ДИСТАНЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ З ДИСЦИПЛІНИ ПОЛІТОЛОГІЯ

Опис документу:
Метою дистанційного матеріалу з використанням методу віртуального дискусійного клубу «Ваша думка» є надання студентам третього курсу другого семестру денного відділення базових теоретичних знань з дисципліни політологія на період продовження карантину

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ЗАВДАННЯ З ДИСЦИПЛІНИ ПОЛІТОЛОГІЯ

з використанням технологій дистаційного навчання

для студентів ІІІ курсу ІІ семестру 2019-2020 навального року

Селидівського гірничого технікуму

184 «Гірництво»

«Експлуатація та ремонт гірничого електромеханічного обладнання

і автоматичних пристроїв»

на період з 23 березня по 30 березня

Викладач: Молчанова Н. І.

Література:Лекції з дисципліни політологія. Розробник: Молчанова Н.І., викладач кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» Селидівського гірничого технікуму. Селидово: СГТ, 2016.– 109 с.

Завдання

1.Опрацювати стор. 72- 78. ТЕМА 13. ПОЛІТИКА І НАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ.

2. Користуючись навчальним матеріалом теми заняття та

переглянувши презентацію «Політика і національні відносини» виконати пропоновані у навчальних матеріалах теми завдання.

Форма контролю: індивідуальна співбесіда.

Навчальні матеріали

Сьогодні на занятті ви всі є учасниками віртуального дискусійного клубу «Ваша думка». Для дискусії вам пропонуються наступні питання.

Слайд 3

Що складає велич людини: нація чи культура? (Відповіді студентів)

Висновок.

1. Кожен народ-етнос ,нація створюють свою особливу, неповторну культуру. Виходячи з цього велич людини складає нація.

2. Людина-нація-культура. Дозволимо собі зробити філософський висновок: як чудово все в цьому світі пристосоване одне до одного, доповнює і збагачує одне одного.

Чи може будь яка нація ощасливити людство?

Думка викладача.

Народна присказка «Не буди лихо, поки тихо» напевно, попередження тим людям, партіям чи народам, які починають сперечатися, хто з них кращий, з'ясовувати, у кого кров від Адама і Єви, а культура і віра – від Біблійних пророків. Їх стиль мислення приблизно такий: «Я правий! Ти не правий! Заткнися!».

Уточнюю: хочу сказати лише, що дискусії про те, мій чи твій народ-богоносець, – це завжди виставлені назовні граблі! Хто на них наступає, обов'язково отримує дуже боляче по мармизі. Але це лише констатація факту. Так було завжди в історії відомих нам цивілізацій. Напиклад. Цивілізація майя теж бездумно знищувала все навколо себе і також була впевнена у своїй непереможності. Чим все закінчилося?

(Відповіді студентів).

Висновок: Пам'ятайте, все своє життя, де б ви не знаходилися - у себе на батьківщині або на території іншо держави, - ви завжди будете зустрічатися, спілкуватися, працювати, відпочивати, дружити, співпрацювати або змагатися з людьми самих різних національностей. Постарайтесь засвоїти найпростіші, але вічні істини:

- природа створила людей різними, але рівними в своїй гідності і правах; КУ ст. 21

- немає націй поганих або хороших, є погані або хороші люди, а точніше - погані або хороші вчинки;

- національне походження не є ні перевагою, ні недоліком, це просто гра випадку, долі.

Ці питаня актуальні сьогодні і для нашої цивілізації.

Тема заняття: Політика і національні відносини. Слайд 4. Інтелект-карта теми.

Сучасна постановка 21 ст. політики і національних відносин в Україні та Європі у світі докорінно відрізняється від їх розуміння в ХХ ст. Ситуація ускладнюється низкою викликів новітнього часу. Принципових змін зазнало співвідношення базових понять сфери національних відносин і національної політики, таких як «держава», «народ», «етнос», «нація», «національна політика», «націоналістична політика», «національне питання», «національна безпека», «національний інтерес»,«влада», «суспільство». І тому особливістю вивчення теми є:

1.Вивчення теми побудовано на розкритті змісту ключових понять теми. Слайд 5

2.Треба бути уважними на занятті тому,що на побутовому рівні вам ці категорії знайомі та спримаються як тотожні але вони по суті різні. (Аморфність).

