Додатковий матеріал на тему "Утворення атмосфери"

Опис документу:
До теперішнього часу історію утворення атмосфери Землі не вдалося відтворити в точності. Проте були виявлені можливі зміни її складу протягом тисячоліть. Розвиток атмосфери нашої планети почався одночасно з утворенням Землі. Але на думку вчених, у процесі еволюційних перетворень планети і трансформації її до сучасного стану з відповідними параметрами, атмосфера також повністю перетворилася. Джерело: інтернет ресурси

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Утворення атмосфери

До теперішнього часу історію утворення атмосфери Землі не вдалося відтворити в точності. Проте були виявлені можливі зміни її складу протягом тисячоліть. Розвиток атмосфери нашої планети почався одночасно з утворенням Землі. Але на думку вчених, у процесі еволюційних перетворень планети і трансформації її до сучасного стану з відповідними параметрами, атмосфера також повністю перетворилася.

Зародження планети

Етап зародження планети, коли з розплавленого стану сформувалося тверде тіло, відносять до періоду 4,5 млрд. років тому. Ця цифра приймається за початок геологічного літочислення. З цього рубежу і почалася еволюція атмосфери. У ході деяких геологічних процесів, наприклад, вивержень вулканів, відбувалося виділення газів з глибоких шарів літосфери. У складі цих газів були азот, метан, аміак, сполуки вуглецю, водяні пари, що брали участь в утворенні первинної атмосфери.

Під впливом сонячного випромінювання, зокрема ультрафіолетової частини спектра, водяна пара розпадалася на водень і кисень. При цьому вільний кисень в ході хімічної реакції з'єднувався з оксидом вуглецю з отриманням вуглекислого газу. Одночасно відбувався розпад аміаку на водень та азот. За рахунок процесів дифузії водень піднімався у верхні шари атмосфери і частково залишав цю оболонку, тоді як важкий азот залишався у нижніх шарах і з часом накопичувався. Тому в сучасній атмосфері азот є основним елементом. Але невелика частка азоту також пов'язувалася в реакціях з іншими хімічними елементами.

Суміш газів, що знаходилася в стародавній атмосфері, піддавалася впливу ультрафіолетової радіації, електричних розрядів, деяких інших факторів, в результаті чого гази вступали в хімічні реакції з утворенням органічних кислот, у тому числі амінокислот - «цеглинок» білків живих організмів. Таким чином, деякі вчені вважають, що життя могло зародитися в первісній атмосфері з певним, відмінним від сьогоднішнього газовим складом.

Появлення перших рослинних організмів

Коли на Землі поширилися примітивні рослинні організми, в їх тканинах почав здійснюватися процес фотосинтезу, що постачав в атмосферу кисень. Вільний кисень піднімався у верхні шари атмосфери, утворюючи оболонку (озоновий шар), що захищала від впливу ультрафіолетового і рентгенівського випромінювання, згубного для всього живого.

Також доведено, що в стародавній атмосфері містилася велика кількість вуглекислого газу. Він поглинався рослинами для фотосинтезу і в ході ряду геологічних процесів. На думку вчених, змінами концентрації вуглекислого газу в атмосфері були обумовлені такі глобальні кліматичні зміни в історії нашої планети, як льодовикові періоди. Гелій, що знаходиться в сучасній атмосфері, являє собою продукт розпаду радіоактивних елементів, таких як торій, уран, радій.

Сучасна атмосфера характеризується великим вмістом вуглекислого газу і кисню, утворених у ході хімічних реакцій з вуглеводнів та аміаку, і значно меншим вмістом водню.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток ключових компетентностей педагога Нової української школи в умовах безперервної освіти»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.