Добірка матеріалів до тижня математики

Математика

27.10.2020

771

15

0

Опис документу:
Мабуть, кожен з нас замислювався над тим, як зацікавити математикою своїх учнів. Скільки цікавого, захоплюючого залишається за межами уроку. І ми залучаємо учнів до позакласної роботи. А це олімпіади, математичні вікторини, ігри, вечори тощо. Ось де простір для фантазії. Запропоновані методичні розробки тижня математики містять різноманітні за формою, змістом і метою заходи і пропонуються для учнів всіх класів ( з 5 по 9 ). Це конкурси, ігри, турніри і та ін.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Красноградський навчально-виховний комплекс №3

(заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів – заклад дошкільної освіти) Красноградської районної ради

Харківської області

Тиждень математики

у школі

2018

Вступ

Мабуть, кожен з нас замислювався над тим, як зацікавити математикою своїх учнів. Ми вдосконалюємо методи та форми роботи на уроці, використовуємо сучасні навчальні технології. Але цього замало. Адже скільки цікавого, захоплюючого залишається за межами уроку. І ми залучаємо учнів до позакласної роботи. А це олімпіади, математичні вікторини, ігри, вечори тощо. Ось де простір для фантазії. Та існує велика проблема: завжди обмаль часу. А треба й зібрати цікаву інформацію, і написати сценарій, і підібрати завдання для проведення шкільної олімпіади і т.д. А ще – мала кількість учнів у класі. Тому вчителеві сільської школи важко підібрати матеріал для різних вікових категорій учнів. Тому цей посібник – вам на допомогу.

Запропоновані методичні розробки тижня математики містять різноманітні за формою, змістом і метою заходи і пропонуються для учнів всіх класів ( з 5 по 9 ). Це конкурси, ігри, турніри і та ін.

Буду рада, якщо пропоновані матеріали допоможуть учителям зробити шкільне життя більш яскравим, святковим, незабутнім.

Тож бажаю вам успіхів і творчого натхнення!

Н.В.Гречко

Загальношкільна лінійка

1-й ведучий

Дорогі друзі! Кожен з вас, напевне, замислювався над питанням: яким буде завтрашній день? Адже мине зовсім небагато часу і вам потрібно буде зайнятися якоюсь справою. Але завтрашній день народжується сьогодні, і вже сьогодні кожен з вас повинен визначити для себе стратегію пошуку улюбленої справи.

2-й ведучий

Оголосимо відкриття нашого свята!

1-й ведучий

Раніше з відкриттям було простіше. Непізнаних законів природи вистачало, а вчених бракувало. А зараз усе навпаки.

2-й ведучий

Та ні, я маю на увазі те, що ми з тобою повинні оголосити всім присутнім – з сьогоднішнього дня і по _______ в нашій школі проходитиме тиждень математики.

1-й ведучий

І зараз ви маєте можливість познайомитись з її представниками. ( Виходять Математика і Нулик. Нулик тримає в руках колесо )

Нулик ( показує на колесо )

Колесо? « Що ж тут незвичайного?» – скажете ви. Але так здається тільки на перший погляд . Уявіть собі на мить, що раптом сталося диво і на землі зникли всі колеса.

Математика

Це було б справжньою катастрофою! Зупиняться автомобілі і поїзди, замруть заводи і фабрики, припинять давати струм електростанції. Одним словом, усе піде шкереберть.

Нулик

Ми не знаємо імені людини, яка вперше зрозуміла і навчила використовувати чудову властивість круга. За багато тисяч років, що пройшли відтоді, було зроблено багато винаходів. Але і нині в основі найскладніших приладів і машин лежить все та ж проста геометрична фігура – круг.

Математика

А нуль, маленький, кругленький нуль. Порожнє місце. І походить він від латинського «nulla» - ніяка, а вважається одним з найважливіших винаходів. Чому?

Нулик

Всіх, хто захоче про це дізнатися, хто любить пригоди, запрошуємо в подорож у чарівний світ математики!

Математика

На вас чекають : ( план тижня).

2-й ведучий

Бажаємо вам успіхів.

Лекція «Математика розум до порядку веде».

Слова «Математика розум до порядку веде» належать великому Ломоносову. Що він мав на увазі?

Справа в тому, що наше мислення вказує нам, як вчинити, як діяти в складній ситуації. Від того, як «працює наше мислення», залежить, чи вчинимо ми правильно і розумно чи ні. Людина народжується без уміння мислити, лише з задатками до нього. Мислити він навчається поступово в процесі життєвої практики, у спілкуванні з дорослими і своїми ровесниками і особливо в навчанні.

Одним з найбільш важливих якостей мислення є його логічність ця найцінніша якість виникає і розвивається головним чином в процесі вивчення математики, математика – це практична логіка. На це значення вивчення математики вказував М.І.Калінін, закликаючи молодь серйозно вивчати математику. Він говорив: «Математика дисциплінує розум, привчає до логічного мислення. Недарма говорять, що математика – це гімнастика розуму».

Математика є тим інструментом, без якого в наш час неможливий повноцінний розвиток будь-якої науки, з допомогою якого найбільш ефективно проводяться багато численні досліди в багатьох науках».

Вивчення якої-небудь науки вимагає глибокого знання математики. Згадайте, з чим ви зустрічалися на уроках фізики, хімії, географії, історії та інших предметів?

Ви зустрічалися з усякого роду формулами, обчисленнями різних величин, датами, схемами, таблицями. А це все математика.

Значить, вивчення майже будь-якого предмета в школі передбачає добрі знання з математики, і без неї ви не зможете засвоїти ці предмети.

Вчитися математиці нелегко. Математика вимагає великої праці. Треба самому багато, день у день, працювати над вивченням математики, і тільки тоді вона принесе і користь і велику радість, радість від подолання труднощів, радість пізнання. Відомий педагог Сухомлинський з цього приводу писав: «Дитина, яка ніколи не пізнавала радості праці в навчанні, яка не переживала гордості від того, що труднощі переборені, - це нещаслива людина».

Так давайте будемо щасливі, будемо переживати радощі в навчанні, гордості за свої успіхи! А для цього треба навчитися володіти математичними знаннями.

Подорож з математикою

«Математика – це мова плюс міркування, це наче мова і логіка вкупі».

«Математика – знаряддя для міркування, бо все, що є на небі, в душі, на землі можна виразити в точному числі. І зовсім нестерпно, коли математик викладає математику без її застосувань, а фізик застосовує математичні методи, які не вивчалися математиком…»

«Якщо ж ми, математики, будемо все більше методично і практично викладати математику, то люди, які її застосовують, почнуть самостійно вчити своїх учнів тій математиці, яку вони будуть вважати потрібною»

(Ричард Фейман)

Ведучий

Хоч ти смійся, а хоч плач –

Не люблю отих задач.

А чому терплю невдачі?

Чому скаржусь на задачі?

Чи задачник непутящий,

Чи таланту десь узять?-

Та знайшов я спосіб кращий –

Тільки відповідь читать.

Ви учіться, хто бажає!

Я б здоровя не втрачав:

На умову не зважаю.

Раз – помножив, два – додав.

Подумаєш, математика! Не таке вже велике цебе. Без неї всі науки обходяться. І чому її називають царицею наук? Ніяк не зрозумію! Може ти мені поясниш?

Ведуча

Якщо хочеш досягнути

У житті своїм вершин,

Математику збагнути

Мусиш тонко, до глибин.

Калькулятор і компютер,

Хто сьогодні їх не зна?

Та за пояс їх запхнути

Може світла голова.

Якщо хочеш бізнесменом

Після школи, друже, стать,

Аксіоми й теореми

Мусиш добре памятать.

Якщо лікарем ти станеш,

То, колего, тут затям:

Коли десь помилишся –

Хтось поплатиться життям.

Не кажу про космонавтів,

Вчителів і моряків…

Та коли чогось не знав ти,

Час це вивчити настав.

Не махай на все рукою,

Не лінуйся, а учись!

Бо чого навчишся в школі,

Знадобиться ще колись!

Ведучий

Ой, ой, ой! Так і побіг вчити математику! Звучало гарно, але не переконливо. Якась суха ця наука! 1, на мою думку, майже нікому не потрібна. В магазині хай продавець рахує. І правильно мудрі люди роблять, що години математики в школі скорочують. Нема чого дурницями займатися: сумно, сухо, нецікаво, непотрібно…

Ведуча (зупиняє його)

То це математика суха і непотрібна? Ти думаєш, що говориш? Без знань математики не можна зрозуміти ні основ сучасної техніки, ні того, як вчені вивчають природні і соціальні явища. Недарма Песталоцці стверджував, що рахунок і обчислення – основа порядку в голові.

Ведучий

Це ще в якій голові? У моїй голові починається каламбур, як тільки я починаю займатися математикою.

Від тої алгебри

Бон жур, вчителі –

Вже нудно мені:

І косинус сниться,

І тангенс пече.

Великий трикутник

Давить на плече.

І тії рівняння

У грудях печуть-

Ікс, ігрек від мене

Ніяк не втечуть.

Лиш очі зімкну я,

Як бачу задачу.

Теорема Піфагора

Наді мною вже плаче.

Як би воля впливова

Моя була б –

Математика в школі

Ніде не була б.

Ведуча

Бачу, ти в корені не розумієш ні краси, ні призначення цієї науки.

Гра «Перший мільйон».

Мета. Перевірити вміння учнів застосовувати набуті знання у нестандартних ситуаціях, мобілізувати учнів на активне оволодіння програмним матеріалом, розвивати логічне мислення учнів, пам’ять, увагу, самостійність, формувати інтерес до математики.

Правила проведення гри

Табло виглядатиме як на малюнку

Номер питання

Сума

Призи

15

1000000

Збірник олімпіадних задач

14

500000

Збірник задач з математики

13

250000

Довідник з математики

12

125000

Набір кольорового паперу

11

64000

Клей

10

32000

Трикутник

9

16000

Транспортир

8

8000

Лінійка

7

4000

Альбом

6

2000

Зошит

5

1000

Ручка

4

500

Простий олівець з гумкою

3

300

Простий олівець

2

200

Підстругалка

1

100

Гумка

Неспалимі суми – за 5е і 10е запитання.

Гравець має право на три підказки :

 1. 50 х 50;

 2. підказка друга ( друг із залу);

 3. допомога залу ( по кількості піднятих рук ).

У відбірковому турі право на участь у грі отримує той з учнів, хто швидше проставить правильну нумерацію у даному завданні відбіркового туру.

Відбірковий тур

Варіант І

Вказати порядок виконання дій при обчисленні значення виразу:

 1. Дії в дужках.

 2. Дії І ступеня.

 3. Дії ІІ ступеня.

 4. Дії ІІІ ступеня.

Варіант 2

Розташувати числа в порядку їх спадання:

 1. 1.

 2. -2.

 3. 0,8.

 4. 1,3.

Варіант 3

Вказати порядок днів підряд :

 1. Завтра.

 2. Позавчора.

 3. Сьогодні.

 4. Післязавтра.

 5. Вчора.

Варіант 4

Розташувати числа в порядку їх зростання :

 1. 1.

 2. 1/3

 3. ½.

 4. -2.

Варіант 5

Розмістити дроби в порядку їх величини, починаючи з найбільшого:

 1. 0,25.

 2. 0,387.

 3. 0,25998.

 4. 0,7.

Варіант 1

1.Порівняйте 1 дм 10мм і 1100 мм

А. > В = С< Д >

2. Скільки потрібно додати до 93, щоб отримати 117?

А. 14 В .34 С. 24 Д. 4

 1. Що більше 1999 кг чи 1 тонна?

А. 1999 кг В . рівні С. 1 т Д. свій варіант

4. Порівняйте 150 кг і 1500 г

А. > В. = С. < Д. >

5. Автор підручника геометрії 7-9 класів

А. Макаричев В. Погорєлов С. Виноградов Д. Бевз

6. « Єгипетський » трикутник – це трикутник зі сторонами

А. 2,3,4 В. 3,4,5 С. 1,2,3 Д. 4,5,6

7. Який вигляд має теорема Піфагора ?

А. с 4 = а 2 + в 2 В. с 2 = а 2 + в 2 С. с = а 2 + в Д. с 2 = а + в

8. Хто вперше ввів слово «функція »?

А. Вієт В. Ейлер С. Больцано Д. Лейбніц

9. Абсолютна величина числа

А. модуль В. найбільше число С. найменше число Д. одиниця

10. Чому дорівнює 1 верста ?

А. 1,067 км В. 3 км С. 2,037 км Д. 100 км

11. В перекладі з англійської мови слово « тонна » означає

А. дуб В. поїзд С. труба Д. бочка

12. Китайська міра довжини, яка дорівнює 576 м

А. Чейн В. Ярд С. Лі Д. Фут

13. Більшість вчених – це стародавні греки, але один із них іншої національності. Хто це?

А. Архімед В. Гаусс С. Піфагор Д. Фалес

14. Хто була перша жінка – математик ?

А. Софі Жермен В. Софія Ковалевська С. Гортензія Лепот Д.Гепатія Александрійська

15. У якій країні дроби називали « ламаними » числами?

А. Стародавня Русь В. Німеччина С. Англія Д. Стародавня Греція

Відповіді : 1. С 2. С 3. А 4. А 5. В 6. В 7. В 8. Д 9. А 10. А 11. Д 12. С 13. В 14. Д 15. А

Варіант 2

1. Збільшити 52 на 53

А. 95 В. 115 С. 105 Д. 110

2. Якщо різницю 28 і 12 поділити на 2, то дістанемо

А. 6 В. 8 С. 1 Д. 4

3. Порівняйте 4 2 +4 і 10 : 5 х 10

А. = В. < С. > Д. <

4. 1 кг містить міліграмів

А . 10000 В .1000000 С. 100 Д. 110000

5. Яке число зайве в ряді 12, 18, 24 , 26, 30 , 36 , 42

А. 30 В. 42 С. 18 Д. 26

6. Як називаються умовні знаки для позначення чисел

А. цифри В. коефіцієнти С. числа Д. букви

7. В якому столітті жив Піфагор?

А. ІV ст.. до н.е. В. V І ст. н. е. С. V ст. н. е. Д. V І ст. до н.е.

8. Твердження , яке не потрібно доводити , називають

А. доведення В. теорема С. додаток Д. аксіома

9. Метод знаходження простих чисел називається

А. « решето Піфагора » В. « решето Архімеда» С. « решето Ератосфена» Д. « решето Евкліда»

10. Яке з даних чисел є простим?

А. 6 В. 7 С. 9 Д. 18

11. Хто очолював Казанський університет протягом 20 років?

А. Чебишев В. Лобачевский С. Казанцев Д. Лаврентьєв

12. Хто придумав нумерацію крісел по рядах і місцях?

А. Ковалевські В. Чебишев С. Виноградов Д. Декарт

13. Імям якого вченого називається геометрія , що вивчається в школі?

А. Піфагор В. Евклід С. Архімед Д. Ньютон

14. Хто з великих математиків запропонував крапку, як знак множення?

А. Декарт В.Лейбніц С. Лобачевский Д.Вієт

15. Вказати імя єдиної жінки, учениці Піфагора:

А. Гепатія В. Ковалевська С. Теано Д. Гортензія Лепот

Відповіді : 1. С 2. В 3. А 4. В 5. Д 6. А 7. Д 8. Д 9. С 10. В 11. В 12. Д 13. В 14. В 15. С

Варіант 3

 1. Різниця 121 і 28 дорівнює

А. 97 В. 93 С. 83 Д. 96

2. Від різниці 40 і 28 відняти 12

А. 2 В. 10 С. 12 Д. 0

3. Порівняйте 3 + - 3 і 6 - 3

А. > B. < C . > D. =

4. Три точки, що не лежать на одній прямій і відрізки, які попарно сполучають ці точки, утворюють геометричну фігуру

А. трикутник В. квадрат С. паралелограм Д. ромб

5. У Стародавній Греції використовували спеціальні лічильні дошки . Як вони називалися?

А. абетки В. араки С. арзаки Д. абаки

6. 1 літр дорівнює

А. 1 дм 3 В. 1 мм 3 С. 1 см 3 Д. 1 м 3

7. Кого називали « Коперником геометрії »

А. Лобачевского В. Евкліда С. Чебишева Д. Вієта

8. Хто автор такої книги « Математичні начала натуральної філософії »

А. Гомер В. Евклід С. Ньютон Д. Архімед

9. Де вивчала математику С.Ковалевська

А. Росія В. Німеччина С. Швеція Д. Франція

10. Число π дорівнює

А. 3, 1465926 В. 3, 1415926 С. 3, 2465926 Д. 3, 1713926

11. Які дві міри ваги з’явилися в російській мові від староскандинавської

А. аршин і миля В. фунт і пуд С. дюйм і грам Д. тонна і кілограм

12. Як називається величина, яка характеризує розміри геометричного тіла

А. довжина В. відстань С. обєм Д. площа

13. Кого з жінок – математиків назвали «небесною музою»?

А. Софі Жермен В. Гортензію Лепот С. Гепатію Александрійську

Д. С.Ковалевську

14. Француженка, відома обчислювальниця, імям якої названа квітка, привезена нею з Індії

А. Августа Ада Лавлес В. Гортензія Лепот С. Гепатія Д. Ковалевська

15. Хто із вчених – математиків був першим астрономом?

А. Декарт В. Піфагор С. Евклід Д.Фалес

Відповіді : 1. В 2. Д 3. А 4. А 5. Д 6. А. 7. А 8. С 9. В 10. В 11. В 12. С 13. Д 14. В 15. Д

Варіант 4

 1. Різниця добутку 2 і 6 та суми 3 і 4 становить

А. 6 В. 3 С. 5 Д. 1

 1. Якщо частку 32 і 2 помножити на 2, то отримаємо

А. 32 В. 16 С. 42 Д. 12

3. Яке число зайве … 10 ; 100; 1100; 1000 ; 10000

А. 100 В. 1000 С. 1100 Д. 10

4. Поверхню кулі називають

А. сферою В. обємом С. діаметром Д. оболонкою

5. В якій з фігур найменша кількість кутів

А. трикутник В. восьмикутник С. квадрат Д. трапеція

6. Основними фігурами на площині є

А. точка і відрізок В. пряма і геометрична фігура С. пряма і точка

Д. точка і промінь

7. Дюжина – це купка з

А. 12 предметів В. 6 предметів С. 10 предметів Д. 8 предметів

8. Дві прямі, що утворюють при перетині прямий кут

А. паралельні В. рівні С. перпендикулярні Д. січні

9. Доказ брехливого твердження, причому помилка в доказах майстерно замаскована

А. теорема В. топологія С. аксіома Д. софізм

10. Кого називають «батьком алгебри »

А. Вієт В. Гаус С. Галуа Д. Абель

11. Як раніше позначали знак

А. С В. В С. Q Д. R

12. Грошова одиниця Індії

А. піастр В. рупія С. песета Д. драхма

13. Хто з цих вчених – математиків загинув на дуелі?

А. Вієт В. Лейбніц С. Абель Д. Галуа

14. Хто з великих математиків брав участь у кулачному бою на 58 Олімпіаді , яка проходила в 548 році до н.е.?

А. Архімед В. Фалес Мілетський С. Евклід Д. Піфагор

15.Хто з великих математиків вперше наближено обчислив діаметр Землі?

А. Вієт В. Евклід С. Ератосфен Д. Піфагор

Відповіді : 1. С 2. А 3. С 4. А 5.А 6. С 7. А 8. С 9. Д 10. А 11. Д 12. В 13. Д 14. Д 15.С

Варіант 5

 1. Назвати суму різниці 25 і 20 та добутку 3 і 6

А. 22 В. 13 С. 23 Д. 33

2. Якщо 100 збільшити на 10, результат поділити на 1000, до результату додати 3, то отримаємо

А. 3 В. 0,311 С. 30 Д. 3,11

3. В одному кілограмі грам

А. 10 В. 1000 С. 100 Д. 10000

4. Частина прямої, що має початок та не має кінця

А. вісь В. відрізок С. промінь Д. пряма

5. Що означає слово «арифметика»?

А. дії В. знак С. дроби Д число

6. Як називалася лічба з використанням пальців рук та ніг?

А. Десятками В. двадцятками С. шести десятками

Д. пятками

 1. Хто із вчених 2 тисячоліття назад створив систему нумерації ?

А. Архімед В. Евклід С. Езоп Д. Мухаммед аль- Хорезмі

8. При десятковій системі лічби значення цифри при зміщенні на одне місце змінюється у

А. 100 разів В. у 1000 разів С. у 10 разів Д. у 10000 разів

9. В Стародавньому Римі для запису чисел використовували різні знаки . А як позначали 1000?

А. С В. М С. L Д. Т

10. Коли було надруковано перший підручник з математики Л.П.Магницького7

А. 1704 В. 1703 С. 1705 Д. 1700

11. Японська міра рідини, яка дорівнює 18,4 літра

А. Тоу В. Декалітр С. Пінта Д. То

12. Хто опрацював метод наближеного розвязування алгебраїчних рівнянь вищих степенів

А. Лобачевский В. Архімед С. Діріхле Д. Декарт

13. Де застосовувалася так звана алфавітна нумерація, в якій цифри позначалися буквами?

А. Англія В. Стародавня Русь С. Стародавня Греція Д. Франція

14. Імя знаменитого вченого, що був вболівальником і помер на трибуні Олімпійського стадіону під час бою Піфагора на 59 Олімпіаді?

А. Рене Декарт В. Ісаак Ньютон С. Фалес Мілетський Д. Архімед

15. « Математику вже тому вчити потрібно, що вона розум до порядку приводить ». Чиї це слова?

А. С.Ковалевської В. М.В.Ломоносова С. Піфагора Д. Вієта

Відповіді : 1. С 2. Д 3. В 4. С 5. Д 6. В 7. А 8. С 9. В 10. В 11. Д 12. А 13. В 14. С 15. В

Гра « Щасливий випадок»

Мета : прищеплювати інтерес до математики, активізувати і стимулювати розумову і пізнавальну діяльність учнів, розвивати вміння й навички розмірковувати, розширювати кругозір, виховувати в учнів свідоме ставлення до одержання знань.

Гра складається з 5 геймів. У грі беруть участь дві команди.

І гейм. Кожна команда грає окремо. Правильна відповідь на одне запитання оцінюється в один бал. Кількість балів за І гейм дорівнює кількості правильних відповідей на запитання. Кожна команда грає протягом 2 – х хвилин.

Запитання :

 1. Скільки існує простих чисел? ( безліч )

 2. Число 1 – просте чи складене? ( ні те, ні те )

 3. Найменше просте число. (2)

 4. Найбільше просте число. ( 99 )

 5. Найменше двозначне число . ( 10 )

 6. Одиниця вимірювання площі 10м х 10м ( ар або сотка )

 7. Одиниця вимірювання площі 100м х 100м ( гектар )

 8. Прибор для вимірюванні кутів ( транспортир )

 9. Прибор для вимірювання довжини відрізка ( лінійка )

 10. Як знайти невідоме ділене? ( частку помножити на дільник )

 11. Найпростіша лінія в геометрії .( пряма )

 12. Частина математики .( алгебра, геометрія )

 13. Як знайти невідоме зменшуване? ( до різниці додати відємник)

 14. Вислів, який приймають без доведення. (аксіома )

 15. Твердження, яке треба довести .( теорема )

 16. Прибор для зображення кола .(циркуль)

 17. Кут, сторони якого утворюють пряму . (розгорнутий )

 18. Кут, більший прямого але менший розгорнутого. (тупий)

 19. Кут, менший прямого. (гострий )

 20. Число від додавання і віднімання якого до будь-якого іншого останнє не змінюється?(нуль)

 21. Хто з математиків вперше ввів буквенні коефіцієнти? (Вієт)

 22. Хто з видатних математиків убитий на дуелі?(Галуа)

 23. Хто з математиків вперше розробив математичну теорію музики? (Піфагор)

 24. Автор першого російського підручника з математики .(Л.Магницький)

ІІ гейм. Заморочки із бочки.

