Додатковий матеріал до уроку "Вулкани"

Опис документу:
У перекладі з латинської «вулкан» означає «полум'я, вогонь». У надрах планети у зв'язку з дуже високою температурою розплавляються гірські породи з утворенням магми. При цьому відбувається виділення величезної кількості газоподібних речовин, що підвищує обсяг розплаву і його тиск на навколишні тверді породи. Джерело: інтернет-ресурси

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Вулкани

У перекладі з латинської «вулкан» означає «полум'я, вогонь». У надрах планети у зв'язку з дуже високою температурою розплавляються гірські породи з утворенням магми. При цьому відбувається виділення величезної кількості газоподібних речовин, що підвищує обсяг розплаву і його тиск на навколишні тверді породи. Магма спрямовується в області з меншим тиском вгору до поверхні Землі. Тріщини в земній корі заповнюються розігрітими рідкими гірськими породами, розриваються і піднімаються пласти земної кори. Частково магма застигає в земній корі з формуванням магматичних жил і лакколитів. Інша частина гарячої магми виходить на поверхню при виверженні вулканів у формі лави, вулканічного попелу, газів, застиглих злитків лави, уламків гірських порід. Терміном «вулканізм» позначають пересування розплавленої магми з глибоких шарів Землі на поверхню суходолу чи дна океану.У структурі кожного вулкана розрізняють канал, по якому рухається лава. Це так зване жерло зазвичай закінчується кратером - воронкоподібним розширенням. Діаметр кратерів різний, варіює від сотень метрів до декількох кілометрів. До прикладу, діаметр кратера Везувію складає більше 0,5 км. Надмірно великі кратери називаються кальдерами. Так, кальдера вулкана Узон, який знаходиться на Камчатці, має діаметр 30 км.

Лава та виверження

Висоту і форму вулканів визначає в'язкість лави. Якщо лава рідка і швидко стікає, гора конусоподібної форми не утворюється, наприклад, вулкан Килауза на Гавайських островах. Кратер даного вулкана виглядає як озеро округлої форми діаметром близько 1 км. Кратер заповнений гарячою рідкою лавою, причому її рівень іноді піднімається, потім опускається, часом випліскуючись через край.

Для більшої частини вулканів характерна в'язка лава, яка при охолодженні і формує вулканічний конус. Структура такого конуса зазвичай шарувата. За цією ознакою можна судити про те, що виверження здійснювалися неодноразово, завдяки чому вулкан ріс поступово з кожним викидом лави.

Висота вулканічних конусів різна і може складати від десятків метрів до декількох кілометрів. Широко відомий найвищий вулкан в Андах - Аконкагуа (6960 м).

По всій Землі налічується близько 1500 вулканів, серед них є і діючі, і згаслі. Наприклад, Ключевська Сопка на Камчатці, Ельбрус на Кавказі, Кіліманджаро в Африці, Фудзіяма в Японії, тощо.

Переважна більшість діючих вулканів розташована по периметру Тихого океану. Вони складають Тихоокеанське «вогняне кільце». Також зоною активного вулканізму вважається Середземноморсько-Індонезійський пояс. Наприклад, на Камчатці діють 28 вулканів, а всього налічується більше 600. Існує певна закономірність у розташуванні діючих вулканів. Вони локалізуються в рухомих областях земної кори - в сейсмічних поясах.

У давні геологічні епохи нашої планети вулканізм був активнішим, ніж в даний час. Крім типових (центральних) вивержень, відзначалися і тріщинні. З величезних розломів в земній корі довжиною десятки і сотні кілометрів вируюча лава викидалася на поверхню. При цьому відбувалося формування лавових покривів, як суцільних, так і часткових. Ці покриви вирівнювали рельєф місцевості. Товщина шару лави могла досягати 2 км. Такі процеси призвели до утворення лавових рівнин. До них відносяться деякі ділянки Середньосибірського плоскогір'я, Вірменського нагір'я, плоскогір'я Декан в Індії, плато Колумбія.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00