3. При поясненні теми використаний футуристичний матеріал.

Цікаво знати що футуролог – це рідкісна професія, фахівець, який здатний спрогнозувати майбутнє з високою точністю. У народі вважають, що таке можливо тільки за допомогою ясновидіння. Спеціальність досить серйозна, і передбачення такого аналітика заслуговують довіри та займають важлив місце в політиці, бізнесі,суспільному житті. 90%

3.2. Мотивація вивчення теми. 2 хв. Слайд 6. Світ різноликий та різномовний,

але сміються і плачуть усі однаково.

Ю. Бондарев.

Як ви розумієте слова?

Кожний із нас відносить себе до певної національності. Національність — це належність людини до певної етнічної (від гр. «етнос» — народ) спільності.

Чи можете Ви з упевненістю сказати, якої Ви та Ваші батьки національності? (Результати соціологічного дослідження).ДОСЛІДЖЕННЯ

Сучасне людство налічує приблизно 2000 тисячі різних народів (тільки в Україні їх понад 130), а незалежних держав у світі близько 200. Цей факт свідчить про те, що між ними складаються певні відносини. Отже, більшість народів світу проживає в полінаціональних, полікультурних (багатонаціональних) державах. Це треба завжди пам’ятати. Добробут, а нерідко і саме життя людей, існування їх спільнот багато в чому залежать від здатності народів до взаємоповаги, до діалогу, направленого на взаєморозуміння; толерантності суспільства і кожного з нас до особливостей, звичаїв, вдач, поглядів інших народів; поваги існуючих між людьми відмінностей.

      Порядком денним нинішнього політичного часу має бути гасло: як навчитися жити, коли всі ми – різні?

Слайд 7-11. До вашої уваги цитати-мотиватори знаменитих українців, які завжди влучні та актуальні. Вони надихають на зміни та змушують замислитися над вічними темами; змушують думати, відчувати, розуміти. Надихайтеся і ви висловами, які точно не залишать вас байдужими! (Коментар студентів).

Для майбутніх фахівців напрямку «Гірництво» знання теми допоможе бути політично компетентними у відстоюванні власної позиції щодо політики і національних відносин. (Україна, сучасність, вибори,ток-шоу тощо:все частіше звучать слова етнос, народ, нація).

Що же таке етнос, народ, нація, політика і національні відносини взагалі. Який головний їх зміст?  Давайте з’ясуємо ці питаня. Я щиро сподіваюсь , що Ваше навчання сьогодні буде цікавим і головне — результативним! Отже, на занятті, читайте, слухайте, думайте і робіть власні висновки. Це все, що вам потрібно на занятті. Я, зі свого боку, спробую допомогти вам розібратися в питаннях, які винесені на розгляд. Домовились? — Тоді рушаймо до захоплюючої країни Політики!

3.3. План вивчення нового матеріалу.

План. 2хв.

1. Соціально-етнічні спільності: народ, етнос, нація

2. Місце національних відносин у політичному житті держави.

3. Національне питання, його структура.

4. Національна політика.

5. Націоналістична політика. Слайд 12

Слайд 13 З’ясуйте значення слів —

і ви звільните людство від половини суперечок. Р. Декард.

Слайд 14 Інфографіка ключових понять теми: народ, етнос, нація, національні відносини, національне питання, національний інтерес, національна безпека, національна політика, націоналістична політика, патріотизм, націоналізм.

Глосарій теми.( Додаток Б)

Слайд.15. Проблемне завдання.

Як на Вашу думку, в чому полягає криза національних відносин в сучасному світі?

Відповідь на нього ви знайдете у процесі пояснення теми.То ж будьте уважними.

4. Виклад нового матеріалу. 60 хв.

4.1. Соціально-етнічні спільності: народ, етнос, нація. Слайд 16. 10 хв.

При з’ясуванні сутності національних відносин найчастіше вживають категорії , пов’язані з їхнім розвитком: «народ», «нація», «етнос».

