До Дня Землі сценарій:"Міжнародний День Землі"

Опис документу:
Міжнародний день Землі — це своєрідна масштабна акція, спрямована на привернення уваги всіх людей до існуючих і ймовірним проблемам нашої планети.До Дня Землі провожу і акції екологічного напрямку ,і флешмоби,і квести.Пропоную вашій увазі конспект заходу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Виховна година “Міжнародний день Землі”

«Найвіддаленіший пункт земної кулі до чогось та й близький, а найближчий від чого-небудь та віддалений» — Козьма Прутков

Міжнародний день Землі, який відзначається 22 квітня, можна сміливо назвати самим глобальним святом на нашій планеті. Це свято підтримується Організацією Об’єднаних Націй, оскільки воно спрямоване на збереження загального місця проживання всіх людей.

Саме же свято, іменоване зараз Міжнародним днем Землі, в 1970 році придумав американський сенатором Гейлорд Нельсон. Спочатку свято відзначалося лише в США, але дуже швидко його популярність стала планетарною.

«Той, хто володіє землею в більшому розмірі, ніж потрібно йому для прогодування себе та своєї сім’ї,  — винуватець злиднів та лих народу» —

Лев Миколайович Толстой

Міжнародний день Землі — це своєрідна масштабна акція, спрямована на  привернення уваги всіх людей до існуючих і ймовірним проблемам нашої планети. Більшість з них стосуються питань охорони навколишнього середовища, глобального потепління, збереження рослинності на планеті і т.д. У зв’язку з цим одним з основних заходів цього свята  вважається озеленення вулиць, міст, країн … Також це свято відзначається для того, щоб звернути увагу людства на те, що багатства Землі потрібно берегти,
щоб передати їх наступним поколінням людей.

«Бідна земля, всі наші тіні падають на неї» —

Станіслав Єжи Лец

Хід заходу

Ведучий 1. Якщо поглянути на Землю здалеку, то вона здасться дуже маленькою. Всі космонавти кажуть про головне своє враження: «Земля маленька!» Польоти показали, що переселятися з Землі людству нікуди, треба дорожити тим, що маємо - нашою планетою, на якій є, можливо, унікальне для Всесвіту диво під назвою життя.

Ведучий 2. Журналіст Василь Пєсков знайшов яскраве порівняння, сказавши, що життя на Землі подібна тонкій шкірці на великому яблуці. Все живе - дерева, трави, лишайники, гриби, звірі, птахи, жаби, риби і люди утворюють «шкірку» життя на гарячому всередині «яблуці». Всі прояви життя на Землі являють собою строкатий килим з тісно переплетених ниток. Рівновага - один з основних законів природи. Є безліч прикладів того, як елементарна екологічна неграмотність людини приводила до сумних результатів. Наприклад, на початку XX століття в Канаді знищили всіх хижих звірів в районі, де паслись олені карібу. І оленів стало більше. Потім їх стало дуже багато. А потім чисельність оленів почала різко знижуватися. І якби люди вчасно не схаменулися, карібу зникли б зовсім.

Ведучий 1. А ось інший приклад. Не так давно жителі деяких районів Західної Німеччини стали страждати від з'явилися у великій кількості ос. Оси жалили людей, проникаючи в будинку. Виявилося, що винні люди, які винищили лис. Лисиці руйнували гнізда ос, що знаходяться на землі. Коли лисиці зникли, то оси розмножилися так, що стали докучати людям.

Ці прості приклади говорять про те, що люди, не знаючи життя природи, не повинні «поправляти» її по своєму розумінню. Адже у тваринному світі рівновага у величезній мірі підтримують хижаки, знищуючи хворих і слабких звірів.

За мільйони років, протягом яких розвивалося життя на нашій планеті, всі види рослин, тварин, мікроорганізмів, дивно пристосувалися один до одного, та так, що без перебільшення можна сказати: кожен живе за рахунок або за допомогою іншого і пов'язаний з навколишнім середовищем складною системою взаємовідносин. Зникнуть два три виду тварин або рослин - неможливо передбачити, які за цим послідують порушення.

