Дидактичні ігри для розвитку логіко-математичних здібностей старших дошкільників

Опис документу:
Методичний матеріал для роботи з дітьми старшої групи: додаток до теми «РОЗВИТОК РОЗУМОВИХ ЗДІБНОСТЕЙ СТАРШИХ ДОШКІЛЬНИКІВ ЗАСОБАМИ ЕЛЕМЕНТАРНОЇ МАТЕМАТИКИ. У збірнику представлені розробки практичних матеріалів для роботи з дітьми старшої групи. Посібник призначений для вихователів ДНЗ.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Дидактична гра

Діти шикуяться за зростом, одне за одним. По черзі відповідають на запитання:

- Хто стоїть перший?

- Хто попереду Андрія? (Сашко - попередній: той, хто йде попереду)

- Хто сусіди Оленки?

- Хто стоїть за Оленкою? (Олег – наступний: той, хто наступає на п’яти)

- Хто між Сашком та Оленкою?

Дітям пропонуять повернутися кругом і ставлять їм ті самі запитання спочатку.

Мета: уточнити і закріпити знання дітей про те, що предмети бувають різної ширини (широкі і вузькі). Формувати вміння швидко розрізняти предмети за

шириною і знаходити подібні в навколишній обстановці.

Обладнання: дві мотузки, каса, квитки (широкі й вузькі), дві коробки з відповідними позначками.

Хід:

Варіант 1. На підлозі групової кімнати вихователь робить із двох мотузків два басейни (вузький і широкий) з входами з одного боку. Поряд - каса, де діти по черзі купують квитки - вузькі й широкі. За сигналом вихователя (свисток) входять у басейни відповідної ширини, імітують рухи плавців, пірнальників. За сигналом виходять з басейнів і повертають квитки у касу.

Варіант 2. Обстановка і дії дітей такі самі. Вийшовши з басейнів, кожний вкладає свій квиток у коробку для вузьких або широких квитків.

Мета: вчити дітей розміщувати предмети у ряд за висотою (товщиною). Активізувати словник словами: висота, вузька, однакові за висотою, широка, вузька, однакові за шириною.

Обладнання: 10 брусків різної товщини (висота 15 см, основа найтоншого бруска 1х1 см, найтовщого - 10х10 см, проміжні зміняяться за товщиною на 1 см).

Хід. Вихователь пропонує дітям збудувати сходи для ляльки так, щоб висота сходинок була однакова і лялька вільно могла ходити вгору і вниз. Нагадує, що починати будувати треба з найнижчої сходинки. Показує матеріал. Діти розглядають його, виконують завдання. Вихователь стежить за роботою і по завершенні пропонує взяти першу сходинку (брусок з основою 1х1 см) як мірку і перевірити, чи висота всіх сходинок однакова. Спочатку показує, як

користуватися такою міркою, потім діти самі визначають, чи сходинки однакові, будуючи сходи. Далі складають їх уже на око, обіграють. По завершенні гри вихователь разом з дітьми розбирає сходи, звертаючи увагу на те що перший брусок найтонший, другий - товщий і т.д., а останній - найтовщий.

Мета: вправляти дітей в умінні встановлювати найпростіші співвідношення величин: більший-менший, трохи більший - трохи менший. Учити виділяти об’єкти з ряду однорідних за величиною і співвідносити виділений об’єкт з об’єктом з іншого ряду.

Активізувати словник: великий, маленький, трохи більший, трохи менший.

Обладнання: 5 коробок різної величини, які поступово зменшуються; 5 мотрійок, 5 ведмедиків, 5 кілець від башточки, 5 кубиків, 5 кульок (у кожному наборі величина іграшок також поступово зменшується).

Хід. Вихователь розподіляє дітей на 5 підгруп і садовить довкола килимка, на якому лежать 25 іграшок. Кожній підгрупі дає коробку: одній найбільшу, іншій - трохи меншу і т.д. Звертає увагу, що це коробки різної величини, запитує, у кого найбільша, трохи менша і т.д., діти відповідають. Поясняє завдання: найбільші іграшки покласти у найбільшу коробку, менші - у меншу коробку. "А найменші іграшки куди треба покласти?" - "У найменшу коробку". Пропонує дитині з кожної підгрупи взяти по одній іграшці відповідно до величини коробки. Перш ніж діти почнуть розкладати іграшки, нагадує, що треба уважно придивитись, у кого яка іграшка і в яку коробку її

треба покласти. Якщо хтось відчував труднощі, іграшки порівнюються.

