Держава Україна та її сусіди

Опис документу:
Під час вивчення теми - Держава України та її сусіди, здобувачі освіти ознайомляться зі змінами територіальних меж України; розвивати вміння користуватися історичними картами, читати їх; виховувати інтерес до історії.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Войнова Світлана Петрівна,

вчитель історії та правознавства

КЗ «Садовський ліцей»

Лозівської міської ради

Харківської області,

спеціаліст І категорії

Пропедевтичний курс (Вступ до історії) 5 клас

Тема уроку: Терени новоствореної України. Держава Україна та її сусіди

Мета: ознайомити учнів зі змінами територіальних меж України; розвивати вміння користуватися історичними картами, читати їх; виховувати інтерес до історії.

Обладнання: історична карта, картки для індивідуальної роботи, роздатковий матеріал, підручник.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань:

Бліцопитування

Що таке історична карта?

Які види історичних карт ви знаєте?

Що означає колір на історичній карті?

Як позначають міста, столиці, річки, рух військ?

Що таке легенда історичної карти?

Декілька учнів біля дошки показують на карті міста, річки, певні території, кордони держави тощо.

III. Мотивація навчальної діяльності

Історія постійно змінюється. Сьогодні ми з вами ознайомимось з предками українців – давніми слов’янами та зі змінами територіальних меж України упродовж історії.

Запис теми і плану уроку в зошити.

IV. Вивчення нового матеріалу:

  1. Розповідь вчителя про Україну.

Робота з підручником. Учні опрацьовують матеріал підручника і розповідають про заняття українців.

Україна — європейська держава, яка має вигідне географічне положення, сприятливі природні умови й ресурси. Країна багата на визначні природні та культурні пам’ятки, заповідники. В Україні виробляють різноманітну промислову та сільськогосподарську продукцію.

Столиця
(та найбільше місто)

Київ
50°27′ пн. ш. 30°30′ сх. д.country H G O

Офіційні мови

українська

Форма правління

унітарна парламентсько-президентська республіка

 - Президент

Володимир Зеленський

 - Прем'єр-міністр

Олексій Гончарук

 - Голова Верховної Ради

Дмитро Разумков

Незалежність

від СРСР 

 - Проголошено

24 серпня 1991 

 - Референдум

1 грудня 1991 

 - Визнано

26 грудня 1991 

Площа

 - Загалом

603 628 км² (46)

 - Внутр. води

7 %

Населення

 - оцінка (01.02.2019) (без урахування тимчасово окупованої території Автономної республіки Крим і Севастополя) 

▼ 41 953 020[2] (наявне населення, без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя) (32)

 - перепис 2001 

▼ 48 млн 457 тис. осіб[3]

 - Густота

73/км² (115) (2018)

ВВП (ПКС)

2019 р., оцінка

 - Повний

▲ $411 млрд (47)

 - На душу населення

▲ $9 683[25] (109)

ВВП (ном.)

2019 рік, оцінка

 - Повний

▲ $133 млрд (▲ 47)

 - На душу населення

▲ $3133 (127)

ІЛР (2018)

▲ 0,751 (високий) (▲88)

Валюта

Гривня

 (UAH, код 980)

Часовий пояс

EET (UTC+2)

 - Літній час

EEST (UTC+3)

Коди ISO 3166

UA / UKR

Домен

.ua.укр

Телефонний код

+380

Україна на карті світу

Сусіди України — Росія, Білорусь, Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова.

Зв’язки України з європейськими країнами відіграють важливу роль на її шляху до європейської спільноти.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Із якими країнами межує Україна? 2. Яке значення для України мають кордон із багатьма країнами та вихід до моря? 3. чому природні умови України вважаються сприятливими для життя й господарської діяльності населення? 4. Які галузі господарства розвиваються в Україні на основі власних природних ресурсів? 5. чому Україна прагне розвивати партнерські відносини з країнами Європи?

Працюємо самостійно

уявіть, що ви — співробітник туристичного агентства. Складіть туристичний маршрут для гостей з іншої країни з оглядом і відвідуванням найбільш цікавих визначних пам'яток нашої Батьківщини.

Зв'язки України з країнами Європи.

Територіальна близькість, традиційні історичні відносини та взаємний економічний інтерес створюють сприятливі передумови для того, щоб різнобічні зв’язки між сусідніми країнами та Україною активно розвивалися.

Основними товарами, які Україна продає в сусідні країни, є вироби із заліза й сталі, сталеві труби, машини та обладнання, мінеральні добрива, хімічна продукція, зерно, продукти харчування. Україна транспортує трубопроводами через свою територію природний газ і нафту з Росії до країн Європейського Союзу.

Білорусь постачає нам трактори, вантажні автомобілі та ліфтове обладнання, Молдова — фрукти та овочі, Словаччина — транспортні засоби, косметичну продукцію, папір і картон, Угорщина — автомобілі, лікарські засоби, продукти харчування, Румунія — меблі, взуття, текстильні вироби.

Із Польщі в Україну привозять технічне обладнання, тканини, фрукти, ліки, одяг та взуття. Багато українських студентів здобувають освіту в коледжах та університетах Варшави, Кракова, Вроцлава. Польща надає Україні значну підтримку на її шляху до європейської спільноти.