Могутність людини, на жаль, може виявитися для нього фатальним. Він руйнує світ природи, частиною якого є сам. Бліднуть земні надра, виснажуються ґрунти, забруднюється вода, менше стає лісів, і все менше залишається на Землі місця тваринам. Що ви віддаєте перевагу: печеня з опосума, відбивну з кенгуру або котлети з крокодила? Ці екзотичні страви сьогодні все частіше зустрічаються в меню австралійських ресторанів.

Ведучий 2. Вчені чисто теоретично змоделювали види рослин і тварин, які мали б в умовах забруднення і руйнування середовища проживання максимальні шанси на виживання. З рослин - це чортополох і кульбаба, з тварин - щур, з птахів - ворона, з комах - тарган. Страшно подумати, наскільки бідний, нудний і одноманітний буде навколишній світ людини, якщо це станеться!

На жаль, людина здатна виснажити, затоптати, перетворити в пустелю все, що його поїть, годує і радує.

Ведучий 1. Джеральд Даррелл, відомий зоолог і письменник, переконував нас: рай існує тут, на Землі, але люди його втратять, якщо не залишать місця для життя тварин, рослин, для всього, що робить Землю «прекрасним кораблем для прекрасного плавання».

Переселитися людині нікуди. Вихід один: треба берегти, що маємо, - тонку, делікатну, вразливу «корочку» життя на нашій земній кулі. Про це пишуть у своїх книгах (показуючи одночасно виставку книг) Василь Пєсков («Лісові очі», «Вітчизна»), Микола Верзилин («слідами Робінзона: про таємниці лісових рослин», «Ліс і життя», «Подорож з домашніми рослинами»), Юрій Дмитрієв («Календар зелених чисел», «Сусіди по планеті», «Людина і тварини», «Книга природи»), француз Жак Кусто («Сюрпризи моря», «Могутній володар морів»), німець Бернгард Гржимек («Для диких тварин немає місця», «Серенгеті не повинен померти»), англієць Джеральд Даррелл («Шлях кенгурятко», «Зоопарк у моєму багажі») та багато інших.

Ведучий 2. Сьогодні, подорожуючи по лабіринтах наших конкурсів та ігор, ви потрапите в різноманітний і неповторний світ природи, зустрінетеся з рідкісними, загадковими і несподіваними гранями живого світу.

Конкурс «Літературні загадки»

1. Згадайте оповідання Артура Конан Дойля «Пістрява стрічка». Хто в ньому є знаряддям вбивства? (Болотна гадюка - найбільш смертоносна індійська змія).

2. У повісті Артура Конан Дойля на торф'яних болотах жило чудовисько. Воно тримало в страху всіх місцевих жителів, від одного його виду трагічно помер чоловік. Як називається повість і хто був чудовиськом? («Собака Баскервілів». Собака - помісь чистокровної нишпорки і чистокровного мастифа.)

3. На основі різних легенд про рослини-людожерів англійський фантаст Герберт Уеллс написав оповідання. Як він називається? («Дивна орхідея».)

4. У англійського письменника Едгара По є детективний оповідання «Вбивство на вулиці Морг». У ньому розкривається «нечуване злочин століття». Хто ж вбивця? (Мавпа орангутанг.)

5. Із допомогою якої рослини здійснив своє лиходійство дядько шекспірівського Гамлета?

...Коли я спав у саду,

Як то зазвичай робив пополудні,

Мій мирний годину твій дядько підстеріг

З проклятим соком... сосудце,

І тихо мені в передодня вух

Влив прокажающий настій...

Так повідав Гамлету Привид його батька. (.Белена чорна.)

6. На основі отрути цієї квітки аптекар Лоренцо в шекспірівської трагедії приготував снодійне зілля для Джульєтти. Ось тільки рідні і Ромео взяли сон дівчини за смерть. Що це був за квітка? (Лютик.)