Діти беруть предмети по черзі; потім виставляють коробки в ряд від найбільшої до найменшої коробки і перевіряють, чи правильно дібрано зміст. Тривалість - 5-7 хв , повторень 2-3 і більше; набори іграшок змінюються.

(“Магазин іграшок”)

Мета: така сама, як і в попередній вправі.

Хід: На килимку 25 іграшок різної величини. Вихователь говорить дітям: "Давайте влаштуємо магазин іграшок. Подивіться, як багато їх у нас. Вони всі гарні, але лежать упереміж. Ось стелаж з трьома поличками. Я розподілю вас на три підгрупи (ділить): перша оформлятиме горішню поличку - на ній мають бути виставлені найбільші іграшки; друга - середня – тут стоятимуть менші іграшки; а на нижню поличку діти третьої підгрупи викладуть найменші іграшки".

Діти виконують завдання, вихователь у разі потреби ставить запитання: "Які іграшки треба виставити на нижню поличку?" або "На яку поличку покладете найменші іграшки?", нагадує, що треба спочатку уважно розглянути іграшку, порівняти її з іншими. Можна призначити в кожній підгрупі відповідального за оформлення полички. По завершенні роботи діти стають перед поличками, оглядають їх, визначають, чи правильно дібрані іграшки.

Мета: вправляти дітей у розрізнянні і впізнанні (на дотик) предметів контрастної величини.

Активізувати словник: великий - маленький.

Обладнання: серветка ("чарівний мішечок"), предмети та іграшки контрастної величини.

Хід:

Варіант 1. У мішечку або під серветкою викликана дитина обмацує предмет, визначає його величину, називає: ґудзик великий або маленький, кулька велика або маленька і т.д.

Варіант 2. Під серветкою сховано відразу кілька предметів з різного матеріалу, які дитина порівнює: великий гудзик і маленька кулька. Або ж вибирає предмет, який пропонує вихователь: "Знайди великий кубик (маленьку тарілочку)".

Мета: вчити дітей порівнювати предмети за величиною, розкладати за збільшенням і зменшенням їх.

Словник: більше, менше, маленьке, найменше.

Обладнання: башточки з кілець різного кольору і величини за кількістю дітей.

Хід. У кожної дитини башточка не столі. Вихователь пропонує помилуватися різноколірними кільцями, потім пропонує розібрати башточку і визначити величину кілець. Водночас розбирає свою башточку, активізує дітей запитаннями: "Якої величини ось це колечко?" Якого кольору?" Коли кільця розглянуті, обіграні, дає завдання зібрати їх на стрижні, починаючи з найбільшого. Виграє та дитина, яка збере башточку найшвидше.

Мета: вправляти дітей у розрізненні предметів, контрастних за величиною.

Словник: великий-маленький, високий-низький.

Обладнання: гірка з двома приступками, мотрійки - велика, менша і найменша (вгорі), башточки - висока, нижча і найнижча (внизу).

Хід. Дітям пропонують розглянути мотрійок і башточки. За сигналом усі заплющують очі, а виховательховає одну іграшку. Потім діти розплющують очі і визначають, якої іграшки не стало (наприклад, однієї маленької мотрійки).

Мета: вправляти дітей у доборі слів протилежного значення за величиною, висотою, довжиною, шириною, товщиною.

Словник: великий-маленький, високий-низький, довгий-короткий, товстий - тонкий.

Хід. Вихователь вимовляє слово, яке означає певне поняття величини. Викликана дитина називає протилежне за значенням.

Мета: вчити дітей визначати площу 2-3 предметів.

Словник: найвищий, нижчий, найнижчий.

