Додатковий матеріал з біології на тему: "Розвиток тварин (з перетворенням та без перетворення)"!

Опис документу:
Пропонуємо вашій увазі додатковий матеріал з біології на тему: "Розвиток тварин (з перетворенням та без перетворення)", який можна використати при вивченні теми: "Процеси життєдіяльності тварин" у 7 класі, зокрема на уроці "Розвиток тварин".

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Розвиток тварин (з перетворенням та без перетворення)

У тварин, які розмножуються статевим шляхом, період від запліднення яйцеклітини до кінця життя особини називають індивідуальним розвитком, або онтогенезом. У різних груп організмів онтогенез має свої особливості та тривалість, які, зокрема, залежать від способу розмноження. Онтогенез багатоклітинних організмів забезпечує здійснення всіх їхніх біологічних функцій. Під час індивідуального розвитку відбуваються диференціація клітин, формування тканин та органів.

В онтогенезі виділяють зародковий (ембріональний) і післязародковий (постембріональний) періоди. Ембріональний період – час, коли нова істота зароджується та розвивається всередині материнського організму або яйця. Він завершується народженням (виходом з оболонок яйця).

Залежно від джерела поживних речовин і місця розвитку ембріона в тварин виділяють три способи відтворення потомства:

  • живонародження (розвиток ембріона відбувається всередині материнського організму за рахунок її поживних речовин (деякі акули та плацентарні ссавців);

  • яйценародження (розвиток ембріона відбувається поза материнським організмом за рахунок значного запасу поживних речовин яйця (кишковопорожнинні, павукоподібні, комахи, більшість риб, земноводні, птахи, плазуни та однопрохідні ссавці);

  • яйцеживонародження (ембріон розвивається всередині материнського організму за рахунок поживних речовин яйця, сформований організм звільняється від яйцевих оболонок ще в організмі матері (дафнії, деякі ящірки, змії, акваріумні рибки (гулі, мечоносці).

Постембріональний період супроводжується збільшенням розмірів (ростом), він триває від моменту народження і до смерті особини. Під час онтогенезу відбувається й розвиток організмів - вони змінюються якісно.

Розрізняють два типи постембріонального розвитку.

Робота зі схемою «Типи розвитку»

Робота з термінами:

  • личинка – післязародкова стадія розвитку тварин, у яких яйцеклітина містить незначні запаси поживних речовин і їх недостатньо для завершення повного розвитку;

  • метаморфоз – глибоке перетворення будови організму, в процесі якого личинка перетворюється на дорослу особину.

Прямий розвиток характерний для деяких кишковопорожнинних (гідри, війчастих і малощетинкових червів, деяких ракоподібних: дафнії, річковий рак, павуків, частини молюсків, хрящових риб, плазунів, птахів, ссавців).

Непрямий розвиток супроводжується глибокими змінами в організації організму, завдяки яким личинка перетворюється на дорослу особину. Запаси поживних речовин у яйці недостатні для завершення формування дорослої особини. Непрямий розвиток у плоских, круглих та багатощетинкових червів, молюсків, комах, кісткових риб, земноводних.

Непрямий розвиток здійснюється в кілька послідовних етапів. На кожному з них тварина має особливості будови та життєвих функцій. Непрямий тип розвитку забезпечує існування виду.

Непрямий тип розвитку. Ознайомимось на прикладі комах.

Види непрямого розвитку

Розвиток з неповним перетворенням

Розвиток з повним перетворенням

Фази: яйце – личинка – доросла комаха

(клопи, бабки, таргани, прямокрилі, воші)

Фази: яйце – личинка – лялечка – доросла комаха

(метелики, жуки, перетинчастокрилі, блохи)

Завдання

  1. Установіть відповідність між поняттями та їхніми визначеннями.

1 Онтогенез

2 Ембріональний період

3 Постембріональний період

4 Прямий розвиток

5 Непрямий розвиток

А Період розвитку організму з моменту виходу з яйцевих оболонок (або народження) до природної смерті

Б Спосіб постембріонального розвитку, за якого яйцеві оболонки залишає личинкова стадія

В Індивідуальний розвиток організму з моменту утворення зиготи до природної смерті

Г Період розвитку організму з моменту утворення зиготи до народження або виходу з яйцевих оболонок

Д Форма постембріонального розвитку, що характеризується виходом із яйцевих оболонок або материнського організму, яка має зачатки всіх органів і систем, властивих дорослій тварині

  1. Розподільчий диктант.

Павук-стрибун, кумка червоночерева, жук колорадський, цвіркун, велика синиця, вовчок, блоха людська, комодський варан, товстолоб, платяна воша, лимонниця.

Розподілити тварин за групами: 1 – прямий тип розвитку, 2 – непрямий розвиток з неповним метаморфозом, 3 – непрямий розвиток з повним метаморфозом.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«ZOO-психологія: як навчитися розуміти тварин»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.