Зараз в ефірі:
онлайн-конференція:
«
Освіта проти насильства: методи профілактики та алгоритми реагування
»
Взяти участь Всі події

Додатковий матеріал до уроку "Сонячно-земні зв’язки"

Астрономія

Для кого: 11 Клас

01.09.2019

299

4

0

Опис документу:
Магнітні бурі мають великий вплив на Землю та її біосферу. Вони супроводжуються зливами, грозами, повенями, землетрусами, епідеміями. З активністю Сонця вчені пов’язують політичну активність людей, виникнення революцій, війн, а лікарі – із підвищенням кількості хворих та смертельних випадків.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Сонячно-земні зв’язки

Магнітні бурі мають великий вплив на Землю та її біосферу. Вони супроводжуються зливами, грозами, повенями, землетрусами, епідеміями. Прояви магнітних збурень можна прослідкувати на «скажених танцях» компасних стрілок, пошкодженні ліній електропередач, вибухах високовольтних трансформаторів. Під час сильних магнітних збурень північне сяйво спостерігають у південному Криму і навіть в Африці. З цією активністю Сонця вчені пов’язують політичну активність людей, виникнення революцій, війн, а лікарі – із підвищенням кількості хворих та смертельних випадків.

У 1905-му році сонячна активність досягає свого максимуму і приблизно такий рівень вона мала у 1917-му. Цей період супроводжувався наступними подіями. У 1904 році був зафіксований так званий Московський смерч. Він мав ширину смуги руйнування 0,2 - 1 км і довжину до 40 км. Переходячи через Москву-ріку, смерч підняв близько 120000 т води, а в деяких місцях навіть оголив її дно. В 1905 – 1907 році відбулись масові заворушення в містах і селах та на Чорноморському флоті.

В 1917 році під впливом виступів народних мас велика колоніальна держава Російська імперія розпалась. На цих руїнах після трьох років громадянської війни утворилась нова її форма – Радянський Союз.

В 1928 році над Україною пронеслась пилова буря, яка зірвала і розсіяла на території Східної Європи більше 15000000 т чорнозему. В 1929-му році в Радянському Союзі була проведена колективізація і мільйони кращих селян, цвіту хліборобів, особливо українських, було фізично знищено або вислано до Сибіру. Відбулись виступи селян проти колективізації.

В 1937 році проводились жорстокі сталінські репресії, коли мільйони ні в чому не винних людей були розстріляні, вислані до Сибіру, кинуті у в’язниці. В 1939 році почалась друга світова війна. Радянський Союз за домовленістю з керівництвом фашистської Німеччини розв’язав війну з Фінляндією, окупував Західну Україну і Білорусію.

1941 рік – напад фашистської Німеччини. Велика Вітчизняна війна. В 1947 році був

голод. 6 жовтня 1948 року – землетрус в Туркменії.

Висока сонячна активність була у 1956, 1957 (максимум), 1958, 1959 рр. У 1956 році відбулась революція в Угорщині, почалась зміна політичного курсу в Радянському Союзі, характерний розвалом тюремної м’ясорубки ГУЛАГу, названий, пізніше хрущовською «відлигою». Це десятиліття характерне і організованим протестом опозиційного руху в Радянському Союзі, особливо в Україні.

Знову висока сонячна активність була у 1967, і 1968 (максимум), 1969, 1976 рр. У 1966 році був землетрус в Ташкенті, а у 1968-му — відбулась революція в Чехословаччині. 1965 - 1968 рр. характерні зміцненням тоталітарного режиму, його аступом на права і свободи в Радянському Союзі, гонка озброєнь, боротьба СРСР і США за світове панування, створення зверхдержав. 3 1973 року з обранням В.В. Щербицького першим секретарем ЦК КП України почались масові розправи і арешти інакомислячих.

Наступне підвищення сонячної активності у 1979 (максимум), 1980 1984 супроводжувалось введенням на територію Афганістану радянських військ та землетрусом в Узбекистані. Причому за 6 днів до землетрусу зафіксовано максимум психічних захворювань. Особливо багатим на події був період сонячної активності у 1989 (максимум), 1990, 1991, 1992 роках. Він став руйнівним для соціалістичної системи. У грудні відбулись масові виступи в Румунії, що привело до зміни влади в цій країні. В кінці серпня 1990 року виник конфлікт між Вірменією та Азербайджаном. 4 жовтня 1990 року НДР та ФРН об'єднались в єдину Німеччину. Пройшли масові виступи в Грузії (Тбілісі, 1990) та Прибалтиці (1991), на придушення яких були використані війська, коли танками давили мирних людей. 19 серпня 1991 року була спроба перевороту в Москві (виступ «ГКЧС»).

34 серпня 1991 року Україна оголосила себе незалежною державою. Розпався Радянський Союз, найбільша колоніальна держава.

Магнітні бурі супроводжуються і загостренням хронічних захворювань, підвищенням збудливості нервової системи, збільшенням кількості інфарктів міокарда, інсультів.

Основоположник геліобіології О.Л. Чижевський ще на початку минулого століття на великому експериментальному матеріалі та на основі даних медичної статистики установив безпосередній зв'язок між зміною умов в космосі та станом здоров'я людей. При цьому О. Л. Чижевський (1915 р.) помітив, що під час сонячної активності люди, котрі страждали хворобами нервової та серцево-судинної систем, переживали приступи найбільшого болю в один і той самий час незалежно від того, в яких умовах вони жили.

Помічена серійність захворювань, загострень і смертності, які досить чітко пов'язувались з

максимальною сонячною активністю (1930).

Як установив О.Л. Чижевський (1929), на зміни умов в космосі в першу чергу реагує нервова система людини. Цей висновок був підтверджений на статистичному матеріалі, який охопив більше 200000 випадків смерті від захворювань нервової системи за кілька років у великих містах Західної Європи.

Як показали дослідження В.М.Ягодицького, з 1949 до 1971 року з 44 епідемій грипу 42 відповідали спалахам сонячної активності, що підтверджується рядом історичних фактів. Так, грецький історик Фукідід повідомляв, що епідемія, яка була в Аттиці з 436 до 427 рр. до н.е, супроводжувалась морськими повенями, засухами, неврожаями, посиленням діяльності вулканів. В 1542 році в Константинополі виникла чума, а в наступному році по всій Європі пройшла хвиля землетрусів.

В розпал епідемії холери у 1364 - 1367 рр. китайські літописці, відзначають появу на Сонці таких великих плям, що їх можна було побачити неозброєним оком. 20 серпня 1982 року в Гамбурзі, в період максимуму сонячної активності, був максимальний спалах

захворювань на холеру.

Магнітні бурі впливають і на здорових людей. У них погіршується настрій, з'являється головний біль, знижується продуктивність праці. Так, у пілотів збільшувалась кількість помилкових рішень, наростала тривога, втома, погіршувався настрій. Відомо, що

в дні геомагнітних збурень кількість побутових травм досягала 88 відсотків, зростала кількість аварій на автотранспорті.

За матеріалами Internet-публікацій

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.