До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
6
міс.
1
0
дн.
0
8
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Диктанти про Володимира Івасюка. 5-11 класи

Опис документу:
Розробка містить 7 диктантів ( для 5 - 11 класів), об'єднаних спільною темою: "Життя і творчість легендарного композитора Володимира Івасюка". Зміст пропонованих текстів яскраво окреслює постать видатного українця. Диктанти складено за оригінальними біографічними матеріалами.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Збірка диктантів

про легндарного композитора Володимира Івасюка

(1949 – 1979)

«Пісня буде поміж нас»

Диктант для 5 класу

Герой України – Володимир Івасюк

У часи застою радянська цензура зупинила українську культуру. І тоді Володимир Івасюк зробив те, чого потребувала нація. Його твори стали ковтком свіжого повітря й надією на порятунок вільної творчості та українського духу в мистецтві.

Дивовижні ритми українських мелодій переливалися «водограями», розквітали «червоною рутою» і «зграями птиць» розліталися по світу. Пісні Володимира Івасюка рятували Україну від забуття, а українців від безпам’ятства.

І тому він герой.

Композитор написав понад сто пісень, але навіть якби тільки одну «Червону руту», все одно назавжди залишився в історії.

І тому він справжній.

1 березня 2009 року легендарному митцю посмертно присвоєно звання Героя України.

96 слів

Диктант для 6 класу

Феномен Володимира Івасюка

Володимир Івасюк – поет-пісняр, композитор, Герой України. Його твори блискавично набували нечуваної популярності, а «Червона рута» й «Водограй» відразу стали всесвітньо відомими хітами.

Вродливий синьоокий юнак із Буковини був інтелігентом у найвищому значенні цього слова. Його гармонійна душа прагнула гармонії й у світі. Тому він обрав для себе дві професії, щоб зцілювати людям тіло й душу: лікаря й музиканта.

Композитор прожив лише тридцять років, але своє ім’я в літописі музики залишив назавжди. Феномен Володимира Івасюка полягає в тому, що він зумів створити своєрідний кодекс української пісні. Тому його водограй ніколи не замулиться і червона рута не зів’яне.

96 слів

Диктант для 7 класу

Український Шуберт

Усього тридцять років було відпущено Володимиру Івасюкові, щоб стати Великим. Його пісні, у яких водограями буяла нестримна молодість і краса українських народних мелодій, одразу ставали популярними й легко долали кордони. Поет-пісняр натхненно відкривав світові Україну та її співучу душу.

Його називали українським Шубертом за тяжіння до жанрів романсу та балади: «Балада про мальви», «Балада про дві скрипки». Навіть усесвітньо відома «Червона рута» в первісному варіанті мала баладні ознаки.

Молодий композитор заклав підвалин сучасної української естрадної музики й усерйоз підступався до музики академічної, коли життя його зненацька обірвалося, мов натягнута струна.

Володимира Івасюка убила тоталітарна система за його самобутній національний талант. Своя держава визнала Героєм України за мужність бути собою , навіть коли за це доводиться платити життям.

117 слів

Диктант для 8 класу

Симфонія національної музики

Пісні Володимира Івасюка органічно українські, бо в них відлунює вся Україна.

«Я піду в далекі гори», – озиваються Карпати до зелених полонин і до світу симфонією національної музики, гімном коханню, на якому тримається світ.

Бурхливий косівський водоспад Гук нестримно переливається у «Водограй», щоб зануртувати молодістю, нев’янучою й жагучою, як буковинське весілля.

Ніжна мелодія пісні «Наче зграї птиць» легкокрило злітає в небо з-над Долини Троянд у Криму…

Пісні Володимира Івасюка повні духовного здоров’я, бо зродилися з чистої душі юнака, залюбленого у світ і красу.

«Яким він був? – ділиться спогадами письменниця Галина Тарасюк, якій композитор присвятив свій шедевр «Пісня буде поміж нас». – Світлим. У нього не було поганих рис, принаймні я їх не бачила… А ще він мав священний пієтет перед життям, яке любив, як дитина, і хотів, щоб воно ніколи не кінчалося».

Ті, що вбили Володимира Івасюка, не відали, що не мали влади над його життям – життям, яке не закінчується, бо триває в натхненній пісні легендарного композитора та співака й у розквіті сучасної пісенної української естради.

164 слова

Диктант для 9 класу

«Червона рута»

«Червона рута» – одна з найвідоміших українських пісень у світі. Написав її дев’ятнадцятирічний студент Чернівецького медінституту Володимир Івасюк , а за два роки співав уже весь Радянський Союз. Після перемоги на Всесоюзному конкурсі «Пісня-71» вона виходить на перші місця популярності в багатьох країнах Східної Європи, на Кубі та в Канаді. «Червону руту» перекладено двадцятьма мовами, хоча здебільшого її розуміють і без перекладу.