7. У Володимира Солоухіна є книга «Третя полювання», вона завоювала популярність серед усіх шанувальників живої природи. Чому полювання? І чому третій? (Слово «полювання» має один корінь зі словом «хотіти». Всі мисливці-одержимі люди. У кожного своє захоплення. Одні використовують рушницю - перша полювання, інші вудку - друга полювання, третя - набагато миролюбніші. Для полювання їм потрібні кошик і гостре око - це грибники.)

8. Настоянка з цієї рослини діє на людину як заспокійливий засіб, а кішки від неї порушуються. Не випадково ця рослина звуть котячим коренем. Читали «Пригоди Тома Сойєра» Марка Твена, ймовірно, пам'ятають епізод, коли Те пригостив кота Пітера лікарськими краплями: «...він заплясал посеред кімнати в шаленому веселощі, схиливши голову до плеча і виттям висловлюючи неприборкану радість. Потім він помчав по всьому будинку, сіючи на своєму шляху хаос і руйнацію». З якої рослини була зроблена ця настоянка? (З валеріани.)

9. У 1532 році іспанські конквистадоры напали на селище індіанців на березі річки Оріноко. Жителі виставили проти них загін воїнів, озброєних... жаровнями з палаючими вугіллями. Коли іспанці наблизилися, індіанці стали засипати в жаровні порошок з плодів рослини. Клуби задушливого диму поповзли в сторону іспанців. Цей їдкий дим перехопив дихання, роз'їдав очі, викликав безперервний кашель. Озброєним до зубів іспанським солдатам довелося в цей раз відступити. Плоди якої рослини використовували індіанці? (Плоди стручкового перцю.)

10. Історики розповідають, що у війську Ганнібала були особливі судини з живими тваринами, які його воїни кидали на ворожі кораблі. Ця тактика часто приносила перемогу. Яких тварин в давнину використовували на війні в якості зброї? (Отруйних змій.)

11. XVII століття. З Малайзії в донесенні уряду голландський вчений Румфия так описав «дерево смерті»: «Біля дерева нічого не росте. Повітря отруєний його отруйними випарами. Хто наблизиться до цього дерева - всякий впаде замертво, земля навколо покрита кістками його жертв». Як називається це дерево? Підказка: так називається один з віршів Пушкіна (Анчар. Справжній анчар не виглядає таким жахливим відлюдником. І трави під ним ростуть, і звірі бігають, і людина може до нього підійти. І все ж дерево дійсно дуже отруйна. Всього одна крапля соку анчара на наконечнику стріли перетворювала її в посланця смерті.)

12. Легенди і міфи про цю рослину складали багато народів. Згідно скандинавської міфології одного разу мудрому і хороброму богу Бальдру була передбачена насильницька смерть. Його мати богиня Фригг взяла клятву з усіх живих і неживих істот, зі всіх рослин, що ростуть у воді і на землі, що вони не заподіють шкоди синові. Тільки з нікчемного рослини, що росте на гілках дерев, вона забула взяти цю клятву. Саме стріла з прутика цієї рослини вбила Бальдра. Що це за рослина? (Паразитирующеерастение омела.)

13. За цибулину цієї квітки в Голландії в XVII столітті можна було придбати карети, коней і навіть цілий будинок! Назвіть роман Олександра Дюма, в заголовку якого є ця квітка. («Чорний тюльпан».)

14. Згадайте міфи Стародавньої Греції. Могутній Геракл переміг жорстокого немейського лева. «Я створю квітка, - сказала Флора, - який буде нагадувати людям розірвану пащу немейського лева». Який же квітка, за давнім повір'ям, славить перший з 12 подвигів Геракла? (Левиний зів.)

