Сьогодні о 16:00
Вебінар:
«
Сучасні методики засвоєння норм нової редакції "Українського правопису"
»
Взяти участь Всі події

Додатковий матеріал до уроку ,,Реєстрація сонячних нейтрино. Прояви сонячної активності та їх вплив на Землю“

Астрономія

Для кого: 11 Клас

01.09.2019

697

22

0

Опис документу:
Додатковий матеріал до уроку ,,Реєстрація сонячних нейтрино. Прояви сонячної активності та їх вплив на Землю“ поглибить знання учнів з цієї теми. Сонячна активність – це безліч процесів, які відбуваються в атмосфері Сонця. Ці процеси зумовлені тим, що сонячна плазма володіє магнітними властивостями.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Додатковий матеріали до уроку

,,Реєстрація сонячних нейтрино. Прояви сонячної активності та їх вплив на Землю“

Сонячними циклами називають періодичні зміни сонячної активності. Передбачається наявність великої кількості циклів з періодами у 11, 22, 87, 210, 2 300 і 6 000 років, але із спостережень достовірно підтверджено існування тільки 11 та 22 річних циклів. Основні цикли тривалістю 11, 22 и 2 300 років носять відповідно назви циклів Шваба, Хейла і Холлстатта.

Сонячна активність – це безліч процесів, які відбуваються в атмосфері Сонця. Ці процеси зумовлені тим, що сонячна плазма володіє магнітними властивостями. На Сонці вчені спостерігають періодично виникаючі активні області. Це – плями, спалахи, протуберанці.

Найбільш вивчений вид сонячної активності – зміна числа сонячних плям. Перші повідомлення про їх спостереження датуються 800 р. до н.е. в Китаї, перші малюнки – 1128 р.

З 1610 року астрономи почали застосовувати телескопи для спостереженням за сонячними плямами, однак фізична природа плям залишалася незрозумілою до ХХ ст. У XV і XVI ст. спостерігалася низька сонячна активність - Мінімум Маундера. 1845 року професори Д.Генри і С.Александер з Принстонського університету спостерігали Сонце за допомогою термометра і виявили, що плями випромінюють менше порівняно з іншими ділянками сонячної поверхні. Пізніше було виявлено, що більше випромінювання мають сонячні факели.

Зв'язок сонячної активності та клімату Землі досліджується з 1900 р. Ч.Г.Аббот із Смітсоніанської астрофізичної обсерваторії (САО) вивчав активність Сонця і заснував сонячну обсерватарію в Калама (Чилі). Дослідження проводилися і в Маунт-Вільсон. Результат цієї роботи - виділення 27 гармонічних періодів сонячної активності в межах циклу Хейла, зокрема цикли з періодом 7, 13 і 39 місяців. Також простежувався зв'язок цих періодів з погодою шляхом складання сонячних трендів з температурою і рівнем осадів у містах. З виділенням науки дендрохронології почали відшукувати зв'язок сонячної активності та швидкості росту дерев. Статистичні дослідження зв'язку сонячної активності та погоди і клімату з були популярними з 1801, коли В.Гершель помітив зв'язок між сонячними плямами і цінами на пшеницю.

Сьогодні цей зв'язок досліджують за допомогою штучних супутників Землі і сучасної досконалої астрономічної апаратури.

Зв'язок світності Сонця з кількістю плям був предметом суперечок починаючи з перших їх спостережень у XVII ст. Наразі відомо, що цей зв'язок існує — плями, як правило, зменшують світність Сонця (приблизно до 0,3%), хоча водночас світність збільшується (до 0,05%) внаслідок утворення флокул та яскравої сітки, пов'язаної з магнітним полем.

Вплив на сонячну світність магнітно-активних ділянок підтвердили лише перші штучні супутники Землі в 1980-х роках. Орбітальні обсерваторії ,,Німбус 7“(запущено 25 жовтня 1978) та «Сонячний максимум» (запущено 14 лютого 1980) визначили, що завдяки яскравим ділянкам навколо плям яскравіть Сонця збільшується. Згідно з даними сонячної обсерваторії «SOHO», зміна сонячної активності відповідає невеликій зміні діаметра Сонця (~0,001%)/

Сонячні спалахи, залежно від потужності рентгенівського випромінювання, діляться на п'ять класів: A, B, C, M і X. Мінімальний клас A відповідає потужності випромінювання на орбіті Землі у 10 нановат на квадратний метр. При переході до наступної букви, потужність збільшується удесятеро.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.