Запитання:

 1. Хто такий Літр? (Француз, який вперше увів пляшку ємністю 1 літр) - 2 бали

 2. Числа мають знаки різні, але модулі їх рівні. Знати кожному належить: числа звуться…( протилежні) - 1 бал

 3. Хто склав таблицю простих чисел? Як цей спосіб складання таблиць називається? (давньогрецький учений Ератосфен, «решето Ератосфена») - 3 бали

 4. Якому російському математику належать великі заслуги в області простих чисел? (П.Л.Чебишову-1821-1894рр) - 3 бали

 5. Давньогрецький математичний документ написаний в Стародавньому Єгипті близько 4-х тисяч років тому, а називається «Московський папірус». Чому? (зберігається у Московському музеї образотворчих мистецтв) – 3 бали

 6. Книга під назвою «Десятина» має лише сім сторінок, проте містить всю теорію десяткових дробів. Хто її автор? ( нідерландський учений Сімон Стевін) – 3 бали

 7. Де зародилася метрична система вимірювання величин? (У Франції, в кінці XVІІІ столітті затвердили метр як узаконену одиницю довжини) - 2 бали

 8. Імя якого відомого математика складається з трьох складів, причому перший склад – число, другий – нота, а третій – одне з імен давньоєгипетського бога Сонця? ( Пі-фа-гор)- 3 бали

ІІІ гейм. Ти мені – я тобі. (Представники команд задають одне одному запитання . Кожна правильна відповідь на запитання становить один бал .)

ІV гейм. Темна конячка. ( запрошена людина задає запитання, повязані з математикою )

V гейм. Гонка за лідером. (Команди почергово відповідають на поставлені запитання. Кожне запитання оцінюється в один бал.)

Запитання :

 1. Багатокутник з найменшим числом сторін. ( трикутник )

 2. Лінія , яка є межею круга. ( коло)

 3. Найменше натуральне число.( 1)

 4. Засоби найменування та позначення чисел . (нумерація)

 5. Англійська одиниця довжини, яка дорівнює 91 см.( ярд )

 6. Відрізок, який зєднує дві точки кола, проходить через його центр. (діаметр)

 7. Грошові відносини між продавцем і покупцем. (розрахунок)

 8. Прямокутник, у якого всі сторони рівні. ( квадрат )

 9. Назви одним словом >, =, < . (знаки )

 10. Що має умову, питання, рішення та відповідь? ( задача )

 11. Що спільне між задачею та прикладом? ( рішення )

 12. Різниця яких двох чисел дорівнює їх сумі? ( 1 і 0 )

 13. Числа, які використовуються при лічбі? (натуральні )

 14. Коли собаці виповниться 5 років, що буде далі? ( піде шостий)

 15. Найменша хорда кола. (діаметр)

 16. Основні геометричні фігури на площині. (точка і пряма )

 17. Прямі, які не перетинаються . (паралельні )

 18. Трикутник, у якого всі сторони рівні . (рівносторонній)

 19. Відстань від точок кола до його центра. (радіус )

 20. Паралелограм, у якого всі сторони рівні. ( ромб)

 21. Трикутник зі сторонами 3, 4 і 5 одиниць називається … (єгипетським)

 22. Вислів, що не вимагає доведення. (аксіома)

 23. Промінь, що ділить кут пополам. (бісектриса)

 24. Як іншим словом назвати висоту фігури? (перпендикуляр )

 25. Лінія, що має початок і кінець. (відрізок )

 26. Відрізок, що сполучає протилежні вершини чотирикутника. (діагональ)

 27. Відрізок, що сполучає середини двох сторін трикутника. (середня лінія)

 28. Вислів, що потребує доведення. (теорема)

 29. Сторони прямокутного трикутника, що виходять з вершини прямого кута. (катети)

 30. Сторона прямокутного трикутника, яка лежить напроти прямого кута. (гіпотенуза)

 31. Відрізок, що сполучає вершину трикутника із серединою протилежної сторони . (медіана )

 32. Лінія, що має початок, але не має кінця. (промінь )

 33. Графік квадратичної функції. (парабола)

 34. Рівняння, які містять одні й ті самі корені. (рівносильні)

Гра « Що? Де? Коли? »

Мета: розвивати через гру інтерес до математики, її історії, читанню додаткової літератури, логічне мислення, виховувати цілеспрямованість, упевненість у собі, вміння і навички розмірковувати, розширювати кругозір, виховувати в учнів свідоме відношення до набуття знань, які допомагають перемогти .

Математика цікава тоді,

коли дає поживу нашій

винахідливості й здатності

до міркувань.

Д.Пойа

Питання для гри підготовлені учнями школи.

І.

З вами грає учень 6 класу _____________.

Запитання:

Це математичне слово арабського походження. Індійські математики, які придумали ( у VІ ст..) позиційну десяткову нумерацію, зрозуміли (в ІХ ст..), що потрібний спеціальний знак для позначення відсутності того чи іншого розряду в запису числа. Такий знак вони назвали «сунья», що в перекладі означає порожній. Араби переклали це слово на свою мову, получилось «сифр». Із арабської мови це слово перейшло (в середні віки) в європейські мови. Спочатку це слово означало нуль. Починаючи з 15 ст. цим словом стали називать всі числові знаки (а для нуля зявилось слово «зеро»). В російську мову це слово ввійшло у ХVІІІст. Назвіть це математичне слово.

Відповідь : цифра.

ІІ

З вами грає учениця 7 класу _______________.

Запитання:

В 1701 р. за наказом Петра І у Москві була відкрита математико-навігаційна школа. Її вчителем Петро І назначив кращого математика Москви. Вчитель відразу взявся за створення підручника для вихованців школи, і в 1703 р. великим для того часу тиражем (2400 екземплярів) був виданий перший російський підручник математики – книга «Арифметика, сиречь наука числительная». Хто був автором цього підручника і вчителем школи?

Відповідь : Леонтій Пилипович Магницький (1669 – 1739)

ІІІ

З вами грає учениця 8 класу _________________.

Запитання :

Ці числа почали використовувати на початку нової ери китайські та індійські математики. Пізніше ці числа зявились в Європі, а з ХVІІ ст.. їх стали застосовувати скрізь. Як називаються ці числа?

Відповідь : відємні.

ІV

З вами грає учень 8 класу ________________.

Запитання :

Цей математик встановив, що діаметр ділить коло на дві рівні половини. Він відкрив, що у будь – якого рівнобедреного трикутника рівні величини кутів при основі. Назвіть цього математика.

Відповідь : Фалес (624 -548 рр. до н.е.)

V

З вами грає учень 6 класу _________________.

Запитання :

Вони народилися в індії (у VІ ст.) приблизно 1500 років тому. До країн Європи їх завезли араби, тому їх називають арабськими. Через арабів, які завоювали у VІІ – VІІІ ст. обширні райони середземномор’я та Азії, вони поширились. Але до ХVІІІ ст.. в офіційних паперах не дозволяли їх ставити. Лише до початку ХІХ ст.. їх стали скрізь застосовувати. Хто вони такі?

Відповідь : цифри 0, 1, 2, 3…

VІ

З вами грає учениця 6 класу __________________.

Запитання :

Ця математична наука зародилася у Стародавньому Єгипті як вчення про практичне вимірювання земельних ділянок . Дальшого розвитку ця наука набула в працях учених Стародавньої Греції. Знання, нагромаджені протягом століть, були систематизовані. Результатом стала праця Евкліда « Начала », написана ним близько 2300 років тому. Що це за наука?

Відповідь : Геометрія.

VІІ

З вами грає учень 6 класу _________________.

Запитання :

Що спільного між буквами і цифрами?

Відповідь : Це знаки, що використовуються для запису. Буквами записують слова, цифрами – числа.

VІІІ

З вами грає учень 6 класу _______________.

Запитання :

Цю нумерацію придумали в Давньому Римі. В ній сім цифр. Ця нумерація не позиційна. В якому б місці не стояла цифра в запису числа, воно скрізь означає одне й те ж. Для порівняння чисел, для дій над числами ці цифри незручні. Як називають ці цифри? Назвіть всі сім цифр.

Відповідь : Римські .I – 1;V – 5; X – 10;L – 50; C – 100;D – 500;M- 1000.

ІХ

З вами грає учень 9 класу _______________.

Запитання:

Цей математик відкрив ряд важливих законів природи. Точно обчислив знамените число π, першим винайшов спосіб, як за допомогою позиційної нумерації записувать будь-які великі натуральні числа. Знайшов площі і об’єми багатьох важливих геометричних фігур і тіл. Ці відкриття випередили свій час і були зрозумілі лише через 19 віків. Хто цей математик?

Відповідь : Архімед ( 287 – 212 рр. до н.е.)

Х

З вами грає учениця 9 класу ________________.

Запитання :

Цей математик відкрив, що сума величин кутів трикутника дорівнює 1800. Він знайшов три перших досконалих числа: 6,28 і 496. Але найвизначніше відкриття заклечається в тому, що площа квадрата, побудованого на гіпотенузі будь-якого прямокутного трикутника, дорівнює сумі площ квадратів, побудованих на катетах того ж трикутника. Хто цей математик?

Відповідь : Піфагор (570-500 рр. до н.е.)

«зеро»

Запитання:

Пристрій, за яким рахують найбільший проміжок часу, за яким живуть люди.

Відповідь : Календар.

Подорож з математикою

«Математика – це мова плюс міркування, це наче мова і логіка вкупі».

«Математика – знаряддя для міркування, бо все, що є на небі, в душі, на землі можна виразити в точному числі . І зовсім нестерпно, коли математик викладає математику без її застосувань, а фізик застосовує математичні методи, які не вивчалися математиком…»

«Якщо ж ми, математики, будемо все більше методично і практично викладати математику, то люди, які її застосовують, почнуть самостійно вчити своїх учнів тій математиці, яку вони будуть вважати потрібною».

( Річард Фейман )

Ведучий

Хоч ти смійся, а хоч плач –

Не люблю отих задач.

А чому терплю невдачі?

Чому скаржусь на задачі?

Чи задачник непутящий,

Чи таланту десь узять? –

Та знайшов я спосіб кращий_

Тільки відповідь читать.

Ви учіться, хто бажає!

Я б здоровя не втрачав,

На умову не зважаю.

Раз – помножив, два – додав.

Подумаєш, математика! Не Таке вже велике цебе. Без неї всі науки обходяться. І чому її називають царицею наук? Ніяк не зрозумію! Може ти мені поясниш?

Ведуча

Якщо хочеш досягнути

У житті своїм вершин,

Математику збагнути

Мусиш тонко, до глибин.

Калькулятор і компютер.

Хто сьогодні їх не зна?

Та за пояс їх запхнути

Може світла голова.

Якщо хочеш бізнесменом

Після школи, друже, стать.

Аксіоми й теореми

Мусиш добре памятать.

Якщо лікарем ти станеш,

То, колего, тут затям:

Коли десь помилишся-

Хтось поплатиться життям.

Не кажу про космонавтів,

Вчителів і моряків…

Та коли чогось не знав ти,

Час це вивчити настав.

Не махай на все рукою,

Не лінуйся, а учись!

Бо чого навчишся в школі,

Знадобиться ще колись!

Ведучий

Ой, ой, ой! Так і побіг вчити математику! Звучало гарно, але не переконливо. Якась суха ця наука! І, на мою думку, майже нікому не потрібна. В магазині хай продавець рахує. І правильно мудрі люди роблять, що години математики в школі скорочують. Нема чого дурницями займатися: сумно, сухо, нецікаво, непотрібно…

Ведуча (зупиняє його).

То це математика суха і непотрібна? Ти думаєш, що говориш? Без знань математики не можна зрозуміти ні основ сучасної техніки, ні того, як вчені вивчають природні і соціальні явища. Недарма Песталоцці стверджував, що рахунок і обчислення – основа порядку в голові.

Ведучий

Це ще в якій голові? У моїй голові починається каламбур, як тільки я починаю займатися математикою.

Від тої алгебри

Бонжур, вчителі –

Вже нудно мені:

І косинус сниться,

І тангенс пече.

Великий трикутник

Давить на плече.

І тії рівняння

У грудях печуть.

Ікс, ігрек від мене

Ніяк не втечуть.

Лиш очі зімкну я,

Як бачу задачу.

Теорема Піфагора

Наді мною вже плаче.

Як би воля впливова

Моя була б-

Математика в школі

Ніде не була б.

Ведуча

Бачу, ти в корені не розумієш ні краси, ні призначення цієї науки. Спробую тебе переконати, що математику в школі сумлінно вчити потрібно. Адже без неї жодна наука не обходиться. Запрошую тебе в цікаву подорож. Ти згоден?

Ведучий (вагаючись)

Ну, згоден.

Ведуча

Мета нашої подорожі полягає в тому, щоб переконати тебе і тих, хто думає так, як ти, що без математики жодна наука не обходиться. Бажаю приємної подорожі.

Ведучий

В чому я дуже сумніваюся.

І зупинка

«Поет слідує своїм почуттям, в той же час він незримо керується законами математики»

Лобачевский

«За покликанням ми насправді поети, тільки обовязок наш – усе що вільно творимо, пильно опісля доводити»

Л.Кронекер

«Натхнення потрібне в поезії, як і в геометрії»

О.С.Пушкін

«Число, виражене десятковим знаком, прочитає і німець, і росіянин, і араб, і янки однаково»

Д.Менделєєв

Ведучий

Що це за зупинка така? І лозунги тут дивні якісь. Що спільного у поета і математика? Математика і мовника?

Ведуча

Назва нашої першої зупинки « Мова і математика».

Ведучий

Це вже занадто! Плутаєш, шановна! Що спільного між мовою і математикою?

Ведуча

Нічого дивного тут немає. Адже математика – це мова.

Ведучий

Як це?

Ведуча

Коли на вченій раді одного американського університету, де викладав видатний фізик – теоретик Джозайя. Віллард Гіббе (1839-1903) розвязував питання, чому більше приділити уваги в нових навчальних програмах – математиці чи мовам, виступив Гіббе, який до цього часу мовчав. Його виступ був дуже коротким : « Математика – це мова». Мова не може обійтися без математики. Є прислівя, приказки, загадки, де використовуються числа.

(Глядачі називають прислівя, приказки з числами).

Ведуча

Чіткої лінії між математикою і мовою немає: математиці потрібна мова, а мові – математика. Як, не знаючи мови, записати числівники? Адже без них ні дати не напишеш, ні років не записати. Ми знаємо, що багато імен людей, назв міст складаються з математичних термінів.

Ведучий

А як це?

Ведуча

Стокгольм, Ростов, Семипалатинськ, Севастополь, Бостон, Білосток… У всіх цих назвах є числівники.

І це не все. Мова з математикою завжди ідуть поруч, дружно допомагаючи одна одній. А.М. Лобачевський з усіх мов світу найкращою назвав мову штучну, стислу мову – мову математики.

Ведучий

Я ніколи не думав, що у цих наук є щось спільне! Дякую, що переконали мене. Але це науки. А на практиці математика хіба застосовується?

Ведуча

Ще й як! В цьому ми тебе спробуємо переконати в країні трудового навчання, де буде наша наступна зупинка.

Вислови записані на дошці.

«Математики розробляють складні інженерні конструкції, інженери дають в руки математиків нові засоби»

«Якщо доручити двом людям, один з яких математик, виконати будь-яку незнайому роботу, то результат завжди буде наступним : математик зробить її краще»

Г.Штейнгауз

«Елементарні знання з геометрії або вміння користуватися буквенними формулами необхідно майже кожному майстру або кваліфікованому робітнику»

С.І.Колмогоров

Ведучий

Працювати я люблю. Але математика і фізична праця – зовсім різні речі.

Ведуча

Один вчений сказав так: «Хоч би яку науку ви вивчали, хоч би до якого вузу вступили, хоч би в якій галузі працювали, якщо ви хочете залишити там який – небудь слід, то для цього скрізь необхідне знання математики». Щоб переконати тебе, що трудове навчання і математика немислимі одне без одного, ми запросили майстра своєї справи, вчителя трудового навчання.

(Вчитель розповідає про значення креслення, математичних знань для слюсарів, токарів, будівельників)

Ведучий

Згоден! Без креслення деталі не зробиш. Але навіщо трудове навчання математиці?!

Вчитель

Запам’ятай, що геній складається з 1% натхнення і 99 % праці. Так сказав Едісон. Праця + праця + праця = математика.

Ведучий

Добре, це в чоловіків. А дівчат? Хіба на обслуговуючій праці теж математика потрібна? Горошинки і квасолинки рахувати в супі?

Вчитель

Маркушевич відзначив, що через математичні знання, одержані в школі, лежить широка дорога до величезних, майже неосяжних галузей праці і відкриттів. Дівчата використовують математику, коли печуть торти, варять суп, вишивають, плетуть, коли клумби розбивають тощо.

Ведучий

Ваша взяла! Отже математика і тут потрібна.

Ведуча

Чому ж так сумно? Вчитися можна весело. Щоб засвоювати знання, потрібно вживати їх з апетитом. І не можна математику вивчати, дивлячись, як це робить сусід. Потрібно працювати, щоб були міцні і практичні знання.

Ведучий

А мені сумно, коли потрібно математику вчити. Веселий я, коли подорожую. Мандрую…

Ведуча

Стривай! А хіба можна без математики мандрувати? Давай ми зупинимося в країні Географії і ти сам у цьому переконаєшся.

От ми і в країні Географія.

Ведучий

А тут і не пахне математикою.

Ведуча

Нетерплячий ти, друже! Ось послухай, що скаже про це вчитель географії.

(Вчитель розповідає про застосування додатніх і від’ємних чисел, азимут, координати, масштаб…)

На стінах висять плакати:

«Треба було повністю забути історію науки, щоб не згадати, що прагнення пізнати природу мало самий постійний і саме щасливий вплив на розвиток математики…»

Пуанкаре А.

«Ератосфен… так сказати, математик серед географів і географ серед математиків»

Стратон

«Світ був для Галілея відкритою книжкою, написаною на математичній мові у вигляді трикутників, кругів і інших геометричних фігур»

Вавілов С.І.

Завдання

 1. Літак вилетів зі Львова на південь. .Пролетів 200км, потім на схід 200км, потім на захід 200км. Де буде літак? (Не у Львові, враховуючи паралелі і мередіани)

 2. Де на земній кулі протягом року день дорівнює ночі? ( на екваторі)

 3. Супутник Землі робить перший оберт за 1 год 40 хв , а другий – за 100 хв. Як це пояснити ? ( 1год 40 хв = 100 хв)

Ведучий

Так, і тут ваша взяла. Ну нехай. Математика, мова, трудове навчання, географія, нехай фізика, хімія, а от історія? Про битви я люблю слухати, а де там є місце математиці?

Ведуча

А ми якраз зібралися там зупинитися.

Історія не може без математики. Тривалість битв, кількість воїнів, наша ера, не наша ера – про все це розповість математика. Ось як про це розказує вчитель історії.

А історія допомагає математиці. От, наприклад, історія розказує, що перший крок до створення алгебраїчної символіки зробив ще Діофант (ІІІ ст..н.е.), який ввів деякі скорочені позначення. Про Діофанта відомо дуже мало, навіть не відомі роки його життя. На його могильній плиті написано:

Подорожній! Поховано тут Діофанта.

І числа розкажуть тобі,

Який довгий шлях він життєвий пройшов.

Шосту частину його становило веселе дитинство.

Минула частина двадцята –

І пухом покрилось його підборіддя.

Сьому – в бездітному шлюбі прожив Діофант.

Минуло пять літ. Ощасливлений був він

Народженням первенця-сина.

Якому судилось лише половина життя його батька

У глибокій журбі

Старець закінчив свій шлях на землі,

Ще проживши років чотири з часу,

Коли сина не стало.

Скажи , віку якого досягши,

Славетний помер Діофант?

( 84 роки)

Вчитель історії ( розповідь)

Ведучий

І тут ваша взяла. А давайте про культуру… Невже і там математика царює.

Ведуча

Ми думали, що тебе вже переконали, що математики дружать з усіма науками, а всі науки допомагають їм. Але коли ти сумніваєшся, то ми побуваємо в країні « Культура».

Ведучий

Ну, це моя остання надія!

Ведуча

І знову ти помиляєшся. Скажи, скільки нот на нотному стані?

Ведучий

Сім - це ясно всім.

Ведуча

От ти і виявив математику. Є в математиці і мистецтві щось таке, що викликає людське захоплення. Математика, як і мистецтво – справа аж ніяк не тільки розуму, але значною мірою також і фантазії. І до сьогодні ще невідомо, у кого було більше фантазії – у великого поета Шекспіра, чи у великого математика Ньютона. Адже найвищий різновид художнього інтелекту завжди переважно математичний.

Ведуча

А зараз учні назвуть випадки служіння математики людині.

 1. Математика допомагає відкривати не тільки невідомі планети, а й невідомі острови. Так, видатний дослідник П.О.Кропоткін ( 1842-1921) , вивчаючи матеріали про рух течії і криги в Північному Льодовитому океані, прийшов до висновку, що на широті повинна існувати невідома земля. Саме вона обмежує винесення криги з центрального полярного басейну в Баранцеве море. Невдовзі австрійська полярна експедиція ( 1872-1874) справді виявила в передбачуваному місці великий архіпелаг, який назвали Земля Франца Йосифа.

 2. Існує наука болотознавство. Характеристика болота описується надзвичайно складними рівняннями. За допомогою приладів вчені вивчають тепловий баланс боліт. Температурні дані передаються на прилади і електричний пульт стає математичним дзеркалом болота. На ньому знаходять відображення коефіцієнти рівняння боліт. Це дуже важливо. Адже болота – це потужна фабрика торфу. Щорічно в болотах земної кулі наростає чотири кубічні кілометри торфу, що дорівнює приблизно чотирьом млрд.. тонн дорогоцінного торфу природної вологості.

 3. Походження життя – загадка, розкриття якої означало б пояснення найскладнішої із саморегулюючих систем. Ось як за допомогою математики задаються її характеристики. Організм людини складається з десяти в сімнадцятому степені клітин, мозок її містить десять в тринадцятому степені елементарних частинок. Десять млрд.. його клітин забезпечують йому близько два в мільярдному степені різних станів, а число зв’язків між нейронами тільки однієї тисячної частини мозку становить два в двісті сімдесят вісім тисяч трьохсотому степені. Загальна довжина кровоносних судин дорівнює сто тисяч кілометрів, а площа травної поверхні рівна 300 м 2 .

 4. Як відомо, компютер міцно входить у життя і побут. Комп’ютери здатні розв’язати найскладніші задачі техніки, економіки, виробництва лише тоді, коли ці задачі перекладено на мову цифр, формул, рівнянь, тобто на мову математики. Задачі, пов’язані з розрахунком фундаментів та мостів, із складанням карт за даними геодезичних зйомок, задачі атомної фізики, складання прогнозів погоди зводиться до розв’язування систем багатьох рівнянь. Це вимагає великої обчислювальної роботи. Якщо врахувати, що людина протягом робочого дня може розв’язати не більше як 1000 рівнянь, то щоб розв’язати систему з тисячі рівнянь з тисячею невідомих, потрібно було б працювати 1000 днів. Таку роботу компютер може виконати за долі секунди.

Ведучий

А я думав… Треба таки братися за цю науку. Не така вже вона страшна, а потрібна всюди, всім і кожному.

Ведуча

Ти визнана давно

Главою всіх наук.

Потрібна нам

Ти завжди, скрізь і всюди.

Без математики

Ми нині, як без рук!

З тобою з казки

Дійсність творять люди.

Освоївши тебе,

Рвемося у політ.

Створили ми

Розумні вже машини.

Штурмуємо космічний світ

І різних фактів

Узнаєм причини.

З тобою ми впевнено ростемо.

З тобою підкоряємо природу.

Твої досягнення ми віддаєм

На благо українського народу.

Ведучий

Щиро дякую за подорож. Вибачте мою впертість. Я тепер її сумлінно вчитиму. Я добре зрозумів, математика – наука молодості і майбутнього. Вона прекрасна не менш, ніж корисна. Правильно казав український математик, що математика є невідємною частиною загальнолюдської культури.

Ведуча

До різних ми наук охочі.

Нехай ведуть нас до вершин.

Та зараз ми сказати хочемо:

«Наш математиці уклін»!

Гра «Зоряна година»

( 5-6 класи )

Мета. Розвиток математичних здібностей учнів, розвиток їх пізнавальних інтересів, виховання інтересу до знань, до самоосвіти.

