і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
Взяти участь

Дисидентський рух на території України

Курс:«Протидія шкільному насильству»
Черниш Олена Степанівна
72 години
3600 грн
1080 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №DA448835
За публікацію цієї методичної розробки Садова Ганна Олександрівна отримав(ла) свідоцтво №DA448835
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Бібліотека
матеріалів
Отримати код

План уроку № ______

Предмет Історія України Дата

Тема уроку: Дисидентський рух на території України.

Мета:

Навчальна: розкрити причини активізації опозиційного руху наприкінці 1960-х – у 1970-ті рр. Дати оцінку дисидентського руху цього періоду. З’ясувати течії дисидентського руху та дати їм характеристику.

Розвивальна: продовжувати розвивати критичне мислення учнів.

Виховна: виховувати в учнів цікавість і повагу до історичного минулого своєї країни, до борців за незалежність України.

Тип уроку: комбінований урок.

Методи проведення: фронтальне опитування, мозковий штурм, робота із текстом, робота із відеоматеріалом.

Обладнання: підручник Пометун О.І. «Історія України: підручник для 11 кл. – Харків: Сиция, 2012.», ноутбук, екран,презентація складена відповідно до теми та ходу уроку, портрети дисидентів, проектор, уривки з документального фільму каналу 1+1 «Дисиденти», серія 2 – 3.

Основні поняття і терміни: дисиденти, опозиційний рух, УГС.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Оголошення теми та мети уроку Слайд №1

Сьогодні я хочу запросити вас до розмови про тих, хто в часи радянської тоталітарної системи мужньо виборював право мати власну думку, відстоював право мати власну гідність, не боявся сказати правду про життя у радянській державі. Сьогодні ми будемо говорити про дисидентів.

ІІ . Мотивація навчальної діяльності

Вивчаючи тему «хрущовського» десятиріччя, ми розглядали період зародження дисидентського руху. Пройшов час і «Відлига» змінилася на «Застій». Наше завдання з вами, сьогодні на уроці, підсумувати яке значення мав дисидентський рух?

Також хочу я сьогодні звернутися до вас, дорослих і свідомих громадян незалежної і демократичної країни, із запитанням: Чому ж Україна на змогла захистити кращих синів своїх, еліту нації, чому дисиденти прагнучи віддати Україні свій талант, своє натхнення, свою працьовитість, часто платили за це зламаною долею, а інколи і своїм життям. Тож нехай ці слова стануть проблемою нашого уроку.

ІIІ. Актуалізація опорних зань

Давайте пригадаємо що ми вже знаємо про дисидентів?

Що означає слово дисидент?

У чому різниця між шістедисятниками і дисидентами?

Назвіть українських дисидентів?

Назвіть російських дисидентів?

Чим українське дисиденство відрізнялося від російського? (*тим що підіймало крім правозахисних питань та релігійних ще й національні, що хвилювали українську національну еліту)

Працюємо з текстом (Слайд № 2)

Одним з відомих дисидентів є поет Іван Світличний.

Використовуючи його вірш «Я – дисидент», ви маєте сказати чому дисиденти заважали радянській владі?

Я – дисидент. І дула автоматів

У серце зяють. І до хрипоти

Розгавкана вівчарка і менти

Готові рвати, гризти, шматувати,

Щоб білий світ від мене вберегти.

А в мене – тільки слово. Те, що мати

Навчила мене першим вимовляти,

Навчила гідно на устах нести.

У мене – слово! Тільки без’язиким

То Божий дар, а можновладцям – виклик.

І бунт – для всемовчальних благоденств.

А щось воно та важить, щось вартує,

Якщо такий кагал його вартує,

Його й мене. Бо з ним я – дисидент.

Іван Світличний

Відповідь учнів

Тим що Д.не боялися говорити правду та протистояти рад.системі

ІV . Вивчення нового матеріалу

Працюємо зі схемою (Слайд 3)

Учитель: Дайте дізнаємося, які методи боротьби використовували дисиденти.