15. Ця квітка їстівний: з його молодих листків готують смачні салати у Франції, Англії, Німеччини, Японії, Індії. А з підсмажених і перемелених кореневищ роблять смачний напій, що нагадує каву. В американського письменника Рея Бредбері є фантастична повість «Вино з...». Назвіть квітка і повість Рея Бредбері. (Кульбаба. «Вино з кульбаб».)

16. Казки Самуїла Маршака «Дванадцять місяців» зла мачуха послала пасербицю в самий розпал січневих морозів лютих в дрімучий ліс за весняними квітами. Дівчинка випадково зустріла біля лісового вогнища братів-місяців, серед яких був і добрий молодець Травень. Він і обдарував сирітку своєю улюбленою квіткою. Яким? (Конвалією.)

17. «Як розповісти, що це за квіти? Загалом, вони схожі на маленькі зірки, закутані по горло в біле хутро, щоб не замерзнути від дотику льодів». Краще Костянтина Паустовського про ці квіти не скажеш. Що це за квіти? (Едельвейси.)

Ерудит-пауза «Це цікаво». Рослини синоптики

Ведучий 2. Понад 400 дивовижних рослин здавна служать людям барометрами. Спостерігаючи за ними, можна надійно передбачити настання негоди. Це в'юнок польовий, чистотіл великий, чистотіл, образки, кістянка, конюшина, кульбаба, кислиця і багато інших.

Вказувати на негоду можуть і кімнатні рослини, такі як бальзамін або монстера делікатесна, яку в народі навіть називали «плаксою» - перед дощем на її листках з'являються краплі. Справа в тому, що батьківщина монстери - тропічні ліси, повітря яких перенасичений вологою. В таких умовах рослині дуже важко випаровувати воду. Поглинена корінням, вона нагнітається за допомогою кореневого тиску в надземні органи і виділяється не традиційно (шляхом випару), а завдяки витікання крапель через особливі водяні продихи розташовані біля закінчення жилок на краю аркуша. Ця здатність збереглася у рослин в кімнатних умовах - як тільки вологість повітря підвищується (перед дощем), монстера починає «плакати».

Такою ж здатністю володіють і широко культивується у нас декоративні рослини кали (з білими квітками - крилами), належать, як і монстера, до сімейства аронниковых.

А канни (багаторічні трав'янисті рослини з великими овальними листками, нерідко пофарбованими в червонуватий або бронзовий колір, і з суцвіттями червоних або жовто-червоних колір ков) називають «дощовим деревом». На них перед дощем теж з'являються краплі рідини, як і у простенького бур'яну - кінського каштана.

Погіршення погоди пророкує і клен - за 3-4 дні до негоди біля основи черешків листя з'являються краплі рідини.

Про майбутню погоду сигналізують і зміни в положенні листя деяких рослин. Перед дощем листочки кислиці звичайної опускаються, притискаючись до черешка, складає листочки і конюшина лучна.

Ця біологічна особливість має приспособительное значення - не дає краплях дощу вимивати з листя органічні речовини, утворені при фотосинтезі, і мінеральні речовини, поглинуті коренями.

А ось інший спосіб дізнатися, чи буде найближчим часом дощ чи сонце. Якщо квіти мокриці (зірочник середній) не розкриються до 9 годин ранку, вдень неодмінно зіпсується погода. Цим «барометром» можна користуватися все літо - мокриця цвіте з квітня до пізньої осені. Аналогічно можна визначити погоду з календули лікарської (нігтикам), осоту городнього.

При наближенні негоди закриваються квітки березки, жовтцю, суцвіття кульбаби лікарської; у чистотілу, фіалки квіти в'януть; у сердечника лугового вяне біле суцвіття. Все це надійно захищає пилок від намокання.

Інший індикатор погоди - запах. Є рослини, які в суху погоду майже не пахнуть, але перед дощем починають виділяти багато ефірних масел і нектару, як би кваплячись обпилити свої квітки до настання негоди. Навколо цих рослин (акація, жимолость, гречка, гірчиця біла) перед дощем буває особливо багато бджіл.