І етап

 1. Перст 2. Дюйм 3. Вершок 4. Лікоть 5. Верста 6. Миля 7. Крок

 1. Аршин

 1. Старовинна російська міра довжини, яка дорівнює ширині двох пальців руки ( вказівного і середнього ).Довжина її складає приблизно 4,4см. Зустрічається у прислів’ях.[« Два вершка от горшка, а уже указчик»,-так говорять про молоду людину, яка не має достатнього життєвого досвіду, але повчає всіх і кожного. «У нее суббота через пятницу на два вершка вылезла»- про неохайну жінку.]

3

 1. Одна із основних російських мір довжини. Містить довжину витягнутої руки від плеча до кінця середнього пальця. В ньому 71см. В старовинній російській системі мір використовується з XVІ ст.. і був найпоширеніший. [Говорять :« Каждый купец на свой аршин меряет» - про людину, яка судить про що-небудь односторонньо, оцінює все, що відбувається тільки зі своєї точки зору.Справа в тому, що в царській Росії в різних губерніях були прийняті свої одиниці вимірювання, тому купці, продаючи товар, як правило, міряли товар своїм аршином, часто обманюючи при цьому покупців. Говорять: « Сидит, ходит, кланяется – словно аршин проглотил» - про витягнуту пряму людину. « На аршин борода, да ума на пядь» - про дорослу або стару людину, яка говорить нісенітності].

8

 1. Стародавня міра довжини, якою користувалися в багатьох країнах світу. Це відстань від кінця витягнутого середнього пальця руки або стиснутого кулака до локтєвого згину. Його довжина від 38см до 46см. Як міра довжини на Русі зустрічається з ХІ ст.. Його використовували в селянському господарстві, коли треба було виміряти довжину, виготовленої в домашніх умовах шерстяної пряжі або вірьовки.[ Таку продукцію намотували на лікоть. Говорять: «Близок локоть, да не укусишь» -про якусь просту справу, але яку не можна виконати. « Сам с ноготок, а борода с локоток». До Петра І борода, особливо у бояр, служила ознакою знатності роду і походження. Чим більша і довша борода, тим більше повинна була бути повага до її хазяїна].

4

 1. Старовинна назва вказівного пальця руки, ширина якого дорівнює близько 2см. Використовувався як міра довжини або товщини предмета.

1

 1. Російська міра довжини. Використовувалась як одиниця для вимірювання великих відстаней, дорівнює 7,468км. [Говорять: «Хозяйство развивается семимильными шагами», тобто дуже швидко ].

6

 1. Використовувався в Росії до введення метричної системи мір. Він дорівнює ширині великого пальця або довжині трьох сухих зернин ячменю, взятих із середньої частини колоска. В наш час використовується для вимірювання внутрішнього діаметра труб, автомобільних шин, товщини досток і т.д.

2

 1. Відстань між п’ятами або носками крокуючої людини. Середня довжина його 71см. Одна із стародавніх мір довжини, яка дійшла до нашого часу. Збереглися відомості про його використання для визначення відстані між містами в Єгипті, Персії, Римі. В Росії ним визначали довжину сторін земельних ділянок, відстань між населеними пунктами. Як міра довжини, використовується і в наш час. Ним відміряли відстань, на яку повинні були сходитися суперники під час дуелі. [ Наприклад, дуель між Пушкіним і Дантесом на Чорній річці проходила на відстані 10 кроків, а між Лермонтовим і Мартиновим – поблизу П’ятигорська на відстані 15 кроків( по іншій версії – 10 кроків).Говорять : « Шагнул, и царство покорил», « Ни шагу назад!», тобто не відступати. « Семимильными шагами» ( тобто гігантськими) – коли хочуть сказати про досягнення крупного успіху на протязі короткого часу].

7

ІІ етап

 1. Кого з відомих вчених-математиків називають «Коперником геометрії»?

1. М.І.Лобачевський 2. Евклід 3. Піфагор

 1. Що збирався вивчати М.І.Лобачевський, вступаючи до Казанського університету?

1. Хімію 2. Математику 3. Медицину

 1. На одній тарілці 2 сливи, а на другій 5 слив. З однієї тарілки на другу переклали одну сливу. Скільки слив стало на кожній тарілці?

1. 5 і 3 2. 1 і 6 3. 4 і 3

 1. скільки буде десятків, якщо 2 десятки помножити на 3 десятки.

1. 6 десятків 2. 60 десятків 3. 600 десятків

 1. Хлопчик забив у землю по прямій лінії 4 кілочки. Відстань між кожними двома сусідніми кілочками 6 м. Яка відстань між крайніми кілочками?

1. 24м 2. 12м 3. 18м

 1. В таборі, де відпочивали учні, влаштували змагання, хто назбирає найбільше грибів. Вожата, підбиваючи підсумки, сказала: найбільше число грибів, які назбирав переможець має цікаву властивість: якщо це число зменшити в 7 разів і отримане число зменшити на 7, то отримаємо 7. Скільки грибів назбирав переможець?

1. 98 2. 49 3. 14

 1. Яке наступне число не порушить закономірності у ряді чисел: 18, 10, 6, 4…( попереднє ділимо на 2 і додаємо 1)

1. 2 2. 3 3. 1

 1. По стовбуру дерева, висота якого 10м, повзе слимак. Вдень він піднімається на 4м, а за ніч опускається на 2м. На який день слимак буде на вершині дерева?

1. 4 2. 6 3. 2

ІІІ етап

 1. Я вважаю, що розташували вирази в порядку зростання їх значень. Чи правда це, чи треба поміняти місцями якісь вирази?

1. 16,25 + 18,35 = 34,6; 2. 16 х 2 = 32; 3. 32,5 + 28,3 = 60,8; 4. 61.07+3,13 = 64,2.

 1. Я вважаю, що серед числових виразів є такі, які мають однакові числові значення. Якщо це так – вкажіть їх.

1. 3 2 2. 81 : 27 3. 72 : 8 4. 3 х 2 + 4

 1. Яке прізвище ви замінили б іншим?

1. Ньютон 2. Павлов 3. Колмогоров 4. Ковалевська

 1. Яке слово зайве у ланцюжку?

1. пряма 2. відрізок 3. трикутник 4. промінь

 1. Яка формула випадає з ланцюжка?

1. S= а 2 2. S = ав 3. S= V t 4. S = ПR 2

ІV етап

Скласти слова ( іменники в називному відмінку ) із запропонованих букв: в, д, і, о, к, з, і, р, а, т.

Умови: букви можна використовувати тільки ті, які запропоновані і тільки по одному разу, і – двічі, бо є дві букви

Можливі варіанти: відрізок, зір, рік, відро, вік, тік, кіт, різак, різдво, радіо, рак

(по одному балу за кожне складене слово і два бали за найдовше слово)

V етап

Скласти слова ( іменники в називному відмінку ) із букв, які містяться в слові Дискримінант.( за 1 хвилину)

Можливі варіанти: міна, танк, диск, стид, карта, кран, мірка, міра, дірка, кімната, син, крик, мати, ар, акр, іскра, татам, краса, дід, стан, рак, мак, рік, риск, кір, скат, кара, кат, тік, кріт, рід, ритм, кіт, ніс, крик, сірка, титан, рисак, маса, дитина, Снід, дим, рама, криса, маска, кит, мат, тара, сир, рис, дім, мир, тір, дим, риса, раса, стіна, скіс, ріка, санітар, самка, тин, нитка, рада, дар, сік, каска, миска, скирта, ікра, ірис, тиск, ад, рана, нирка, ара, скік, кирка, критика, траса, діра та ін.

Гра «Зоряна година»

6-7 класи)

Мета: перевірити вміння учнів застосовувати набуті знання у нестандартних ситуаціях, мобілізувати учнів на активне оволодіння програмним матеріалом, розвивати логічне мислення учнів, пам’ять, увагу, самостійність, формувати інтерес до математики.

І етап

1.О.Ю.Шмідт 2. С.В.Ковалевська 3. І.М.Виноградов 4.П.С.Олександров

5. М.В.Келдиш 6. П.Л.Чебишев 7. Л.С.Понтрягін 8. М.І.Лобачевський

 1. Чудовий радянський вчений, академік, Герой Радянського Союзу, його ім’я пов’язане із освоєнням Арктики, Північного морського шляху, з висадкою на лід науково-дослідницької станції « Північний полюс-1». Але не зважаючи на всі свої заслуги, він все життя перш за все залишався математиком.

1

 1. Перше знайомство цієї людини з математикою відбулося у 8 років. Для обклеювання кімнати не вистачило шпалери і тому стіни поклеїли листами лекцій відомого математика Остроградського. Тому від постійного бачення цих листів зовнішній вигляд багатьох із формул врізався в пам’ять цієї дитини.

2

 1. З 14 років життя цієї людини повязане з Казанським університетом. Він тут навчався, тут викладав математику, фізику, астрономію. Декілька років вибирали його деканом фізико-математичного факультету. 19 років був ректором цього університету. Дослужився до високих чинів, був нагороджений великим числом орденів, користувався повагою оточуючих.

8

 1. Чудовий радянський учений, три жди Герой Соціалістичної Праці, академік, президент Академії наук СРСР ( 1961-1975 ), лауреат Ленінської і Державної премій. Разом з Корольовим вчений приймав участь у створенні ракетно-ядерного щита нашої Батьківщини. Разом з Корольовим він став одним із ініціаторів робіт по освоєнню космоса.

5

 1. Один із творців топології – нового великого напряму у сучасній математиці, Герой Соціалістичної Праці, лауреат Державної премії СРСР, академік. У 14 років знайшов своє покликання у математиці, але, крім того, дуже любив і знав літературу (особливо поезію), театр, музику. Одного разу він засумнівався у своїх математичних здібностях ( після невдалої спроби вирішити складну проблему). І після цього він став режисером в театрі, читав лекції з літератури та музики. Але цей період – лише короткий епізод в житті цієї людини. Він повернувся до математики і більше ніколи її не кидав.

4

 1. Один із видатних математиків минулого століття. Початкову освіту здобув удома. Знамениті роботи про прості числа. Ці роботи видвинули молодого російського математика в число перших учених Європи. У цього вченого були роботи присвячені кресленню географічних карт, раціональному розкрою одягу. Але особливо багато сил віддав учений теоретичним і практичним питанням створення механізмів. Йому належать багато цікавих конструкцій , в тому числі арифмометр, напівавтомат, самокатне крісло, весловий автомат, який повторював рух весел у лодці. Створив першу математичну школу в Росії, вона називалася Петербурзькою математичною школою, з якої вийшли першокласні вчені.

6

ІІ етап

 1. Кого з відомих вчених – математиків називають

« Коперником геометрії»?

1.М.І.Лобачевський 2. Евклід 3. Піфагор

 1. Що збирався вивчати Лобачевский , вступаючи до Казанського університету?

1. Хімію 2. Математику 3. Медицину

 1. Скільки буде десятків, якщо 3 десятки помножити на 3 десятки?

1. 9 десятків 2. 90 десятків 3. 900 десятків

 1. Яке наступне число не порушить закономірності у ряді чисел: 18, 10, 6, 4…?

1. 2 2. 3 3. 1

 1. За 5 хвилин колоду розпиляли на півметровки, причому кожне розпилювання тривало 1 хвилину. Знайди довжину колоди.

1. 3м 2. 4м 3. 2м

 1. На одній тарілці 3 сливи, а на другій – 6 слив. З однієї тарілки на другу переклали одну сливу. Скільки слив стало на кожній тарілці?

1. 2 і 5 2. 2 і 7 3. 4 і 5

 1. Хлопчик забив у землю по прямій лінії 5 кілочків. Відстань між кожними двома сусідніми кілочками 5 метрів. Яка відстань між крайніми кілочками?

1. 25м 2. 20м 3. 30м

 1. Заєць разом з їжаком мають масу 3кг 600г. Яка маса їжака, якщо він у 8 раз легший від зайця?

1. 400г 2. 600г 3. 450г

9. 2/3+3/4

1. 5/7 2. 5/12 3. 17/12

10. Обчислити: 99-97+95-93+…+3-1 ( 2х25=50)

1. 50 2. 100 3. 25

ІІІ етап

Логічний ланцюг

 1. Я вважаю, що розташували вирази в порядку зростання їх значень. Чи правда це, чи треба поміняти місцями якісь вирази?

1. 16,25+18,35=34,6 2. 16х2=32 3. 32,5+28,3=60,8

4. 61,07+3,13=64,2

 1. Яке прізвище ви замінили б іншим?

1. Ньютон 2. Павлов 3. Колмогоров 4. Ковалевська

 1. Яка формула випадає з ланцюжка?

1. S2 2. S= а в 3. S = V t 4.S=ПR2

 1. Я вважаю, що серед числових виразів є такі, які мають однакові числові значення. Якщо це так, вкажіть їх номери.

1. ( 1/3) 2 2. 81: ( 27:3) 3. 72 : 8 4. 3х2+4

ІV етап

Скласти слова (іменники в називному відмінку) із запропонованих букв: а, б, в, т, а, і, р, к, н, м

Можливі варіанти : вата, тара, тік, кіт, баран, рак, кат, танк, кір, міра, міна, бак, мак, нірка, бар, рама, рана, кара, рік та ін.

V етап

Скласти слова (іменники в називному відмінку) із букв, які містяться в слові арифметика за 1 хвилину.

Умови: 2 фіналісти мають скласти якомога більше слів за певний час. Букви можна використовувати скільки завгодно разів. Учні по черзі називають складені слова. Перемагає той, хто назве останнім слово.

Можливі варіанти : ар, риф, етика, кит, метр, метрика, арик, тара, рак, мета, тема, рик, кара, рама, мара, кат, рифма, фара, ера, ара, мат, арка, мер, ферма, карта, катер, мир, марка, рамка, рамка, мак, арфа, камера, фрак, мати, тера, тариф, акт, карета, ракета, фата, карате, кафе, ритм, терка та ін.

Гра «Зоряна година»

(7- 9 класи)

Мета. Розвивати математичні здібності учнів, їх пізнавальні інтереси, виховувати інтерес до знань, до самоосвіти.

І етап

1. Архімед 2. Евклід 3. Піфагор 4. Вієт 5. Декарт 6. Гаусс

7. Фалес 8. Лобачевский

 1. Точних історичних даних про життя і діяльність цього видатного математика не збереглася. За переказами, він народився близько 580 р. до н. е. в багатій купецькій сімї. Здобув глибокі знання з природничих і математичних наук. Створив таємний гурток, де вивчали різні питання математики. Нових членів приймали за особливим ритуалом. Кожний давав клятву зберігати в таємниці все. Що відбувається у школі, а також не розповідати нічого про її засновника. Збереглася легенда, що один з членів гуртка розголосив таємницю про ірраціональне число. Покараний богами за зраду, він загинув у морі під час бурі.

3

 1. Історія не зберегла для нас достовірних відомостей про життя цього видатного вченого. Вважають, що він народився в Афінах близько 325р. до н.е. Він створив славнозвісну працю з математики, яку назвав «Начала». Жодна наукова праця не мала такого великого успіху, як « Начала». З 1482 р. «Начала» витримали понад 500 видань багатьма мовами світу.

2

 1. Народився близько 287 року до н.е. на о.Сіцілія. Здобувши освіту у свого батька, переїхав до Александрії удосконалювати свої знання з математики і астрономії. Частина його праць дійшла до нас у вигляді листів до видатних математиків. Учений проводив дослідження у галузі математики, фізики, механіки, астрономії. За переказами, він так захоплювався наукою, що забував навіть про їжу. Він був також видатним інженером-винахідником і брав безпосередню участь у підготовці оборонних споруд.

1

 1. Народився в сімї повіткового землеміра. Родина жила бідно. Коли йому виповнилося 5 років, помер батько. Після смерті батька їх становище погіршилось. Мати, рятуючись від злиднів, з трьома синами переїздить, щоб отримати матеріальну підтримку від родичів. Жінка зуміла добитися, щоб її синів прийняли в гімназію на «казенний кошт». Коли йому виповнилося 14 років, був зарахований до університету, де з захопленням відвідував лекції професорів і особливу увагу приділяв лекціям з циклу природничих наук, готуючись до вступу на медичний факультет.

8

 1. Видатний німецький математик. Вже в ранньому дитинстві у хлопчика виявились особливі здібності до математики. Пізніше він сам жартома говорив: « Я навчився рахувати раніше, ніж розмовляти». Розповідають про такий випадок. Якось у батька зібралися товариші по роботі, щоб розподілити зароблені за тиждень гроші. Коли батько закінчив розрахунки, які приводив у голос, щоб усі їх чули, і оголосив наслідки, син вигукнув: «Татку, ти помилився!» Присутні були вражені заявою трирічної дитини, але батько підрахував усе спочатку. Коли він назвав нову цифру, син радісно вигукнув: « Тепер правильно!» Його виняткові здібності до арифметики виявилися у 3 класі. Якось учитель дав учням досить складне завдання з арифметики: відшукати суму деякої кількості натуральних послідовних чисел. Учитель вважав, що учні досить довго шукатимуть відповідь. Але хлопчик через декілька хвилин розв’язав задачу. Коли вчитель проглянув розв’язання, то побачив, що він винайшов спосіб скороченого знаходження суми членів арифметичної прогресії.

6

 1. Відомий французький математик. Добився значних успіхів у галузі алгебри. Його вважають творцем алгебраїчних формул та алгебраїчної символіки і навіть називають «батьком алгебри». Відомо, що він любив розгадувати зашифровані листи. Під час війни Франції з Іспанією всі таємні листи іспанців вільно читали французи. Як не намагалися іспанські шифрувальники заплутати шифр, він щоразу успішно розгадував його.

4

 1. Французький філософ, математик, фізик і фізіолог народився у дворянській сім’ї. Матері не пам’ятає, бо вона померла через кілька днів після його народження. Брав участь у війні. Під час стоянки на зимових квартирах з ним трапився випадок, який штовхнув його на шлях поглибленого вивчення математики. Одного разу він побачив натовп людей на вулиці, які читали наклеєне на стіні будинку велике оголошення. Це був публічний виклик на змагання у розвязуванні складної геометричної задачі. Вранці другого дня він приніс професору своє розвязання. Авторитет його швидко зростав. Слава його як ученого лунала по всій Європі.

5

1.Відрізок 2. Хорда 3. Діаметр 4. Ромб 5. Трикутник

6. Квадрат 7. Прямокутник 8. Гіпотенуза

 1. Фігура, яка складається з трьох точок, що не лежать на одній прямій, і трьох відрізків, які попарно сполучають ці точки.

5

 1. Сторона прямокутного трикутника, що лежить проти прямого кута.

8

 1. Відрізок, що сполучає дві точки кола.

2

 1. Паралелограм, у якого всі кути прямі.

7

 1. Відрізок, що сполучає дві точки кола і проходить через центр.

3

 1. Частина прямої, яка складається з усіх точок цієї прямої, що лежать між двома даними її точками.

1

 1. Прямокутник, у якого всі сторони рівні.

6

ІІ етап. Логічний ланцюжок.

 1. Яке слово зайве?

1. медіана 2. бісектриса 3. діагональ 4. висота

2. Яке слово зайве у ланцюжку?

1. квадрат 2. трикутник 3. ромб 4. паралелограм

3. Яке прізвище ви замінили б іншим?

1. Вієт 2. Галуа 3. Мендєлєєв 4. Піфагор

4. Я вважаю, що розташували вирази в порядку зростання їх значень. Чи правда це, чи треба поміняти місцями якісь вирази?

1. ½ : 2 = ¼ 2. 3-1=2 3. 1- ¼ = ¾ 4. 1 : ¼=4

5. Я вважаю, що серед числових виразів є такі, які мають однакові числові значення. Якщо це так – вкажіть їх номери.

1. 32 2. 1/9 3. 3-2 4. 30

6. Я вважаю, що це одиниці довжини. Чи правда це? Якщо ні, знайдіть зайве.

1.см 2. дм 3. м2 4. км

ІІІ етап

Скласти слова ( іменники в називному відмінку) із запропонованих букв : р, в, а, м, і, д, а, е, х, т.

Умови конкурсу: букви можна використовувати тільки ті, які запропоновані і тільки по 1 разу, а – двічі, бо є дві букви.

(По одному балу за кожне складене слово і 2 бали за найдовше слово)

ІV етап

Скласти слова (іменники в називному відмінку) із букв, які містяться в слові компютеризація (1 хв).

Умови: 2 фіналіста мають скласти якомога більше слів за певний час (1 хв). Букви можна використовувати скільки завгодно разів. Учні по черзі називають складені слова. Перемагає той, хто останнім назве слово.

Гра « Слабка ланка»

(для учнів 7-9 класів)

Умови гри: у грі беруть участь 9 учасників. Ведучий задає запитання учасникам гри по черзі. Протягом 3 хвилин грає 9 учасників, після чого один із них вибуває з гри. Протягом 2 хвилин 50 секунд грає 8 учасників, протягом 2 хвилин 40 секунд грає 7 учасників, протягом 2 хвилин 30 секунд грає 6 учасників, протягом 2 хвилин 20 секунд грає 5 учасників, протягом 2 хвилин 10 секунд граї 4 учасники, протягом 2 хвилин грає 3 учасника, протягом 1 хвилини 50 секунд грає 2 учасники. Двом фіналістам задається по 5 запитань кожному. Перемагає той, хто дасть більше правильних відповідей. Якщо і після цього фіналісти наберуть однакову кількість балів, то ведучий задає додаткові запитання. (до першої правильної відповіді)

 1. Як називаються числа, що мають лише два дільники? (прості)

 2. Найменше просте число. (2)

 3. Найбільше двозначне число (99).

 4. Одиниця вимірювання площі 10м х 10м (ар або сотка)

 5. Одиниця вимірювання кутів (градус).

 6. Найменше двозначне число (10).

 7. Прибор для вимірювання кутів (транспортир).

 8. Найпростіша лінія в геометрії пряма).

 9. Одиниця вимірювання площі 100м х 100м (гектар).

 10. Вислів, який приймають без доведення (аксіома).

 11. В якому числі стільки цифр, скільки букв в його назві (100 – сто).

 12. Скільки існує простих чисел? (безліч)

 13. Прибор для вимірювання довжини відрізка (лінійка).

 14. Твердження, яке треба довести (теорема).

 15. Прибор для зображення кола (циркуль).

 16. Кут, сторони якого утворюють пряму (розгорнутий).

 17. Хто з математиків вперше ввів буквені коефіцієнти (Вієт)

 18. Кут, менший 900 (гострий).

 19. Хто з видатних математиків убитий на дуелі? (Галуа)

 20. Кут, градусна міра якого дорівнює 900 (прямий).

 21. Кут, більший 900 але менший 1800 (тупий).

 22. Кут, градусна міра якого становить 1800 (розгорнутий).

 23. Хто з математиків вперше розробив математичну теорію музики? (Піфагор)

 24. Якому російському математику належать великі заслуги в області простих чисел? (Чебишев)

 25. Багатокутник з найменшим числом сторін (трикутник).

 26. Лінія, яка є межею круга (коло).

 27. Найменше натуральне число (1).

 28. Англійська одиниця довжини, яка дорівнює 91 см (Ярд)

 29. Відрізок, який зєднує дві точки кола, проходить через його центр (діаметр).

 30. Грошові відносини між продавцем і покупцем (розрахунок).

 31. Прямокутник, у якого всі сторони рівні (квадрат).

 32. Що має умову, питання, рішення та відповідь? (задача)

 33. Що спільного між задачею та прикладом ? (рішення)

 34. Числа, які використовуються при лічбі (натуральні).

 35. Як називаються прямі, які не перетинаються? (паралельні)

 36. Трикутник, у якого всі сторони рівні (рівносторонній).

 37. Відстань від точок кола до його центра (радіус).

 38. Паралелограм, у якого всі сторони рівні (ромб).

 39. Як називається трикутник зі сторонами 3, 4 і 5 одиниць (єгипетський)

 40. Промінь, що ділить кут пополам (бісектриса).

 41. Як іншим словом назвати висоту фігури ? (перпендикуляр)

 42. Лінія, що має початок і кінець (відрізок).

 43. Відрізок, що сполучає протилежні вершини чотирикутника (діагональ).

 44. Відрізок, що сполучає середини двох сторін трикутника (середня лінія).

 45. Сторони прямокутного трикутника, що виходять з вершини прямого кута катети).

 46. Сторона прямокутного трикутника, яка лежить напроти прямого кута (гіпотенуза).

 47. Відрізок, що сполучає вершину трикутника із серединою протилежної сторони (медіана).

