Додаткові матеріли до уроку "Атмосферний тиск"

Опис документу:
У природі є понад 400 рослин-барометрів. Квітковий барометр можна знайти і на городі. Це маленька гілляста травиця-мокрець. По її дрібних білих квітках можна завбачити погоду протягом цілого літа: якщо вранці віночки не розкриваються, вдень буде дощ.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Атмосферний тиск

Атмосферний тиск безперервно змінюється. Величина атмосферного тиску залежить переважно від температури повітря та висоти місцевості над рівнем моря.

Як людина витримує різну висоту над рівнем моря

  • Безпечна зона (1,5 – 2 км): зона, в якій не спостерігається жодних суттєвих змін фізіологічних функцій організму.

  • Зона повної компенсації (2 – 4 км): спостерігаються деякі порушення в діяльності серцево-судинної системи, органів відчуттів та ін., які завдяки мобілізації резервних сил організму швидко зникають.

  • Зона неповної компенсації 4 – 5 км : погіршення загального самопочуття.

  • Критична зона (6 – 8 км): серйозні функціональні розлади життєдіяльності організму.

  • Смертельна зона ільше 8 км): людина може знаходитися на цій висоті без дихального апарату лише короткий час – 3 хвилини. На висоті 16 км – 9 секунд, після чого настає смерть.

Стандартний атмосферний тиск дорівнює 101325 Па або760 мм рт. ст. Людина може спокійно переносити широкий спектр тиску. Наприклад, в місті Мехіко, столиці Мексиці з населенням в майже 9 млн середній показник атмосферного тиску становить 570 мм рт. ст.

Найнижчий тиск на суходолі зафіксовано 2 вересня 1935 року у Флориді-Кіс у США – 892,3 гПа (669,3 мм рт.ст.) а найвищий – на півночі Західного Сибіру на метеорологічній станції ,,Агата“ з1 грудня 1968 року – 1083,2 гПа (812,4 мм рт.ст.)

Тиск у скафандрі космонавта становить 0,4 нормального атмосферного тиску.

Живі барометри

"Ялинковий" барометр

Хвойні дерева мають цікаву здатність: вони опускають свої гілки перед дощем і піднімають їх перед ясною погодою. Найкраще ця здатність проявляється в ялини.

Зберігає здатність реагувати на погоду і сухе дерево, сухі ялинові гілки. Вирізують невелику частину стовбура молодої ялини разом з гілкою ( після Новорічних свят їх можна знайти скрізь), очищують гілку від кори- і « прилад» готовий. Залишається лише прикріпити його основою до якої – небудь опори, найкраще – до стіни будинку, залишивши гілочку вільною. Гілочка починає реагувати на погоду, опускаючи кінець перед дощем і піднімаючи його в гору перед ясною погодою. Для зручності біля кінчика гілочки прикріпляють накреслену на папері шкалу з поділками через 1см. За якийсь час, коли гілочка виявить свої властивості, на школі роблять позначки - «ясна», «дощ», «мінливо», як на звичайному барометрі.

У природі є понад 400 рослин-барометрів. Квітковий барометр можна знайти і на городі. Це маленька гілляста травиця-мокрець. По її дрібних білих квітках можна завбачити погоду протягом цілого літа: якщо вранці віночки не розкриваються, вдень буде дощ.

Лев Толстой писав, що павук робить павутину відповідно до погоди, яка є і яка буде. Дивлячись на павутину, можна дізнатись, яка буде погода: якщо павук сидить, забившись всередину павутини, і не виходить — це на дощ. Якщо він виходить з гнізда і робить нові павутини — це на ясну погоду.

Гостро відчувають атмосферні зміни багато видів риб. Так, на- приклад, гарний барометр – щука. Ця хижачка за добу відчуває змі- ну погоди, не бере приманку і йде на глибину. А мине негода, і щука знову виходить на годування. Прихований річковий відлюдник сом перед грозою і негодою спливає догори, лякає верховодок. А тут навколо нього виблиску- ють сріблястою лускою інші „синоптики”– швидкі уклейки1 . Наче летючі риби тропіків, вискакують вони час від часу з води. У чому річ? Усе просто: за негоди комарі і мошки літають ближче до води, за ними уклейки і полюють. Риба-голець в ясну погоду непорушно лежить на дні акваріума. Але от починає подавати ознаки життя: виляє довгим тілом, снує уздовж стінок акваріума... І за якийсь час небо затягує хмарами. А коли голець кидається вгору-вниз, вправо-вліво і здається, що в ак- варіумі цілий клубок темних довгих тіл, то скоро у вікно затараба- нять краплі дощу. „Прогнози” гольця точніші, ніж прогнози синоп- тиків: він помиляється лише у трьох-чотирьох випадках зі ста!

Горобці збираються на землі, купаються в пилу, піску або калюжі і цвірінькають влітку – до дощу, взимку – до теплого снігу; сідають на даху і перебирають пір'я – до тепла; ховаються в хмиз – до морозу або хуртовини, ховаються під стріху – до бурі; дружно цвірінькають взимку – до відлиги; настовбурчуються зранку – до дощу; по- жвавилися і зацвірінькали під час тривалої негоди – до настання ясної погоди; восени перелітають зграйками з місця на місце – до вітряної погоди.

Жаби по суші стрибають – до дощу, квакають – до негоди, квакають увечері з тре- лями – до ясної погоди, звечора довго кричать – до гарної погоди, тримаються на поверхні води і квакають, виставляючи мордочки назовні, – до негоди.

Собака згортається і лежить клубочком – до холоду, витягу- ється на землі і лежить або спить, розкинувши лапи, животом догори – до тепла.

Кішка лягає посеред кімнати, розтягується і спить – чекай тепла, шукає місце вище і тепліше, намагається влягтися ближче до джерела тепла, згортається клубочком, затуляє мордочку лапкою і спить – до дощу й холодів.

Серед плазунів теж є тварини-барометри, наприклад, нільські крокодили. Ці тварини мешкають у річках Центральної і Південної Африки і на Мадагаскарі. На суші крокодили досить незграбні, їхня стихія – вода. Вони не тільки чудово плавають або нерухомо „висять” поблизу поверхні, але й можуть ховатися під водою, виставивши назовні лише випуклі очі й ніздрі. Вивчаючи життя нільських крокодилів, учені зробили висновок: одним з регулюючих чинників живлення цих рептилій є атмосферний тиск. Якщо тиск падає, тварини відмовляються від їжі. Чому? Зниження тиску – ознака похоло- дання, при якому в крокодилів погіршується процес травлення. Тож, спостерігаючи за інтенсивністю їхнього живлення, можна передбачати зміни тиску і температури.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація інклюзивного середовища в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн
395 грн