Нерідко їх трактують як синоніми, хоч вони мають істотні відмінності.

У курсах історії та філософії вже розглядалися такі етнічні спільності, як рід, плем’я, народність, нація. Стосовно даного питання політологія прагне відповісти на питання: Що таке нація як учасник політичного процесу і як вона утворилася?

Етнічні форми існування людства.

Лю́дство — всі люди в цілому, людська спільнота, сукупність людей -осіб виду людина розумна, власне «Я» серед собі подібних

Усі живі істоти спроможні продовжувати свій рід лише в популяціях- відтворення в наступних поколіннях. Людські популяції називаються народами. Саме народи є базовими одиницями людської еволюції.

Народ біологічна єдність, група, поєднана кровними, біологічними зв’язками, територія- «батьківщина»(Рід). Народ може перебувати у двох станах – етносу і нації. Історія свідчить, що найоптимальніші умови для повної реалізації народу - його розвиток у незалежній національній державі. Аксіома полягає в тому, що народ як цілісність спочатку існує як етнос, а лише потім може стати нацією.

Цікаво знати що... Індивідуальне повідомлення «Народи Світу»

Отже, етнос і нація – це народ. Етнос і нація є явищами близькими, але не тотожними. (для них властиві аморфність: (нечіткість, розмитість-приклад повнолуння). Визначення змісту, сутності обох їх поки що залишається предметом гострих полемічних дискусій.

Етнос — (в перекладі з давногрецької-  «народ»). Етнос – стійка сукупність людей, яка історично склалася на певній території і характеризується спільністю мови, культури, побуту, звичаїв, традицій, способу життя та особливостями психічного складу (менталітет). Етнос формується здебільшого на основі єдності території та економічного життя, але в процесі історичного розвитку багато які етноси втрачають спільність території.

Слайд 17. Пам'ятаєте, в «Апокаліпсисі» Мела Ґібсона головний герой «Лапа Тигра» кричить своїм переслідувачам, які хочуть його вбити: «Це мій ліс, тут я живу! І я, і мої діти будуть полювати тут завжди!  

Цікаво знати що...Футурологи говорять: Головною подією 2014 року стало народження нового українського етносу.( особливості психічного складу, менталітет). Він становить приблизно десяту частку населення України. До нового етносу відносимо тих, хто добровільно включився в національно-визвольну війну проти несправедливої влади і московської агресії.

Якщо народи існували з давніх-давен, то нації з'явилися лише в XVII—XVIII ст.(РОЗВИТОК КАПІТАЛІСТИЧНИХ ВДНОСИН) На відміну від народу, нація не є витвором природи, а народжується історично. Сам термін «нація» походить від латинського «бути народженим». Процес переростання народу в націю — це повільна кристалізація національної свідомості. Нація — певна форма існування етносу, характерна для певного етапу його історичного розвитку До сьогодні якогось загальновизнаного, одностайного визначення поняття “нація” не існує. Існує багато концепцій щодо розуміння сутності нації, шляхів її формування (націотворення).

Слайд 18. За даними ЮНЕСКО у світі налічувалося 4 тис. етносів, але лише близько 800 “досягли” стадії нації. Етнос – це як трава: вона устеляє поверхню землі, щороку їй доводиться заново відвойовувати собі місце під сонцем. Нація – це багаторічне дерево, яке енергійно росте вгору, стаючи щороку усе сильнішим, розвиненішим, структурованішим.

Цікаво знати що Індивідуальне повідомлення «Сильні нації».

 Слайд 19. Нація-трансформер, метаморфоза.

Висновок. Нація є вищою формою етносу, формою існування народу і характеризується спільністю території, мови, економічного життя, культури, характеру самосвідомості, особливостей психіки, історичної долі.

Види нації. Нація етнічна та нація політична.

