’ятаймо велике починається з малого. Разом навчатися і змагатися не тільки легше й цікавіше, але значно ефективніше.

  1. Дослідження (Робота в групах)

  1. Завдання. Розв’язати задачі. Сформулювати правило додавання двох чисел з різними знаками.

  2. Група 1 «Замок»

  3. Задачі

  4. (Герда потрапила до замку. Замок розмежований на дві половини: територія Принцеси і територія Короля (проводиться інсценування).)

  5. 1. Герда знаходиться на половині Принцеси за 7 кроків від лінії поділу. Вона зробила 7 кроків у напрямку до Короля. Де зараз знаходиться Герда? (7+(-7) = ...)

  6. 2. Герда зробила 3 кроки на половину Короля, потім повернулася на 6 кроків у сторону Принцеси. Де зараз знаходиться Герда? (-3+6= ...)

  7. 3. Герда повільно зробила 3 кроки на половину Короля і швидко пробігла 5 кроків на сторону Принцеси. Де зараз знаходиться Герда? (-3+5= ...)

  8. 4. Герда стояла на межі й зробила 6 кроки на сторону Короля. Де зараз знаходиться Герда? (0+(-6)= ...)

  9. Група 2 «Метеорологи»

  10. (Дослідження на демонстраційному термометрі)

  11. Задача.

  12. Проблемне запитання 2: Увечері температура повітря була 10 градусів морозу, а за ніч знизилася ще на 7 градусів. Яка температура повітря стала вранці?

  13. Потім на день піднялась на 8 градусів, а на вечір знов опустилась на 6.

  14. Група 3 «Банк»

  15. Задача.

  1. Проблемне запитання 1: Нехай у березні фермер узяв у банку кредит 5 тис. грн., а у квітні - ще З тис. грн. Скільки грошей фермер заборгував банку?

  2. Підприємець в банку взяла позику 1000 грн. Через деякий час людина повернула борг 1000 грн. Скільки грошей на даний момент на рахунку людини? (-1000+1000= ….)

  3. Бізнесмен в банку взяла позику 2000 грн. Бізнес налагодився і він за деякий час заощадила 5000 грн. і повернув позику. Скільки грошей на даний момент на рахункубізнесмена? -2000+5000 = …)

  1. Представники кожної групи демонструють, як проходили їхні дослідження та роблять висновки ,до яких вони прийшли.

  2. Формулювання правила додавання двох чисел з різними знаками.

  3. Робота з підручником (учні читають правило на с. )

  4. Хвилинка-цікавинка

  1. Відомо, що додатні і від’ємні числа біли відомі ще давнім індусам. Брахмагупта індійський математик, який жив у VII столітті. Одним з перших він почав використовувати додатні та від’ємні числа. Додатні числа він назвав «майно», від’ємні – «борг».

  2. - майно+майно є майно

  3. - богр+богр є борг

  4. Завдання. Спробуйте перевести вивчене сьогодні правило додавання двох чисел з різними знаками на мову давніх індусів.

  5. VІІ Фізкультхвилинка

  6. Комплекс вправ гімнастики для очей

  7. 1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4 -5 разів.

  8. 2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити 4 – 5 разі

  1. VІІІ Первинне застосування набутих знань.

  2. Усно.

  • Визначте знак суми

  1. -25+20;

  2. 14+(-16)

  3. -10+17

  4. 25+(-15)

  • Виконайте додавання

  1. 18+(-10)

  2. -18+10

  3. -40+25(скільки грошей винен сусід?)

  4. -1+4/7

  • Знайти суму цілих розв’язків нерівності ІхІ≤1.

  • ІХ Формування вмінь і навичок.

  • Колективне розв’язання під контролем вчителя вправи №1023,№ 1026 з підручника.

  • Експрес-контроль (індивідуальна робота) – кожен учень отримує «тренажер» і виконує завдання.

  • Таблиця для індивідуальної роботи

    • сума

    • -4

    • -13

    • -22

    • -10

    • -18

    • -37

    • -5

    • -6

    • -8

    • -10

    • -14

  • Гра «Загублені знаки» Замість зірочок поставити знак «+» або «-»

  • (*15)+(*11)=-4

  • (*15)+(*11)=+4

  • (*7)+(*7)=0

  • (*15)+(*15)=30

  • Установіть відповідність між виразами (1-4) та їхніми числовими значеннями (А-Д)

  1. -4.5+5,5 А.5

  2. 13,7+(-4,7) Б.2

  3. 5,7+(-5,7) В.1

  4. -18,2+27,2 Г.9

  5. Д.0

  6. Рефлексія. Метод «Хвилинка хвальби». Кожен учень повинен продовжити речення, яке починається такими словами: «Сьогодні я хочу похвалити себе за те, що…»

  7. Домашнє завдання Опрацювати П. 39 (с. 189), виконати вправи№1024(І), №1027 (ІІ), №1032

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»