 48. Лінія, що має початок, але не має кінця (промінь).

 49. Графік квадратичної функції (парабола).

 50. Найбільша хорда кола (діаметр).

 51. Частина математики, яка вивчає загальні властивості дій над різними величинами і розвязання рівнянь, повязаних з цими діями (алгебра).

 52. Число, назва якого походить від латинського слова, що в перекладі означає «ніякий» (нуль).

 53. Назва цієї науки давньогрецького походження, в перекладі означає «Земля» і «міра» (геометрія).

 54. Назва чотирикутника, що походить від грецького слова, що в перекладі означає «столик» (трапеція).

 55. Імя цієї людини повязане з освоєнням Арктики, Північного морського шляху, але перш за все за освітою, за складом мислення – це математик. (Отто Юлійович Шмідт)

 56. Одиниця довжини, яка дорівнює 1000м (кілометр).

 57. Одиниця маси, яка дорівнює 1000г (кілограм).

 58. Одиниця маси, що дорівнює 0,1 т або 100 кг (центнер)

 59. Основна одиниця часу, що дорівнює 1/60 хвилини (секунда).

 60. Наука про властивості геометричних фігур геометрія).

 61. Вчений, який створив посібник математики під назвою «Начала» (Евклід).

 62. Розділ геометрії, в якому вивчають фігури на площині (планіметрія).

 63. Добуток кількох рівних множників (степінь).

 64. Рівність, що має невідомі числа, позначені буквами (рівняння).

 65. Число, яке задовольняє рівняння (корінь або розвязок).

 66. Запис, що складається з чисел, змінних і знаків дій (вираз).

 67. Зображення чого-небудь (рисунок).

 68. Наочне зображення функції (графік).

 69. Частина кола або іншої кривої (дуга).

 70. Стара назва числа 12 (дюжина).

 71. Додаткова плата (доплата).

 72. Різниця між точним і наближеним значенням (похибка).

 73. Частина множини, на основі якої роблять статистичні висновки про всю множину (вибірка).

 74. Стовпчаста діаграма (гістограма).

 75. Рівність двох відношень (пропорція).

 76. Частина споруди, що має форму дуги (арка).

 77. Складова частина системи координат (вісь).

 78. Одиниця маси в ювелірній справі (карат).

 79. Вага товару без упаковки (нетто).

 80. Як називають два рівняння, що мають одні й ті самі розв’язки? (рівносильні )

 81. Числовий множник одночлена, записаного в стандартному вигляді (коефіцієнт).

 82. Як називається число, яке підносять до степеня ? (основа).

 83. Число, яке показує, до якого степеня підноситься основа (показник).

 84. Як називалася перша математична книга Л.Магницького надрукована в Росії у 1703 р. (Арифметика).

 85. Автор підручника геометрії, що вивчається у школі (Погорєлов).

 86. Хто вперше ввів слово «функція» (Лейбніц).

 87. Абсолютна величина числа (модуль).

 88. Що в перекладі з англійської мови означає слово «тонна» (бочка).

 89. Як називається метод знаходження простих чисел (решето Ератосфена).

 90. Як називалися спеціальні лічильні дошки, які використовували у Стародавній Греції (абаки).

 91. Кого називали «Коперніком геометрії» (Лобачевского).

 92. Хто автор книги «Математичні начала натуральної філософії» (Ньютон).

 93. Де вивчала Ковалевська математику (у Німеччині).

 94. Кого називають «батьком алгебри» (Вієта).

 95. Француз, який вперше ввів пляшку, місткістю 1 літр (Літр).

 96. Які числа у Стародавньому Китаї близько 2100 років тому та в Індії у VІІ ст.. тлумачили як борг, а які як скарб (від’ємні і додатні).

 97. Спосіб запису чисел (нумерація).

 98. Буквений вираз, який вказує на залежність однієї величини від іншої (формула).

 99. Число натуральне, яке ділиться на 2 (парне).

100. Цифри, які були придумані ще в VІ ст.. в Індії і якими користуються в позиційній десятковій нумерації (Арабські).

101. Скільки цифр у римській нумерації (7).

102. Ця одиниця довжини зявилася на світ лише два століття назад, була «народжена» Великою французькою революцією в 1791 р. (метр).

103. Кого з математиків за багато численні видатні відкриття називали «королем математиків» (Гаус).

104. Як називаються числа, які зображаються нескінченними неперіодичними десятковими дробами? (ірраціональні).

105. Слово латинського походження, означає «за сотню». У стародавньому Римі так називалися гроші, які платив боржник позикодавцеві « за кожну сотню» позики. (процент)

106. У 70-80-ті роки ХVІІ ст.. були запроваджені терміни «абсциса», «ордината», « координати» . Хто їх запровадив? (Лейбніц)

107. Як називалася дошка, розграфлена на стовпчики, на якій за допомогою камінців відкладалися одиниці різних розрядів (Абак).

108. До появи чого привело удосконалення абака (рахівниця).

109. В якому столітті зявилася російська рахівниця ( ХVІ ст.)

110. Як називають машину для механічного виконання арифметичних дій (арифмометр).

111. Сума довжин сторін будь-якого многокутника (периметр).

112. Хто вперше ввів дробову риску (Фібоначчі).

113. Справжнє прізвище італійського математика Фібоначчі ( Пізанський).

114. Прибуток, одержуваний з кожних ста карбованців капіталу, відданого на певний строк відсоток).

115. Що в перекладі з грецької означає слово «тригонометрія» (вимірювання трикутника).

116. Де виникла шістдесяткова система числення, що ґрунтується на позиційному принципі і якою ми частково користуємося і сьогодні. (Стародавній Вавілон, близько 4000 років тому)

117. З якого часу метрична система стала обовязковою в нашій країні? (Після Великої Жовтневої соціалістичної революції, з 1918 року).

118. Точне розпорядження, що визначає процес переходу від вихідних даних до шуканого результату алгоритм).

119. Кому з великих математиків належить вислів «Математика – цариця всіх наук» (Гаус).

120. Хто довів, що простих чисел безліч. (Евклід).

121. Скільки вершин у куба? (8)

122. Скільки ребер у куба ? ( 12)

123. Ним оцінюють знання і поведінку, майстерність спортсмена, міру землетрусу (бал).

124. В 1725 р. в Петербурзі відкрилася Академія наук. Хто видав наказ про її відкриття ? (Петро І)

125.Який підручник Ломоносов назвав «воротами вченості» («Арифметика» Магницького).

126. Як називають незалежну змінну функції (аргумент).

127. Як називається перпендикуляр, проведений з вершини трикутника до прямої, що містить протилежну сторону трикутника (висота).

128. Як називається результат при відніманні (різниця).

129. Як називається результат при множенні (добуток).

130. Як називається результат дії ділення (частка).

131. Як називається результат при додаванні (сума).

132. Він буває десятковим, нескінченним, періодичним, чистим, мішаним, неправильним, нескоротним, звичайним, правильним, раціональним. (дріб).

133. Вони бувають натуральні, дійсні, взаємно прості, раціональні, ірраціональні, від’ємні, додатні, прості, складені, цілі (числа).

134. Числовий промінь, який використовується в приладах для вимірювання різних величин. (шкала)

135. Число, яке передує одиниці (0).

136. Геометрична фігура, що складається з усіх точок, рівновіддалених від однієї точки (коло).

137. Усі внутрішні точки площини разом з колом, яке їх обмежує (круг).

138. Точка, рівновіддалена від усіх точок кола (центр).

139. Половина круга (півкруг).

140. Довжина, ширина, висота паралелепіпеда виміри).

141. Спільний початок сторін кута (вершина).

142. Промені, які утворюють кут (сторони).

143. Кути, які при накладанні збігаються (рівні).

144. Дріб, у якого чисельник дорівнює знаменнику (1).

145. Дріб, чисельник якого менше за знаменник (правильний).

146. Область, що знаходиться поза замкненою ламаною (внутрішня).

147. Число, на яке не можна ділити. ( 0).

148. Дріб, у якого чисельник більший від знаменника (неправильний).

149. Одиниця об’єму для вимірювання об’єму рідин (літр).

150. Правило, записане за допомогою букв (формула).

151. Сторони прямокутників, які є гранями паралелепіпеда (ребра).

152. Числа, які складаються з цілої і дробової частини (мішані).

153. Прямокутники, з яких складається паралелепіпед (грані).

154. Періодичний дріб, період якого починається відразу після коми (чистий).

155. Періодичний дріб, у якого між комою і першим періодом є одна або кілька цифр, що не повторюється (мішаний).

156. Ділення чисельника і знаменника дробу на їх спільний дільник (скорочення).

157. Степінь з показником 3 (куб).

158. Степінь з показником 2 (квадрат).

159. Добуток взаємно обернених чисел (1).

160. Нескінченний дріб, у якого одна або кілька цифр повторюються в одній і тій самій послідовності (періодичний).

161. Властивість числа ділитися на інше число (подільність).

162. Відстань від точки відліку до точки, що зображає число (модуль).

163. Дріб, який не можна скоротити (нескоротний).

164. Натуральні числа, протилежні їм і число нуль (цілі).

165. Знак, що відділяє цілу частину від дробової в десятковому дробі (кома).

166. Дріб, у якого знаменник виражається одиницею з нулями (десятковий).

167. Число, яке ділиться на інше без остачі (кратне).

168. Числа, розміщені ліворуч від початку відліку на координатній прямій (від’ємні).

169. Доданки, які відрізняються один від одного тільки числовим коефіцієнтом (подібні).

170. Число, яке показує, у скільки разів одна величина більша за другу (відношення).

171. Значення невідомого, при якому рівняння перетворюється на правильну рівність (корінь).

172. Поділ фігур за їх властивостями на окремі групи (класифікація).

173. Числовий множник буквеного виразу (коефіцієнт).

174. Точка перетину осей координат (початок).

175. Заміна числа круглим числом (округлення).

176. Наука про рівняння (алгебра).

177. Добуток чисел, змінних і їх степенів (одночлен).

178. Многочлен, який містить три доданки (тричлен).

179. Вигляд одночлена, коли він містить тільки один числовий множник, а кожна змінна входить тільки до одного множника (стандартний).

180. Площина, на якій задано систему координат (координатна).

181. Многочлен, який містить два доданки (двочлен).

182. числа, які не діляться на 2 (непарні).

183. Частина теореми, в якій говориться про те, що дано (умова).

184. Частина теореми, в якій говориться про те, що треба довести (висновок).

185. Речення, в якому розкривається зміст даного поняття (означення).

186. Трикутник, в якого всі сторони рівні (рівносторонній).

187. Точка перетину перпендикуляра з прямою (основа).

188. Теорема, в якій умовою є висновок даної теореми, а висновком є умова даної теореми (обернена).

189. Трикутник, який має прямий кут (прямокутний).

190. Довжина відрізка (відстань).

191. Пряма, яка перетинає дві паралельні прямі (січна).

192. Заміна виразу простішим виразом (спрощення).

193. Два числа, які визначають положення точки на координатній площині (координати).

194. Пряма, на якій задано початок відліку, напрям і одиничний відрізок (координатна).

195. Сторони чотирикутника, що виходять з однієї вершини (сусідні).

196. Точки, які послідовно зєднують сторони чотирикутника (вершини).

197. Сторони чотирикутника, які не мають спільного кінця (протилежні).

198. Вершини чотирикутника, які є кінцями однієї з його сторін (сусідні).

199. Перехід від даної задачі до її математичної моделі (моделювання).

200. Модель, складена з математичних понять і відношень (математична).

201. Усі цифри числа, крім нулів зліва і нулів справа, які стоять на місцях цифр, замінених при округленні (значущі).

202. Спеціально створений обєкт, який відображає властивості досліджуваного обєкта (модель).

203. Число, якого не перевищує абсолютна похибка (границя).

204. Опитування частини людей (вибірка).

205. Множина, яка не має жодного елемента (порожня).

Позакласний захід з математики для учнів 5 класу

Математична гра «Розумники і розумниці»

Мета і завдання:

 • розвивати творчі здібності учнів, прагнення до самореалізації та самовдосконалення, уміння лаконічно висловлювати свої думки;

 • розвивати логічне мислення учнів, увагу, пам'ять, швидкість реакції, кмітливість, допитливість, уміння знаходити вихід у склад­них ситуаціях і нестандартно підходити до ви­рішення проблем;

 • виховувати самостійність, активність і культу­ру поведінки;

 • підвищувати інтерес до матема­тики;

 • виховувати почуття колективізму, взаємоповаги і взаємодопомоги, почуття відповідальності, згуртовувати учнівський колектив;

 • формувати навички змістовного проведення вільного часу.

Діти обєднуються у дві команди. Гра проводиться між командами, капітанами та вболівальниками. Капітани із бейджиками на грудях. За пе­ремогу в кожному турі команда отримує відповід­ний титул: найкмітливіші, найерудованіші, найуважніші і т.д., записаний на зірочці. Лічильна комісія (члени журі) підбиває підсумки після кожного туру із занесенням результатів до таблиці оцінювання.

Таблиця оцінювання

І команда

ІІ команда

титул

бали

титул

бали

І тур

ІІ тур

ХІД ГРИ

І тур. Розминка.

Кожній команді по черзі задаються питання, на які вони повинні відповісти. Якщо команда не знає відповіді, або відповіла неправильно, то право відповіді отримує друга команда.

Питання:

 1. Який ключ не відкриє замок? (Скрипічний, журавлиний)

 2. Яку траву і в темряві впізнаєш? (Кропиву)

 3. Із якого посуду не їдять? (Із пустого)

 4. Скільки яєць можна з’їсти натщесерце? (Одне)

 5. Півень, стоячи на одній нозі важить 5 кг. Скільки він буде важити, стоячи на двох ногах? (5 кг)

 6. На руках 10 пальців. Скільки пальців на 10 руках? (50)

 7. У батьків 6 синів. Кожен має сестру. Скільки всього дітей у сім’ї (7)

 8. Каталися 2 синів на триколісних велосипедах, а батько на двоколісному. Скільки всього було колес? (8)

 9. З-під тину видно 6 пар кінських ніг. Скільки цих тварин у дворі? (3)

 10. Троє коней пробігли шлях 30 км. Скільки пробіг кожний кінь? (30 км)

 11. Яке число наказує, що роби? (Три)

 12. Скільки одиниць у дюжині? (12) або (одна, якщо дивитися на запис 12)

 13. Коли доба коротша: взимку чи влітку? (Однакова, що влітку, що взимку)

 14. Дід, бабка, онучка, собачка Жучка, кішка, мишка тягли-тягли і витягли ріпку. Скільки очей побачило ріпку? (12)

 15. Іванко додав два числа, а Оленка перемножила ці числа. Отримали один і той же результат. Що це за числа? (2 і 2)

 16. До однозначного числа дописали таку ж цифру. У скільки разів збільшилось число? ( в 11 разів)

 17. Щоб дійти до роботи Івану Петровичу потрібно 1,5 години. З роботи, поспішаючи додому, він повертається по тій самій дорозі за 90 хвилин. Чим ви поясните таку різницю?

(Нема ніякої різниці: 1,5 години = 90 хв)

 1. Скільки років дванадцятирічній дівчинці було 4 роки назад? (8)

 2. Яким по порядку стоїть “Ь”(м’який знак) в назві першого місяця осені? (8, бо вересень)

 3. Найменше тризначне число? (100)

Додаткові питання:

Скільки вух у трьох корів? (6)

Скільки музикантів у квартеті? (4)

Найбільше двозначне число? (99)

З’їсти пуд солі означає: з’їсти … Скільки це в кілограмах? (16 кг)

(Правильна відповідь на 1 питання оцінюється в 1 бал, неправильна відповідь – нуль балів)

Члени журі підводять підсумки в балах і команді, яка виграла в цьому турі, оголошується титул «найкмітливіші». На дошці у заздалегідь приготовану таблицю оцінювання заносяться результати І туру.

II тур. «Великий ерудит»

На початку туру командам дають задачі, які слід розв’язати. Поки кілька гравців розв’язують ці задачі, решта кожної команди відповідає на питання.

Задача 1. З детективної справи: «Того дня о 10-й годині вечора йшов дощ, а через

48 годин була сонячна погода» Чи правдива ця інформація? (Ні, бо через 48 годин

знову буде 10-та година вечора).

Задача 2. Тетяна та Марічка – дуже правдиві дівчатка. Вони говорили неправду тільки у день свого народження. 6 квітня їх запитали про дату народження, на що Тетяна відповіла: «Вчора», а Марічка: «Завтра».

7 квітня запитання повторили, але відповідь була такою самою. Коли насправді у них день народження?

За правильно розв’язану 1 задачу – 5 балів, за 2 задачу – 10 балів.

Задається питання, відповідає та команда, в якій гравець першим підняв руку. Якщо ж після підняття руки гравець не може відразу відповісти, то із загальної кількості набраних цією командою балів знімається 1 бал.

1. Від сувою тканини довжиною 26 м щодня відрізають по 2 м. Якого дня відріжуть останній шматок? (Дванадцятого)

2. Щука важить 1кг і ще півщуки. Скільки ва­жить уся щука? (2 кг)

3. Як швидше знайти добуток чисел 25, 15, 6, 4? ( (25 • 4) • (15 • 6) = 9000 )

4. Назвати три числа, добуток і сума яких од­накова. (1, 2, 3)

5. На фізкультурі учні стоять у шерензі довжи­ною 25 м на відстані 1 м один від одного. Скільки учнів у класі? (26)

6. Назвати 5 днів підряд, не називаючи ні чис­ла, ні дня тижня. (Позавчора, вчора, сьогодні, завтра, післязавтра)

7. Розділіть число 1888 навпіл так, щоб отримали по 1000. (1888)

8. Зайці пилять дерев’яну колоду. Вони зробили 10 розпилів. Скільки утворилося полін? (11)

Членами журі підводяться підсумки туру і команді, яка виграла присвоюється титул «найерудованіші». Результати заносяться у таблицю оцінювання на дошці.

ІІІ тур. Конкурс «Художники».

Цей конкурс проводиться під час змагання капітанів. Команді необхідно намалювати картину, використовуючи лише математичні фігури, символи, знаки, цифри і т.д.

Максимальна кількість балів за цей конкурс 10 балів. Титул «найталановитіші» отримує команда, яка набрала більшу кількість балів. Результати заносяться у таблицю оцінювання на дошці.

ІV тур. Змагання капітанів.

Капітанам кожної команди по черзі задаються питання, на які вони повинні відповісти. Якщо капітан однієї команди не знає відповіді, або відповів неправильно, то право відповіді на це запитання отримує капітан другої команди.

Питання:

 1. Коли частка дорівнює 1? (коли число ділять саме на себе)

 2. Скільки метрів у сантиметрі? (ніскільки)

 3. Скільки нулів містить запис 1млрд? (1 000 000 000 – дев’ять нулів)

 4. На яке число не можна ділити? (на нуль)

 5. Як знайти невідомий доданок? (треба від суми відняти відомий доданок)

 6. Фігуру, що складається з двох променів, які мають спільний початок, називають... (кутом)

 7. Частина прямої, що має початок і не має кінця, є... (промінь)

 8. Скільки прямих можна провести через дві точки? (одну)

 9. Хлопчик ліг спати о 8-ій годині вечора і поставив будильник так, щоб він задзвенів о 9-ій годині ранку. Скільки часу проспить хлопчик? (1 годину)

 10. Уяви, що ти машиніст потяга. Потяг ру­хається зі швидкістю 60 км/год. У дорозі він був 7 год. Скільки років машиністу? (скільки відповідаючому)

За кожну правильну відповідь капітани отримують по 2 бали. Капітан-переможець отримує титул «найрозумніший капітан» на зірочці, яку прикріплюють на груди.

А тепер брейн-ринг для капітанів. Потрібно відповісти на 5 запитань якнайшвидше. Правильна відповідь оцінюється у 2 бали.

Запитання капітану І команди.

1. Скільки в кілометрі метрів? (1 км = 1000 м)

 1. Як називають числа при відніманні? (зменшуване, від’ємник, різниця)

 2. У яких одиницях вимірюється температу­ра повітря? (в градусах)

 3. Як називають результат ділення? (частка)

 4. Скільки в годині секунд? (1 год = 3600 с)

Запитання капітану ІІ команди.

 1. Як називають числа при діленні? (ділене, дільник, частка)

 2. Скільки в добі годин? (1 доба = 24 год)

 3. У яких одиницях вимірюють кути? (в градусах)

 4. Як називають результат віднімання? (різниця)

 5. Скільки в метрі міліметрів? (1 м = 1000 мм)

За кожну правильну відповідь капітани знову отримують по 2 бали. Капітан-переможець отримує титул «найспритніший капітан» на зірочці, яку прикріплюють на груди.

ІV тур. Гра із вболівальниками.

1. Прочитайте ребуси. (Ребуси записано на пла­катах.)

1Овал 1) «40 а»; (сорока) 2) «100 вп»; (стовп) 3) «7'я» (сім’я) 4) « да»; (колода)

 1. Що важче: 1 кг пуху чи 1 кг заліза? (однаково)

 2. Як правильно сказати: «7 плюс 5 дорів­нює одинадцяти» чи «Сім плюс п'ять дорівнює одинадцять»? (буде 12, а не 11)

 1. Кришка стола має 4 кути. Якщо один з кутів відпиляти, то скільки кутів буде у кришки? (5 кутів)

 2. Одне яйце вариться 10 хв. Скільки хвилин варитимуться 5 яєць? (10 хв)

 3. Що за цифра акробатка? Як на голову встає на 3 меншою стає. (А зовуть її 9-ка)

За кожну правильну відповідь вболівальники отримують зірочку із 1 балом, які вони можуть передати тій команді, за яку вболівають. Команда, якій більше передали балів, отримує титул «найсимпатичніші».

V тур. «Риторика».

До ворони на урок прилетіло 7 сорок.
А із них лиш 3 сороки усі вивчили уроки.
Скільки ледарів сорок прилетело на урок ? (4)

Щоб донести свою думку до слу­хача, потрібно ясно, чітко та виразно вимовля­ти слова. Тому стародавні математики тренува­лися у риториці. Ваше завдання – чітко, ясно і швидко сказати скоромовку 3 рази, за що ви можете отримати до 3 балів. (Від кожної команди вибирають по 2 учасники). Якщо ж учасник збився, то він сідає на місце.

Скоромовка: «Хитру сороку спіймати моро­ка, а на сорок сорок — сорок морок». Команда-переможець отримує титул «найкращі ритористи».

VІ тур. Командна гра «1, 2, не зіб'юся...».

У конкурсі беруть участь усі члени команди. Всі гравці стоять. Команди грають по черзі і називають по поряд­ку всі натуральні числа від одиниці і далі, але числа, кратні трьом, і числа, які містять цифру «З», заміняють словосполученням «не зіб'юся». Якщо ж хтось із гравців збився, то він вибуває із гри і сідає. При цьому відлік починається заново. Виграє та команда, в якій залишилися учасники.

Оцінювання конкурсу: кількість гравців, які залишилися, множать на 5 балів.

Команда-переможець отримує титул «найуважніші».

Підсумки гри

А зараз слово має журі. (Журі по­відомляє результати.)

Щиро вітаємо переможців. Дякуємо всім, хто брав участь у грі та у підготовці до неї, а також уболівальникам і журі.

Не навчайте дітей так, як навчали вас, бо вони народилися в інші часи.

Народна мудрість.

Інтелектуальна математична гра «Хто зверху?»

Мета: прищеплювати любов до математики, виробляти вміння використовувати здобуті теоретичні знання на практиці;

розвивати пізнавальні здібності учнів, інтерес до математики як до науки, творчу активність, вміння швидко та раціонально приймати рішення, логічно мислити, працювати в команді.

Пояснення: У грі беруть участь дві команди — хлопців та дівчат.

Дуель команд дівчат і хлопців ділиться на п’ять раундів, що складаються з різних конкурсів. Переможець визначається у фінальному, шостому раунді, де бали переможця зростають удвічі. Ведучі є капітанами команд, тобто ведуча є капітаном команди дівчат, а ведучий – капітаном команди хлопців. Команда складається з п’яти учасників: по одному представнику від 8-11 класів та ведучого.

Хід гри

Ведучий. Доброго дня! Ми вітаємо Вас на інтелектуальній математичній грі - конкурсі «Хто зверху?»!