Нація етнічна (титульна нація) формується на основі певного етносу. (УКРАЇНА історія)

Політична нація ( псевдонація )— політично державно організований народ- це нація-держава, це сукупність громадян певної держави, що належать до різних етносів, але в сумі спільної історичної долі творять державу. МИ ЗВАМИ ПОЛІТИЧНА НАЦІЯ

Цікаво знати що…. Футурологи говорять, що для сучасності характерне формування гібридної (трансформер) нації. ЩО ВПЛИНУЛО. Сучасна масова світова міграція змінила культурний склад багатьох націй, а національна ідентичність стає "гібридною." На думку футурологів ідеальна нація інформаційної епохи – це трансформер, який динамічно реорганізується під ситуацію і оперативно реагує на виклики часу.

Цікаво знати що… Футурологи наголошують,що на тлі подій 2014 -2015 років в Україні відбулося формування патріотичної національно свідомої нації, в добровольчих батальйонах, рухах, волонтерах, активістах, антикорупційних боротьбі змаганнях, в боротьбі за відкриту сучасну політичну систему.

Головне завдання для українців сьогодні — це вижити як українській політичній нації, зберегти суверенітет держави.

Висновок. Нація є вищою формою етносу, формою існування народу; політично, державно організований народ. «Етнос», «нація», схожі, але нація політично организована.

Завдання. Поставте поняття «народ», «нація», «етнос» у логічній послідовності. Відповідь обґрунтуйте.

4.2. Місце національних відносин у політичному житті держави. 15хв.

Проблема національних відносин займає важливе місце в політичному житті багатонаціональних країн, оскільки немає жодного принципового питання, яке можна було б вирішити без огляду на національний склад населення. Проблема національних відносин посідає одне з перших місць серед проблем сучасності особливо загострилися на межі ХХ і ХХІ століть. Під її натиском розпалося багато імперій. Життя засвідчує, що національні відносини — це міцний сплав національного й політичного.

Національні відносини - це відносини між націями та їх державним утворенням щодо задоволення своїх інтересів.

У системі національних відносин політичні аспекти є ключовими, вирішальними. Це зумовлено передовсім значенням держави як важливого чинника формування й розвитку нації. Важливість та складність національних відносин визначається тим, що вони охоплюють усі сфери суспільного життя і кожна нація намагається зберегти свої особливі інтереси: національне самовизначення, рівноправність націй, створення реальних умов для вільного розвитку національної мови та національної культури, представництво національних кадрів у структурах влади та ін.

Слайд 20. Головними проблемами в національних відносинах є:

- проблеми рівноправності й підлеглості;

- нерівності економічного й культурного розвитку;

- міжнаціональної ворожнечі;

- розбрату, недовіри й підозри на національному ґрунті.

Слайд 21.Історія розвитку національних відносин свідчить про те, що вони можуть бути трьох типів:

- рівноправність;

- панування та підкорення;

- знищення однією нацією інших.

ЗАКІНЧИТИ РЕЧЕННЯ Ідеальним для національних відносин є тип рівноправності. На жаль, не тільки в минулому, а і в теперішній час є реальністю відносини національної нерівності, національної експлуатації та пригнічення.

Слайд 22. Сучасні тенденції розвитку національних відносин:

1. Прагнення кожної нації до саморозвитку, рівноправності та самостійності, суверенному державному існуванню (диференціація).

2. Зближення різних націй на основі процесу інтернаціоналізації відбувається ломка національних кордонів, посилення взаємної співпраці (інтеграція).

Обидві вони мають об’єктивний характер, бо будь-яка етнонація прямує до самозбереження, відокремлення від інших націй, але в той же час, жодна сучасна етнонація не в змозі нормально розвиватися без всебічних зв’язків з іншими етнонаціями. Ігнорування цих тенденцій може не тільки загострити національне питання в окремих державах, а й спричинити непередбачувані наслідки в межах усього світового співтовариства.

Неврегульованість відносин між націями як в окремих державах, особливо багатонаціональних, так і між різними країнами, загострює національні проблеми, котрі породжують довготривалі національні конфлікти, війни, потоки біженців, несуть горе й страждання окремим людям і цілим народам. Тому з'ясування причин загострення національних відносин і віднайдення способів розв'язання проблеми самовизначення народів є одним із найважливіших завдань політичної науки.

Зміст націоналіних відносин неможливо розкрити поза розумінням категорій «національного інтересу» та «національної безпеки».

