"Диво Різдва". Подорож Скруджа різдвяної ночі в часі і просторі як можливість осягнути своє життя

Опис документу:
Допоможе підготувати учнів до сприйняття та розуміння змісту повісті; виробляти вміння аналізувати зміст художнього твору; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, удосконалювати навички виразного читання; сприяти вихованню найкращих людських чеснот.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Подорож Скруджа різдвяної ночі в часі і просторі як можливість осягнути

своє життя

« Диво Різдва »

Мета: підготувати учнів до сприйняття та розуміння змісту повісті; виробляти

вміння аналізувати зміст художнього твору;

розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, удосконалювати

навички виразного читання;

сприяти вихованню найкращих людських чеснот.

Обладнання. Тексти повісті, презентація

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

… душа не повинна бути замкнена,- треба,

щоб вона завжди зустрічалася зі своїми

близькими,- щоб мала співчуття до інших.

Чарльз Діккенс

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Вітання з гостями.

2. Слово вчителя. ( Звучить повільна музика ) Слайд 1

Станьте зручніше і закрийте очі. Уявіть собі, що перед вами нічне зоряне небо. Кожен виберіть собі найяскравішу зірку. Уявіть, що ця зірка – гарна оцінка, яку б ви хотіли б отримати, вдала відповідь на уроці. Це ваша найзаповітніша мрія. Тепер простягніть руки до неба, щоб доторкнутися до своєї зірки. Намагайтеся з усіх сил! Ви обов’язково зможете дістати свою зірку. Зніміть її з неба. Покладіть її перед собою, а тепер відкрийте очі. Подивіться на свою диво – зірочку. Нехай вона подарує вам натхнення, наснагу і зігріє своїм теплом.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Прийом « Пароль » ( Учитель не пропонує всім учням сісти, а просить кожного назвати, не повторюючись ( ланцюжком ), суттєве для матеріалу попереднього уроку слово – своєрідний пароль ).

Паролем можуть бути слова: Скрудж, скнара, жмикрут, Тім, Дух Минулого Різдва …

2. Виконання колядки учнями 3 класу Слайд 2

3. Як ви думаєте, про яке Свято нагадали нам колядники?

- Коли його святкують в Україні та в Англії? ( Різдво розпочинається в Україні у православних і греко – католиків 6 січня різдвяною вечерею, а у римо – католиків – 24 грудня )

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Слайд 3

Отже, наша подорож продовжуєься. Вона буде незвичайною, тому що станеться у Святвечір – тієї найдивовижнішої ночі, єдиної на рік, коли здійснюються всі мрії й бажання, стають реальними найфантастичніші речі. Ви знаєте, що Різдво — особливе свято. Ми чекаємо на нього щороку з надією на радість.

Давайте з вами подумаємо, чи всі однаково святкують Різдво. За якої умови Різдво – це свято? Мабуть, коли є ялинка, на столі знаходиться безліч страв, і поряд хороші друзі та рідні. А чи було це все у Скруджа?

ІV. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку Слайд 4

  • Що ви очікуєте від даного уроку?

На сьогоднішньому уроці ми вирушимо в уявну подорож сторінками « Різдвяної пісні у прозі », разом із літературним героєм помандруємо у часі й просторі, допоможемо героєві осягнути власне життя і зробити певні висновки, а також розвивати вміння висловлювати свої думки з приводу прочитаного, розвивати навички виразного читання, творчу уяву, формувати найкращі людські чесноти.

Проблемне запитання Звідки походить зло, яке оселилося у душі Скруджа і як можна його побороти?

  • Зверніть увагу на художню тему та епіграф уроку Слайд 5

Як ви розумієте їх?

V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Прослідкуйте, як сприймають свято Різдва герої твору. Слайд 6

2. Обговорення цитатної таблиці ( Випереджальне завдання ).

У Різдвяну ніч Скрудж вирушає в подорож у часі та просторі, щоб віднайти своє людське серце. Слайд 7

3. Перегляд уривку з фільму: « Подорож з Духами ». Слайд 8

Проблемне питання Чому Духи Різдва приходять саме до Скруджа?

