Тема: Добір спільнокореневих слів, що належать до різних частин мови.
Мета: вчити добирати спільнокореневі слова, що належать до різних частин мови; закріплювати вміння розпізнавати слова – назви предметів, назви дій, назви ознак; розвивати навички зв’язного мовлення.
Хід уроку
І. Організація класу
а) Знайомство;
б) самонавіювання
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Яка пора року за вікном? Чого не вистачає?
Сьогодні з ранкових новин я дізналася, що у місті Шепетівка сталася надзвичайна подія. Загубилася єдина, маленька але дуже допитлива сніжинка. Звичайно, вона засмучена і просить у нас допомоги – знайти її рідних, її родину. Допоможемо сніжинці?
Давайте візьмемо сніжинку у свої долоньки, зігріємо і заспокоємо її.
2. Хвилинка чистописання.
На вашу думку, хто рідня у сніжинки?
Що об’єднує ці слова?
Що спільного у них?
То про що будемо говорити на сьогоднішньому уроці?
ІІІ. Тема і завдання уроку
Отже, на уроці разом із сніжинкою, ми:
ПЛАН:
Говоритимемо про спільнокореневі слова.
Розшукаємо найближчих родичів сніжинки.
З'ясуємо, чи до всіх слів можна дібрати велику родину.
Помандруємо на галявину творчості, щоб зустрітися іще із одним родичем .
Отож, розпочнемо пошуки. А де будемо шукати, підказати? По класу.
(на видних місцях по класу розміщені картки за кількістю дітей)
Ви отримали сюрприз?
Прочитайте свої слова.
2. Гра "Знайти своє місце"
Якщо ваше слово означає предмет – ваше місце …., якщо – ознаку – ваше місце …., якщо дію – ваше місце …. Починаймо. (Взаємоперевірка)
3. Поки ми заплющимо очі, ви об'єднаєтеся в три родини.
(Раз, два, три, чотири об'єднайтеся в родини)
1 – зелень, зелений, зеленіють;
2 – сніг, засніжений, сніжить, сніжний;
3 – мороз, морозити, морозний.
То яка із цих родин прийме у своє коло сніжинку? Таким чином родичів ми знайшли.
4. Письмо з пам'яті
Запишіть родинну сніжинки, підкресліть слово – предмет, слово – ознаку, слово – дію.
Отже, спільнокореневі слова можуть означати предмет, дію, ознаку.
5. Робота в парах.
Доберіть спільнокореневе слово за алгоритмом
предмет ознака дія
вітер
день
сміх
шоколад
подарунок
ліс
будинок
папір
стіл
молоко
береза
крок
радість
Висновок: отже, не до всіх слів можна дібрати велику родину.
IV. Закріплення.
Подорожуючи із сніжинкою ми потрапили у Засніжену Долину помилок. Зима розкидала споріднені слова, переплутавши у них склади.
Гра "Віднови слово"
а) назвіть слова,
б) з одним із слів складіть речення і запишіть.
Скільки б лютий не лютував, а зимі кінець. І одним із провісників весни є предмет, який заховано у вас під кришками парт. Що це? Це підсніжник. Чи є він родичем сніжинки? Чи споріднені ці слова?
Підсніжник – чарівна тендітна квітка,яка проростає на території України, якої залишилося дуже мало, тому її занесено до Червоної книги України. А що це означає?
Настав час прощатися зі сніжинкою. Адже, незабаром весна. То ж подаруйте ці символічні квіти їй та висловіть свої побажання героїні нашого уроку.
V. Підсумок уроку.
Чи виконали ми завдання, які ставили перед собою?
То про що говорили?
Що можуть означати споріднені слова?
VІ.Домашнє завдання
Доберіть прислів'я про зиму, де будуть спільнокореневі слова або ж виконати вправу 76 у підручнику.
VІІ. Оцінювання