(Учні по черзі зачитують методи)

Підручник ст. 173

Учитель: Як ви вважаєте чи могли вони досягнути своєї мети у радянському суспільстві, використовуючи такі методи?

Відповідь учнів

Учитель: Одним з найвідоміших скандалів, що пов'язаний з діяльністю дисидентів стала прем’єра фільму С.Параджанова Тіні забутих предків, що відбулася 4 вересня 1965 р.

Учитель: Після перегляду фільму ви маєте дати відповідь на таке питання:

Уявіть себе учасником цих подій. Чи стали б ви на заклик Стуса? Чому ? (Слайд 4)

Перегляд відео серія №2 20хв.50с. –21-40, 24-35- 25.10

Запис у зошит

4 вересня 1965 – скандал на прем’єрі «Тіні забутих предків» публічного заклику Василя Стуса під час перегляду у кінотеатрі "Тіней забутих предків", звільнити українських політв’язнів із таборів. Дисидента та геніального поета радянська влада визнала особливо небезпечним рецидивістом.

Учитель: одним з методів боротьби був самвидав. Давайте пригадаємо, що це таке.

Перегляд відео Серія № 2 4хв.10с. – 5хв.32с.

Відповідь учнів

Формуємо поняття (Слайд 5)

Самвидав - це самостійне видання документів та критичних статей, у яких розкривали антинародну політику радянської влади

Учитель: В.Чорновіл надзвичайно яскрава постать в історії України. Ми ще не раз будемо згадувати про нього на наших уроках. Зараз ми переглянемо коротке відео про його дисидентську діяльність.

Працюємо з документальним фільмом

«Дисиденти», серія 3 (2 хв. – 5хв.)

Після перегляду відео ви маєте відповісти на таке питання:

(Слайд 7) За який твір Чорновіл отримав Міжнародну журналістську премію? Чому він назвав його саме так?

І записати в зошити назву цього твору «лихо з розуму»

Перегляд фільму

Відповіді учнів.

V. Первинна перевірка засвоєння знань:

Робота в групах Слайд №8

Працюючи в 4 групах, учні повинні визначити, які методи боротьби з тоталітарною владою використовували дисиденти, наводячи конкретні факти діяльності дисидентів.

1 група розглядає діяльність дисидентів, що займались самовиданням

2 група розглядає діяльність дисидентів, що проводили громадські акції

3 група розглядає діяльність дисидентів, що писали листи-звернення і листи-протести

4 група розглядає діяльність дисидентів, які влаштовували бойкоти і голодовки

Обговоривши в групах свої проблеми, відбувається обговорення у класі методом "навчаючи – вчуся".

Запис у зошит

Учитель: Дисидентський рух поділявся на декілька течій (Слайд 9).

Течії дисидентського руху в 1960 - 1980-ті рр.:

1) національно-культурна

2) самостійницька

3) Релігійна

4) Правозахисна – Українська Гельсінська група

Теми, які піднімали дисиденти

Напрямки дисидентства Критика політики в СРСР Прагнули до

1 Правозахисний Викриття тоталітарного режиму Забезпечення демократичного розвитку СРСР

2 Релігійний Критика атеїстичного виховання Вільного волевиявлення релігійних уподобань

(на Україні відродження греко-католицької церкви)

3 Національний Засудження політики денаціоналізації, русифікації Відродження престижу української мови, культури, видання україномовних періодичних видань і т.д.

Кожна течія коментується учителем.

Учитель: До правозахисної течії відноситься діяльність Української Гельсінської групи.

Робота з таблицею (Слайд 10)

Запис у зошит (Слайд 11)

Учитель: Як ви думаєте, як влада боролась з дисидентами?

Відповіді учнів

Методи боротьби з дисиденством:

1) Арешти:

  • „„перша хвиля арештів: серпень-вересень 1965 р. (25 осіб);

  • „„друга хвиля арештів: 1970—1972 рр. (понад 100 осіб);

  • „„третя хвиля арештів: початок 1980х рр. (близько 60 осіб).

(Слайд 12)

2) Ізоляція у психіатричних лікарнях.