Ведуча. Хто розумніший - чоловіки чи жінки? Тисячі років людство шукає відповідь на це філософське питання. Та сьогодні ми переконаємося в тому, що дівчата не лише найчарівніша половина людства, а й найрозумніша.

Ведучий. І сама наївна… Адже відмінницями в школі є завжди дівчата, а керівні посади та депутатські крісла зазвичай займають чоловіки!

Ведуча. А я все одно переконана, що найрозумніші – дівчата, і ми сьогодні в цьому переконаємо усіх присутніх. (представляє команду дівчат, вказуючи на їх риси характеру та досягнення )

Ведучий. Ми дуже раді, що у дівчат така сильна команда, але й команда хлопців нічим не гірша.(представляє аналогічно команду хлопців)

Ведуча. Так, суперники у нас гідні поваги. Але у нас є ще й верховний суддя цієї неперевершеної гри – пані Справедливість. І вона - жінка!

Суддя. Вітаю ведучих, команди дівчат, хлопців та глядачів. Давайте домовимось – за мною об’єктивність, за Вами – цікавий двобій ерудованості, логіки, інтелекту. І нехай переможуть найсильніші!

Ведуча. Тобто ми – дівчата.

Ведучий. Дякуємо пані суддя. Дуель поставить все на свої місця. На шляху до перемоги у кожної команди є п’ять конкурсів та фінальне завдання. Кожен конкурс оцінюється у 10 балів. Але команда переможець у кожному конкурсі може поповнити свою скарбничку ще на п’ять балів, якщо зможе розв’язати бонусне завдання.

Ведуча. Дякую, я впевнена дівчата наберуть максимум балів і дістануть можливість подвоїти попередню кількість балів, яка розділяється між учасниками-переможцями. Все зрозуміло. Починаємо.

Ведучий. Дівчата, але ж нуль не подвоюється!

У нас залишилася одна незавершена справа – хто починає перший раунд?

Ведуча. Звичайно ж хлопці, як сильна половина людства!

Ведучий. Отже, перший конкурс, перший раунд.

Раунд 1

«Збери літери»

Ведуча. Ми позмагаємося в конкурсі «Збери слова».

Неодхідно за три хвилини зібрати найбільше слів, використовуючи літери слова тригонометрія.

Ведучий. Час пішов

(три, гори, горе, гімн, метр, гном, ром,орт, трон, ринг, Троя, термін,мерія, яр, ріг, метро, гот, море, Мирон, мир, ретро)

СУДДЯ. Час вичерпано. Заслухаємо слова.

Бонусне запитання:

Пішов мірошник на млин. У кожному із 4 кутів він побачив по 3 мішки, на кожному мішку сиділо по 3 кішки, а кожна кішка мала при собі трьох кошенят. Під мішком сиділо по три мишки. Cкільки було ніг у млині?

(дві, а решта лапи)

Ведучий. Пані Справедливість, скільки балів одержали команди?

Суддя. Рахунок__________ На користь_______.

Раунд 2

«Вірю - не вірю».

Ведуча. Другий конкурс «Вірю - не вірю». Кожній команді по черзі ми читатимемо твердження, а члени команди повинні вирішити - правдиве воно чи ні. За кожне правильно вгадане твердження команда отримає 1 бал.

Ведучий. Твердження для команди дівчат:

 1. Вірите, що Шарль Перро, автор «Червоної шапочки», написав казку «Любов циркуля та лінійки», (так, є така казка)

 1. Вірите, що Наполеон Бонапарт писав математичні праці?

(так, один геометричний факт носить назву «Задача Наполеона»)

 1. Вірите, що брати Гримм, автори казки «Бременські музиканти», написали Казку «Цікаві пригоди трикутника»? (ні)

 2. Вірите, що іспанського математика Паоло Вальмеса за те, що він розв'язав рівняння четвертого степеня, спалили на вогнищі. (Так. Він був першою людиною, яка змогла розв'язати рівняння четвертого степеня)

 3. Чи вірите ви, що теорему Фалеса назвали «міст віслюка»?

(Не вірю. Так називали теорему Піфагора. А учнів, які вчили її напамять без розуміння, називали «віслюками»).

 1. Чи вірите ви, що кути паралелограма, прилеглі до однієї сторони дорівнюють 400 і 1200?

(Не вірю, сума внутрішніх односторонніх кутів дорівнює 1800)

 1. Чи вірите ви, що у довільного рівнобедреного трикутника з кутом 600 бічна сторона дорівнює основі? (вірю)

8. Якщо сума кутів дорівнює 180, то вони суміжні? (Ні, не обовязково, вони повинні мати спільну сторону).

9. Лінійне рівняння завжди має лише один корінь? (Ні)

10. Фалес був уболівальником і помер на трибуні Олімпійського стадіону під час бою Піфагора. (Так)

11. Бісектриса трикутника ділить протилежну сторону навпіл. (Ні)

12.Чи віриш ти, що Піфагор до своєї школи активно залучав жінок тому, що вважав, що вони більш здібні до математики, ніж чоловіки?  (Ні.) 

13. Чи віриш ти, що Франсуа Вієт розшифрував таємне листування 

іспанського уряду командуванню своїх військ? (Так, і за це його мало не 

відправили на вогнище, бо вважали, що це він зумів тільки за допомогою

 сатани.)

Ведуча. Твердження для команди хлопців:

 1. Чи вірите ви, що Рене Декарт першим запропонував метод нумерації крісел в театрі по рядах і місцях? (Так. Аристократи-театрали, навіть, просили короля нагородити вченого, та король відповів: «Так, те, що винайшов Декарт - чудово, так, це заслуговує на орден! Але дать його філософу!? Ні, це вже занадто!)

 2. Чи вірите ви, що великий російський поет М.Ю.Лермонтов захоплювався математикою і міг до пізньої ночі розв'язувати яку-небудь математичну задачу? (Так, про це писав його товариш по кавалерійському училищу О.ОЛопухін)

 3. Чи вірите ви, що якщо кожного дня по десять годин переписувати праці Леонардо Ейлера, не вистачить і 76 років? (Так. Зібрання його праць становлять 75 великих томів. Про нього говорили, що він «рахує так, як люди дихають»)

 4. Вірите, що Піфагор приймав участь в кулачному бою на 58 Олімпіаді? (Так. Він був чемпіоном з цього виду спорту )

 5. Вірите, що будь-який прямокутний трикутник називають єгипетським? (Ні. Тільки такий прямокутний трикутник, в якого сторони пропорційні числам 3,4,5)

 6. Чи вірите ви, що Лев Толстой, автор роману «Війна і мир», був автором підручника з арифметики? (Вірю. Він написав підручники для початкової школи. )

 7. Чи вірите ви, що середня лінія трапеції з основами 10 см і 20 см дорівнює 30 см?( Не вірю. Вона дорівнює 15 см)

 8. Будь-який прямокутник має рівні діагоналі. (Так)

 9. Квадрат від’ємного числа є числом від’ємним. (Ні)

 10. Найменше натуральне число нуль? (Ні)

 11. Сума гострих кутів прямокутного трикутника дорівнює 900. (Так)

 12. Чи віриш ти, що одна з кривих ліній називається на честь першої у світі

 жінки — професора математики Марії Гаетани Аньєзі? (Так, така крива є. Вона до сліджена Марією Аньєзі.) 

 1.  Чи віриш ти, що існує 25 способів доведення теореми Піфагора? (Ні, відомо 370 способів.) 

Бонусне запитання:

Онукові 4 роки, а дідусеві 60 років. Через скільки років дідусь буде в 5 разів старшим за онука? ( Через 10 років)

Ведучий. Пані Справедливість, скільки балів одержали команди?

Суддя. Я дізналася дуже багато цікавих фактів, і рада вашим успіхам. Рахунок__________ На користь_______.

Раунд 3

«Хто я?»

Ведуча. Зараз ми переходимо до конкурсу «Хто я?».

Ведучий. Один із гравців команди отримає картинку, правда він її бачити не буде (бачитимуть зображення члени команди, воно буде спроектоване на екран позаду учасника ), на якій може бути предмет, або людина, які мають відношення до математики..

Завдання учасника - вгадати, що це за предмет чи персонаж, ставлячи до членів команди запитання, на які вони можуть відповідати лише «так» або «ні»

Ведуча. Почнемо з хлопців?

Ведучий. Чому б і ні? Кого з моїх «орлів» дівчата хочуть бачити?

Ведуча викликає одного із учасників

(Команда відгадує картинку із зображенням транспортира).

Ведуча. Кого з моїх красунь ти вибираєш для участі в конкурсі?

Ведучий викликає одного із учасників

(Команда відгадує картинку із зображенням Піфагора)

Ведучий. Пані Справедливість, хто Вам у цьому конкурсі сподобався більше? Ну і скільки у нас балів?

Суддя. Обидві команди просто супер, але пощастило в цьому конкурсі команді - ____.

Бонусне запитання:

Котра зараз година, якщо залишилося в 2 рази більше, ніж пройшло? ( 8 год.)

Раунд 4

«Бліц»

Ведучий. Наш наступний конкурсу «Бліц». Ми будемо ставити запитання і за 2 хвилини команда має дати якомога більше правильних відповідей. Відповідь має бути лаконічною «Чоловік» або «Жінка».

Ведуча. Я думаю Ведучий, Ви не проти, якщо ми розпочнемо перші. Отже дорогенькі хлопчики Ваша хвилина пішла.

 1. Хто вперше сказав, що планета Земля за формою куля? (чоловік, Піфагор)

 2. Секунди та хвилини придумав (чоловік)

 3. Кому належать слова ... у математиків існує своя мова – це формули. (жінці С.Ковалевській)

 4. Вчений математик Феано (Теано), який жив у 6 ст. до нашої ери чоловік чи жінка ( жінка)

 5. Лікарі заборонили йому працювати, але він продовжував писати, в ре­зультаті чого втратив зір. чоловік - Ейлер Л.)

 6. Найбільша сторона прямокутного трикутника? (Жінка - гіпотенуза)

 7. Назва якої держави ховається в математичному виразі а³ ( а в третьому степені)? (Жінка – Куба)

 8. Обманний фінансовий багатогранник – це …(Жінка – піраміда)

 9. Назвіть «геометричний» вид тополі. ( чоловік – конус)

 10. Пів-пряма, яка має початок, але не має кінця (чоловік – промінь)

 11. Результат дії додавання ( жінка - сума)

 12. Як називається сума одночленів? ( чоловік – многочлен)

Ведучий. Дівчата, ви готові?

Ведуча. Завжди готові.

Ведучий. Час пішов.

 1. Кого у світі більше, чоловіків чи жінок? (чоловіків)

 2. Кому належать слова «Знання – сила»? (чоловіку, Ф. Бекон)

 3. Кому належать слова «Математики – свого роду французи: коли говориш з ними, вони перекладають твої слова на свою мову, і от зразу виходить щось зовсім інше» (чоловік – Й.Гете)

 4. Ця людина вперше почала вивчати математику за... шпалерами. Стіни дитячої кімнати були обклеєні фрагментами лекцій з математики.

( жінка - Ковалевська С.В.)

 1. Багатогранник з Єгипту – це ... (жінка – піраміда)

 2. Яка геометрична фігура потрібна для покарання дітей? (чоловік – кут)

 3. Що є спільного у словах, рослинах і рівняннях? (чоловік- корінь)

 4. Яку математичну фігуру носять на голові чоловіка? (чоловік- циліндр)

 5. Чотирикутник, в якого лише дві сторони паралельні (жінка–трапеція)

 6. Результат дії множення (чоловік-добуток)

 7. Відрізок, що сполучає вершину і середину протилежної сторони трикутника? (жінка - медіана)

 8. Графіком квадратичної функції є (жінка- парабола)

Ведучий. Пані Справедливість, хто у цьому конкурсі був кращим?

Бонусне запитання: Скільки буде десятків, якщо 3 десятки помножити на 4 десятки? ( сімдесят десятків)

Суддя. Рахунок__________ На користь_______.

Раунд 5

«Відгадай пісню»

Ведуча. А зараз, дорогі хлопчики, мій улюблений конкурс «Відгадай пісню»

Я думаю, що моїм подругам рівних не буде.

Ведучий. Ми це ще побачимо.

І так, умови конкурсу: один з учасників конкурсу, вдягнувши навушники, прослухає пісню. Після цього він має своїй команді показати те, про що співається так, щоб його друзі відгадали назву пісні, або її заспівали.

Ведуча. Підказка: в пісні йде мова про математику (числа, фігури, математичні терміни).

Ведучий. Ну що, «чемпіонки» почнете першими?

Ведуча. Звичайно.

( Ведучий кличе одну з учасниць, яка і буде слухати пісню і показувати її членам команди. Потім це ж саме зробить ведуча.)

Пісні для конкурсу: «Вчать у школі», «Два на два – чотири», або ж «Сонячне коло», «Два дубки» чи інші.

Ведучий. Пані Справедливість, Вам слово!

Бонусне запитання: Що спільного між теоремою і театром?

(Теорема - від грецького: спостерігаю, розглядаю)

Суддя. Рахунок__________ На користь_______.

Фінал

Ведуча. Щоб остаточно визначити переможця проведемо гру - показуха

Ведучий. Кожна команда одержить по 5 математичних термінів, які потрібно показати.

циліндр піраміда

трапеція ромб

вершина радіус

рівняння формула

бісектриса висота

Ведуча. Пані Справедливість, Вам слово!

Суддя. Перемогу святкують ______________________.

Їх рахунок подвоюється.

Але я хочу сказати, що сьогодні перемогла наука. Ми побачили, що знання нам потрібні завжди і всюди – чи то ми хлопці, чи дівчата. Знання потрібні кожній людині, незважаючи на її стать, адже гендерна рівність – запорука розвинутого суспільства. Рівноправна участь жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства та держави є важливою умовою й гарантією утвердження демократії в Україні та запорукою її європейської інтеграції.

Математична естафета для учнів 7 класів.

Мета: розвивати пізнавальну, творчу та розумову активність учнів, пам'ять, уважність, уміння аналізувати та логічно мислити; виховувати активність, упевненість у власних силах; взаємоповагу, культуру поведінки; сприяти гармонійному розвитку особистості учнів.

Обладнання: переносна дошка, зображення сіток кросвордів, ребусів, аркуші паперу, фломастери, мяч, палиця, віршований текст, музичний супровід.

Хід заходу

Вступ

Ведучі:

 • Добрий день, поважне журі, шановні учасники естафети та вболівальники!

 • Сьогодні ми проведемо гру «Математична естафета».

 • Змагання складатимуться з п’яти різноманітних естафет. Сподіваємося. Що вам дуже сподобається гра.

 • У грі беруть участь команди 7 класів, у кожній команді по 6 учнів. У запропонованих естафетах команди продемонструють свій розум та спритність, кмітливість та фантазію. Уміння швидко знаходити вихід із проблемної ситуації.

 • За ходом гри спостерігатиме журі. Яке оцінюватиме кожний етап змагання. Переможе команда, яка після всіх випробувань набере найбільшу кількість балів.

 • Шановні вболівальники, ви також будете брати участь у конкурсах, підтримувати учасників змагання. Нагадуємо, що не можна викрикувати, підказувати з місця, некоректно поводитися протягом проведення конкурсів.

 • Запрошуємо учасників нашої естафети.

 • Перевіримо, чи готові вони до естафети. Я по черзі учасникам кожної команди задаватиму питання, за правильну відповідь команда отримує 1 бал.

Бліц – турнір

 1. Знаки, за допомогою яких записують числа. (Цифри)

 2. Що більше – добуток чи сума десяти чисел? (Добуток)

 3. Частина прямої, яку ще називають пів прямою. (Промінь)

 4. Многокутник з найменшим числом сторін. (Трикутник)

 5. Одиниці вимірювання кутів. (Градуси)

 6. Прилад для вимірювання кутів. (Транспортир)

 7. Результат дії додавання. (Сума)

 8. Результат дії віднімання. (Різниця)

 9. Як називається сума всіх сторін трикутника? (Периметр)

 10. Як називається добуток довжини на ширину прямокутника? (Площа)

 11. Якщо о 12 год дня іде дощ, то чи можна сподіватися, що через 36 годин буде сонячна погода? (Ні, буде ніч)

 12. У кімнаті знаходяться дві матері, дві дочки, одна бабуся й одна онучка. Скільки чоловік знаходиться у кімнаті? (Жодного, всі жінки)

 13. Найдовша хорда. (Діаметр)

 14. Рівність двох відношень. (Пропорція)

 15. Абсолютна величина числа. (Модуль)

 16. Сота частина числа. (Відсоток)

Перша естафета – «Веселий кросворд»

 • За моїм сигналом гравці по черзі підбігають до кросвордів, вписують по одному відгаданому слову і повертаються на місце. Після того, як усі слова будуть розгадані, члени команд формулюють означення відгаданих математичних термінів. За кожне відгадане слово команда одержує 1 бал, за формулювання означення – 2 бали. Команда, яка першою розгадає кросворд, додатково отримує 1 бал.

Завдання для першої команди

ПРЯМИЙ – ИЙ +О + КУТ + НИК

ЧИСЛО – ЛО + ЕЛЬ + НИК

РІВНЕ – Е + ЯНА – А +НЯНЯ – НЯ

ДОБУТИ – ТИ + ТОК

МНОЖЕННЯ – ЕННЯ + НИК

ЦИФЕРБЛАТ – ЕРБЛАТ + РА

Відповідь:прямокутник, чисельник,рівняння. Добуток, множник, цифра.

Завдання для другої команди

ТРАНС – С + СПОРТ + ИР

ЗМЕНШИТИ – ШИТИ + ШУКАТИ – КАТИ = ВАНЕ

ВІД +СОТНЯ – НЯ + ОК

МАСКА – КА + ШТАБ

ДІЛЕННЯ – НЯ + Е

ЧИСЕЛЬНИК – ЕЛЬНИК + ЛО

Відповідь:транспортир, зменшуване,відсоток, масштаб, ділене, число.

Конкурс для вболівальників «Хто швидше»

 • Пропонуємо розвязати задачі. Хто з вболівальників першим підніме руку і скаже правильну відповідь, той заробить для своєї команди 1 бал.

 • ПІП І БАЛДА

У попа 10 робітників жили.

Щодня по одній хлібині їли.

Прогнав він десятьох робітників,

А лише одного на роботу запросив.

Тому живе в хаті у попа Балда.

Їсть за чотирьох,

Працює за сімох.

Скільки ж хлібин цей робітник

Зекономити попу допоміг?

Відповідь:три хлібини.

 • ДІД МАЗАЙ І ЗАЙЦІ

Відомий всім дідусь Мазай

Зайчат маленьких рятував.

Кількох із острівця забрав,

Решту з пеньків позабирав.

Обидві кількості – число,

З двох цифр утворене воно.

Різниця лише в тому,

Що цифри переставлено у ньому.

Іще він витягнув з води

Зайчат десяток.

Їх стало разом 43.

А скільки з острова врятовано з біди?

Відповідь: 12 або 21.

Друга естафета – «Чарівна паличка»

 • За моїм сигналом чарівної палички гравці по черзі дають відповіді на запитання, зробивши крок вперед. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.

Завдання для І команди

 1. Толя вищий за Петра, Петро вищий за Сашка, Дмитрик нижчий за Сашка. Хто з хлопчиків найвищий? (Толя)

 2. Маса кавуна 2 кг та ще кавуна. Яка маса всього кавуна? (6 кг)

 3. Три курки за три дні знесли три яйця. Скільки курок знесуть 90 яєць за 90 днів? (3 курки)

 4. На яке число треба помножити 23, щоб одержати 1? ()

 5. Я ввійшов у тролейбус і перерахував пасажирів, - їх було 17. Тролейбус рушив, потім зупинився. На першій зупинці ввійшли 6 чоловік, вийшли 2. На наступній увійшли10, ніхто не вийшов. Потім на зупинці ввійшли 8 чоловік, вийшли 3. На наступній зупинці вийшли 7 чоловік, а ввійшли 4. А потім на зупинці громадянин увійшов з цілою купою нових речей. Скільки було зупинок? (5)

Завдання для ІІ команди

1. Від полотна матерії довжиною 200 метрів кожний день відрізали по 20 метрів. Через скільки днів відрізали останній шматок? (Через 9 днів)

2.Щука важить стільки, скільки важать 1 кг та півщуки. Яка маса щуки? (2 кг)

3. У пастуха 100 овець. Усіх, крім 10, продали. Скільки овець залишилося у пастуха? (10 овець)

4. На яке число треба поділити 2, щоб отримати 4? (На 0,5)

5.В одному селі жило 800 жінок. 3% жінок носили сережку в одному вусі, половина решти жінок у двох вухах, інші не носили сережок зовсім. Скільки всього сережок у жінок цього села? (800)

Для вболівальників завдання – «Чарівні ребуси»

Третя естафета - «Математичний танець»

а + в = = в + а

(а + в) + с = = а + (в + с)

ав = = ва

(ав)с = = а(вс)

(а + в)с = = ас + ас

(а - в)с = = ас – ас

х4х2 = = х6

4)2 = = х8

Кожному члену команди роздають одну частину рівності. Треба знайти учня, гравця іншої команди, який має іншу частину цієї рівності, і встигнути потанцювати під музику.

Для вболівальників завдання – танці сидячи (очима, руками, ногами, головами, язиками, всіма частинами разом)

Четверта естафета з м’ячем

Гра, хто більше знає математичних термінів.

Дві команди стають одна напроти другої. Члени команди по черзі називають математичні терміни і в цей час кидають м’яч гравцю іншої команди. Виграє та команда, яка закінчить гру.

Художній конкурс

Викликається по одному учаснику з команди, дається віршований текст. Через 5 хвилин треба виразно прочитати цей вірш перед глядачами (можлива інсценізація командою).

Завдання для першої команди

Хоч сідай та гірко плач –

Не люблю отих задач!

Через них одні невдачі.

Ох! Замучили задачі.

Чи підручники погані?

Чи такий я безталанний?

Та усіх я обдурю –

В книжці відповідь знайду!

Скільки чашок, скільки ложок –

Це ж простеньке завдання.

Ти додав слонів до кішок.

Перемножив на коня.

Дійсно. Не складна наука –

Була б відповідь як слід –

Вийшло: дід молодший внука

Аж на сорок дев’ять літ.

Типографські дві машини

Косять жито вісім днів.

Проїжджають щохвилини

Три десятих поїздів.

А до Марса – метрів триста.

Мудра в хлопця голова!

Півхлопяти іде в місто,

З ним півмами. Ну й дива!

Завдання для другої команди

Мандаринна арифметика

Першокласника Миколу

Запитала тьотя Таня:

- Що ви вчили?

- Додавання.

- То ти, Колю, мусиш знати,

Як один до двох додати?

Розгубився першокласник –

Знічений такий, нещасний…

 • Думай, синку, думай, любий, -

Мама гладить йому чуба.

Брат говорить:

 • Це ж дрібниця –

Сума двійки й одиниці.

 • Так, це зовсім небагато, -

Утішає сина й тато!

А Микола мовчки дума:

«Що ж воно таке за сума?»

Тут, нарешті тьотя Таня

Ставить навідні питання:

 • Уяви, що у хлопчини

Уже є два мандарини,

А як дати ще одного –

Скільки буде їх у нього?

 • Жодного, - сказав Микола,

Озираючись довкола, -

Бо не знайдеться хлопяти,

Що не зможе їх умяти!

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ГРИ

 • Дві команди добре грали,

Хоч без досвіду гравці.

Відповіді показали,

Що обидві – молодці!

Надаємо слово журі.

Журі оголошує результати гри, кількість балів, зароблених кожною командою.

 • Та показує рахунок,

Що одна з команд сильніша,

І з наук твердим гранітом

Впоралась вона спритніше

Вікторина

Цілі заходу:

 1. Підвищення пізнавального інтересу до предмету математики.

 2. Розвиток логічного мислення, мови|промови|, уваги..

 3. Сприяти спонуканню|спонуканню| кожного учня до творчого пошуку і роздумів, розкриття свого творчого потенціалу.

 4. Сприяти розвитку кругозору що вчаться, математичній мові|промові| і письменності.