Конкурс «Особливі прикмети»

Ведучий задає питання. Команди по черзі на них відповідають.

1. Смола, що випливає з надрізів кори дерева, має криваво-червоний колір. Створюється враження, що дерево спливає кров'ю. Як воно називається? (Драконове дерево, роду драцена. Жителі Канарських островів вірили, що це дерево і не зовсім, а зачароване дракон, напившийся крові слонів.)

2. Якщо доторкнутися до листків цього дерева, пекучі волоски вспрыснут під шкіру такий заряд їдкої рідини, що людина може впасти в непритомність. А потім ще довго страждатиме в сиру погоду. Тому місцеві жителі намагаються обходити стороною цю «злючку». Як називається дерево? (Лапортея гігантська - могутнє кропивне дерево росте в лісах Австралії, воно є родичем звичайної кропиви.)

3. Ця рослина має похмуру славу. Чашу з його соком колись осушив філософ Сократ за вироком суду. Від його отрути часто гинуть діти, беручи солодке кореневище за селера. Росте на болотах і вологих луках. Саме отруйна рослина середньої смуги Росії. Як воно називається? (Віх отрутний, або цикута.)

4. Відомо переказ, що самі відважні воїни великих завойовників давнину - вікінги - перед боєм випивали незвичайний відвар. Це приводило їх в сильне нервове збудження, в стан, близький до сп'яніння. Борючись одночасно двома мечами, оголені по пояс, вони не відчували болю і билися з ворогом особливо люто. З чого був зроблений цей відвар? (Із мухомора.)

5. Французький медик Амбруаз Паре в XVI столітті розповідав про такий випадок: «Недалеко від Тулузи два купця під час прогулянки в саду нарвали листя шавлії і поклали їх у вино. Випивши вино, вони незабаром відчули запаморочення і впали в непритомність; з'явилася блювота і холодний піт, пульс зник і швидко настала смерть. Судове слідство встановило, що в тому місці саду, де виростав шавлія, водилося безліч... (тварин); звідси було зроблено висновок, що отруєння було від отрути тваринного, потрапив на зазначене рослина». Особлива прикмета - це тварина в народних повір'ях завжди неодмінний атрибут відьом і чаклунів. Про яку тварину йде мова? (Жаба.)

6. Це привабливе морська істота стріляється у свою здобич отруйними порожнистими зубами, що нагадують гарпун. Збирачі раковин, залучені його красою, неодноразово були поранені цими «гарпунами», чому померли як мінімум чотири людини. Як називається істота, здатне «загарпунити» людини? (Конічний молюск.)

7. Є припущення, що винуватцями людських смертей, починаючи з кам'яного століття, є небезпечні комахи. Як вони називаються? (Комарі - переносники паразита, що викликає малярію, від якої щорічно помирає понад мільйон чоловік.)

8. Це одне з найбільш отруйних морських істот. Перед тим як поласувати цією рибою, японці пишуть заповіт. Як вона називається? (Фугу, або іглобрюх. В її печінці, ікрі, молоці, кишечнику і шкірі міститься отрута тетродотоксин, що викликає швидку і жорстоку смерть. М'ясо риби їстівне, і японці його обожнюють, вважають делікатесом. Але готувати його треба за особливими рецептами.)

9. Розсердившись, тварина, піднімаючи хвіст, широко розставляє лапки, шипить і виє. Якщо цього недостатньо, воно направляє на ворога струмінь неймовірно смердючої рідини із залоз, розташованих під хвостом. Воно дуже влучно потрапляє цієї струменем в ціль на відстані до 3 метрів, а огидний запах рідини відчувається за півкілометра. Як називається ця тварина? (Скунс.)

10. Звірятко обманює своїх ворогів тим, що прикидається мертвим. Коли хижак нападає, тварина перекидається на спину і завмирає, лежачи з відкритим ротом і осклілими очима. Хижак зазвичай втрачає до нього всякий інтерес і тікає, а звір кидає швидкий погляд навколо себе і, якщо небезпека минула, повертається до звичайного життя. Хто він? (Американський опосум.)