Донедавна найбільшим торговельним партнером України була Росія. Проте через погіршення політичних відносин обсяги товарообміну між державами скорочуються.

Країни Європейського Союзу надають Україні політичну та фінансову підтримку в проведенні різнобічних реформ.

Серед інших країн Європи найактивнішими є зв’язки України з Німеччиною, Італією, Кіпром, Литвою, Латвією, Естонією.

За підтримки українців, що проживають у європейських країнах, там щорічно проводиться багато цікавих заходів, спрямованих на популяризацію української культури, звичаїв і традицій. Організовуються фестивалі українського мистецтва, виставки, обміни художніми колективами, покази фільмів, гастролі театрів, майстер-класи.

Велику популярність у європейців мають «Дні України», які щорічно влаштовуються в культурних центрах різних європейських країн, у навчальних закладах серед студентської та шкільної молоді.

Європейці відкривають для себе Україну як країну з багатою культурною та історичною спадщиною. Найчастіше європейські туристи відвідують Київ, Львів, Одесу, мальовничі Карпати.

Українці — вправні господарі. Із давніх-давен вони вирощують пшеницю, ячмінь, соняшник, різні овочі та фрукти, розводять свійську худобу. Землеробство і сьогодні відіграє важливу роль у господарстві країни. На підприємствах виробляють різноманітну промислову продукцію: машини та обладнання, електроенергію, хімікати, продукти харчування, одяг та взуття тощо.

Україна має сприятливі умови для розвитку туризму. Морські та гірські курорти, історичні пам’ятки міст і селищ країни приваблюють туристів. На території нашої держави перебуває географічний центр Європи (рис. 1). Список об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні у 2014 р. налічував сім найменувань

 Країни — сусіди України.

Росія — найбільша за площею країна світу, 1/3 її території розташована в Європі, а 2/3 — в Азії. Із Росією Україна має найбільш протяжний сухопутний кордон (2063 км) на півночі та сході. У цій величезній країні спостерігається виняткова різноманітність природних умов та природних ресурсів. У Росії живуть представники понад 100 національностей. Українська діаспора в Росії налічує більше ніж 4 млн осіб — тут вона найчисленніша у світі. Найбільші міста — Москва (столиця) (рис. 4), Санкт-Петербург, Новосибірськ, Нижній Новгород та ін.

Білорусь — північно-західний сусід України. Це переважно рівнинна країна, вкрита сосновими, березовими та сосново-дубовими лісами з численними мальовничими озерами, болотами та річками (рис. 5). Населення Білорусі багатонаціональне, складається з білорусів, українців, росіян, поляків. Основна частина населення проживає в містах, серед яких найбільшими є Мінськ (столиця), Брест, Гродно, Гомель, Могильов.

Польща — західний сусід України. Країна розташована майже в центрі Європи, із півночі її територія омивається Балтійським морем. Більша частина Польщі рівнинна, на півдні та південному заході простягаються гори Карпати й Судети. Більшість жителів країни (97 %) — поляки, решту складають українці, німці, білоруси, литовці. Найбільшими містами є Варшава (столиця), Лодзь, Краків. Досвід Польщі у проведенні економічних реформ є дуже цікавим для України.

Словаччина — невелика країна в Центральній Європі між величними масивами Карпат і повноводним Дунаєм. За природними умовами Словаччина має багато схожих рис з українським Закарпаттям. Це край, рідкісний за красою та різноманітністю природи, тому недивно, що країну щорічно відвідують сотні тисяч туристів. Найбільше місто й найважливіший річковий порт на Дунаю — столиця Братислава.

Угорщина — країна в Центральній Європі. Розташована на Центрально-Дунайській низовині, яка оточена півкільцем гір. У країні протікає головна річка Центральної Європи — Дунай і його найбільша притока — Тиса. Більшість населення країни складають мадяри (угорці). Чверть населення проживає в столиці Будапешті — найбільшому місті країни, великому культурному, науковому й промисловому центрі.

Румунія — країна, із якою Україна межує на південному заході. Через усю територію країни дугою простягаються Південні та Східні Карпати. На території Румунії розташована більша частина дельти Дунаю з безліччю проток і густо зарослих боліт, із численними птахами, земноводними, рибою та ссавцями. Найбільше місто та столиця Румунії — Бухарест.

Молдова — своєрідні ворота, розташовані між Карпатами й Чорним морем, що з’єднують європейські країни з Україною. Це невелика держава з пагорбистим рельєфом і м’яким помірно континентальним кліматом. Найголовніше національне багатство країни — чорноземи, які вкривають 3/4 її площі. Найбільше місто й столиця Молдови — місто Кишинів.

V. Закріплення вивченого матеріалу:

Робота із індивідуальною карткою:

  • Україна – європейська країна (підписати області).

  • Назвіть сусідів України та основні зв’язки з ними.

VІ. Підсумки уроку

Вчитель підбиває підсумки уроку. Оцінює і коментує відповіді учнів.

VIІ. Домашнє завдання:

  1. Опрацювати матеріал підручника, зробити конспект.

  2. Підготувати повідомлення «Сусіди України».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»