Вікторіна, проводиться для учнів 11 класу. У грі беруть участь три команди (по 3 учасники). У грі задіяно ще 3 вчителі|учителів|, які виступають|вирушають| в ролі консультантів. Гра проходить|минає| в два етапи: 2 відбіркових тура ( синій та червоний раунди)|тур-агента|, третій тур|тур-агент| і фінал.

Правила гри:

Завдання|задача| кожної команди набрати як можна більшу кількість балів. Для цього необхідно правильно відповісти на питання 2 – х відбіркових турів|тур-агентів| і третьому турі|тур-агенті|, а| у фінальній грі не тільки|не лише| правильно відповісти, але і зробити велику ставку на свою відповідь.

У відбіркових турах кожне питання має свою вартість, на обдумування дається 30 секунд, відповідає та команда, яка швидше підніме руку. Якщо команда відповіла правильно, то вона вибирає наступне питання. На питання – аукціон право відповіді має та команда, яка призначить велику суму, якщо на рахунку гравців сума, менша чим вартість питання, то вони можуть запропонувати тільки номінал (вартість питання). На питання кіт в мішку відповідає та команда, якій віддає це право команда, що вибрала питання.

За кожною командою закріплені по одному консультантові, вони ведуть підрахунок балів, якщо команда відповідає правильно – бали додаються, якщо неправильно – віднімаються.

Також за правильністю ходу гри спостерігають викладачі і запрошені.

Хід гри:

Сьогодні в грі пропонуються питання по наступних|слідуючих| темах:

● Походження термінів

● Математичні формули

●Час

● Підручники|посібники| математики і їх автори

● Сім разів відміряй - один раз відріж

● Фольклор і математика

● Ігри і розваги

●Чудові точки

● Життя чудових людей

Рахуємо усно

● Числа і системи зчислення

● Спіралі

СИНІЙ РАУНД

Отже, починаємо СИНІЙ РАУНД. Шляхом жеребкування вибирається команда, що розпочне гру. Команда вибирає тему і вартість питання.

Теми

Вартість питання

Походження термінів

10

20

30

40

50

Математичні

формули

10

20

30

40

50

Час

10

20

30

40

50

Підручники|посібники| математики

і їх автори

10

20

30

40

50

Походження термінів:

1 (10 БАЛІВ).Яка тригонометрична функція кута|рогу| в перекладі|переведенні| з латинської мови|язика| називається вигин|згин|, викривлення?

Відповідь. Синус

2 (20 БАЛІВ). Яка геометрична фігура в перекладі|переведенні| з грецького називається «столиком»

Відповідь. Трапеція.

3 (30 БАЛІВ). Який відрізок в перекладі|переведенні| з латинської - «спиця в колесі»

Відповідь. Радіус

4 (40 БАЛІВ). ПИТАННЯ- АУКЦІОН Який відрізок в перекладі з латинської - «середня»

Відповідь. Медіана

5 ( 50 БАЛІВ). Радікс – корінь по-латині. Вслухайтеся! У назві яких коренеплодів можна знайти сліди цього слова?

Відповідь. У словах: редиска, редька

Математичні формули:

1 ( 10 БАЛІВ). Формули квадрата суми та різниці двочлена

Відповідь ( a±b)2 = a2 ±2ab+ b2

2 ( 20 БАЛІВ). Площа|майдан| правильного трикутника.

__

Відповідь. . a2√3 /4

3 ( 30 БАЛІВ).Формула синуса подвоєного кута.

Відповідь. sin 2α=2sinαcosα

4 (40 БАЛІВ). Теорема синусів, теорема косинусів.

Відповідь. a b c

—— =—— =—— = 2R c2=a2+b2- 2abcosγ

sinα sinβ sinγ

5 ( 50 БАЛІВ). Площа бічної поверхні конуса

Відповідь. S= πRL

Час

1 ( 10 БАЛІВ). Саме так називається проміжок часу приблизно рівний періоду обертання|звертання| Землі|грунту| навколо|навкруг| Сонця.

Відповідь. Рік

2 ( 20 БАЛІВ). Саме так називається період часу, приблизно рівний періоду обертання|звертання| Місяця навколо|навкруг| Землі|грунту|.

Відповідь. Місяць
3 ( 30 БАЛІВ). Саме так називають період часу, що містить 3600 секунд.

Відповідь. Година
4 ( 40 БАЛІВ). Саме так називають 1/1440 частину доби.

Відповідь. Хвилина
5 ( 50 БАЛІВ). Якщо 1 січня високосного року буде середа, то який день буде 1 січня наступного року?

Відповідь. П'ятниця

Підручники|посібники| математики і їх автори:

1 ( 10 БАЛІВ).Назвіть|накликайте| прізвище автора підручника|посібника| з алгебри 7-9 класів, по якому ви вчилися?

Відповідь. Григорій Петрович Бевз

2 ( 20 БАЛІВ). Назвіть|накликайте| прізвище автора підручника|посібника| з алгебри і початків аналізу, яким ви користувались в 10-11 класах?

Відповідь. Микола Іванович Шкіль,Зінаїда Іванівна Слепкань,

Олена Степанівна Дубинчук.

3 ( 30 БАЛІВ). Назвіть|накликайте| прізвище автора підручника|посібника| з геометрії 7-| 9 класів.

Відповідь. Олексій Васильович Погорєлов

4 ( 40 БАЛІВ). КІТ В МІШКУ (Відповідає та команда, якій віддає це право команда, що вибрала питання.)

Всі діти в школі вивчають декілька років математичну науку про числа, записані цифрами, яка займається діями над числами, але жоден підручник математики не має такої назви.

Відповідь. Арифметика.

5 ( 50 БАЛІВ). Цей підручник|посібник| – перший підручник|посібник| з геометрії, його написав ще старогрецький|давньогрецький| вчений, але|та| всі класичні підручники|посібники| з геометрії - це його перероблені|переробляти| варіанти.

Відповідь. «Початки » Евклід

ЧЕРВОНИЙ РАУНД

Теми

Вартість питання

Сім разів відміряй -|

один відріж

20

40

60

80

100

Фольклор і математика

20

40

60

80

100

Ігри і розваги

20

40

60

80

100

Чудові точки

20

40

60

80

100

Сім разів відміряй - один раз відріж.

1 (20 БАЛІВ). Казка Пушкіна, в назві якої є число 7.

Відповідь. Про мертву царівну і 7 богатирів.

2 ( 40 БАЛІВ).ПИТАННЯ- АУКЦІОН.Прислів'я,у якому мовиться про те, що група людей махнули рукою на того, хто запізнився.

Відповідь.Семеро одного не чекають

3 ( 60 БАЛІВ). Які легкові автомобілі неофіційно називають «сімка»

Відповідь. ВАЗ-2107, BMW 7 серії.

4 ( 80 БАЛІВ). Якій оцінці за п’ятибальною| системою оцінювання відповідає

7 балів| за дванадцатибальною | шкалою?

Відповідь. «4-», «

5 ( 100 БАЛІВ). Що означає «бути на сьомому небі|піднебінні|»?

Відповідь. Іронічно або жартівливо - бути нагорі блаженств, щастя, радості.

Фольклор і математика

1 ( 20 БАЛІВ). « Люді- з|із| людьми, гора – з|із| горами» ( алгебра « тотожні| перетворення| раціанальних| виразів|»)

Відповідь. Зведення подібних доданків.

2 ( 40 БАЛІВ). «Який пан – такий| і крам|», «який| мірошник – такий| млин|», який| батько| – такий| син|» ( геометрія| «Теорема Піфагора»)

Відповідь. Більша проекція має більшу похилу.

3 ( 60 БАЛІВ).ПИТАННЯ- АУКЦІОН. «Сім п’ятниць на тиждень», «Зачекай, поки півень яйце знесе» « Віще голови не стрибнеш», «Чому бути, не того минути», «Чи то дощик, чи то сніг, чи то буде, чи то ні», «Шила в мішку не втаїш»

«Перший млинець грудкою», «Пан чи| пропав», «Половина світу| плаче, половина скаче|»

( алгебра та початки аналізу| «Теорія ймовірностей|»)

Відповідь. Віпадкові, вірогідні, неможливі події, ймовірність події.

4 (80 БАЛІВ). « Вісоко літаєш|, а низько| впадеш|», «Де найбільше| порадників-| там менше| каші|», «Баба з возу – коням легше|», «Тихіше|тихше| їдеш – далі будеш», «як у|біля| лісі| крикнеш| – така| й луна|місяць-риба| буде|» « Що посієш| – ті й пожнеш|», «Чим далі| в ліс|, тим| більше| дрів» ( математика «Відношення між| величинами»)

Відповідь. Пряма та обернена пропорційність.

5 (100 БАЛІВ). Арабська народна мудрість|.

Друг мого| друга – мій| друг (++=+)

Друг мого| ворога| - мій| ворог| (+— = —)

Ворог мого| друга – мій| ворог| ( — + = —)

Ворог мого| ворога-| мій| друг ( — = + )

( математика 6 клас| « Цілі числа та дії| над ними»)

Відповідь. Правила виконання дій множення та ділення над числами з різними знаками.

Ігри і розваги

1 ( 20 БАЛІВ). У цю гру уміють грати всі. Це одна з якнайдавніших|прадавніх| игор, для того, щоб|аби| грати в неї досить мати аркуш |аркуш| паперу і ручку. Напевно тому в неї грають на уроках тайком|потай| від вчителя|учителя|.

Відповідь. Морський бій.

2 ( 40 БАЛІВ). У 2004 році виповнилося 30 років з тих пір, як|відколи| весь світ розважається цією грою. Звичайно, пік|пік-фактор| популярності її пройшов|минав|, але|та| якщо предмет цієї гри попадеться|траплятиметься| в руки думаючої|вважати| людини, він не відмовиться привести його в порядок|лад|. Назвіть|накликайте| професію і батьківщину винахідника цієї гри.

Відповідь.

У 70-і роки 20 століття|віки| на факультеті інтер’ерного| дизайну будапештської Академії прикладних мистецтв і ремесел трудився|працював| Ерно Рубік в майбутньому щонайперший офіційний соціалістичний мільйонер і бізнесмен. Викладав він угорським студентам промисловий дизайн і архітектуру. Захоплювався геометрією і тривимірним|трьохмірним| предметним наочним|предметним| моделюванням, знаходячи|находити| його ідеальним засобом|коштом| для розвитку у учнів навичок|навичок| просторової уяви. Предметним,наочним|предметним| — тому що|бо| в ті роки про учбові комп'ютери, укомплектовані 3D| програмами, можна було тільки|лише| мріяти.

3 (60 БАЛІВ). За легендою цю гру приніс староіндійському|давньоіндійському| цареві бідний мандрівник. А що він попросив у царя в нагороду|винагороду| за вподобану гру?

Відповідь. Точно невідомо, хто і коли придумав шахи. Найбільш поширена індійська легенда про винахід їх чоловіком на ім'я Сисса, який створив гру, пояснюючи своєму учневі-принцові, що король нічого не коштує без підтримки своїх підданих. У нагороду за винахід Сисса попросив одне зернятко пшениці за перше поле шахівниці, два - за друге, чотири - за третє і так далі, подвоюючи число зерен за кожне подальше поле. Це здавалося скромним проханням, але з'ясувалося, що загальне число - 18.446.073.709.551.616 - перевищувало весь світовий запас зерна.

4 (80 БАЛІВ). «Жил- был игрок, он был далек от всякой науки

Любой урок ему не впрок, ему б монетку в руки

Что в жертву рок его обрек не мог он знать заранее

Один бросок, другой бросок – и выигрыш в кармане!

Проходит срок и на утек пускается удача…

Один бросок, другой бросок – и выигрыша нету!!»

Яка ймовірність |ймовірність| виграшу в грі «Орлянка»

а при грі в кості |кісті| (гральні|)»

Відповідь. При підкиданні монети ймовірність виграти складає 1/2, а при киданні гральної кістки за виграш вважається випадання цифри шість (вірогідність виграшу 1/6).

5 (100 БАЛІВ). Логічна гра між двома супротивниками|противниками| на прямокутному полі 3 на 3 або більшого розміру (аж до «нескінченного|безконечного| поля»). Кожен з гравців позначає|значить| свій хід одним з двох використовуваних в цій грі знаків.

Відповідь. Хрестики-нолики

Чудові точки|точки|

1 (20 БАЛІВ). Внутрішня точка |точка| з області визначення функції, в якій похідна дорівнює нулю|нуль-індикатору| або не існує.

Відповідь. Критична точка.

2 (40 БАЛІВ). Точка|точка|, рівновіддалена від вершин многокутника.

Відповідь. Центр кола, описаного навколо даного мнотокутника.

3 (60 БАЛІВ). Властивість точки перетину|пересічення| медіан трикутника.

Відповідь. Точка перетину медіан трикутника ділить кожну з медіан у відношенні 2:1, починаючи від вершини.

4 80 БАЛІВ). КІТ В МІШКУ (Відповідає та команда, якій віддає це право команда, що вибрала питання.)

Властивість точки перетину бісектрис трикутника|точки|

Відповідь. Центр кола, описаного біля прямокутного трикутника.

5 (100 БАЛІВ).Властивість точки перетину|пересічення| бісектрис трикутника.

Відповідь. Ця точка є центром кола, вписаного в даний трикутник.

ЗЕЛЕНИЙ РАУНД

Теми

Вартість питання

Життя чудових людей

30

60

90

120

150

Рахуємо усно

30

60

90

120

150

Числа і системи зчислення

30

60

90

120

150

Спіралі

30

60

90

120

150

Життя чудових людей

1 (30 БАЛІВ). Юрист, теорема якого відображає|відображує| зв'язки між коренями і коефіцієнтами деяких видів рівнянь

Відповідь. Француа Вієт.

2 (60 БАЛІВ).Під час ремонту не вистачало шпалер, і стіни кімнати довелося|припало| обклеїти сторінками |із| підручника із вищої математики Остроградського.Від довгого споглядання, формули просто вкарбувалися в пам'ять, і з 15 років вона почала|розпочинала| з цікавістю вивчати вищу математику, згодом ставши академіком і членом-кореспондентом Петербурзької Академії наук. Вона писала чудові вірші

Відповідь. Софья Ковалевська

3 (90 БАЛІВ). Цього міцного хлопця|юнаку| з|із| упертою|впертою| шиєю і коротким носом, справжнього |теперішньозабіяку, не хотіли допускати до змагань, докоряли|дорікали| маленьким зростом|зростом|. Але|та| він пробився і переміг. « Нікому невідомий грек завоював медаль в кулачних боях!». Він був 4-х кратним переможцем Олімпійських Ігор по боротьбі, а був убитий у вуличній сутичці під час народного повстання. Та |та| ми його знаємо як великого математика автора знаменитої теореми.

Відповідь. Піфагор.

4 (120 БАЛІВ). Він вчився в сільській школі дуже погано, і невідомо як би склалася його доля. Коли б не випадок який з|із| ним відбувся в школі. Хтось з|із| однолітків під час конфлікту побив хлопця|юнаку|.Він дуже страждав від того, що не може помститися, оскільки кривдник був набагато сильніший. Тоді хлопець|парубок| вирішив|рішав| перевершити суперника в навчанні. Незабаром, вчителі|учителі| і директор визнали його кращим учнем.

Відповідь. Ісаак Ньютон.

5 (150 БАЛІВ).У дитинстві цей учений багато хворів|болів|. Його батько|батько|, теж|також| учений, заборонив йому займатися математикою і заховав від нього підручники|посібники|, і коли він сам довів перші 32 теореми Евкліда, уражений батько розплакався і зняв свою заборону. У 16 років він написав перший трактат про конічні перерізи, в 18 років допомагав батькові |батьку| математику в обчисленнях|підрахунках| і зробив| важливий|поважний| винахід. Прожив він всього 39 років. Його ім'ям названий|накликати| трикутник з|із| чисел.

Відповідь. Блез Паскаль

Рахуємо|лічу| усно

1 (30 БАЛІВ). Знайдіть корені рівняння:

Відповідь. коренів немає

2 (60 БАЛІВ).Як усно помножити число на 25?

Відповідь. Дане число помножити на 100 і отриманий результат розділити на 4.

3 (90 БАЛІВ).Питання-аукціон. Як усно помножити на 1,5?

Відповідь. До даного числа додати його половину

4 (120 БАЛІВ).Помножте 27 на 11?

Відповідь. Слід "розсунути" цифри числа, що множиться на 11, і в проміжок, що утворився, вписати суму цих цифр, причому якщо ця сума більше 9, то, як при звичайному складанні, слід одиницю перенести в старший розряд.

27*11=297

5 (150 БАЛІВ). Якщо ОДИН - "ознака чоловічого початку"; є міцною і єдиною основою всього.

Якщо ДВА - протилежність числа один; "матір чисел".

Назвіть|накликайте| «ідеальне число», яке об'єднує "жіночий і чоловіий початки|розпочинала|";

Відповідь. ТРИ - "ідеальне число" (1 + 2).

Системи зчислення

1 (30 БАЛІВ). Яке число служить основою|основою| системи зчислення, що загальновживається|використовує| у всьому світі?

Відповідь. 10

2 (60 БАЛІВ).Анекдот. З'їхав глузду один математик Потрапив|попадав| в дурдом, де тримав в страху всіх своїх побратимів|співбратів| по нещастю, заявляючи їм, що у разі|в разі| непокори він їх продиференціює або проінтегрує. Багато хто лякався і слухався. Поки|доки|, нарешті|урешті|, в лікарні не з'явився|появлявся| новенький, який на диктат "математика" не реагував. Що заявив новенький на загрозу|погрозу| бути таким продиференційованим?

Відповідь.: "А я не боюся, я - ex!"

3 ( 90 БАЛІВ).. Це свято проводиться деякими математиками в березні місяці 14 числа в 1:59 (у американській системі запису дат — 3/14; перші розряди числа π = 3,14159). Зазвичай|звично| святкують|відзначають| в 1:59 дня (у 12-годинній|годинниковій| системі)

Відповідь.День числа π.

4 (120 БАЛІВ). У непозиційних системах зчислення розташування |становище| знаку в записі числа не грає ролі і, хоча ці системи вважаються за незручними, ми до цих пір використовуємо в записах ці цифри з|із| такої системи. а школярі -| практично на кожній самостійній або контрольній роботі.

Відповідь. Римська система числення

5 (150 БАЛІВ). КІТ В МІШКУ (Відповідає та команда, якій віддає це право команда, що вибрала питання.)

У стародавньому|древньому| Вавілоні використовували свою систему зчислення. Її сліди збереглися до наших днів, і ми щодня використовуємо| її, дивлячись на годинник і календар. Яке число покладене в основу вавілонської системи

числення?

Відповідь. Система числення У Вавілоні була шестидесятиричной, хоча збереглося також і підстава 10. Припущення, що здавалося правдоподібним, щодо того, чому вибір ліг на число 60 як на основу вавілонської системи числення, і що затверджували, ніби це пов'язано з тим, що тривалість земного року вважалася за рівну 360 дням, не отримало підтвердження. Нині прийнято вважати, що шестидесятирична система була вибрана з метрологічних міркувань: число 60 має багато дільників. Звичне нам ділення години і кутового або дугового градуса на 60 хвилин, а однієї хвилини – на 60 секунд бере початок від вавілонської системи числення.

Спіралі

1 (30 БАЛІВ). «Закручены по ней рога козлов и не найдете вы на них нигде узлов.
Моллюсков многих и улиток ракушки тоже все завиты.
И как сказал поэт великий Гете: “Вы совершеннее строенья не найдете!”
И эту спираль мы повсюду встречаем: к примеру, ножи в механизме вращая.
В изгибе трубы мы ее обнаружим  – турбины тогда максимально послужат!
В подсолнухе семечки тоже закручены, и паука все плетенья заучены.
Наверняка, и о том вы не знали, галактики тоже кружат по спирали»

Відповідь. Логарифмічна спіраль

2 (60 БАЛІВ). Особливий, критичний режим польоту літака (планера), що полягає в його зниженні по крутій низхідній спіралі малого радіусу з|із| одночасним обертанням відносно|відносно| всіх трьох його осей.

Відповідь. Штопор в авіації 

3 (90 БАЛІВ). ПИТАННЯ- АУКЦІОН Які птахи|птиці| краще бачать, якщо дивляться не прямо на здобич|видобуток|, а трохи|ледве| убік і з цієї причини вимушені|змушені| кружляти|крутити| над здобиччю|видобутком| по логарифмічній| спіралі?

Відповідь. Хижі птахи

4 (120 БАЛІВ). У живій|жвавій| природі існує подвійна спіраль,
як| символ життя, прояв|вияв| норми, один виток якої відповідає сонячному року.

Відповідь. Молекула ДНК
5 (150 БАЛІВ). Наука, що затверджує, що розвиток (рух) матерії в часі і просторі та розвиток пізнання відбувається по спіралі. Новий цикл складатиметься з тих же ланок, але це буде вже вищий круг спіралі.

Відповідь. Філософія, діалектика, діалектичний матеріалізм

Фінальний раунд «Своя гра»

Команди по черзі виключають по одній не вподобаній темі, починає|розпочинає| та команда, у|біля| якої більша кількість балів.

Свою відповідь команда записує|занотовує| на аркуші|аркуші| паперу і нижче пише свою ставку.

Теми фінального раунду

1. Математика і інші предмети

З|із| цим предметом дуже тісно пов'язана тригонометрія. В давнину вона лажі була розділом саме цієї науки, а не математики. Саме терпіння і уміння обчислювати|обчисляти| допомогли зробити важливі|поважні| відкриття|відчиняти| в цій науці.

Відповідь. Астрономія

2. Геометрія

У перекладі|переведенні| з грецького це слово означає «видовище», «уявлення|вистава|».

У математиці у греків це слово почало|стало| вживатися в сенсі|змісті| «істина доступна спогляданню». Ви зустрічаєтеся з|із| цим словом на кожному уроці геометрії.

Відповідь. Теорема. Грецьке ewrhma слово означає “видовище”, “уявлення”. У математиці греків це слово почало уживатися в сенсі “істина доступна спогляданню”. Слово як математичний термін зустрічається у Архимеда.

3.Розділи математики.

Цей розділ математики, вірніше його зачатки, зародився ще в старовині. На ранньому етапі свого розвитку він навіть вважався за не розділ математики, а розділ астрономії.

Відповідь. Тригонометрія

4.Тригонометрія.

Зачатки тригонометричних пізнань зародилися ще в старовині. На ранньому етапі розвитку тригонометрія була|з'являлася| розділом цієї стародавньої|древньої| науки

Відповідь. Астрономія.

Консультанти зберіть|повизбируйте| листи з|із| відповідями команд.

Відповідь команди ____: ___, ставка ___.

Відповідь команди ____: ___, ставка ___.

Правильна відповідь: ___.

Підводимо підсумки гри, нагородження переможців.

Крилаті фрази:

1. «« Геометрия- правительница всех мысленных изысканий |вишукувань|»

Відповідь. Геометрія - правителька всіх уявних досліджень.

М.В.Ломоносов

2. Питання-аукціон.

«Как много нам открытий чудных

Готовит просвещенья дух

И опыт – сын ошибок трудных

И гений – парадоксов друг».

Відповідь. А.С. Пушкін

3. « Немає царського шляху|колії| в геометрії»

Відповідь. Немає царського шляху в геометрії. (Відповідь Евкліда єгипетському цареві Птолемею І, що просив вказати йому легкий шлях вивчення геометрії)

4. Учений, який| особливо цікавився великими числами, відомий своїми винаходами, наприклад, гвинт, який обертаючись| штовхав воду для зрошування полів. Саме, йому належить фраза « Дайте мені точку опори і я переверну|перевертатиму| світ|світ|!»

Відповідь. Архімед

Казкові зустрічі

Мета:

 • розвивати увагу, кмітливість, цікавість до математики, її історії; навички роботи в команді;

 • виховувати цілеспрямованість і впевненість у собі, прагнення до перемоги.

Обладнання: мультимедійний екран, проектор, картки із завданнями.

Словесне ткання казки народилося у сиву давнину: різнобарвні шовкові нитки його простяглися по всій землі, вкривали її словесним килимом дивовижної краси.

Автор невідомий

Хід заходу

Ведучий 1.

Добрий день, дорогі вчителі,

А також, друзі, дівчата й хлопята!

Ми раді у залі вас нині вітати.

Покликала гра нас сюди на змагання.

Знавцям й глядачам особливі вітання!

Ведучий 2.

