Додатковий матеріал на тему "Дно Світового океану"

Опис документу:
Світовий океан як частина гідросфери покриває понад 70% земної поверхні. Умовно Світовий океан ділиться на чотири великі частини (океани): Тихий, Індійський, Атлантичний і Північний Льодовитий. Джерело: інтернет ресурси

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Дно Світового океану

Світовий океан як частина гідросфери покриває понад 70% земної поверхні. Умовно Світовий океан ділиться на чотири великі частини (океани): Тихий, Індійський, Атлантичний і Північний Льодовитий.

У будові океанів відзначаються характерні особливості. Так, з урахуванням геоморфологічних і геологічних ознак в океанах розрізняють підводну окраїну материків, перехідну зону від океану до материка, ложе океану та серединно-океанічні хребти.

Велика частина дна Світового океану розташована на глибині від 3 до 6 км, максимальна глибина - 11 км. Ділянки дна, прилеглі до суші, відрізняються материковим типом кори і являють собою підводну окраїну материків, яка на підставі особливостей рельєфу підрозділяється на шельф, материковий схил і материкове підніжжя. Ложе океану або ложе улоговин окраїнних морів починається від материкового підніжжя. У формуванні дна океану бере участь земна кора океанічного типу, особливістю якої є мала потужність (від 8 до 10 км) і відсутність гранітного шару. Ложе океану складається з базальтових порід, їх покриває чохол глибоководних осадових порід. У напрямку до серединно-океанічних хребтів потужність глибоководних опадів стає менше, а підошва «омолоджується». На гребенях хребтів опадів практично немає, в цих областях розташована зона сучасних виливів океанічних базальтових порід. Це зони нарощування океанічної земної кори.

Рельєф дна Світового океану включає плоскі рівнини і розчленовані горбисті території зі збереженим вулканічним рельєфом. Відзначається наявність також одиночних вулканічних гір і ланцюжків гір, широких і блокових підняттів (хребтів). У ложі океану є вузькі жолоби, що утворилися в результаті гігантських розломів земної кори. Їх глибина становить до 7 км і більше.

Осадові породи Світового океану представлені теригенними, вулканогенними, біогенними і змішаними опадами. Теригенні опади у великій кількості зустрічаються біля окраїн материків, по периферії ложа, у глибоководних западинах. Основну масу їх становлять турбідіти, збагачені органічними речовинами, при розкладанні яких дані осадові породи набувають сірого забарвлення.

До біогенних осадів відносяться вапняні й крем'янисті. Вапняні опади, в основному, заповнюють верхній шар океанічного дна в поясах з теплим і помірним кліматом. На океанічному ложі це форамініферові і кокколітово-форамініферові відкладення, а в прибережних зонах - черепашкові та коралові осадові породи. На глибині, що перевищує 4,5-5 км, вапняних опадів немає, так як сполуки кальцію розчиняються. Крем'янисті осадові породи утворюються за рахунок життєдіяльності фітопланктону. Це радіолярієві і діатомові відкладення. Ці опади переважають в областях високої продуктивності фітопланктону.

Червона глибоководна глина, яка відноситься до відкладень змішаного характеру, покриває дно улоговин на глибині більше 4,5-5 км. Вулканічні осадові породи формуються в областях, які сусідять із зонами активного вулканізму.

Найбільш поширені і займають більшу частину площі океанічного дна карбонатні опади, кременисті мули, глибоководна червона глина. Розподіл осадових відкладень і типи опадів визначаються кліматичною, вертикальною, горизонтальною зональністю і тектонічним режимом.

 

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
5
дн.
0
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!