Д/ігри з розвитку соціальної компетентності, середній дошкільний вік

Опис документу:
Дидактичні ігри підібрані таким чином, щоб розвивати соціальну компетентність дітей середнього дошкільного віку. Ігри складено відповідно до вимог Базового компоненту освіти та оновленого змісту сучасної дошкільної освіти

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

«Обов’язки мої та членів сім’ї»

Мета: закріпити розуміння дітей, що в родині у кожного члена є свої обов’язки, які залежать від віку, інтересів і необхідності.

Хід

1. Кількість учасників від 2-х до 6-ти дітей.

2. Зображення відбираються кожним гравцем по черзі.

3. Вибір картинки супроводжується поясненням, чому саме цей член сім’ї повинен виконувати ті чи інші обов’язки.

4. За один хід дитина може взяти тільки одну картинку.

Розподілити картинки із зображенням членів сім’ї між гравцями. Дітям пропонується підібрати кожному члену сім’ї знаряддя праці, пояснити, що з ними можна робити, з якою метою: хто ще може виконувати дану роботу.

Кожен, хто підібрав більше картинок і дав змістовне пояснення – виграв.

«Родинна квітка»

Мета: розвивати мислення, уяву; виховувати почуття любові, поваги до своєї родини; формувати знання про членів родини

Матеріал: квітка з картону з різнокольоровими пелюстками із зображеними на них членами родини.

Хід

1. Дитина називає члена родини, чим займається, що робить.

2. Дитина розповідає про свою маму, тата, що любить, як допомагає.

«Яка моя мама»

Мета: вчити підбирати прикметники до слів. Виховувати любов та шанобливе ставлення до своєї матусі

Хід

Вихователь пропонує дітям розповісти про свою маму, добираючи відповідні слова. Спочатку вислуховуються всі бажаючі, потім вихователь залучає малоактивних малят.

«Що дарують різним людям»

Мета: закріпити уявлення про сімейні свята, зокрема день народження; вчити готувати привітання і подарунки до свята.

Матеріал: ілюстрації, іграшки, конструктор, картинки.

Хід

Дитина обирає картку із зображенням члена родини і обирає відповідну картку із зображенням подарунка (окуляри, молоток, листівку, квіти)

«Нема нікого»

Мета: вчити вживати іменників у родовому відмінку.

Матеріал: картинки (мами, сестри, бабусі, тата, брата, кота, дідуся, коня)

Хід

Вихователь називає слово в називному відмінку, а діти ставлять його в родовому.

«Одягнемо донечку на прогулянку»

Мета: вчити порівнювати предмети контрастних і однакових розмірів за довжиною і шириною. При визначенні розміру предмета вчити користуватися прийомами накладання і прикладання, порівнюючи предмети за власною ознакою.

Матеріал: паперові ляльки та паперовий одяг різних розмірів, іграшкові ляльки та ляльковий одяг різних розмірів.

Хід

Дитина підбирає лялькам за розміром (довжиною, шириною) відповідний одяг і вдягає їх на прогулянку.

«Зустріч з іграшкою»

Мета: ознайомити дітей з новою іграшкою, спонукати до активних ігрових дій; формувати вміння дітей визначати характерні особливості іграшки, описувати іграшку; розвивати творчу уяву, мислення.

Матеріали: вірш або загадка про іграшку, нова іграшка (на вибір вихователя), історія-розповідь «Як до нас потрапила іграшка?»

Хід

1. Вихователь показує дітям нову іграшку. Пропонує розглянути і назвати її, придумати невеличку розповідь «Як до нас потрапила іграшка?» (Вихователь може запропонувати власну розповідь).

2. Опис зовнішнього вигляду іграшки (колір, форма, одяг тощо).

3. Вихователь разом із дітьми обговорює, як вони можуть гратися з іграшками.

4. Діти розігрують гру з іграшкою, разом із вихователем обговорюють найкращий варіант для гри.

«Вгадай, хто це»

Мета: розвивати уяву дітей: вчити умінню подумки відтворювати образ через своє бачення людини, розвивати комунікативні навички.

Хід

Вихователь обирає одного з дітей ведучим. Решта сідають у гурток на стільчики. Ведучий повинен, не називаючи імені, розповісти про когось із дітей%=: який він (вона), що вміє робити, якого кольору волосся, очі, в що одягнений, який у нього (неї) характер. Вислухавши розповідь, діти вгадують, про кого йшла мова. Той, хто першим відгадає, займає місце ведучого.

«Мій портрет»

Мета: навчити дітей розрізняти індивідуальні особливості своєї зовнішності: обличчя, зріст, навчити розрізняти вік.

Матеріал: альбомні аркуші, кольорові олівці; стенд для виставки; картинки із зображенням дітей (різних за віком, на зріст, зовні).