Відомо усім (тут немає секретів) –

У школі різні вивчають предмети.

Наук у нас різних вивчають багато.

Яку з них ми будемо нині вітати?

Тобі, математико, наші вітання,

Це ти нас зібрала усіх на змагання.

Ведучий 1. А змагання у нас незвичні, казкові та ще й математичні.

Ведучий 2. Мова дійсно піде про казку. Чому саме про казку – запитаєте ви…

Ведучий 1. Казка – це жанр творчості, який кожен любить із дитинства. Казки бувають різні – соціально-побутові, героїчні, фантастичні, про людей і тварин. Сьогодні ознайомимося з незвичайною казкою – математичною. Чим вона відрізняється від інших? А тим, що поряд із життєвою мудрістю в ній присутня ще й мудрість наукова, математична. Отже, ласкаво просимо до казки.

Ведучий 2.

Вам казка чарівна підкаже пораду,

В ній знайдете завжди утіху і відраду,

Давайте ж на хвильку заглянемо в казку.

Чарівні казки, тут з’явіться, будь ласка.

Ведучий 1. Сьогодні ми не лише почуємо математичні казки – ми зможемо визначити найкращих знавців і казок, і математики серед команд, які зараз з’являться на сцені.

Ведучий 2. Дозвольте представити вам команди: _______________, __________________.

Ведучий 1. Кожна з команд намалювала свій фірмовий знак – емблему.

(За назву та емблему команда отримує максимум 3 бали.)

Конкурс 1. Відгадай назви казок

(На екрані – сюжет відомої казки. Команди пишуть її назву на аркуші. Після того як усі казки відгадано, потрібно відповісти на запитання: «Що об’єднує всі ці казки?».)

 1. Казка про друзів, двоє з яких недбало поставилися до побудови своїх будинків і потім вимушені були проситися до третього, чий будинок був збудований міцно та якісно.

 2. Казка, мораль якої така: діти не відчиняйте двері невідомим особам, навіть якщо вони говорять маминим голосом.

 3. Двоє героїв цієї казки лише співали та танцювали, а третій, працьовитий, спік пиріжків та, перш ніж пригощати, нагадав цим двом, хто все зробив.

 4. У цій казці дівчинка спочатку зіпсувала всі меблі, потім з’їла обід господарів будинку, а потім лягла на їхні ліжка та й заснула.

 5. У цій казці одна дуже примхлива особа захотіла взимку пролісків, а зла мачуха відправила по них до лісу пасербицю.

Відповіді: 1. «Троє поросят»; 2. «Семеро козенят»; 3. «Півник і двоє мишенят»; 4. «Три ведмеді»; 5. «Дванадцять місяців».

Усі ці казки об’єднує те, що в їх назвах є числа.

(За правильну відповідь команда отримує 6 балів.)

Конкурс 2. Поверни до казки

(Учасникам пропонується кілька предметів, які мають форму геометричних фігур. Потрібно всі предмети повернути до своїх казок, вгадавши і сам предмет, і назву казки, до якої його потрібно повернути.)

Предмет перший

Їстівна куля, діаметром не більша за сантиметр, яка дуже заважала спати одній особі. (Горошина з казки «Принцеса на горошині».)

Предмет другий

Пара зрізаних конусів, які могли ходити без втручання людини. (Цеберка з казки «За щучим велінням».)

Предмет третій

Плетений паралелепіпед, у якому сховалась дівчинка з пиріжками. (Короб із казки «Маша й ведмідь».)

Предмет четвертий

За її допомогою в математиці позначають додатний напрям на координатних осях, а в казці брати, користуючись нею, наречених собі вибирали. (Стріла з казки «Царівна-жаба».)

Предмет п’ятий

Куля, яка втекла з дому. (Колобок із казки «Колобок».)

(За кожну правильну відповідь команди отримують по 1 балу (0,5 за предмет, 0,5 – за назву казки); максимум – 5 балів.)

Конкурс 3 (конкурс капітанів). Вгадай математичний термін

Ведучий 1. Найчастіше дійовими особами математичної казки є числа, геометричні фігури, їх елементи, арифметичні дії тощо. У цьому конкурсі пропонуємо вгадати назву одного математичного об’єкта – потенційного героя математичної казки. А гратиме з вами в цьому конкурсі казковий герой-мовчун. Капітани по черзі ставлять йому запитання, на які він може відповідати лише словами «так» чи «ні», киваючи головою. Хто першим назве сам термін – той і переможе у грі. Потім відгаданий термін буде показаний на плакаті.

Наприклад, загадано слово «радіус». Запитання, які можуть ставити команди:

 • У цього предмета є кути? (Ні.)

 • Він може вимірюватися в метрах? (Так.)

 • Він є елементом геометричної фігури? (Так.)

 • Він є у трикутнику? (Ні.)

 • Він є в колі? (Так.)

 • Він менший за діаметр? (Так.)

 • Це хорда? (Ні.)

 • Це радіус? (Так.)

(Якщо капітан називає неправильний термін, він вибуває з гри. За правильно вгаданий термін команда отримує 5 балів. Під час оцінювання враховується і цікавість, і правильність запитань.)

Конкурс уболівальників

Ведучий 2. Назвіть казки, назви яких містять числа.

(«Три ведмеді», «Троє поросят», «П’ятеро з одного стручка», «Алі-баба і сорок розбійників», «Вовк і семеро козенят», «Дванадцять місяців», «Тисяча і одна ніч» та інші)

(За правильну назву команді нараховується 1 бал)

Конкурс 4. Знайди казкових героїв

Ведучий 1. Математичні казкові герої (терміни, фігури) залишили казку. Спробуйте їх знайти та повернути до казки

У математичній країні жили собі… вони чомусь не мирилися, а постійно сварилися. Одному все здавалося, що іншого люблять більше. Що тільки не перепробував ..., щоб стати схожим на … . Нічого не допомагало. А якось почув …, що в тридевятому царстві живе чарівник …, що може зарадити його біді. І вирішив він знайти цього чарівника. Довго йшов …, багато перешкод подолав, та знайшов таки … Чарівник запитав у …. , чи добре він подумав, перш, ніж стати таким, як… «Добре, добре, перетворюйте мене швидше. Я не буду жалкувати!» «Що ж, воля твоя», — погодився..., і за­стосував до нього свої чари... Гля­нув.... на себе у дзеркало і дуже зрадів: ну, точний... Нарешті! Те­пер і його всі поважатимуть, як і... Вирушив він додому. Спочатку він зустрів..., який радо привітав..., але стурбовано запи­тав, чи не бачив він..., бо без ньо­го ніяк не... Потім йому зустріча­лися й інші мешканці математич­ної країни, і всі чомусь шукали його, старого. Засмутився: «Що ж я наробив! Виявляється, я також потрібен у нашій країні, а я не ро­зумів цього!» Так сумно стало..., та нічого не зробиш. Бути схожим на ... — це добре, але чомусь за­хотілося стати самим собою.

(У цей час лунає музика. Варіанти відповідей: додатне і відємне число або квадрат і прямокутник. За змістовний вибір героїв нараховується 5 балів)

Конкурс 5. Казкові задачі.

Ведучий 2. У цьому конкурсі потрібно роз­в'язати задачі, які складені за ма­теріалами відомих казок.

Задача 1. Згадаємо казку «Лисичка-Кума». Лисичка, прикриваю­чись тим, що її нібито на хрести­ни кличуть, потай від Ведмедя їла день за днем його мед. Припусти­мо, що першого дня вона з'їла восьму частину меду, другого — четверту частину, третього — по­ловину. Запитання: на який день вона з'їла увесь мед, якщо не змінювала швидкості поїдання солодощів?

Відповідь. На четвертий.

Задача 2. Казка «Івасик-Телесик». Прийшла мати на берег і кличе свого сина: «Івасику- Телесику, приплинь-приплинь до бережка». Івасик у цей час знаходиться за 540 м вгору по річці. За який час він припливе до берега, якщо швидкість течії 2 км/год, а Івасиків човен рухається із влас­ною швидкістю 7 км/год?

Відповідь. Рухаючись за течією зі швидкістю 9 км/год, відстань 0,54 км Івасик подолає за 0,06 год (за 3,6 хв або за 169 с).

Задача 3. Згадайте казку про Сір­ка. Вигнав хазяїн Сірка, бо ста­рий той став. Щоб допомогти йому, вовк запропонував нібито вкрасти дитину, яку Сірко має відняти. Ось схопив вовк дитину, а через 12 с за ним погнався Сір­ко. Через який час він наздогнав вовка з дитиною, якщо вовк біг зі швидкістю 3 км/год, а Сірко — 4 км/год? (Не забудьте секунди перевести в години.)

Відповідь. Через 36 с від початку свого руху.

Конкурс 6. Знайомий сю­жет.

Ведучий 1. Прослухавши математичну казку, спробуйте вгадати, сюжет якої відомої казки вона повторює. Назвіть автора цієї казки та всіх героїв. А ще наведіть приклади математичних термінів, що використовуються.

Казка перша

Гуляло Натуральне число площи­ною та побачило нічийну пряму.

— Хто-хто на прямій живе? — за­питало число.

Не почувши відповіді, поселило­ся число на прямій і стало на ній жити. Пробігало мимо Ціле чис­ло. Побачило пряму. Підбігло до неї й запитує:

 • Хто-хто на цій прямій живе?

 • Це я, число Натуральне. А ти хто?

 • А я Ціле число. Пусти мене до себе.

 • Заходь.

Стали вони жити разом. Не про­сто жили — працювали. Нату­ральне прибутки рахує, Ціле — борги.

Пробігало поряд Дробове число. Побачило пряму й запитує:

 • Хто-хто на прямій живе?

 • Це я, число Натуральне.

 • Це я, число Ціле. А ти хто?

 • Я число Дробове, пустіть до себе.

Стали жити разом. Кожне своєю справою займається. Дробовому, наприклад, дуже були раді, коли потрібно було щось поділити на частини або виміряти. Місця всім вистачало. Були навіть і такі кімнати, у яких ще й ніхто не мешкав.

Завітало потім на пряму ірраціо­нальне число. Стало допомагати Раціональному у вимірюваннях. Та тіснувато стало на прямій. Жодного вільного місця. Аж тут пробігає мимо Комплексне. Про­ситься на пряму жити. На що її мешканці хором відповідають: «Вибач, друже, та вже немає в нас місця».

— А може я все ж таки спробую?

Полізло Комплексне число на пряму. Лізло-лізло, аж поки пряма не витримала, розвалилася — і ви­котилися всі числа на площину.

Відповідь. Українська народна казка «Рукавичка» або російська «Теремок».

Казка друга

Були собі Трикутник і Трапеція. Зустрілися якось на площині й стали приятелями. Запросила Трапеція Трикутника до себе в гості. Приходить Трикутник, а Трапеція запросила Діагональ, щоб та їх розважила. Багато чого цікавого розповідала Діаго­наль, та Трикутник не зрозумів ні слова.

— Вибач, Трикутничку, кого мала, з тими тебе й приймала.

— Та спасибі ж, — мовить Трикутник, — приходь же й ти, Трапеціє, до мене в гості.

От уже прийшла Трапеція до Три­кутника. А він запросив Бісектрису. Багато цікавих властивостей розповідала Бісектриса. Та Трапеція не зрозуміла ані словечка. Розгніва­лася Трапеція. Так розгнівалася, що й подякувати забула. Від того часу не приятелюють трикутники з чотирикутниками.

Відповідь. Українська казка «Ли­сичка та Журавель».

Конкурс 7. Розвяжи казку-головоломку.

Три феї

У королеви народилася дочка. А пізніше, коли стомлена, але щаслива мати задрімала, перед нею з’явилися три феї: Доброта, Краса і Розум.

 • Ми підійдемо до ліжка дівчинки зі своїми подарунками одна за одною у строго визначеному порядку, при якому будуть повністю задоволені побажання кожної з нас, - сказала Доброта.

 • Я згодна підійти до дівчинки останньою, - продовжувала Доброта. – Але за умови, що Краса принесе свої подарунки не першою. Якщо ж я підійду першою, то Краса не повинна бути останньою.

Після цього свої побажання висловила Розум: «Нехай буду останньою я, тоді Доброта повинна принести свій дарунок не пізніше від Краси. Якщо є я підійду першою, то Доброта нехай принесе свій подарунок не раніше від Краси».

А Краса сказала коротко: «Якщо я буду ні першою, ні останньою, то Доброта подарує дитині не раніше, ніж Розум».

У якому порядку повинні підійти феї до новонародженої, щоб виконалися побажання кожної з них?

Розв’язання.

Якщо позначити фей: Доброта – Д, Краса – К, Розум – Р, то можливі шість варіантів: В1(ДРК), В2 (ДКР), В3(РДК), В4(РКД), В5(КДР), В6(КРД).

Умови феї Д заперечують порядки В1 і В6.

Умови феї Р заперечують В3 і В5.

Умови феї К заперечують В2.

Залишається один порядок, який задовольняє бажання всіх фей, В4(РКД).

(Відповідь. Розум підходить до новонародженої першою, Краса – другою і Доброта – останньою. За правильне розвязання цього завдання команді нараховується 5 балів)

Конкурс 8. Художній.

Ведучий 2. У ма­тематичній казці зазвичай неру­хомі геометричні фігури, числа, дії оживають, стають схожими на лю­дей. Вони вміють рухатися, гово­рити, думати, приймати рішення. Іноді наша уява малює нам такі казкові сюжети, що ми навіть за­буваємо, що мова йде про матема­тичні об'єкти, які у звичайних об­ставинах дуже прості, строгі й не­рухомі. Для виконання завдань цього конкурсу вам потрібно включити уяву й намалювати об­раз цариці математики. Подумай­те, чим вона відрізнятиметься від людських царів, як її обличчя та одяг підкреслюватимуть, що це саме вона математична цариця. Свій малюнок бажано супроводи­ти й словесним поясненням.

(У цей час лунає музика та проводиться конкурс ребусів серед уболівальників. За малюнок учасники отримують до 5 балів. Враховується оригінальність і відповідність темі.)

(Підбиття підсумків гри, нагородження переможців.)

Гра була цікава в нас,

І знання міцні у вас.

Тож в житті, як накрутись,

Без математики не обійтись!

Щоб в житті все ладналось, кипіло,

Щоб не знали ви збоїв, невдач,

Вивчайте науку сміливо,

Розвязання шукайте задач!

У математичній країні жили собі_______________________________. Вони чомусь не мирилися, а постійно сварилися. Одному все здавалося, що іншого люблять більше. Що тільки не перепробував ___________________, щоб стати схожим на_______________________. Нічого не допомагало. А якось почув____________________________, що в тридевятому царстві живе чарівник_______________________, що може зарадити його біді. І вирішив він знайти цього чарівника. Довго йшов____________________________, багато перешкод подолав, та знайшов так__________________________ Чарівник запитав у ______________________________ , чи добре він подумав, перш, ніж стати таким, як____________________________ «Добре, добре, перетворюйте мене швидше. Я не буду жалкувати!» «Що ж, воля твоя», — погодився______________________________________, і за­стосував до нього свої чари______________________________________ Гля­нув__________________________ на себе у дзеркало і дуже зрадів: ну, точний______________________________________ Нарешті! Те­пер і його всі поважатимуть, як і______________________________________________ Вирушив він додому. Спочатку він зустрів____________________, який радо привітав_________________________________, але стурбовано запи­тав, чи не бачив він________________________________________, бо без ньо­го ніяк н________________________. Потім йому зустріча­лися й інші мешканці математич­ної країни, і всі чомусь шукали його, старого. Засмутився: «Що ж я наробив! Виявляється, я також потрібен у нашій країні, а я не ро­зумів цього!» Так сумно стало___________________________________, та нічого не зробиш. Бути схожим на______________________________________ — це добре, але чомусь за­хотілося стати самим собою.

Математичний ярмарок

Мета: активізувати розумову та пізнавальну діяльність учнів; формувати в учнів вміння вести дискусію, відстоювати свою точку зору, вміння обґрунтовувати та висловлювати свої думки;

розвивати самостійність та творчість учнів, логічне та образне мислення, математичну мову, кмітливість та спритність;

виховувати інтерес до математики, до традицій власного народу.

Обладнання: плакати, атрибутика українського ярмарку, картки із завданнями, призи, голки та нитки, картки із номерами, папір та олівці.

Зал прибрано, як ярмаркову площу: поділено на торгові лавки «Рахункова», «Ігрова», «Числова», «Жартівлива». За лавками стоять господині.

1-а ведуча.

Увага! Увага! Спішіть, поспішайте!

Господарі й гості – глядіть, не минайте.

2-а ведуча.

На ярмарок прошу гуртом, поодинці!

Чекають на вас тут чудові гостинці.

1-а ведуча.

На ярмарку нашім веселім, багатім

Є чим дивуватись і є що прибрати.

2-а ведуча.

Мерщій-но на ярмарок всі поспішайте!

Купуйте, милуйтесь, танцюйте і грайте!

(Заходить група дітей і співає пісню)

Пісня «Ой там на веселім базарі»

Ой там на веселім базарі

Лежебоку молодого продавали.

Стали думать і гадать,

Що за нього можна дать.

Ой радилися ми, говорили,

Та й на тому усі разом порішили:

Лежебоку не продать,

Бо не хочуть купувать, купувать.

Ой там, на веселім базарі,

Нечупарика малого продавали.

Стали думать і гадать,

Що за нього можна дать, можна дать.

Ой радилися ми, говорили,

Та й на тому усі разом порішили:

Нечупару не продать,

Бо не хочуть купувать, купувать.

Ой там, на веселім базарі,

Продавали, купували, жартували.

Із покупками по тому

Повертаємось додому, додому.

1-а ведуча. На Україні люблять проводити яскраві, багаті ярмарки. Люди з’їжджалися на ярмарок, як на свято, своєрідну виставу і видовище.

2-а ведуча. Але сьогодні, як ви вже здогадалися, ярмарок не звичний, а математичний. І тому на нашому ярмарку присутня цариця Математика.

1-ий учень.

Ти визнана давно главою всіх наук.

Потрібна нам ти завжди, скрізь і всюди.

Без математики ми нині, як без рук.

З тобою з казки дійсність творять люди.

2-ий учень.

Освоївши тебе, рвемося у політ,

Створили вже розумні ми машини.

Штурмуємо космічний світ

І різних явищ дізнаємося причини.

3-ій учень.

З тобою ми невпинно ростемо,

З тобою підкоряємо природу,

Твої досягнення віддаємо

На благо будівничого народу.

Математика. Запрошуємо вас в цікаву подорож по нашому ярмарку.

1-а господиня.

Моя лавка рахункова,

Чітка, вміла і сувора.

Праця тут іде завзято,

Вмій лиш спритно рахувати.

Вмій ділити, віднімати,

Множить швидко й додавати.

Вмій кмітливо все збагнути,

Першим з відповіддю бути.

Математика. Ось ми і підійшли до першої лавки.

1-а господиня. Добрий день, шановні гості! Прошу завітати до моєї лавки. Подивіться на цю таблицю. Це таблиця народних мір маси.

Народні міри маси:

золотник – 4 г;

гривня – 400 г;

пуд – 40 гривень або 16 кг;

корець – 1 ц;

ласт – 72 пуда;

гилетка – 25 кг;

фунт – 400 г.

1-а господиня. Ними користувалися наші діди і прадіди. В нашій країні ввели нову грошову одиницю – гривню. В давнину гривня одночасно була і вагою, і грошовою одиницею. Це був злиток срібла, вага якого один фунт. Майже 200 років тому гривню почали розрубувати. Новий злиток одержав назву – рубль.

Пуд введено у XII столітті, означає «вага» або «важкий». Прочитаємо таблицю разом. (читає таблицю)

А тепер хочу запропонувати вам декілька завдань із своєї лавки. За правильну відповідь ви отримаєте чудові призи.

(Господиня передає запитання цариці Математиці. Вона зачитує їх, а присутні в залі відповідають. За правильну відповідь отримують приз.)

 1. В одній сім’ї два батька і два сина. Скільки всього людей в сім’ї? (Троє)

 2. В якому числі стільки цифр, скільки й букв? (Сто, мільйон)

 3. У семи братів по одній сестричці. Скільки всіх дітей? (Восьмеро)

 4. Яке число має таку ж кількість цифр, скільки означає? (Один)

 5. Який знак потрібно поставити між двома двійками, щоб одержати число, яке більше за 2, але менше 3? (Кому)

 6. Слон важить 2 тонни та ще півслона. Скільки важить слон? (4 тонни)

 7. Два в квадраті – чотири, три в квадраті – дев’ять. Чому дорівнює кут в квадраті? (900)

 8. Трійка коней пробігла 30 км. Яку відстань пробіг кожен кінь? (30 км)

 9. Двоє учнів грали в шахи 2 години. Скільки часу грав кожен учень окремо? (2 години)

 10. Вася і Коля живуть у багатоповерховому будинку. Вася на другому поверсі, а Коля на четвертому. У скільки разів підлога квартири Колі розміщена вище від поверхні землі, ніж підлога у квартирі Васі? (У 3 рази)

 11. Скільки граней має непідструганий шестигранний олівець? (Вісім)

 12. Два півні можуть розбути своїм співом одну людину. Скільки людей розбудять своїм співом шість півнів? (Одну)

 13. На уроці фізкультури учні стали в один ряд на відстані 1 м один від одного. Весь ряд був завдовжки 25 м. Скільки було учнів? (26 учнів)

 14. Швидкість течії річки 1,5 км/год. Пароплав пливе проти течії річки. На скільки км/год його швидкість за течією буде більша від швидкості проти течії? (На 3 км/год)

 15. На глобусі через один градус проведено паралелі. Скільки всього кіл побудовано на глобусі? (179 кіл)

 16. Скільки буде коли сотню поділити на четверту частину? (400)

 17. Садівника спитали: «Скільки дерев в твоєму саду?». Він відповів: «Половина всіх моїх дерев – яблуні, половина з тих, що залишилися, - груші, а решта шість - вишні». Скільки дерев в цьому саду? (24 дерева)

2-га господиня.

Лавка в мене ігрова.

В кого свіжа голова,

Підходьте мерщій сюди

Й вигравайте ще й ці призи.

Ми хочемо запропонувати вам цікаві ігри.

Математика. Оголошую першу гру. Використовуючи геометричні фігури (трикутник, коло, відрізок) намалювати лівою рукою математичного хлопчика. (Чотири учасника)

Гра II. Конкурс спритних (два гравці). По п’ять голок, п’ять ниток. Хто швидше затягне нитку в голку?

Гра III. Дві команди по чотири гравці в кожній. Чотири таблички з цифрами. Хто швидше складе число: 1302; 2013; 2310; 1032?

Гра-фокус. Три склянки і аркуш цупкого паперу. Потрібно на дві склянки поставити аркуш паперу, а на аркуш паперу третю склянку так, щоб вона не впала. Цей спосіб використовується при будівництві мостів.

(Підводяться підсумки гри)

3-я господиня.

Лавка моя числова.

Про число і про слова.

Чисел в світі є багато

І про всіх них треба знати.

Пісня «Нуль»

Є число, що зветься Нуль.

Знають його всюди.

Відніми його, додай –

Що було, те й буде!

Як помножити його,

А чи поділити,

В результаті пишуть нуль

І дорослі, й діти!

Та ділить на нього – зась!

І під час уроку

Хто про це забуде з вас –

Матиме мороку.

Поділивши ж нуль на нуль,

В частку, що й казати,

Можна будь-яке число,

Крім нуля писати!

Он які з нулем діла!

Знайте добрі люди!

Вже про це ніхто із вас,

Мабуть, не забуде!

1-ий учень. Чи замислювалися ви над тим, якою б була наша система числення, якби людина мала на кожній руці не по 5, а по 6 пальців? Тоді, очевидно, Була б прийнята не десяткова, а дванадцяткова система числення, в основі якої було б не число десять, а число дванадцять – дюжина.

Проте більшість народів обрала десяткову систему числення. Адже десять пальців рук – це множина, з якою первісна людина практично порівнювала всі інші множини, аж поки не з’явилась інша нова множина – множина натуральних чисел. Коли пальців рук і ніг вже не вистачало для того, щоб полічити потрібні речі, почали лічити за допомогою камінців, зарубок на палиці тощо.

Окремі індійські племена в Бразилії лічили тільки до п’яти (по кількості пальців на одній руці), а все, що було більше, означало «багато».