11. На рахунку цієї рослини безліч жертв, його легко впізнати за запахом, що нагадує мишачий. При отруєнні їм смерть настає від задухи. Назвіть цю рослину. (Отруйний болиголов.)

12. Який квітка поліцейські всього світу вважають ворогом номер один? (Мак - сировина для виробництва опіуму.)

13. Тварина може змінювати забарвлення і малюнок своєї шкіри, щоб краще замаскуватися на дереві, де воно полює за комахами. Йому вдається досягти цього за допомогою особливих жовтих залоз, чорних і білих відбивних клітин, що знаходяться в його шкірі. Хто ж є майстром «швидких перевдягань»? (Хамелеон.)

14. Хто є чемпіоном серед риб по швидкості і досконалості камуфляжу? Розпластавшись на дні, риба всього за кілька хвилин змінює своє забарвлення під колір грунту і навіть створює на шкірі візерунок з плям і цяточок, відтворює малюнок тієї ділянки дна, де вона міститься. (Камбала.)

Конкурс «Професія - охоронець»

Ведучий задає питання, на які команди відповідають по черзі.

1. Яка тварина допомагає людям знаходити злочинців і є відмінним сторожем? (Собака.)

2. Які птахи «врятували Рим»? Цих птахів ще використовують для запобігання пограбування. (Приблизний відповідь. Гуси. Сталося це, згідно з переказами, наступним чином. В нічній темряві вороже військо галлів взбиралось на фортечні стіни на Капітолійському пагорбі. Мовчали собаки, нічого не помітила сторожа, і тільки гуси, відчувши ворога, розбудили своїм тривожним гоготом римських воїнів. Справа в тому, що гуси - птахи дуже обережні, і дрімаюча зграя завжди виставляє кілька невсипущих «часових» на випадок небезпеки.)

3. Два птахи постійно «чергують» в цеху однієї угорської фабрики, що виробляє сильний отрута - синильну кислоту.

Варто птахам відчути в повітрі хоча б невелику кількість отрути, як своїми криками і тривожним поведінкою вони повідомляють про це робітникам. Що це за птахи? (Папуги.)

4. В Стокгольмському зоопарку в цілях запобігання крадіжок рідкісних тварин одне з них призначили «охоронцем». Ночами це тварина стали випускати, а біля входу в задні був встановлений плакат: «Вночі будівля охороняється...». Випадків крадіжок після цього не відзначалося. Хто став «охоронцем» будівлі? (Тераріум «охороняла» двометрова королівська кобра).

Конкурс «Порушники правопорядку»

1. У цих птахів непогана репутація. Їх недолюблюють за їх злодійські нахили і нахабство. (Сороки та ворони).

2. Про її погану звичку знають всі: недбайлива матуся підкидає в чужі гнізда свої яйця. (Зозуля. А також вдова, медоуказчик.)

3. Свою назву тварина отримало за гучний страхітливий рев. Підвищену гучність їх криків надає резонатор - горловий мішок. Прокинувшись близько п'яти годин, вони починають влаштовувати хорові концерти, які тривають годину-півтори. На приїжджих людей «спевки» роблять страхітливе дію. (Ревуни, рід мавп.)

4. Гучний голос цього птаха дивно схожий на регіт людини. Що це за птахи? (Кукабарра, знаменитий сміється зимородок, живе в Австралії.)

5. У XIX столітті англійське страхова агенція Ллойда виплатив власникам судна кілька тисяч стерлінгів за пошкодження, нанесені корабельної обшивки рибою. У неї погана звичка нападати на шлюпки, боти і навіть великі судна. Як називається ця риба? (Риба-меч.)