Національні інтереси - зовнішня політика держави. Національний інтерес — це усвідомлення корінних потреб суверенної держави, її національної безпеки і самозбереження політичної нації, встановлення взаємних відносин з народами інших країн.

Слайд 23. Національний інтерес України. ЧИТАТЬ

Політика національної безпеки є однією із найважливіших функцій державного управління. Національна безпека або безпека нації - захищеність життєвоважливих інтересів особи, суспільства і держави в різних сферах життєдіяльності від внутрішніх і зовнішніх загроз, що забезпечує сталий поступальний розвиток країни.

Слайд 24. Національна безпека є складним багатоаспектним поняттям і включає такі види безпеки: політичну, економічну, військову, державну, інформаційну, науково-технологічну, економічну, епідемічну, фінансову, пожежну, продовольчу, безпеку культурного розвитку нації.

Національна безпеказдатність країни своєчасне виявляти, запобігати і нейтралізувати реальні та потенційні загрози національним інтересам.

ЧИТАТЬ ЯЯЯЯЯЯ Цікаво знати, що…15 лютого 2019 року відбулося засідання круглого столу в Укрінформі. Організатор: Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД).

Питання до обговорення: Зовнішньополітичні виклики, з якими зустрінеться майбутній новообраний президент України.

Експерти рекомендують усім кандидатам у президенти адекватно оцінювати поточну міжнародну ситуацію.

"Рекомендація №1 для всіх наших кандидатів - почати з того, щоб переосмислити поточну міжнародну ситуацію та адекватно оцінити поточні світові політичні процеси. На думку експерта, основними міжнародними тенденціями у середньостроковій перспективі є: криза світового порядку, повернення до гегемонії національних інтересів, дефіцит безпеки, зростання силових форм тиску, послаблення міжнародних інститутів. (Світ швидко змінюється)

Слайд 25.Проблемне завдання. Як на Вашу думку, в чому полягає криза національних відносин в сучасному світі?

(Як свідчить історичний досвід, ворожнеча й недовіра у сфері національних відносин зникне тільки тоді, коли кожний громадянин будь-якої національності буде з однаковою повагою ставитися як до своїх національних, так і до інонаціональних цінностей. Розбудована з урахуванням цих принципів національна політика, як свідчить передовий світовий досвід, може сприяти консолідації націй і народностей та здійснити їх справжню гармонізацію.)

Висновок. Світова практика виробила лише один ідеальний спосіб урегулювання національних відносин – демократичний: відносини з іншими націями на основі рівності; право націй на самовизначення. Усе це дає змогу дійти загального висновку, що гармонізація національних відносин — не стан, а безперервний процес. Керування цим процесом з боку держави хоч і дуже складна, але абсолютно реальна річ. Порядком денним нинішнього політичного часу має бути гасло: як навчитися жити, коли всі ми – різні?

4.3. Суть національного питання, його структура. 3 хв.

Національне питання залишається найдратівливішим компонентом реальності сучасного світу. Національне питання — це відносини національної нерівності, поділ націй на привілейовані та неповноправні, пригнічені.

Національне питання є формою відкритої постановки на порядок денний суспільного життя, національних проблем, які визрівають у його надрах. Сутність національного питання полягає в тому, щоб нація не лише самовизначилась, а й дала можливість рівномірно й вільно розвиватися всім спільнотам-національним меншинам.

Слайд 26. Структура національного питання.

Це неоднаковий рівень економічного та культурного розвитку різних націй, це атмосфера національної ворожнечі, національного розбрату, чвар на національному ґрунті тощо є реальністю не тільки минулого, а й сучасного. Національне питання завжди має конкретно-історичний зміст, що полягає в сукупності національних проблем на даному етапі розвитку тієї чи іншої країни. Причому, з вирішенням одних проблем виникають інші, часто навіть складніші, що зумовлюється постійним розвитком самих націй. А тому не може бути повного й остаточного розв’язання національного питання в усіх його аспектах та соціальних вимірах, немає і не може бути рецептів, однакових для всіх етапів суспільного розвитку, для всіх країн. Неврегульованість відносин між націями як в окремих державах, особливо багатонаціональних, так і між різними країнами, загострює національні проблеми, котрі породжують довготривалі міжнаціональні конфлікти, війни, потоки біженців, несуть горе й страждання окремим людям і цілим народам. Як наслідок – національна проблема набуває глобального, планетарного характеру.