4. Робота в групах.

І група: « Подорож з Духом Минулого Різдва ». Слайд 9

- Який з духів зявився до Скруджа першим?

- Знайдіть опис зовнішності Духа Минулого Різдва.

- Складання схеми « Подорож із Духом Минулого Різдва »

- Що відчував Скрудж під час подорожі?

- Які почуття полонили героя? ( Інсценізація уривка )

Дитинство Скруджа: самотнє Різдво

Отроцтво Скруджа:

сестра забирає його додому

Юність Скруджа:

Різдво у Фіззіуга

Зрілість Скруджа: відмова від коханої дівчини

Почував біль, сум, самотність

Почував радість, вдячність

Почував радість, вдячність, щастя

Почував неможливість любити

Пошкодував, що не дав нічого хлопчику, який співав різдвяну пісню

Пригадав, що сестра померла, а її сина він викреслив зі свого життя

Зрозумів, що є дещо важливіше за гроші; захотів сказати щось приємне своєму клерку

Пошкодував, що втратив кохану, не мав сімї, дітей

Відчув сором, співчуття

Відчув сором

Відчув жаль за нездійсненим добром

Відчув сильний біль, неможливість повернути минуле

Висновок. Подорож із Духом Минулого Різдва примусила стриманого та невблаганного Скруджа плакати, сміятися, відчувати сором за свої справи, пробудила у ньому людські почуття. Дух нагадав герою про його самотнє, нещасне дитинство, заскорузлу зрілість, не здатну любити нікого і нічого, крім грошей. Слайд 10

ІІ група: « Подорож з Духом Теперішнього Різдва ». Слайд 11

- Зачитайте опис зовнішності Духа Теперешнього Різдва

- Як і чому змінилася кімната Скруджа.

- Як реагує Скрудж на появу Духа?

- Складання схеми « Подорож із Духом Теперішнього Різдва »

Сімя Кретчитів – рудокопи на болотах – сторожі на маяку – моряки на кораблі – сімя племінника Скруджа

- Що побачив Скрудж у сімї Кретчитів? ( Інсценізація уривка )

- Що здивувало героя у сімї його племінника?

Висновок. Скрудж бачить як радіють святу і веселяться люди, яких він не поважав раніше через їх бідність. І рудокопи, і моряки, і сім’ї Кретчитів та Фреда приготувалися до Різдва, вони вміють радіти йому, бо щасливіші за багатого, але самотнього, черствого комерсанта. Слайд 12

ІІІ група: « Подорож з Духом Прийдешнього Різдва ». Слайд 13

- Що показав Дух Майбутнього Різдва герою? Скласти схему « Скрудж і можливе його майбутнє »

- Про що просить Скрудж Духа?

- Знайдіть цитати, що підтверджують зміни у характері героя? Слайд 14

- Що дала Скруджу подорож із Духами? Розповідь від імені Скруджа.

- Чи змінився герой внаслідок фантастичної подорожі? Як саме? Який портрет ви намалювали б? Слайд 15

VІ. Підсумок Слайд 16

1. Самооцінка роботи на уроці.

2. Інтерактивна вправа « Мікрофон »
« Прочитавши повість Ч. Діккенса « Різдвяна пісня у прозі » я замислилася ( -вся ) над тим , що … »

VІІ. Домашнє завдання Слайд 17

Обов’язкове завдання.

1.Прочитати 5 строфу (стор. 121 – 126) .

Завдання на вибір.

1. Скласти анкету до образу зміненого Скруджа.

2. Написати розгорнуту відповідь на питання „Чому необхідно поспішати творити добро?” (посилаючись на текст „Різдвяної пісні...”).

На початку уроку кожен із вас зняв із неба зірку. Слайд 18

  • Чи здійснилося ваше бажання?

  • Чи знаєте ви, що треба зробити, коли з неба падає зірка?

Я хочу подарувати вам зорепад і побажати, щоб усі загадані вами бажання та заповітні мрії обов’язково збулися.

5

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»