6. Хто має славу «розбійником з великої дороги» серед морських птахів? (Фрегат. Вона велично ширяє в небесах і раптом перетворюється в «винищувач-перехоплювач», перехоплюючи здобич у пеліканів, бакланів, олуші і навіть чайок. Фрегатів називають піратами теплих морів).

Ерудит-пауза «Це цікаво». Квітковий годинник

Ведучий 2. Коли мова заходить про рослинах - індикаторах часу, неодмінно згадуються квіткові годинники відомого шведського ботаніка Карла Ліннея. Саме цей учений звернув увагу на періодичність відкривання і закривання квіток різних рослин. Однак не Ліннею належить пріоритет у цій галузі. Стародавні греки і римляни за багато століть до того висаджували на клумбах рослини, за допомогою яких визначали час доби.

Отже, періодичні зміни положення органів (листя, пагонів, квіток), що збігаються зі зміною дня і ночі, - це сон і неспання рослин. Цікаво, що ці властивості вони не втрачають навіть в штучних умовах постійного освітлення або повної темряви. Хороший приклад рослини - індикатори - знайома всім кислиця. З заходом сонця її листочки опускаються, притискаючись нижньою стороною до черешка і один до одного. Пробудження настає близько 6 годин ранку - рослина знову звертає листя до сонця. Так само на наближення ночі реагують біла акація і квасоля, а ось конюшина ввечері піднімає листочки вгору.

З чим же пов'язане таке поведінка? Періодичні рухи рослин досліджував Чарльз Дарвін прийшов до висновку, що під час «сну» листя приймають положення, що забезпечує мінімальні втрати тепла і захищає від нічної прохолоди. В залежності від часу доби у деяких видів рослин періодично змінюється інтенсивність виділення нектару і ароматичних речовин. Квітки левкоїв не сплять ні Вдень, ні вночі, але лише із заходом сонця можна відчути Їх ніжний запах. Така поведінка рослин цілком практично - поки комахи-запилювачі неактивні, левкої, не витрачають приманивающие їх запашні речовини. Свій режим роботи і у гречки - найбільше нектару в ясну погоду виділяється в ранкові та вечірні години.

Конкурс «Екологічна задачка»

Командам пропонується обговорити проблему, зробити експертний висновок.

Проблема. Компанія «Лукомор'я» отримала замовлення на посадку лісосмуг. На думку компанії, для виконання замовлення досить посадити тільки дерева, так як вони захищають ґрунт від ерозії. Однак замовник наполягає і на посадці чагарників. Співробітники компанії вважають, що посадка чагарників недоцільна, так як потребує додаткових фінансових витрат, притому що чагарники не відіграють вирішальної ролі у запобіганні ерозії. Дирекція фірми звертається до фахівців-зоологів з проханням дати висновок про доцільність посадки в лісосмугах не тільки дерев, але і чагарників.

Експертний висновок. Чагарники захищають дерева в перші роки життя від вітрів, морозів і снігопадів. У заростях чагарників поселяються птахи, які регулюють чисельність комах, що харчуються листям і корою дерев. Зарості чагарників створюють сприятливі умови для росту лісових видів трав (затінення, вологість), сприяють збільшенню видового різноманіття на ділянках, зайнятих лісосмугами. В результаті формується спільнота, стійкість якого значно вище, ніж у системи, що складається переважно з дерев.

Висновок. Посадка чагарників при створенні лісосмуг виправдана і необхідна як з екологічної, так і з економічної точки зору.

Додаткове завдання. Розставте речення в такому порядку, щоб вийшла розповідь про взаємозв'язки в природі.

1. Філін образився і полетів в інший ліс.

2. Миші стали поїдати стільники і розорили вулика.

3. Довелося людині помиритися з філіном.

4. Не стало бджіл - нікому стало запилювати квіти, менше стало трав.

5. Погано стало людині без меду і молока.

6. Не стало пугача - розплодилися миші.

7. Мало стало трави - корови молока не дають.