Обладнання: дерев'яний диск з трьома кільцевими рядами отворів (діаметр 7 мм), розмішених по радіусу від центра круга, - по 3 у кожному ряді; для вставляння в отвори по 8 у кожному ряді; для вставляння в отвори по 8 циліндрів трьох кольорів і розмірів – червоного (висота 6 см), жовтого (5 см), зеленого (4 см), а також по 8 одноколірних червоних циліндрів різної висоти - 6 см, 5 см, 4 см.

Хід. У грі беруть участь восьмеро дітей. Вихователь пропонує розглянути диск із вставленими циліндрами, зазначити розміщення їх по рядах за величиною, визначити колір. Звертає увагу на те, що у внутрішньому колі розміщені найнижчі циліндри, в середньому - вищі, а в зовнішньому - найнижчі. Потім дає завдання вийняти циліндри з отворів (по радіусу). Кожний, хто бере циліндр, повинен сказати, який він за величиною (висотою).

"Дивіться, діти, циліндри однакового кольору мають однакову висоту: червоні - найвищі, жовті - нижчі, зелені - найнижчі. А тепер спробуйте самі поставити циліндри на свої місця".

Уважно роздивися малюнок. З яких геометричних фігур складається цей казковий палац? Використовуючи знайомі тобі геометричні фігури, домалюй його так, як тобі подобається. Які геометричні фігури ти використав? Розфарбуй казковий палац так:

Обгрунтуй свої висновки.

Ч з Ж с

Зафарбуй зеленим кольором усі геометричні фігури, що не є квадратами і прямокутниками.

Зафарбуй червоним кольором усі геометричні фігури, що не є колами і трикутниками.

Побудуй візерунки з таких трикутників.

Подивися уважно на кожний малюнок. Усі фігури схожі одна на одну, а одна відрізняється від усіх інших фігур на малюнку. Обведи її синім олівцем. Чим вона відрізняється від інших фігур? Розфарбуй трикутники. Зажди хвилинку. Спочатку розфарбуй цей малюнок.

Побудуй з геометричних фігур композицію: “Пташка”, “Рибка”, “Собачка”, “Бичок”, “Поросята”, “Хатки”.

На столі дві прозорі склянки однакової форми з різною кількістю води. Вихователь пропонує дитині вибрати одну склянку з водою, а другу бере собі. Після цього ставить запитання: у кого більше води? Далі у високу вузьку склянку переливає менший об’єм води. Рівень стає вищим, ніж у склянці, де об’єм води більший. Запитує в дитини: у кого тепер більше води? Чому ти так думаєш? Вихователь показує дитині дві пляшки, наповнені до половини пшоном і запитує: як дізнатися де пшона більше? Спільно з нею виміряє кількість пшона. Після цього перевертає одну пляшку догори дном і ставить дитині запитання: де тепер більше пшона? Чому його начебто більше в цій пляшці?

Дидактична вправа

Дитині пропонують уважно розглянути малюнки й виправити помилки художника. Зліва вона має покласти необхідні цифри замість написаних, справа – доповнити кількість фігур чи закрити зайві.

Трикутник ***

Як складаємо ми квадрат Чи нас постав, чи покрути,

Протилежними кутами, Торкнись, порухай, чи потри,

Дві фігури вийдуть в нас Перенеси туди-сюди

Можна звати їх братами. У нас всього — по три.

А чому - ти доведи, Вершини три і три кути,

Як назвати їх - скажи. Три сторони - як не крути.

Квадрат, прямокутник ***

Я фігура особлива, Він у сторони протяг

На всі сторони красива, Рівненькі відрізки,

Не вузька і не широка, Поміж них у нього 4 кути-ріжки.

Рівномірна на всі боки. Круг

Всяк мене маляє радо Не стоїть і не стрибає,

І зовуть мене... Жодного кута не має.

(квадратом)

Конус

Має він вершину, А якщо покотиться,

Має і основу, — То по колу знову.

Дидактична вправа

Вихователь за словесною інструкцією пропонує знайти схований предмет. “Поверни вліво, зроби 4 кроки. Поверни вправо, зроби 3 кроки. Подивись уважно: зліва від ляльки ти побачиш дві іграшки. Назви їх. Підійди і стань так, щоб вони були позаду тебе. Той предмет, що потрібно знайти, знаходиться зліва від тебе і справа від ведмедика. Що це?”