Слайд 27. Принцип розв’язання національного питання (національних проблем):рівноправність, демократизм, компроміс та діалог,непримиримість до націналізму,фашизму, шовінізму.

Як на Вашу думку, в чому полягає криза національного питання в сучасному світі?

Висновок. Однак кращі уми людства завжди мріяли про суспільство справжньої національної гармонії, в який народи "чвари забувши, у велику родину об'єднаються" (А. С. Пушкін). Але тільки в ХХ столітті, причому лише в окремих державах, ця мрія стала втілюватися в життя. Як показує світовий досвід (позитивний і негативний) вирішення національного питання і досягнення міжнаціонального миру і злагоди можливо лише на основі проведення послідовно демократичної національної політики.

4.5. Національна політика. 5 хв.

Групова робота з міні-лекцією

Завдання. Прочитавши міні-лекцію відповісти на питання. У чому полягає ефективность та дійовість національної політики?

Національна політика є важливим напрямком діяльності будь-якої держави.У сучасному світі фактично немає моноетнічних держав.

1.Національна політика - це науково обгрунтована система заходів, спрямована на реалізацію національних інтересів, розв'язання суперечностей у сфері етнонаціональних відносин.

2.Мета послідовно демократичної національної політики полягає в гармонізації національних відносин. Відтак головним чинником гармонізації національних відносин є створення правової демократичної держави. 

3.Основні напрями національної політики:

забезпечення рівноправності і фактичної рівності представників усіх націй і народностей;

задоволення специфічних інтересів кожної національності;

створення умов для вільного розвитку національних мов і культур;

зміцнення правових гарантій, що виключають обмеження прав громадян за національною ознакою;

оновлення всієї ідейно-політичної, науково-дослідної, виховної роботи в сфері національних відносин;

утвердження в міжнаціональному спілкуванні взаємної поваги, історичних традицій і національної специфіки.

4. Зміст національної політики створити найбільш сприятливі умови для вільного розвитку всіх народів і кожної людини окремо.

5. Завдання національної політики. У національній політиці важливо не тільки своєчасно «зняти» вже існуючі суперечності, а й передбачити можливі конфлікти на національному ґрунті, відхід від політики національного диктату та національного насильства. У національній політиці клин клином не вибивають.

Суб’єкти національної політики - держава, органи державної влади, політичні партії, громадські організації тощо.

Об’єкти національної політики- національні відносини.

Принципи національної політики. У їх основі:

- право на самовизначення націй;

- територіальна цілісність;

- пріоритет загальнолюдських інтересів над національними;

- рівність прав націй;

- представництво національних кадрів у структурах державної влади;

- установка на співробітництво і зближення націй;

- головною цінністю визнається життя людини, її права і свободи

незалежно від національної приналежності.

6.Функція національної політики - розробка ефективних способів і методів вирішення міжнаціональних конфліктів, їх прогнозування та запобігання

Національна політика повинна бути гнучкою, здатною швидко пристосовуватися до вічно змінних умов життя й розвитку народів і націй.

Бесіда з групою.

7.Висновок. Проведення лояльної, продуманої політики врахування інтересів всіх народів і народностей. Своєчасне виявлення та подолання протиріч та перешкод на шляху розвитку національних відносин. Керування цим процесом з боку держави хоч і дуже складна, але абсолютно реальна річ.

8.Політична практика засвідчує, що ефективною є така національна політика, яка відповідає демократичним принципам розв’язання національних проблем. Для цього треба не тільки впровадити в життя принцип рівноправності націй, а ще й доповнити проголошення юридично-правової рівності націй їхньою фактичною рівністю в економічній, соціальній та культурно-духовній сферах життя. 

Закінчити речення. Сучасні події в Україні, міграція, не продумана національна політика держави можуть привести до ….. (втрати державності).

