До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
5
міс.
2
9
дн.
0
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Додатковий матеріал "США в 20-30-х рр. ХХ ст."

Опис документу:
Вчителі можуть використати матеріал при підготовці до уроку, а учні, як опорний конспект з теми. Президентство В. Гардінга, К. Куліджа, Ф. Рузвельта. "Просперіті" і "Велика депресія". та "Новий курс" для подолання кризи.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ АМЕРИКИ

США після Першої світової війни

Демографічні втрати (50 тис. загинуло, 230 тис. поранено).

Укріплення економічних позицій у світі: великі інвестиції в економіку, розвиток нової техніки та технологій, розширення виробництва.

Скорочення безробіття і зростання заробітної платні.

Зміна міжнародного фінансового статусу США завдяки перетворенню їх на основного кредитора європейських держав.

Активне втручання у сферу світової політики:

курс уряду демократа В. Вільсона на завоювання світового лідерства;

дипломатична поразка американського президента на Паризькій мирній конференції через відмову Сенату ратифікувати Версальський договір.

«Червоний психоз», спричинений приходом до влади більшовиків в Росії (заведення Міністерством юстиції досьє на відомих радикалів, серія обшуків у лівих організаціях тощо).

1919р. – запровадження «сухого закону».

1920 р. – надання виборчих прав жінкам.

Політичний курс республіканський адміністрацій у 1921-1929 рр.

Президенство В. Гардінга (1921-1923 рр.)

Основні заходи: подолання економічної кризи 1920-1921 рр., виступ проти політики державного регулювання, заклик до скорочення державних витрат на соціальну допомогу, отримання урядових субсидій підприємцями, анулювання закону про податок на прибуток, фактичне скасування контролю над цінами, у зовнішній політиці – курс на ізоляціонізм, політична та економічна експансія в країни Латинської Америки і Далекого Сходу, боротьба за посилення свого впливу в Китаї, закріплення панування США у Далекосхідно-Тихоокеанському регіоні.

Ізоляціонізм – зовнішньополітична доктрина невтручання США у справи держав поза межами Американського континенту.

Президенство К. Куліджа (1923-1929 рр.)

Основні заходи: основне гасло – «Справа Америки – бізнес», відкидання концепції державного регулювання соціально-економічних відносин, виступ на захист принципу «індивідуальної відповідальності» кожного американця за результати своєї діяльності, надання різноманітних пільг корпораціям, стимулювання зовнішньої торгівлі, проведення політики протекціонізму, прийняття законів, якими встановлювалися обмеження для прийому емігрантів. У зовнішній політиці – продовження курсу свого попередника.

Період «проспериті» (процвітання)

Передумови та характерні риси «проспериті»

Перетворення США на світового кредитора.

Зростання попиту на відносно дешеві і якісні американські товари.

Зростання питомої ваги США у світовій економіці (48 % промислового виробництва усього західного світу).

Політична стабільність в країні, фінансова міць, великі резерви внутрішнього ринку.

Масове оновлення основного капіталу, яке лягло в основу раціоналізації виробництва. Зростання ефективності праці.

Розвиток фундаментальних досліджень і впровадження наукових досягнень у виробництво.

Інтенсивний розвиток нових галузей (автомобілебудування, електротехнічна, хімічна промисловість, радіотехніка тощо).

Підвищення рівня і якості життя американців.

Наростання проблем: застій виробництва в традиційних сферах економіки (видобуток вугілля, суднобудування, текстильна промисловість тощо) при швидкому зростанні нових галузей важкої індустрії; несприятливі умови в аграрному секторі: збільшення обсягу сільськогосподарської продукції через застосування машин, штучних добрив, нових технологій, яка не знаходила збуту на внутрішньому та зовнішньому ринку через конкуренцію з боку Аргентини, Австралії та Канади; соціальні проблеми – 3 млн безробітних, звуження внутрішнього ринку через невідповідність зростання заробітної платні та виробництва, падіння купівельної спроможності більшості населення тощо.

Президентство Г. Гувера (1929-1933 рр.)

Основні заходи: висунення програми «знищення бідності», прагнення примирити бізнес та профспілки, сприяння розвиткові вільного підприємництва, подолання кризи 1929-1933 рр.(скуповування надлишків сільськогосподарської продукції у фермерів; запровадження кількох федеральних програм, у тому числі програми будівельних робіт).

Результати: неспроможність подолати кризу.

«Велика депресія» (1929-1933 рр.)

«Велика депресія» – це найбільш тривала економічна криза в історії промислово розвинених країн наприкінці 1920 - на початку 1930-х років.

Передумови та причини кризи. Біржові спекуляції, численні тіньові операції, унаслідок яких продажний курс акцій значно перевищував їхню реальну вартість. Криза на нью-йоркській фондовій біржі 24 жовтня 1929 р., коли курс цінних паперів став стрімко падати. Порушення балансу між виробництвом та споживанням, коли стихійне зростання обсягів виробництва у 1920-х рр. перевищувало зростання прибутків більшості американців. Непомірно великі пільги монополіям, які не зважали на ситуацію . на ринку і враховували лише власні інтереси. Заборгованість союзниками, а також; Німеччиною Америці значних сум, які вони не могли виплатити.