На чистому аркуші малюють квадрат і пропонують дитині намалювати: круг над квадратом, трикутник справа, прямокутник зліва; сказати, де розміщений

відносно круга квадрат.

Гра

Дидактичне завдання: закріпити знання дітей про дні тижня, їх назву, та називати послідовно дні тижня, починаючи з будь-якого дня.

Хід гри

Всім дітям даються карточки з кружечками, позначені чорним кольором і які показують порядковий номер днів тижня. Вихователь викликає до столу одну дитину, у якої на карточці один кружечок /перший день/. "Який день наступний ?" - запитує вихователь. Виходить дитина /у якої два кружечка і цифра 2/. Потім діти самі називають: "Який: день наступний". Таким чином збирається ряд із семи дітей. Вихователь звертає увагу на те, що тиждень – це відрізок часу в сім днів. Якщо починати неділю з понеділка, то який буде порядок днів? Діти називають дні тижня. Але тиждень може починатися не з понеділка, а з іншого дня. Наприклад із середи. Після середи, який настане день? З метоя виправлення дітей у визначенні днів тижня вихователь задає загадки:

- Сьогодні четвер, а в парк ми підемо через тиждень. То в який день ми вийдемо?

- День народження у Сергія 10 травня, в понеділок. А сьогодні тільки середа. Скільки днів до дня народження Сергія?

Модель

РАНОК

ДЕНЬ

ВЕЧІР

НІЧ

Модель складається з кількох витків /КІЛЬКОХ діб/ і має рухому муфту, що легко пересувається від нижнього витка до верхнього. Кожний виток спіралі відповідає одній добі й послідовно пофарбований у чотири кольори /рожевий - ранок, білий - день, синій - вечір, чорний - ніч/. Отже, кожний виток чотири колірний, оскільки відповідає частинам доби. Кожний з чотирьох кольорів розташований над своїм кольором: рожевий над рожевим, білий над білим... Рухомa муфта акцентує увагу на певній частині доби, а також наочно демонструє змінність, а отже, плинність часу та його необоротність.

Модель

Весна

Літо

Осінь

Зима

Складається з кількох витків відповідно до кількості років /якщо на моделі три витки, йдеться про три роки, якщо шість - то про шість/. Модель подібна до попередньої, але більша за розмірами і має чотириколірне забарвлення кожного витка. Виток спіралі - один рік - забарвлений у чотири /за кількістю пір року/ кольори: зелений - весна, червоний - літо, жовтий - осінь, блакитний - зима. Витків має бути не менше двох, щоб унаочнити зміну одного року іншим. Якщо є потреба показати більший відтинок часу, наприклад шість років, то й відповідно має бути кількість витків. Колірне рішення описаних вище двох моделей не випадкове і пов’язане із забарвленням об'єктів живої і неживої природи. Так, навесні природа оживає – з’являється зелена травичка, на деревах листя. Отже визначальний для весни зелений колір. Літу як найяскравішій порі року ми "присвоїли" червоний колір і т.д.

Наші моделі "Доба та її частини", "Час і пори року" дають істотні демонстраційні переваги, що не були відображені на плоских моделях, і являють собою оптимальний варіант матеріалізації часових явищ, які досі діти не могли побачити і почути. Ці моделі поєднали у собі переваги колової та лінійної форм руху, взявши від першої коловий цикл, а від другої - лінійно-ритмічну зміну циклів, вони унаочнили динамічність реального моменту, яку дошкільники усвідомлюють з великими труднощами; діалектично розкривають зміну діб, років. діти ніби дістали можливість зазирнути в "лабораторію часу", побачити й зрозуміти суть часу, часових змін. Принцип науковості навчання можна послідовно реалізувати на практиці через різні види роботи зі старшими дошкільнятами.

МЕТА: сприяти прискоренню процесу розвитку у старших дошкільників найпростіших логічних структур мислення і математичних уявлень.

Мета: розвивати логічне мислення та вміння міркувати.

Матеріал: логічні фігури, таблиці.