«Гімн Одиниці»

Знайте всі, без одиниці,

Хоч вона й така мала,

Не могло б на світ з’явитись

Ні єдиного числа.

Числам тісно, їх немало,

Збільшенню межі нема,

Та всі числа, щоб ви знали,

Одиниця нам дала.

Щоб дізнатись потужність вала,

Швидкість птаха, вітру міць,

Треба взяти нам чимало

Різнойменних одиниць.

Наша славна одиниця

Міря небо й океан,

Наша скромна одиниця

Чисел славний капітан.

«Тринадцяті числа»

Сусідка моя на тринадцяті числа

Завжди починає кривитися кисло:

«Вони небезпечні, вони не до речі!»

І з остраху голову втягує в плечі.

Виходить, що душу моєї сусідки

Обплутали зовсім старі пережитки.

Я факти беру і заходжу до хати,

Щоб всі ці дурниці цілком спростувати.

Тринадцятий номер на тому будинку,

Де Пушкін, не знаючи сну і спочинку,

Закінчив безсмертну поему «Цигани»

І створював сонячний образ Тетяни.

Флотилія «Слава» прийшла в Антарктиду,

Туман непроглядний стояв до обіду.

І раптом по радіо блискавка скора:

«Тринадцятий кит на борту «Гаруньора».

Сьогодні до мене влітає сусідка,

Говорить схвильовано, ясно і чітко:

- Наш виграш припав на одну з облігацій!

- А номер який?

- Та погляньте: тринадцять!

2-ий учень. А ще були часи, коли найбільшим числом вважали число три. Про це свідчить той факт, що числа, менші від трьох, мали окрему назву: один – сонце, місяць, палець; два – очі або вуха, крила, руки. Число «три» позначалося словом «багато». Звідси пішли різні заклинання, благословення, прислів’я: «Бог любить трійцю», «Тричі благословенний», «Тричі проклятий», «Набравсь три копи лиха» тощо. Навколо числа три створювалися різні легенди, повір’я. Так, у Вавілоні поклонялися трьом головним божествам – Сонцю, Місяцю і Венері. У Єгипті також було три головних боги: Тор, Озіріс та Ізіда. Три вважали числом божественним, священним, символом досконалості. У римлян богиню полювання Діану, а в Індії бога Шіву зображали з трьома обличчями. Від релігій і міфів стародавнього світу християнська релігія також запозичила ідею триликого Бога: Бог-батько, Бог-син і Бог-дух святий.

3-ій учень. Пізніше роль найбільшого числа почало відігравати число сім. Про це свідчать такі приказки та прислів’я, пов’язані з цим числом: «Сім раз відмір – один раз відріж», «Семеро одного не чекають», «Один з сошкою, семеро з ложкою», «Сім верст до небес – і все лісом», «Сім п’ятниць на тиждень» та інші.

Щоб запевнити в непохитності даного слова чи клятви, часом говорять: «Міцно, як сім». А вираз «Він на сьомому небі» означає – він безмежно щасливий. Через те, що число сім відповідало кількості небесних світил, що виділяються серед інших: Сонце, Місяць, Венера, Марс, Юпітер, Меркурій і Сатурн, його стали вважати священним. На його честь було запроваджено семиденний тиждень.

4-ий учень. Пізніше найбільшим числом стало дванадцять (дюжина), а наступне за ним число вважали вже зайвим «від лукавого», нещасливим і назвали «чортовою дюжиною».

У царській Росії в деяких містах не було тринадцятого номера трамваю і квартир №13. У 1930 у Лондоні кілька тисяч чоловік навіть підписали петицію з вимогою про заміну на будинках усіх номерів 13. У Парижі існували спеціальні контори, які посилали свою людину туди, де випадково на обіді збиралося 13 чоловік. У США в деяких будинках немає тринадцятого поверху, а в готелях – кімнати №13. У 1970 році всесвітня федерація футболу оголосила «поза законом» номер 13 на футболках гравців. Спортсмен, який числився під цим номером у складі своєї команди, повинен був виступати у футболці без номера.

Деякі учні ще й тепер вважають число 13 нещасливим і, ідучи на екзамен, бояться, щоб їм не попався екзаменаційний білет №13.

5-ий учень. Розповідають, ніби Карл IV, імператор так званої «Священної Римської імперії», дуже любив цифру чотири.

У країні були чотири столиці, в кожній з яких сидів один з чотирьох великих князів.

Жив імператор у чотирьох великих палацах, займаючи в них по чотири кімнати. В кімнатах було по чотири вікна, четверо дверей, чотири столи і чотири світильники.

В урочистих випадках імператор одягав чотирикутну корону, виготовлену із сплаву чотирьох металів. Імперію свою він поділив на чотири частини, армію – на чотири корпуси.

Він їздив у кареті, яка була запряжена чотирма кіньми, носив одяг чотирьох кольорів і розмовляв чотирма мовами. Їв він чотири рази на день. Їжа його складалася з чотирьох страв, запивав він вином чотирьох сортів.

У Карла IV було четверо дітей. Коли він помирав, біля його ліжка було четверо лікарів і четверо духівників, кожний з яких писав заповіт однією з чотирьох мов.

6-ий учень. Бісмарк не поділяв уподобань Карла IV. Його улюбленою цифрою була цифра 3. Девізом на його гербі була латинська приказка «У троїстості сила». Бісмарк служив при трьох імператорах, брав участь у трьох війнах, підписував три мирні договори, був організатором Союзу трьох держав і зустрічі трьох імператорів, боровся з трьома партіями, володів трьома маєтками і мав трьох дітей.

Ось такі дивацтва були у різних відомих людей.

4-а господиня.

Моя лавка жартівлива,

І весела, і кмітлива,

Ви її не обминайте,

Жартувати починайте.

Відгадайте ви загадки,

І розв’яжіть жарт-задачі,

І веселі дві подружки

Заспівають вам частівки.

1) В книжці з математики

Проживають диво-братики.

Їх зустрінеш так багато,

Лічать все вони завзято.

2) В клас зайшла Маринка,

За нею – Яринка.

Потім зайшов Гнат.

Скільки було всіх хлоп’ят?

3) Сім братів човном пливуть,

Кожного ім’ям зовуть.

4) Вчили доню рахувать:

- Скільки буде п’ять і п’ять?

Посміхнулась хитро донька

І сказала… «дві долоньки!»

(Дівчата співають частівки)

Частівка

Ми веселі дві подружки

Із баяном – братиком

Заспіваємо частівки

Вам про математику.

Приспів:

Та невже ми заспіваєм

Вам про математику?

Знають Ігор, Коля й Вася,

Іспит наближається,

А в них з алгебри у класі

Двійки прибавляються.

Приспів:

Та невже ото насправді

Двійки прибавляються?

Отака в усіх нас доля,

Іспити – страждання;

Вже не спишете у школі

З алгебри завдання.

Приспів:

Та невже не зможем справді

Списувать завдання?

Розв’язав Петрусь задачу,

Тільки мінуса не бачив,

От і сталось, що лимон

Важить майже вісім тонн.

Приспів:

Та невже ото лимон

Важить справді вісім тонн?

На контрольній ловив гав,

Одиницю упіймав,

Підглядав в усі книжки,

Переплутав сторінки.

Приспів:

Та невже ото таке

Переплутав сторінки?

Біля дошки він стояв

І придумав диво –

В теоремі прирівняв

До квадрата куба.

Приспів:

Та невже ото квадрата

Прирівняв до куба?

Хто задач не полюбляє,

Тим така і дяка –

Весь рік двійки заробляє

Й вийде лобуряка.

Приспів:

Та невже ото подяка –

Двійка в лобуряки?

Математика.

Я – наука, ти – купець.

Як розв’яжеш всі задачі,

Будеш добрий молодець.

Хто не в змозі розв’язати,

Відкривай свій гаманець,

Всім грошам в твоїй кишені,

Мабуть, вже прийшов кінець.

А тепер послухайте задачі-жарти:

1. Котру годину показує годинник, якщо б’є тринадцять разів?

2. Електропоїзд їде зі сходу на захід зі швидкістю 60 км/год. В тому ж напрямку дме вітер зі швидкістю 40 км/год. В який бік відхилиться дим поїзда?

3. Скільки речей влізе в порожню валізу?

4. П’ять копиць сіна та сім копиць сіна завезли разом. Скільки копиць сіна отримали?

5. Що важче: 100 кг пір’я чи 100 кг заліза?

6. Супутник Землі робить один оберт за 1 год 40 хв, а другий – за 100 хв. Як це пояснити?

7. Три, три та три. Що отримаєш?

8. Мотоцикліст їхав у селище. По дорозі зустрів три легкових машини та одну вантажну. Скільки всього машин їхало в селище?

1-а ведуча.

Де не глянь – всюди математика:

функції, графіки, площина –

у фізиці, хімії, інформатиці.

2-а ведуча

Ми живемо за твоїми законами,

Точність твоя всіх нас зводить з розуму.

1-а ведуча.

Магія чисел і логіка формул

Мислення наше формують щодня.

Математика.

На ярмарку веселому ви побували,

Задач багато розв’язали,

За що призи вам дали.

Сміялись, співали і рахували

З математики знань ви чимало придбали.

Учасники ярмарку виходять зі сцени та співають:

Ой там, на веселім базарі,

Продавали, купували, жартували,

І з покупками додому

Поверталися по тому.

Турнір «Найрозумніший математик»

Мета: розвивати навики командної гри, кмітливість, увагу, виховувати активність і цілеспрямованість, сприяти формуванню та розвитку інтелектуальних та творчих здібностей учнів.

Організація гри: У грі беруть участь дві команди. Гра складається з 10 конкурсів. Перемагає та команда, яка набрала найбільшу кількість балів за підсумками всіх турів.

Хід заходу

Математика – наука дуже строга й правильна.

Але вона свої має естетичні правила.

Графіки будуй красиво олівцем й лінійкою,

Транспортиром кут вимірюй, подружися з лінійкою.

Якщо гарно побудуєш, не закреслиш, не затреш –

В світ чарівний помандруєш, щось цікаве там знайдеш.

Нас оточують предмети – математика навкруг.

Ми ще зовсім не поети, та красу ми бачим тут.

Пропорційні, симетричні є у них властивості.

Математика – цариця знає всі їх цінності.

Логіка, краса та сила – ось її прикмети.

Всіх вона приворожила: мрійників, поетів.

Ведучий. Вікторіє, а чого це народу стільки зібралося?

Ведуча. Сьогодні ж у нас гра «Найрозумніший математик» - конкурс для справжніх знавців «королеви наук»!

Ведучий. І що? Усі присутні – знавці?

Ведуча.. Не знаю як ти, а я знавець.

Як берусь я до задачі,

То не стогну і не плачу.

І для мене не проблема

Найскладніша теорема!

Чи це так, чи може ні –

Це судити не мені!

Ведучий. А у мене все навпаки.

Як берусь я до задачі,

То над нею зразу плачу.

Як вивчаю аксіому,

То в спині у мене ломить.

Чи знавець я, а чи ні –

Це судити не мені.

Ведуча. Так, так!.. І коли ж це ти встиг так з математикою «посваритися»?

Ведучий. (Чухає потилицю.) Навіть не пригадаю… І взагалі, математика – це така нудна наука.

Ведуча.. Нудна наука? Що ти верзеш, Давиде!? Мовою математики говорить весь світ!

Ведучий. Що? І про кохання теж?

Ведуча. А до чого тут кохання?

Ведучий. А до того… Спробуй освідчитись у коханні мовою x та y

Ведуча. А навіщо мені освідчуватись? Я лише можу сказати, що кохання – це х, тобто невідоме, тому що ніхто достеменно ще не відповів, що це таке.

Ведучий. Кохання – це первісне поняття! Зрозуміла?

Ведуча. Ти хочеш сказати, що це поняття, яке не означають?

Ведучий. Авжеж! Хіба не зрозуміло?

Ведуча. Якщо ти такий розумний, я згодна з тобою подискутувати на цю тему, тільки іншим разом, а зараз нам час припинити балачки, адже учасники конкурсу вже зачекалися.

Ведучий. Отже, запрошуємо до слова нашого вчителя математики Григорія Миколайовича.

(На сцену виходить учитель, що є ведучим.)

Учитель. Математика – цариця всіх наук – це аксіома! Вона полонить, інтригує і захоплює. Як сказав Михайло Ломоносов, математика розум до ладу приводить. А ще – дає нашому розуму таку силу, що спроможна довести найнеймовірніші факти.

Представлення учасників гри.

Капітани команд впродовж відведеного часу презентують свою команду, коротко розповідають про кожного з гравців.

Відгадування шифрограми

Для того, щоб учасники визначились щодо порядку участі у грі, їм пропонується відгадати шифрограму: серед запропонованих наборів букв вибрати ті, з яких складається ім’я та прізвище великого французького математика.

ЯП РЕ УФ ОВ РТ

ДЕ ЧЕ КА МЮ НЕ

1 конкурс. Математичний «бліц».

За 1 хв учасникам гри треба дати відповідь на запропоновані запитання.

Ведучий зачитує відповіді на запитання анкети окремих учасників команд, веде бесіду з ними.

Завдання для команд

 1. Як називається число ?

(Ірраціональне)

 1. Що роблять з показниками, коли степінь підносять до степеня?

(Перемножають)

 1. Обчислити 43.

(64)

 1. Як називається вираз a:b?

(Частка)

 1. Чи може квадратне рівняння мати безліч коренів?

(Ні)

 1. Як називають число, яке ділять на інше?

(Ділене)

 1. Як називають трикутник, у якого два кути рівні?

(Рівнобедрений)

 1. Паралелограм, у якого діагоналі рівні.

(Прямокутник)

 1. Хто є «батьком» сучасної геометрії?

(Евклід)

 1. Пряма, що має з колом лише одну спільну точку.

(Дотична)

 1. Чому дорівнює sin2x + cos2x?

(1)

 1. Як називають трикутник, у якого центр описаного кола лежить на гіпотенузі?

(Прямокутний)

 1. Чи має зміст вираз ?

(Ні)

 1. Твердження, яке приймають без доведення.

(Аксіома)

 1. Скільки коренів має рівняння х4 = -16 на множині дійсних чисел?

(Жодного)

2 конкурс. «Анаграма»

Учасникам пропонуються аркуші паперу, на яких записано деякі слова або послідовності букв. Необхідно переставити букви так, щоб отримати слово, повязане з інформатикою і компютерами або з математикою. Відповідь дає команда, яка першою піднімає сигнальну картку. (За правильну відповідь команді - 1 бал)

 1. Велікд - Евклід.

 2. Грампора – Програма.

 3. Корсет – Сектор.

 4. Кресна – Сканер.

 5. Ортомін – Монітор.

 6. Щалоп – Площа.

 7. Форігап – Піфагор.

 8. Рипрент – Принтер.

 9. Ретамід – Діаметр.

 10. Ренітент – Інтернет.

3 конкурс. «Кожній руці своя справа»

Гравцям дають в обидві руки крейду. Потрібно лівою рукою накреслити на дошці три прямокутники, а правою – три трикутники. Виграє той, хто накреслить швидше та якісніше.

(За завдання можна отримати 3 бали)

4 конкурс. «Теорія математики. Розгадай кросворд»

1

А

2

Л

3

Г

4

Е

5

Б

6

Р

7

А

 1. Твердження, що потребує доведення. (Теорема)

 2. Графік функції у = х². (Парабола)

 3. Незалежна змінна.(Аргумент)

 4. Добуток однакових множників.(Степінь)

 5. 2,7 чи (Дріб)

 6. (a-b)² = a² - 2ab +b² ? (Формула)

 7. Результат дії додавання. (Сума )

5 конкурс. «Історичний. Чи знаєте ви історію математики»

 1. Хто із вчених не був математиком?

А) Гаусс; Б) Вієт; В) Колумб; Г) Піфагор.

2. Хто із письменників був автором книги «Математика»?

А) Лев Толстой; Б) Тарас Шевченко; В) Іван Франко; Г) Олександр Пушкін.

 1. Хто першим запропонував нумерацію крісел в театрі по рядам і місцям?

А) Піфагор; Б) Ньютон; В) Ейлер; Г) Декарт.

 1. Кого із великих математиків називають «король математики»?

А) Піфагор; Б) Вієт; В) Гаусс; Г) Евклід.

 1. Кого із великих математиків називають «батько математики»?

А) Піфагор; Б) Вієт; В) Галуа; Г) Декарт.

 1. В якій країні надрукована перша математична книга?

А) Англія; Б) Росія; В) Греція; Г) Франція.

 1. Хто із математиків склав таблицю простих чисел?

А) Декарт; Б) Вієт; В) Піфагор; Г) Ератосфен;

6 конкурс. «Сім раз подумай, раз скажи»

Задачі цього туру вимагають не стільки знань, скільки належної уваги

 1. О 1-й годині ночі йде дощ, чи можна очікувати, що через 48 годин світитиме сонце?

(Через 48 годин буде ніч)

 1. Чисельник і знаменник дробу помножили на 5. У скільки разів збільшився дріб?

(Дріб не зміниться)

 1. Звичайно місяць закінчується 30 або 31 числом. У якому місяці є 28 число?

(У кожному)

 1. Скільки буде десятків, якщо 3 десятки помножити на 4 десятки?

( 60 десятків)

 1. Цеглина важить 2 кг і ще пів цеглини. Скільки важить цеглина?

(4 кг)

 1. На озері росли лілії. Кожного дня їх кількість подвоювалася і на 20-й день заросло все озеро. На який день заросла половина озера?

(на 19-ий)

 1. Газету розірвали на три частини, потім одну з них ще на три частини, і так зробили 10 разів. Скільки отримали частин газети?

(21 частину)

7 конкурс. «Ігровий. Гра «Віриш – не віриш»

(Якщо команда вважає твердження вірним, то піднімає зелену картку, якщо ні, то - червону)

 1. З дроту довжиною 20 см можна зробити трикутник зі сторонами 4см, 6 см, і 10 см. (Ні. Оскільки не виконується нерівність трикутника)

 2. Наполеон Бонапарт писав математичні праці. (Так. Один геометричний твір мав назву «Задача Наполеона»)

 3. Брати Грімм (автори казки «Бременські музиканти») написали казку «Дивні пригоди трикутника.» (Ні)

 4. Число 13 у Стародавньому Вавилоні вважалося священним? (Ні. Священним було число 12)

 5. У Стародавній Русі дроби називалися ломаними числами. (Так)

 6. У трикутнику кожен кут завжди менший за суму двох інших. (Ні)

 7. - ірраціональне число. (Ні)

 8. Число 2009 ділиться на 3. (Ні)

8 конкурс. «Практичний. «Майстри розрахунків»

Обчисліть значення виразів та назвіть прізвище відомого математика, який загинув на дуелі в 21 рік (Галуа)

 1. Обчислити (2)

 2. Обчислити ( 2,6 – (0,008 +0,992)):(5·0,6 -1,4) (1)

3. Обчислити (3)

4. Обчислити (5)

5. Обчислити (1)

Таблиця для розкодування результатів

А

Н

Г

І

У

С

Л

1

4

2

6

5

7

3

Хвилинка відпочинку. Математики сміються

Учні 6 класу інсценізують смішинки, інтермедії про математику, цікаві випадки на уроці, числа та їх застосування.

 1. На уроці математики:

 • Твоя мама пекла сьогодні пироги?

 • Пекла.

 • Ти з’їв один пиріг, і мама дала тобі ще один пиріг. Скільки ти зїв пирогів?

 • Два.

 • Добре. Зїв ти ці два пироги, а мама дала тобі ще два.

 • Оце вже ні, стільки я не зїм!

 1. Приїхала бабуся в гості до онуків.

 • Ну, Давидку, скажи, скільки тобі років, і одержиш по цукерці за кожен рік.

 • Давайте, бабуню, я краще скажу скільки років вам.

 1. На уроці математики учитель запитав Петрика:

- Скажи, як розділити сім груш між вісьмома товаришами?

- Найкраще зварити компот!

 1. Така історія трапилася вдома:

- Тату, допоможи розвязати задачу.

- А ти сам подумай.

- Думав.

- Ну й що ж ти надумав?

- Тебе попросити.

 1. Скаржиться син батькові:

 • Тату, щось наш учитель плутає.

 • Чому ти так думаєш?

 • Учора казав, що 2 і 2 разом дає 4, а сьогодні, що 3 і 1 – також 4.

 1. Зустрілися два хлопчики – Петрик та Миколка. Петрик питає Миколку:

 • Скільки тобі років?

 • Три, а тобі?

 • Не знаю...

 • А ти Сірка бабиного Ганниного боїшся?

 • Боюся ...

 • Тоді два з половиною.

 1. Мама звертається до сина вранці:

 • Колю, ти не йдеш сьогодні до школи?

 • Ні.

 • Чому?

 • Бо вчора вчителька сказала нам, що той хто не розвяже задачі, нехай не зявляється їй на очі.

9 конкурc. «Підказка»

Команди по черзі отримують по 5 запитань. Ведучий називає три підказки, за якими слід відгадати, про що йдеться. Після першої підказки -3с на відповідь, потім дається друга підказка і знову -3 с. Після третьої підказки – 5 с на остаточну відповідь. Якщо слово відгадано після першої підказки – 3 бали, після другої – 2, після третьої – 1 бал.

Помилки

 1. За це знижують оцінки.

 2. Відмінники їх роблять рідко.

 3. На них вчаться.

Площа

 1. Зазвичай знаходиться в центрі міста.

 2. Вимірюється у квадратних одиницях.

 3. У прямокутника – це добуток довжини на ширину.

Множення

 1. З багатством це також може статися.

 2. Арифметична дія.

 3. Є така таблиця.

Кут

 1. У класі їх чотири.

 2. Вимірюється транспортиром.

 3. Туди ставлять малюків.

Пі

 1. Це постійно роблять немовлята.

 2. Знамените число.

 3. Відношення довжини кола до його діаметра.

Геометрія

 1. У ній одних теорем штук сто.

 2. Буває Евкліда, а буває Лобачевського.

 3. З грецької мови перекладається як землемірство.

Координати

 1. Їх не вистачало дітям капітана Гранта.

 2. Військові їх не розголошують.

 3. Бувають у точки на прямій і на площині.

Логіка

 1. Вона потрібна, щоб не говорити дурниць.

 2. Коли одне випливає з іншого.

 3. Буває математична, а буває жіноча.

Теореми

 1. Їх формулюють математики

 2. Є про трикутники, а є про кути.

 3. Їх треба доводити.

Висота

 1. Її люблять льотчики.

 2. Відрізок у трикутнику.

 3. Буває над рівнем моря.

Трапеція

 1. На ній виступають акробати

 2. Буває в пташиній клітці.

 3. Один із видів чотирикутників.

Діагональ

 1. У кола її немає.

 2. Проходить із кута в кут.

 3. у ромбі вони перетинаються під прямим кутом.

Мишка

 1. Буває біла, а буває сіра.

 2. Пристрій для введення інформації в компютер.

 3. Тварина з ряду гризунів.

Дзвоник

 1. Найприємніше на уроці.

 2. Найнеприємніше на перерві.

 3. Буває ще й останнім.

Формули

 1. Запамятати їх неможливо.

 2. За ними обчислюють.

 3. Їх повно у довіднику.

10 конкурс. «Показуха»

Перед початком конкурсу кожна команда вибирає представника, який має артистичні здібності. Обраний представник отримує аркуш паперу з назвою терміну, який йому необхідно показати своїм друзям. Якщо команда не справляється із завданням, то право відповіді переходить до суперників. (Команда, що відгадала термін, отримує 1 бал)

Завдання для конкурсу «Показуха»

1 команда - бісектриса

2 команда - медіана

Підведення підсумків гри. Визначення переможців.

Фото з тижня математики

Література

 1. Галай І.Я. Учням про видатних математиків.-Видавництво «Радянська школа»,1976.-157с.

 2. Маркова І.С.Математика після уроків .- Х.: Основа,2005.-174с.

 3. Математичний тиждень у школі.// Позакласний час.-2002.-№1-2.-с.46-85.

 4. Сморжевський Л.О. Шкільний курс математики в кросвордах .- Кам’янець-Подільський .: Абетка,1999.-65с.

 5. Тиждень математики у школі.// Все для вчителя.-2002.-33.-с.1-62.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.