Два чинники забезпечили пісні популярність і довговічність: оригінальний образ і поєднання сучасних ритмів із найкращими елементами народного співу.

Появі «Червоної рути» передувала наполеглива фольклорно-дослідницька робота. Квітка, про яку молодий композитор вичитав у видатного етнографа Володимира Гнатюка, три роки не давала йому спокою, водила гірськими селами в пошуках ключа до розуміння таємничого образу, у якому відчував уже вібрацію пісні.

Червона рута – це рододендрон жовтий, який, за переказами, раз на десять років зацвітає червоним і за таку рідкісну ознаку вважається чар-зіллям. Сьогодні можна побачити цю рослину чи не в кожному квітнику, але у природному стані червона рута росте тільки в Україні – у Карпатах та Криму.

Може, ще й тому Івасюкова пісня стала мистецьким паспортом нашої держави у світі?

176 слів

Диктант для 10 класу

Орфей синіх гір

Не стало двох композиторів – найстаршого Людкевича й наймолодшого Івасюка. Велика Україна, а замінити їх ніким.

Такі слова записав Олесь Гончар у своєму щоденнику за 1979 рік.

Сто довгих літ прожив Станіслав Людкевич, без якого тепер годі уявити музичну Шевченкіану чи Франкіану: згадаймо хоча б грандіозну кантату-симфонію «Кавказ» або симфонічну поему «Мойсей».

Життя Володимира Івасюка, ясноокого красеня з Буковини, Орфея синіх гір, брутально обірвали у тридцять.

Професійний медик і скрипаль, віртуоз гри на фортепіано, композитор і поет, а ще співак, який виконував сам власні пісні, – це Володимир Івасюк .За свій короткий, як спалах, вік він устиг примножити нашу культуру на сто сім пісень і понад п’ятдесят інструментальних творів. Його «Червона рута», перекладена більше ніж двадцятьма мовами світу, облетіла всю Землю й досі залишається мистецьким паспортом України. 2010 року, гастролюючи в Києві, співав її неповторний італієць Тото Кутуньйо.

Пісні молодого композитора відразу брали до свого репертуару численні співаки та колективи, як вітчизняні, так і зарубіжні. Особливо полюбились Івасюкові твори полякам, надто після перемоги Софії Ротару з піснею «Водограй» на мистецькому фестивалі в Сопоті 1974 року.

На доброму ґрунті виросла сучасна українська естрадна музика.

181 слово

Диктант для 11 класу

Пісня буде поміж нас

Від Буковини до Камчатки, через увесь обшир колишньої наддержави та далеко за її межі линула легкокрила пісня Володимира Івасюка. «Червона рута», «Водограй», «Я піду в далекі гори», «Пісня буде поміж нас», мов чисті води з високих гір Карпат, переливалися в душі мільйонів, чаруючи неповторним українським мелосом.

Тридцятирічному композитору стали натякати, що він занадто український і це викликає підозру. Чи не пора б уже долучитися до російської культури?

Обурювався : «Французи , італійці, росіяни й усі цивілізовані народи співають своїми мовами, і їх ніхто не називає націоналістами. А ми, українці, націоналісти вже з колиски, якщо матері нам співають українські колискові. Тому нас перевиховують у концтаборах. Українець перестає бути націоналістом аж тоді, коли зневажає свою мову, пісню, любить усе, окрім рідного. Певно, я вже дозрів для того, щоб бути розіп’ятим на хресті. Тільки ще не знаю, на якій Голгофі стоятиме мій хрест».

Голгофою стане Брюховецький ліс. Далі – негласна заборона на творчість Івасюка і десять років забуття та призупинення розвитку української естрадної музики, аж доки, як фенікс із попелу, вона не відродиться в пісенному фестивалі «Червона рута», що стартуватиме у його рідних Чернівцях і нестиме далі ту пісню, що завжди «буде поміж нас».

190 слів

Складено за матеріалами книг:

М. Івасюк. Монолог перед обличчям сина. – Чернівці , 1991;

Володимир Івасюк . Життя – як пісня. Спогади. Есе . – Чернівці, 2003.

  • 21.09.2019
  • Українська мова
  • 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас
  • Інші методичні матеріали
  • 86
  • 0
  • 4
  • Стежити

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Ефективні комунікації (soft skills) учителя з батьками»
Швень Ярослава Леонідівна
30 годин
590 грн
590 грн