3) Позасудові переслідування:

  • звільнення з роботи;

  • виключення з партії, громадських, громадсько-політичних організацій, спілок;

  • позбавлення радянського громадянства;

  • організація громадського осуду.

VI. Закріплення матеріалу

Учитель: Для закріплення матеріалу, хочу ще раз навести цитату з вірша І. Світличного.

(Слайд 13)

Ті жертви, що на порох вами стерті,

Анафемовані, в лабетах смерті

Поглинуті ганебним забуттям,

Воскреснуть вам на голову. І хто вас

Тоді врятує? Заговорить совість,

І буде так: полуда з віч спаде

І чорно ви позаздрите, братове,

Невірам, хто за щастя гонорове

Носив шляхетний титул — дисидент.

І.Світличний

(Слайд 14)

Учитель: Як ви вважаєте, яке було значення дисидентського руху?

Відповіді учнів

VII. Контроль і самоперевірка знань. Слайд №15

Я пропоную вам заповнити таблицю

Методи боротьби дисидентів.

Форми переслідування дисидентів. Слайд 16

VIII. Підсумки уроку. Рефлексія.

Я вважаю що в Україні дисидентський рух зазнав( не зазнав поразки) бо...

Сьогодні я вивчила…

На уроці мені сподобалось…

Цікаво було дізнатися,що…

Отже, дисидентський рух, що виник в Україні у кінці 50-х рр. досяг свого апогею у 1970 – на початку 80-рр. Заглушити голос українського дисидентства державна влада так і не змогла. Українські правозахисники і патріоти вірили, що їх життя і діяльність в історії буде згадана.

В часи радянської влади Україна була колонією. Через це вона не могла виступити на захист своїх патріотів. Нею управляли пристосуванці і поплічники радянських тиранів. Але в наш час ми можемо достойно оцінити ту жертву, яку принесли вірні сини України задля незалежності своєї вітчизни.

І вже в наш час ще залишається група дисидентів, яка і зараз грає помітну роль у житті нашої держави: І.Драч, С.Хмара, Л.Лук’яненко та інші.

ІХ. Домашнє завдання

(Слайд 17) Параграф 23Підготувати коротке повідомлення про діяльність одного з дисидентів.

П.І.Б.

Методи боротьби дисидентів

1.

2.

3.

4.

Форми переслідування дисидентів

1.

2.

3.

П.І.Б.

Методи боротьби дисидентів

1.

2.

3.

4.

Форми переслідування дисидентів

1.

2.

3.

П.І.Б.

Методи боротьби дисидентів

1.

2.

3.

4.

Форми переслідування дисидентів

1.

2.

3.

П.І.Б.

Методи боротьби дисидентів

1.

2.

3.

4.

Форми переслідування дисидентів

1.

2.

3.

П.І.Б.

Методи боротьби дисидентів

1.

2.

3.

4.

Форми переслідування дисидентів

1.

2.

3.

П.І.Б.

Методи боротьби дисидентів

1.

2.

3.

4.

Форми переслідування дисидентів

1.

2.

3.

П.І.Б.

Методи боротьби дисидентів

1.

2.

3.

4.

Форми переслідування дисидентів

1.

2.

3.

П.І.Б.

Методи боротьби дисидентів

1.

2.

3.

4.

Форми переслідування дисидентів

1.

2.

3.

П.І.Б.

Методи боротьби дисидентів

1.

2.

3.

4.

Форми переслідування дисидентів

1.

2.

3.

П.І.Б.

Методи боротьби дисидентів

1.

2.

3.

4.

Форми переслідування дисидентів

1.

2.

3.

П.І.Б.

Методи боротьби дисидентів

1.

2.

3.

4.

Форми переслідування дисидентів

1.

2.

3.

П.І.Б.

Методи боротьби дисидентів

1.

2.

3.

4.

Форми переслідування дисидентів

1.

2.

3.

9

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
відкритий урок
  • Додано
    28.02.2018
  • Розділ
    Історія України
  • Клас
    11 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    139
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер матеріала
    DA448835
  • Вподобань
    0
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Осінь – 2018»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти