Додатковий матеріал на тему "Шари атмосфери"

Опис документу:
Атмосфера Землі являє собою газову оболонку нашої планети. Її нижня межа проходить на рівні земної кори і гідросфери, а верхня переходить в навколоземну область космічного простору. Атмосфера містить близько 78% азоту, 20% кисню, до 1% аргону, вуглекислого газу, водню, гелію, неону і деяких інших газів. Джерело: інтернет ресурси

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Шари атмосфери

Атмосфера Землі являє собою газову оболонку нашої планети. Її нижня межа проходить на рівні земної кори і гідросфери, а верхня переходить в навколоземну область космічного простору. Атмосфера містить близько 78% азоту, 20% кисню, до 1% аргону, вуглекислого газу, водню, гелію, неону і деяких інших газів.

Дана земна оболонка характеризується чітко вираженою шаруватістю. Шари атмосфери визначаються вертикальним розподілом температури і різною щільністю газів на її рівнях. Розрізняють такі шари атмосфери Землі: тропосфера, стратосфера, мезосфера, термосфера, екзосфера. Окремо виділяють іоносферу.

До 80% всієї маси атмосфери становить тропосфера - нижній приземний шар атмосфери. Тропосфера в полярних поясах розташована на рівні до 8-10 км над земною поверхнею, в тропічному поясі - максимально до 16-18 км. Між тропосферою і розміщеним вище шаром -стратосферою знаходиться тропопауза - перехідний шар. У тропосфері температура знижується в міру збільшення висоти, аналогічно з висотою зменшується атмосферний тиск. Середній градієнт температури в тропосфері складає 0,6 ° С на 100 м. Температура на різних рівнях даної оболонки визначається особливостями поглинання сонячного випромінювання та ефективністю конвекції. Майже вся діяльність людини здійснюється в тропосфері. Найвищі гори не виходять за межі тропосфери, тільки повітряний транспорт може перетинати на невелику висоту верхню межу даної оболонки і знаходитися в стратосфері. Велика частка водяної пари міститься в тропосфері, що обумовлює формування майже всіх хмар. Також в тропосфері сконцентровані практично всі аерозолі (пил, дим, тощо), що утворюються на земній поверхні. У прикордонному нижньому шарі тропосфери виражені добові коливання температури, вологості повітря, швидкість вітру звичайно знижена (вона зростає з підвищенням висоти). У тропосфері спостерігається мінливе розчленування товщі повітря на повітряні маси в горизонтальному напрямку, що відрізняються по ряду характеристик в залежності від поясу і місцевості їх формування. На атмосферних фронтах - границях між повітряними масами - утворюються циклони та антициклони, що визначають погоду на певній території протягом конкретного проміжку часу.

Стратосфера є шаром атмосфери між тропосферою і мезосферою. Межі даного шару становлять від 8-16 км до 50-55 км над поверхнею Землі. У стратосфері газовий склад повітря приблизно такий же, як і в тропосфері. Відмінна особливість - зменшення концентрації водяної пари і підвищення вмісту озону. Озоновий шар атмосфери, що захищає біосферу від агресивного впливу ультрафіолетового світла, знаходиться на рівні від 20 до 30 км. У стратосфері температура підвищується з висотою, причому температурні значення визначаються сонячним випромінюванням, а не конвекцією (пересуваннями повітряних мас), як в тропосфері. Нагрівання повітря стратосфери обумовлено поглинанням ультрафіолетового випромінювання озоном.

Над стратосферою простягається мезосфера до рівня 80 км. Цей шар атмосфери характеризується тим, що температура у міру збільшення висоти знижується від 0 ° С до - 90 ° С. Це найбільш холодна область атмосфери.

Вище мезосфери знаходиться термосфера до рівня 500 км. Від кордону з мезосферою до екзосфери температура змінюється приблизно від 200 К до 2000 К. До рівня 500 км щільність повітря зменшується в кілька сот тисяч разів. Відносний склад атмосферних складових термосфери аналогічний приземному шару тропосфери, але зі збільшенням висоти більша кількість кисню переходить в атомарний стан. Певна частка молекул і атомів термосфери знаходиться в іонізованому стані та розподілені в декількох шарах, вони об'єднуються поняттям іоносфера. Характеристики термосфери варіюють у великому діапазоні в залежності від географічної широти, величини сонячної радіації, пори року і доби.

Верхній шар атмосфери - екзосфера. Це самий розріджений шар атмосфери. В екзосфері довжини вільного пробігу частинок настільки величезні, що частки можуть вільно віддалятися в міжпланетний простір. Маса екзосфери становить одну десятимільйонну від загальної маси атмосфери. Нижня межа екзосфери - рівень 450-800 км, а верхньою межею вважається область, де концентрація часток така ж, як у космічному просторі, - кілька тисяч кілометрів від поверхні Землі. Екзосфера складається з плазми - іонізованого газу. Також в екзосфері знаходяться радіаційні пояси нашої планети.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Картографія та топографія»
Довгань Андрій Іванович
36 годин
590 грн