Додатковий матеріал "Озеро Донузлав"

Опис документу:
Донузлав — найглибше озеро в Криму і найбільше озеро Чорноморського району, відноситься до Тарханкутської групи озер. Площа — 47 км². Тип загальної мінералізації — солоне, на крайній півночі прісне. джерело: інтернет-ресурси

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Донузлав

Донузлав — найглибше озеро в Криму і найбільше озеро Чорноморського району, відноситься до Тарханкутської групи озер.

Площа — 47 км². Тип загальної мінералізації — солоне, на крайній півночі прісне.

Походження — тектонічне. Зараз для озера більше відповідним статусом може бути лиман, оскільки починаючи з 1961 року (після з'єднання з водами моря) рівень загальної мінералізації змінився від ропи до мінералізованого (солоного), також змін зазнала рослинність, що росте на берегах.

Опис

Озеро врізається углиб півострова на 30 км, відділяючи Тарханкутський півострів від іншого Криму. Найбільша його глибина — 27 м, в гирлі ширина доходить до 8,5 км, а у верхів'ї мілішає і звужується до декількох сотень метрів. Від моря Донузлав відокремлений піщаним пересипом, довжина якого становить 9 км, ширина — від 200 до 600 метрів. Площа дзеркальної поверхні Донузлава становить 47 км².

Високі і обривисті береги Донузлава настільки звивисті, що самі утворюють невеликі затоки. У деяких місцях висота берега над рівнем води становить 25 метрів. Ближче до гирла береги пологі, що поступово переходять в піщані пляжі. Дно затягнуто 10-метровим шаром мулу. За своїм складом він схожий з мулом Мойнацького озера і може бути використаний в лікувальних цілях.

Озеро Донузлав солоне. У гирлі концентрація солі така ж, як в морі, але у міру просування вгору озеро мілішає, і численні донні джерела значно опріснюють його. Ця особливість озера і визначає те, що в гирлі водиться морська риба — ставрида, бичок, кефаль, барабулька, а у верхів'ї прісноводна — товстолобик, короп. На мілководді багато птахів, що тут гніздяться, — мартини, баклани, кулики, качки. Тут же пролягають шляхи сезонної міграції птахів, де вони відпочивають і годуються. З 1947 року північна частина озера і прилегла прибережна територія оголошена заповідником.

Історія

Серед істориків і археологів немає єдиної думки, як утворилося озеро. Можливо, в давнину це була відкрита морська затока, що з часом відокремилася від моря піщаним пересипом. А може бути, Донузлав - це і є річка Гіпакірис, про яку писав Геродот у своїй «Історії». «Дан» означає «річка». Дніпро — Данапр, Дністер — Данастр, Дунай — Данубіос. Існує ще одна версія: Донузлав - це частина нижньої течії Дніпра, що відокремилася від нього в давнину.

У 1961 році через пересип був проритий канал шириною 200 метрів. Фактично з цієї миті Донузлав перестав існувати як озеро, але назва так і залишилася. Тоді ж були знайдені залишки корабля III — IV віків до н. е., дерев'яний якір зі свинцевим вантажем вагою близько 200 кг і залишки обшивки днища, бронзові цвяхи і декілька амфор. Дном озера прокладено три гілки газопроводу, якими газ з Глебовского газосховища поступає в усі кінці Криму. У 2007 році на Донузлаві почалося будівництво яхтно-спортивного містечка з усією інфраструктурою на 300 суден з сервісним комплексом з обслуговування та ремонту яхт і катерів.

Зараз на озері базується корвет «Луцьк» та інші судна ВМС України.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
590 грн