Наслідки кризи: криза охопила майже всі провідні країни світу, падіння обсягів виробництва, банкрутство 130 тис. підприємств та 20 % усіх банків країни, зниження видобутку вугілля на 42 % та виплавки сталі в 4 рази, розорення 897 тис. фермерських господарств, безробіття (13 млн чол.), скорочення зарплатні на 33 %., скорочення прибутків фермерів на 58 %, випадки голодної смерті, падіння життєвого рівня, загальнонаціональні «голодні походи у Вашингтон (1931 р., 1932 р.), падіння авторитету республіканської партії, яка втрачала важелі управління країною.

«Новий курс» Ф. Рузвельта

«Новий курс» – система заходів уряду президента Ф. Рузвельта в 1933-1938 рр., яка базувалася на поєднанні заходів посилення державного регулювання економіки з реформами в соціальній сфері й була спрямована на подолання економічної кризи в країні.

1932 р. – перемога на виборах представника Демократичної партії Ф. Рузвельта.

Рузвельт Франклін Делано (1882-1945) – державний діяч, 32-й президент США від демократичної партії. Здобув блискучу домашню освіту, вільно володів німецькою та французькою мовами. Подальшу освіту здобув у Гарвардському університеті, а потім у школі права Колумбійського університету. В серпні 1921 р., після купання в океані, Франклін захворів на поліомієліт; ідо кінця життя ноги його були паралізовані й він не міг пересуватися без сторонньої допомоги. Ф. Рузвельт – єдиний американський президент, який обирався на цей пост чотири рази (1932 р., 1936 р., 1940 р., 1944 р.). У 1933 р. уряд Ф. Рузвельта встановив дипломатичні відносини з СРСР. З початку Другої світової війни виступив на підтримку Великобританії, Франції та СРСР в їх боротьбі із фашистською Німеччиною. Зробив значний внесок у створення антигітлерівської коаліції. Помер 12 квітня 1945 р., не доживши кілька тижнів до капітуляції Німеччини.

Основні заходи «нового курсу»:

Реформування фінансової та банківської системи: – закриття усіх банків і подальше відкриття лише конкурентоспроможних банків;

закони про девальвацію долара;

вилучення монетного золота з приватних рук;

полегшення доступу до кредиту тощо.

Відбудова промисловості:

закон «Про відбудову промисловості» (1933) передбачав розробку «кодексів чесної конкуренції»; вони встановлювали розмір виробництва, визначали рівень заробітної платні й тривалість робочого дня, розподіляли ринки збуту між окремими конкурентами;

для впровадження закону створювалася Національна адміністрація з оздоровлення промисловості (НІРА).

Реформування сільського господарства:

закон про допомогу фермерам (1933), який передбачав скорочення посівних площ і зменшення поголів'я худоби, скуповування державою бавовни, зерна, м'яса й іншої сільськогосподарської продукції;

закон 1936 р. передбачав заходи, спрямовані на збереження родючості ґрунтів.

Реформування системи оподаткування: підвищено ставки податків на надприбутки, спадщину і дарування.

Програма допомоги нужденним (суспільні роботи різного призначення для безробітних тощо).

Це цікаво!

В 30-ті роки в США прокотилася хвиля масових соціальних рухів протесту, яка підривала традиційні підвалини американського суспільства. Ці рухи дістали назву «руху панацей», і в них брали участь мільйони людей. Учасники рухів нерідко вдавалися до утопічних теорій та проектів. Так, наприклад, масового характеру набув рух на чолі з лікарем Ф. Таунсендом, який пропонував вилучити у капіталістів-власників частину прибутку для сплати допомоги людям похилого віку. В клубах Таунсенда налічувалося 20 млн чоловік.

Регулювання трудових відносин: прийнято закон Вагнера (1935), згідно з яким дозволялася організація профспілок та створення системи державного регулювання трудових відносин.

Закон про соціальне забезпечення (1935) передбачав створення системи з надання допомоги вдовам, сиротам, інвалідам, страхування безробітних та пенсійного забезпечення.

Прийнято закон про справедливі умови труда (1938):

надавав право уряду встановлювати мінімальну погодинну ставку заробітної платні і максимальну тривалість робочого дня;

забороняв дитячий труд.

Значення реформ: доведено важливість державного регулювання у сфері ринкового господарства, тенденція до зростання державного регулювання набула форми ліберального реформізму, що дозволило знайти вихід з кризи в допомогою соціального компромісу, створено умови для подальшого розвитку ліберальної демократії (розширення прав громадян), відбулися серйозні зрушення в соціальній політиці держави.

Зовнішньополітичний курс адміністрації Ф. Рузвельта

Прагнення зміцнити міжнародні позиції США і підняти їх престиж; у світі. Політика «доброго сусіда» щодо країн Латинської Америки. Загострення суперечностей між США та фашистськими й мілітаристськими державами. Відхід від політики ізоляціонізму.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
590 грн