4.6. Націоналістична політика. 15 хв.

Питання надзвичайно актуальне на сьогоднішний день, особливо для України. У національній політиці важливо чітко відокремлювати справді національне від націоналістичного. Межа між ними часто малопомітна. До національного належить законне, справедливе прагнення кожної нації зберегти свою самобутність, мову, традиції, уклад життя, історичну пам’ять — усе те, без чого в людини немає національного самопочуття та національної гідності. Націоналістичне — це хворобливе, перекручене, доведене до крайнощів національне почуття. Причому перехід одного в інше відбувається часто непомітно для самої людини, під впливом емоцій.

Слайд 28. Націоналізм VS Патріотизм –дві невід’ємні складові національної політики та надто взаємопов’язані між собою.

Що означають ці терміни? Чим вони відрізняються? Відповіді на ці та інші питання намагалися знайти студенти вашої групи. Мета їх повідомлень — дати загальні уявлення про націоналізм і патриотизм.

У національній політиці будь-якої багатонаціональної держави можливі й вияви націоналізму. Що таке націоналізм: любов до своєї нації,чи мінне поле між націями? Сьогодні ведеться дискусія, яка засвідчує, що далеко не всі знають сучасне значення політологічних термінів , які стосуються цієї проблеми. Націоналізм зародився в останній чверті XVIII ст. КОЛИ З’ЯВИЛИСЯ НАЦІЇ Тривожними виявилися й останні десятиріччя XX ст. Націоналізм — явище багатогранне й багатолике. Розглядається як глобальний суспільно-політичний, культурний та ідеологічний феномен. Поширеність націоналізму, його нинішній вплив на мільйони людей на всіх континентах, засвідчує його спроможність надихати й збурювати «маси» так, як раніше могла тільки релігія. Наше завдання скромніше — зрозуміти цей феномен, з’ясувати його характерні ознаки. 

Індивідуальне повідомлення «Азбука націоналізму».

Робота з інтелект картою «Націоналізм: чим він є — злом чи добром?»

Цікаво знати що… Індивідуальне повідомлення. Європа повертається до націоналізму. Як на вашу думку, чому?

Цікаво знати що … Індивідульне повідомлення.

Слайд 29. Зигзаги націоналістичної політики: як працює та за що виступає "Національний корпус» ?

(Питання зрозумілі і відповіді зрозумілі – парамілітарні загони  зі своїм так званим парамілітарним правопорядком є проявом безвідповідального ставлення до захисту права з боку держави і, на жаль, свідченням слабкості державної влади, яка втрачає авторитет).

Слайд 30.

Висновок. У сучасному світі націоналізм залишається універсальним явищем. Він охоплює не лише країни третього світу, але і країни з достатньо високим рівнем господарського і культурного розвитку. Хочеться вірити, що людство, переживши великомасштабні експерименти комуністів, фашистів і нацистів, які супроводжувалися мільйонними людськими жертвами, буде завжди пильним і не дасть можливості різним "геніям" ще раз втягнути себе в афери, подібні до комунізму, фашизму та нацизму, а продовжуватиме йти природнім і здоровим шляхом націоналізму.

Проблема патріотизму є однією з найбільш актуальних у сучасній Україні. Тому важливого значення набуває патріотизму в полікультурному суспільстві. Патріотизм сьогодні має дуже широке значення, тому що кожен для себе розуміє це слово по-своєму. І не потрібно далеко йти, щоб переконатись в цьому. Проведіть для себе невеликий експеримент: задайте п'ятьом своїм хорошим знайомим питання, що для них означає це явище, і ви побачите, що ніхто не зможе дати чіткого визначення. А це зрозуміло, адже у кожного є своє, індивідуальне розуміння.

Індивідуальне повідомлення «Патріотизм». Слайд 31.

Робота з міні-інтелект картою «Патріот».