Хід: Перед дітьми розкладаємо таблицю. На ній ліс, в якому заблукали фігурки. Потрібно допомогти їм вибратися з гущавини. Спочатку діти встановлювали, для чого на розгалуженнях доріг розставлені знаки. (Кожен знак дозволяв йти по своїй доріжці тільки таким постатям, як він сам.) Потім діти розбирали фігури і по черзі виводили їх з лісу. При цьому міркували вголос, на яку доріжку кожного разу потрібно згорнути.

Мета: розвивати вміння ділити множину за трьома властивостями на 2 підмножини, виробляти логічну операцію «не».

Матеріал: логічні блоки, 2 іграшки (Буратіно, Незнайко).

Хід: На підлозі або на столі на відстані метра один від одного розташовані іграшки - Буратіно і Незнайко. Вони зібралися будувати для себе будинки з блоків, але посварилися через те, що не можуть розділити блоки між собою. Дітям пропонується помирити Буратіно і Незнайку, допомогти розділити блоки так, щоб у Незнайки виявилися всі червоні, круглі, трикутні, а у Буратіно всі сині, квадратні, великі. Після виконання завдання діти розповідають, які блоки у Незнайки, а які у Буратіно.

    Якщо діти, характеризуючи блоки Буратіно, починали називати одну або дві властивості, говорили, що треба називати всі. Якщо діти відповідали невірно, то ще раз звертали їхню увагу на блоки Незнайки і пропонували назвати, які всі блоки у Буратіно, на відміну від тих, які у Незнайки. При повторенні вправи міняли властивості, за якими діти розбивали множину. Спочатку правила поділу блоків пропонувала ми, а потім - діти.

Мета: закріпити назви геометричних фігур; учити дітей групувати та класифікувати предмети за різними ознаками, висловлювати та обґрунтовувати свою думку; розвивати зв'язне мовлення, інтелект, пам'ять, уяву, логічне мислення; виховувати вміння працювати в команді.

Хід заняття

Вихователь: Діти, Королева Логіка запрошую вас у захопливу подорож до своєї країни. Дістатися туди нелегко, а на тих, кому вдасться це зробити, чекає сюрприз. Не будемо гаяти часу й розглянемо карту, на якій зазначено дорогу до палацу Королеви.

Вихователь: Уважно розгляньте карту. У лівому нижньому куті стоїмо ми

з вами, а у правому верхньому куті знаходиться палац Королеви Логіки. Ви маєте показати всі можливі стежки до палацу, послідовно називаючи цифри в клітинках. Почну я: 1-2-3-6-9. (Далі продовжують діти. Можливі варіанти відповідей: (1-2-5-8-9; 1-4-7-8-9). А тепер оберемо найкоротший шлях до палацу. Так, це маршрут по клітинках із цифрами 1-5-9. Він і приведе нас до Королеви. Отже, шукаємо цифру 1. Діти знаходять конверт із великою одиницею. У ньому лежать завдання.

Треба розкласти картинки у правильній послідовності. Виконавши це завдання, діти шукають наступну цифру 5. Вона прикріплена до магнітофона. Вихователь вмикає його, лунає запис: “На зв’язку Королева Логіка. Вітаю вас, малята! Ви добре впорались із цим моїм завданням. Спробуйте розв’язати й інше".

Вихователь показує дітям картинки і ставить запитання:

Що станеться, якщо прибрати червону кульку? Що станеться, якщо проколоти голкою червону кульку? Що станеться, якщо вдома ввечері згасне

лампочка? Що станеться, якщо на будинок литиме дощ? Діти шукають останню цифру 9 і знаходять її на коробці, в якій лежать картки для наступного завдання.

Матеріали. На фланелеграфі зображення двох яблук: маленьке жовте і велике червоне. У дітей набір фігур-два трикутника: синій і червоний, два квадрати: червоний і жовтий, два круги: маленький зелений і великий жовтий.

Завдання. Знайдіть в своєму наборі фігуру, схожу на яблуко. Педагог по черзі пропонує розглянути кожне яблуко. Діти підбирають схожу фігуру, вибираючи основу для порівняння: колір, форма.