8. Чоловік сказав пугачеві: «Немає від тебе в лісі ніякої користі»-

(Відповідь: 8, 1, 6, 2, 4, 7, 5, 3.)

Додатковий матеріал

Кросворд з відповідями по темі «Таємниці та загадки і природи»

По вертикалі. 1. Весь навколишній рослинний світ називається ім'ям давньої богині квітів і юності. Як її звали? (Флора.) 2. Рослина, шагающее по стіні. (Плющ.) 3. Найпоширеніше дерево в нашій країні. (Модрина.) 4. З яким фруктом у французів асоціюється слово «орхідея»? (Апельсин. Оранж (фр.) - орхідея.) 5. Екологічний журнал. («Сопілка».) 6. Матеріал, з якого шершні будують свої будинки. (Папір. Вони виробляють її з деревної кори.) 7. Родич білки, чемпіон зі сну серед звірів. (Бабак.)

По горизонталі. 4. Драглисте одноклітинна істота, яку можна розглянути тільки під мікроскопом. (Амеба.) 8. М'якотілі тварини, що мають панцир. (Молюски.) 9. Екзотична рослина, що володіє цілющими властивостями. (Алое.) 10. Квітка, що очищає й освіжає повітря. (Герань.) 11. Птах, який може одночасно бачити і попереду себе, і за спиною. (Вальдшнеп.) 12. Кімнатний каучуконос (Фікус.) 13. Організація ентузіастів, стурбованих зростаючим забрудненням навколишнього середовища. В перекладі її назва означає «зелений світ». (Грінпіс.) 14. Складний орган бджоли, з допомогою якого вона відкладає яйця. (Жало.) 15. Птах-гігант, родом з Південної Америки чи Австралії, яка не може літати. (Страус) 16. Рослина, родом з Америки, витривала і невибаглива. (Кактус.) 17. Якась хижа птиця бачить майже у вісім разів краще людини? (Сокіл.)

Куля земна - наш рідний дім,

Але тепер від століття до століття

Він у небезпеці великий

Від діянь людини.

 

Природа подарувала Нам

Розум, силу і вміння.

Віддамо ж їй сповна,

Щоб вона була жива.

 

До чого ж природу шкода!

Не губи її красу!

Людина, не роби звалище

Поруч з містом у лісі!

 

То кидаємо, то уроним

На дорозі, на траві.

Ми все в смітті утоним,

Якщо сміття в голові.

 

Ліс зелений охороняй,

Нікого не ображай!

Не губи дерева ти,

Збережи в лісі квіти!

 

Скільки сміття скрізь,

Немає ніде квіточки,

Навіть сонечко крізь ліс

Не проб'є віконце.

 

За лесочку ми підемо,

Сміття разом приберемо.

Хай щебечуть солов'ї

Від зорі і до зорі!

 

Про воду ми сперечаємося багато,

Як зберегти її для всіх.

І без слів всім треба пам'ятати,

Без неї і хліб не спекти.

 

В повітрі прохолода, свіжість,

Але нам сниться страшний сон,

Як від лаків «Локон», «Принадність»

В дірках наш земний озон.

 

Виріс урожай високий.

Але який в ньому інтерес?

В цих овочах немає користі,

Їх навіть свиня не їсть.

 

Щоб їли - не хворіли,

Пили воду, не боячись,

Потрібно, щоб ніде не сміли

Псувати землю зроду!

 

Збережемо моря і повітря,

Надра, ліс і тишу,

Щоб були праця і відпочинок,

Як бувало в старовину.

 

Я бачив прекрасний сон,

Не забудеться мені він.

Ось він глобус - куля земна,

Такий чистий і рідний.

 

Ліси рубати я припиняю,

Дерев нових насажаю:

Нехай плодоносять і цвітуть,

На радість людям нехай ростуть.

 

Давайте будемо берегти планету!

У всій Всесвіту красивіше немає.

У всьому Всесвіті зовсім одна,

Що буде робити без нас вона?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00