Говорити про свій патріотизм легше, ніж бути дієвим патріотом. Для цього необхідно багато працювати, творити, і весь час діяти на благо своїх співвітчизників і своєї країни. …У кожної людини по-різному виявляється патріотизм. Хтось зробив татуювання з тризубом, інший поставив на робочому столі синьо-жовтий прапорець, третій одягає на свято вишиванку…. А чимало людей зовні ніяк не визначають свого патріотизму, проте вони є справжніми патріотами своєї країни. А ТИ ПАТРІОТ? Вони цікавляться історією рідного краю, шанують пам’ять предків, виховують дітей гідними людьми…

Результати соціологічного дослідження «Ти патріот?». ДОСЛІДЖЕННЯ

Слайд 32. Патріотизм має бути дієвим: проявлятися у відповідальності за виконання професійних обов’язків, у ставленні інтересів нації вище за особисті, у визнанні, що пріоритетами сьогодні є державна незалежність і соборність України.

 Якщо ви згодні з цією думкою, у нашої країни велике європейське майбутнє!!! Саме політологія має сприяти формуванню громадянської позиції у студентів, розвитку патріотичних почуттів та бажання зробити щось для своєї Батьківщини
Різниця між поняттями «патріотизм» та «націоналізм».

Слайд 33. Під час церемонії з нагоди завершення Першої світової війни 11 листопада президент Франції Еммануель Макрон у своїй промові наголосив на небезпеці націоналізму, що зростає у сучасному світі.

«Патріотизм – це повна протилежність націоналізму. Націоналізм є зрадою патріотизму. Ставлячи свої власні інтереси на перше місце, незважаючи на інших, ми знищуємо найцінніше, що може мати нація, те, що робить її живою, великою, і, щонайважливіше, її моральні цінності», – зазначив Макрон.

Проте погоджуються з ним не всі. Що важливо розуміти про взаємозв’язок цих термінів?

Насправді багато хто погоджується, що казати категорично про те, що «патріотизм» – це добре, а «націоналізм» – погано, не зовсім правильно. І ось чому. На відміну від патріотизму, складність із визначенням націоналізму полягає у тому, що воно може означати різні речі – поняття є досить складним та має багато аспектів.

Якщо історично аналізувати обидва терміни, можна сказати, що націоналізм здебільшого видозмінювався, у той час, як основний сенс патріотизму здебільшого залишався таким самим.

Історик Сергій Рябенко, співробітник Українського інституту національної пам’яті, не погоджується із Макроном. «На мою особисту думку, ці два терміни можуть і переплітатися десь і накладатися один на один (приклади по Україні), і націоналізм не обов’язково має бути чимось протилежним патріотизму. Націоналізм, на мою думку, це любов і до своєї нації, і до своєї країни, і до свого народу. Але, власне, і патріотизм, це, практично, те ж саме. Тут вже мова йде про те, як кожен буде цей термін розуміти. Моє розуміння таке».

Бесіда з групою. Відмінність патріотизму від націоналізму полягає в наступному:

1. Патріотизм будується на основі любові до батьківщини, націоналізм – піднесення однієї нації;

2.Ставлення до інших народів. Патріотизм терпимо ставиться до різних соціальних спільнот, окремі течії націоналізму дискримінують їх;

3.Патріотизм – це почуття, націоналізм – це доктрина(— ідеологія і політика)

4.Кожен націоналіст є патріотом, натомість не кожний патріот є націоналістом.

Актуальний вірш російського поета Манжос Павла «Маска д’явола».

5. Завдання.

1. Відомому американському фізику Робертові Оппенгей - меру в комісії з розслідування антиамериканської діяльності - було задане питання. Що ви ставите вище - лояльність (вірність, симпатія, терпимість) стосовно батьківщини чи лояльність стосовно людства?".

Слайд34. Учений відповів: "Лояльність стосовно людства". Така відповідь знищила його кар'єру: Оппенгей мера назавжди відсторонили від секретної роботи. Як ви оцінюєте позицію вченого? Свою думку аргументуйте. (Одним із принципів національної політики є пріоритет загальнолюдських інтересів над національними).

2. Розкрийте своє бачення розв’язання проблем національних відносин у сучасному світі.

3. Які, на Вашу думку, успіхи і проблеми в національній політиці української держави?

Тема наступного заняття «Політична еліта. Політичне лідерство».

Слайд 36. Дякую за плідну співпрацю.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»