Хід

Вихователь пропонує розглянути картинки з дітьми різного віку в ігрових ситуаціях. Запитує, якими діти себе бачать: великими, маленькими (або не дуже). Діти відповідають, показують на пальцях, скільки їм років, говорять, якими вони хочуть вирости. Вихователь пропонує дітям намалювати самих себе, якими вони хочуть бути.

За малюнками дітей, розміщеними на фланелеграфі, намагаються вгадати, хто на них зображений. Вихователь запитує, чи залежить від росту, кольору волосся або очей, яка людина – хороша чи погана?

«Що для чого потрібно»

Мета: закріплювати назви органів людського тіла та їх призначення (ноги, руки, голова, вуха, ніс, рот, очі); виховувати бажання доглядати за органами свого тіла.

Матеріал: валеологічний кубик, на кожній стороні якого зображена частина тіла.

Хід

Діти по черзі кидають валеологічний кубик, розповідають про ту частину тіла, що зображена на верхній грані кубика.

«Де я живу»

Мета: уточнювати і закріплювати уявлення дітей про місто, у якому вони живуть; закріплювати назви квітів українського вінка та домашню адресу; розвивати увагу, пам'ять; виховувати любов до рідного міста.

Матеріал: квіти українського вінка.

Хід

Грають 5-6 дітей. Вихователь пропонує дітям назвати свою країну та місто, у якому вони живуть. Дитина бере одну квітку, прикладає її до вінка, пригадує газву та називає свою улюблену адресу.

«Добре – погано»

Мета: вправляти в умінні розпізнавати добрі та погані вчинки, описувати та давати їм оцінку; розвивати дружні стосунки, бажання допомагати.

Матеріал: сюжетні картинки, на яких зображені вчинки дітей; червона і сіра скринька.

Хід

Вихователь пропонує дітям по черзі взяти картинку, оцінити вчинок, зображений на малюнку, та описати його. Картинки із зображенням гарних вчинків діти складають у червону скриньку, а з поганими – в сіру.

«Добрий – злий»

Мета: розвивати уміння розрізняти у казкових сюжетах добрих та злих персонажів; учити обґрунтовувати свої відповіді; виховувати позитивні емоції, бажання творити добро.

Матеріал: іграшки або картинки із зображенням персонажів знайомих казок; предметні картинки (сонечко, хмаринка).

Хід

Чарівниця Казка запросила всіх казкових героїв на бал, але для того, щоб вони всі не посварилися, слід розподілити їх на добрих і злих. Діти по черзі обирають казкового героя, пригадують, з якої він казки, дають йому оцінку (добрий чи злий). Діти обґрунтовують свою відповідь, ставлять доброго героя на стіл до сонечка, злого – до хмаринки.

«Квітка моїх прав»

Мета: формувати знання про права дитини; учити її називати права; знайомити з його схематичним позначенням; розвивати мислення, уважність.

Матеріал: дві квітки, на пелюстках яких зображені схеми (права дитини); два набори різних сюжетних картинок.

Хід

Діти об’єднуються у дві команди, кожна з яких повинна дібрати до кожної схеми малюнок із зображенням права дитини. Перемагає та команда, яка першою безпомилково збере квітку.

«Я буду вдячний»

Мета: вправляти у називанні лагідних слів, слів подяки для членів своєї родини; виховувати чуйність, любов до сімї та рідних людей.

Матеріал: квіти.

Хід

Вихователь пояснює, що діти завітали на «галявину вдячності». Пропонує дітям по черзі називати лагідні слова для членів сімї та брати одну квітку. Перемагає той, хто «зібрав більший букет». Слова не повинні повторюватися.

«Хто де живе»

Мета: формувати уявлення про те, що крім українського народу, існує це багато народів; розвивати уміння називати одним словом людей різних народів; виховувати повагу до всіх людей світу.

Матеріал: глобус, карта світу, картинка людей у різних національних костюмах.

Хід

Вихователь розпочинає речення, а діти його завершують.

- В Україні живуть… (українці).

- У Білорусії живуть…

- У Грузії живуть…

- У Японії живуть…

- У Китаї живуть…

«Умій сказати – умій замовчати»

Мета: учити дітей етикету спілкування, уміння цікаво розповідати про щось та вислуховувати свого співрозмовника, не перебиваючи; виховувати делікатність, тактовність.

Хід

Гра проводиться в парах. Вихователь пропонує дітям розповісти або поділитися чимось цікавим. Один розповідає, а другий слухає. Потім діти міняються місцями.

«Дві ляльки»

Мета: учити описувати та порівнювати зовнішній вигляд двох ляльок, тактовно звертати увагу на недоліки у зовнішньому вигляді; розвивати охайність; виховувати чемність.