- Яку фігурку можна назвати схожою на обидва яблука? (Це круги. Вони схожі на яблука формою.)

Матеріали. Ті ж і набір карток з цифрами від 1 до 9.

Завдання. Відкладіть направо всі жовті фігури. Яке число можна поставити у відповідність цій групі? Чому 2? (Дві фігури.) Яку іншу групу можна підібрати до цього числа? (Два трикутники; два квадрати, дві червоні фігури). Діти складають групи, замальовують і закрашують їх за допомогою рамки і підписують під кожною групою цифру 2. - Візьміть всі сині фігури. Скільки їх? (?) Скількома різними кольорами розфарбовані всі фігури? (4) Скільки всього фігур?

Матеріали. На фланелеграфі декілька кругів однакового розміру, і різного кольору.

Завдання. Розділіть круги на дві групи. За якою ознакою це можна зробити? (За кольором.)

Матеріали. До попереднього набору педагог додає декілька квадратів того ж кольору і перемішує фігури.

Завдання. Знов розділити фігури на дві групи.

Спосіб виконання. Можливі два варіанти: класифікація за формою і за кольором. Педагог допомагає дітям уточнити формуліровки - якщо діти ділять фігури на круги і квадрати, то вихователь узагальнює: «Значить, розділили за формою».

Матеріали. Набір фігур

Завдання. Одна з цих фігур зайва. Знайдіть її. (Фігура 4.) Дітям незнайоме поняття випуклості, але вони зазвичай завжди вказують на цю фігуру. Пояснювати вони можуть так: «У неї кут пішов всередину. Це пояснення для даного етапу цілком підходить.

Питання. Чим схожі всі решта фігур? (У них 4 кути, це чотирикутники. )

Картка 1.

Попелюшка почала готувати вечерю о 16.05 і поралася протягом 40 хв.

О котрій вона закінчила цю роботу змогла почати прибирання?

Картка 2.

Змій Горинич вилетів оглядати свої володіння о 14 год. і повернувся о 14.55. Скільки часу він був відсутній?

Картка 3.

Червона Шапочка вийшла з дому о 9.15 і прийшла до бабусі о 09.40. Скільки часу вона була в лісі?

Картка 4.

Равлик почав повзти по стеблині о 7 год. ранку і рухався 1 год 15 хв. О котрій годині він зупинився?

Картка 5.

Моряки пливли на човні по моря 50 хв. І приїхали на острів о 10.40. О котрій годині моряки сіли в човен і почали гребти?

Картка 6.

Котигорошко бився із змієм 40 хв. Перемігши його о 13.10. О котрій годині Котигорошко почав бій?

Картка 7.

О 8.15 Марина має бути в школі. 20 хв. вона витрачає на дорогу, пів години збирається та снідає. О котрій годині Марина має прокинутися, щоб не

запізнитися на уроки?

Картка 8.

Дід вийшов на город та почав витягати ріпку о 10 ранку. Через 5 хв. він зрозумів, що треба викликати бабку, ще через 5 хв. покликали онучку. Кожний наступний помічник з’являвся через 5 хв. після попереднього. О котрій годині витягли ріпку?

Лисичка тримала в своєму курятнику дев'ять курей. Щодня всі курочки несли по сім яєць, які Лисичка продавала на базарі. Скільки півників було серед курей? (9-7=2).

Коник-Стрибунець половину часу кожної доби спав. У другу її половину танцював, співав. Решту часу він вирішив готуватися до зими. Скільки часу Коник-Стрибунець готувався до зими?

Йшли пустелею двоє віслюків. Один ніс мішок солі, другий — мішок вати. Було спекотно, й віслюки дуже стомилися. Аж тут побачили річку, й разом з мішками обидва полізли у воду. Після купання віслюки пішли далі. В одного вантаж став легкий, і в другого — ще важчий. Чому?

Вінні-Пухові на день народження подарували одне горнятко меду. Коли Вінні-Пух почав їсти мед, йому принесли ще три горнятка. Скільки горняток меду подарували Вінні-Пуху? (1+3=4).