Матеріал: дві ляльки (одна красива, охайна; друга непричесана, у брудній сукні).

Хід

Гра проводиться в парах. Вихователь пропонує дітям розповісти або поділитися чимось цікавим. Один розповідає, а другий слухає. Потім діти міняються місцями.

«Я в біду не попаду»

Мета: закріплювати знання про номери служб порятунку; учити користуватися телефоном, чітко та зрозуміло пояснювати причину виклику; закріплювати домашню адресу; розвивати уважність, зосередженість.

Матеріал: телефон, картки з описом різних надзвичайних ситуацій.

Хід

Вихователь пропонує дітям по черзі різні ситуації. Діти повинні з’ясувати: як би вони вчинили у цьому випадку, до кого звернулися по допомогу. По черзі вони телефонують у різні служби та чітко пояснюють мету виклику та свою домашню адресу.

«Упізнай себе»

Мета: вправляти у складанні розповідей про своїх однолітків; учити узгоджувати підмет із присудком у роді та числі; розвивати фантазію, уяву, зв’язне мовлення; виховувати повагу та шанобливе ставлення до своїх друзів.

Матеріал: «чарівне крісло» (стільчик)

Хід

Діти утворюють півколо. Вихователь пропонує їм розглянути одне одного. За допомогою лічилки обирають ведучого. Він сідає в «крісло» спиною до дітей та описує когось із присутніх. Той, хто відгадає першим, про кого йдеться, стає ведучим.

«Небезпечні предмети»

Мета: вправляти в умінні розрізняти безпечні та небезпечні предмети, що зустрічаються в повсякденному житті; розвивати обачність, уважність; виховувати бережливе ставлення до свого життя та здоровя.

Матеріал: предметні картинки із зображенням безпечних та небезпечних предметів, червона і синя скрині.

Хід

Вихователь пропонує дітям діставати з кошика по одній картинці та пояснювати: що зображено на ній, безпечний чи небезпечний предмет. Картинки з безпечними предметами діти складають у синю скриньку, а з небезпечними – у червону.

«Урятуй себе сам»

Мета: учити знаходити вихід із надзвичайних ситуацій; закріплювати знання про номери служб порятунку; учитись користуватись телефоном, чітко та зрозуміло пояснювати причину виклику; закріплювати знання домашньої адреси; розвивати уважність, зосередженість.

Матеріал: телефон. Картки з описом різних надзвичайних ситуацій.

Хід

Вихователь пропонує дітям по черзі різні ситуації. Діти повинні з’ясувати, як би вони вчинили у запропонованому випадку, до кого звернулися би по допомогу. По черзі діти телефонують у різні служби та чітко пояснюють мету виклику та свою домашню адресу.

«Що корисне, а що – ні»

Мета: закріплювати знання про корисну та некорисну їжу; виховувати бажання піклуватися про своє здоров’я.

Матеріал: кошик із муляжами продуктів харчування, червона і синя скрині.

Хід

Вихователь пропонує дітям по черзі брати по одному продукту харчування, пояснюючи: корисне це чи ні, а також обґрунтувати, чому. Корисні продукти діти складають у синю скриню, а некорисні – в червону.

«Що кому подарувати»

Мета: учити дітей цікавитися інтересами, захопленнями членів своєї родини; розвивати бажання зробити щось приємне для своєї родини; виховувати вміння радіти за своїх близьких.

Матеріал: скринька, предметні картинки або предмети різної спрямованості.

Хід

Вихователь пропонує уявити, що наближається спільне для всієї великої родини свято. У скриньці лежать подарунки для кожного. Діти по черзі беруть один предмет або річ, розповідають, кому б вони це подарували та чому.

«Запрошення у гості»

Мета: учити правильно запрошувати і приймати гостей; закріплювати правила поведінки в гостях, правила гостьового етикету; виховувати чемність, увічливість.

Матеріал: обладнана ігрова кімната, сервірований стіл.

Хід

Вихователь пропонує кожній дитині по черзі відчути себе в ролі «господаря будинку» і запросити гостей. Мету запрошення діти вигадують самостійно.

«Як учинити»

Мета: сприяти засвоєнню правил поведінки в громадських місцях; закріплювати правила культури мовлення; виховувати чемність, вихованість.

Матеріал: сюжетні картинки: «В автобусі», «У лікарні», «У бібліотеці», «У магазині».

Хід

Вихователь пропонує вирушити подорожувати громадськими місцями. По колу на килимку розкладені сюжетні картинок зображенням униз. Діти сідають також по колу, один із них котить м’ячик. Поруч із якою картинкою він зупиняється, туди і «потрапили» діти. Далі вихователь з’ясовує правила поведінки у тому місці.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток і саморозвиток професійної креативності вчителя »
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн
395 грн