Вовк і Заєць пішли купувати морозиво. Вовк каже: "Я більший — куплю три порції, а ти менший, то попроси дві". Вовк купив три порції, а заєць - двічі по дві. З'їв Вовк морозиво, глянув на Зайця та як гукне: "Ну, Зайцю, постривай!" Чому розгнівався Вовк?

Мета: закріпити алгоритм серіації.

Матеріал: сім книжок різної висоти, сім чорно-сіро-білих паперових смужок різної довжини. У кожної дитини по сім різноколірних паперових смужок (чорно-сіро-білий ряд) різної довжини ширини, які різняться між собою за довжиною на 3-5 мм. (Увага! Серіаційний ряд за ознакою довжини не повинен збігатися із серіаційним рядом за ознакою ширини). Вихователь показує сім книжок різної висоти і пропонує розкласти закладки (смужки паперу) по порядку за довжиною, щоб у кожну книжку можна було покласти свою закладку.

1. — Що треба зробити спочатку? (Вибрати смужку).

Як це зробити? (Порівняти смужки одну з одною). Діти порівнюють смужки і показують вихователеві найдовшу з них.

Чому ви вважаєте, що вона має бути першою в ряді? (Вона найдовша).

Доведіть це. (Діти приміряють смужку до решти, вона виявляється найдовшою).

Правильно, покладіть цю смужку першою.

2. — Що треба зробити далі? Як знайти наступну смужку? Якою вона має бути за довжиною? (Вона повинна бути довшою за ті смужки, що лишилися). Діти порівнюють смужки і знаходять потрібну.

Вправа 1.

Матеріал: набір фігур - п'ять кіл (сині: великий і два маленьких, зелені: великий і маленький), маленький червоний квадрат).

Завдання: "Визнач, яка з фігур в цьому наборі зайва. (Квадрат) Поясни чому. (Всі інші - кола) ".

Вправа 2.

Матеріал: той же, що до вправи 1, але без квадрата.

Завдання: "Решту кіл поділили на дві групи. Поясни, чому так розділив. (За кольором, за розміром )".

Вправа 3.

Матеріал: Того ж і картки з цифрами 2 і 3.

Завдання: "Що на колах означає число 2? (Два великих кола, два зелені кола.) Число 3? (Три синіх кола, три маленьких кола) ".

Вправа 4.

Матеріал: той же і дидактичний набір (набір пластикових фігурок: кольорові квадрати, круги і трикутники).

Завдання: "Вгадай, якого кольору був квадрат, що ми прибрали? (Червоного) Відкрий коробочку "Дидактичний набір". Знайди червоний квадрат. Якого кольору ще є квадрати? Візьми стільки квадратів, скільки кіл (див. вправи 2, 3). Скільки квадратів? (П’ять.) Можна скласти з них один великий квадрат? (Ні). Додай квадратів стільки, скільки потрібно. Скільки ти додав квадратів? (Чотири). Скільки їх тепер? (Дев’ять)".

Вправа 5. Матеріал: зображення двох яблук маленьке жовте і велике червоне. У дитини набір фігур: трикутник синій, червоний квадрат, круг маленький зелений, коло велике жовте, трикутник червоний, жовтий квадрат.

Завдання: "Знайди серед своїх фігур схожу на яблуко". Дорослий по черзі пропонує розглянути кожне зображення яблука. Дитина підбирає схожу фігуру, вибираючи підставу для порівняння: колір, форма. "Яку фігурку можна назвати схожою на обидва яблука? (Круги. Вони схожі на яблука формою .)".

Вправа 6.

Матеріал: Той же і набір карток з цифрами від 1 до 9.

Завдання: "Відклади направо всі жовті фігури. Яке число підходить до цієї групи? Чому 2? (Дві фігури.) Яку іншу групу можна підібрати до цього числа? (Трикутник синій і червоний - їх два, дві червоні фігури, два кола, два квадрата - розбираються всі варіанти). Дитина складає групи, з допомогою рамки-трафарету замальовує і зафарбовує їх, потім підписує під кожною групою цифру 2. "Візьми всі сині фігури. Скільки їх? (Одна.) Скільки тут всього квітів? (Чотири) Фігур? (Шість. )".

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!