Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Корекція як один із основних напрямів роботи психолога закладу освіти
»
Взяти участь Всі події

Дерев'яні церкви Карпатського регіону

pptx

Туризм

Для кого: 12 Клас

12.02.2022

312

12

0

Вміст матеріалу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Опис методичного матеріалу:

Дерев'яні церкви карпатського регіону — група історично цінних унікальних дерев'яних церков, які 21 червняя 2013 року на 37-й сесії Комітету Світової спадщини ЮНЕСКО, що проходила у Камбоджі, були занесені до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО. До списку внесено 16 українських церков — 8 з яких розташовані в Польщі та 8 в Україні. Церкви представляють такі типи архітектури: гуцульський (Україна), галицький (чотири Україна і дві на території Польщі), бойківський (дві в Україні та одна в Польщі) і лемківський (всі п'ять на території Польщі. 16 дерев’яних церков, з яких 8 знаходяться в Україні: Собор св. Архистратига Михаїла в селі Ужок і церква Вознесіння Господнього в селі Ясіня на Закарпатті церква Зіслання Святого Духа в місті Рогатин, церква Різдва Пресвятої Богородиці в селі Нижній Вербіж, церква св. Юра в місті Дрогобич, церква Пресвятої Трійці в місті Жовква, церква Зіслання Святого Духа в селі Потелич та собор Пресвятої Богородиці в селі Матків у Галичині. Чим унікальні: Це найкраще збережені дерев’яні церкви традиційного типу зрубів, завдяки яким можна дослідити історію архітектурного проєктування в Карпатському регіоні, а також православні традиції сакрального будівництва. Впродовж багатьох років дерев’яні конструкції церков ремонтували традиційними методами. Саме це зберегло їхню автентичність. У більшості церков збереглися рідкісні іконостаси та ікони, які приваблюють туристів. У шести українських церквах зі списку досі відбуваються богослужіння, а церкви у Рогатині та Дрогобичі є музеями.

Церква святого Михайла або Храм Святого Архистратига Михаїла в селі Ужок на Великоберезнянщині Закарпатської області, пам'ятка архітектури національного значення (№ 198). «Чорний кораблик» – саме так в народі прозвали справжній шедевр закарпатської народної архітектури. сьогодні вражає і зачаровує – історією, красою, складністю простих форм, геніальністю свого створення і розташування. Це одна з декількох унікальних автентичних дерев’яних церков на Закарпатті, які збереглися ще з XVI-XVII ст. і побудовані без єдиного цвяха і сучасних інструментів, без креслень і планів, зазвичай невідомими майстрами. Закарпатці стали називати церкву Святого Архистратига Михаїла «чорним корабликом», тому що зовні вона дійсно на нього дуже схожа і за формою, і за кольором. Святиня являє бойківський архітектурний стиль і входить в список спадщини ЮНЕСКО як неймовірно цінний об’єкт карпатського регіону в світовому масштабі. Ужоцька дерев'яна церква є своєрідною візитівкою Закарпаття. Це одна з найцікавіших споруд бойківського стилю. Церква дерев'яна з ялинових брусів.

Церква Вознесіння Господнього в селі Ясіня на Закарпатті була зведена у 1824 р. у стилі гуцульської школи народної архітектури. Cелище Ясіня знаходиться у закарпатській, західній частині Гуцульщини, над річкою Чорною Тисою, біля підніжжя гірських масивів Чорногори і Свидівця.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці — дерев'яна церква в селі Нижній Вербіж Коломийського району Івано-Франківської області,, споруджена в 1756–1808 роках. Видатна пам'ятка архітектури та монументального мистецтва. дерев'яний собор Пресвятої Богородиці в селі Нижній Вербіж на Івано-Франківщині, перекритого бляхою майже по всій поверхні замість старого гонту, що «є взірцем гуцульської архітектури»

Це рква Свято го Ду ха у Рогатині (Рогатинська Святоду хівська це рква, точніша назва Це рква Зіше стя Свято го Ду ха, як це підписано в іконостасі церкви) — найстаріша збережена в Україні дерев'яна церква, у місті Рогатині Івано-Франківської області, пам'ятка народної архітектури та монументального мистецтва національного значення. У XXI столітті використовується як музейний заклад, офіційна назва «Музей-пам'ятка дерев'яної архітектури і живопису XVI—XIX століть», складова (разом із художньо-краєзнавчим музеєм) Музейного комплексу в місті Рогатині, що є філіалом обласного художнього музею.

Церква святого Юри в Дрогобичі — пам'ятка галицької дерев'яної архітектури кінця XV— початку XVI століть, одна з найкраще збережених і належить до числа найкращих пам'яток давньої української сакральної архітектури. Збудована в XV столітті, кілька разів перебудовувалася й остаточних архітектурних форм їй надав талановитий український будівничий Григорій Тесля з Дрогобича. Є частиною відділу дерев'яної архітектури музею «Дрогобиччина».

Церква Пресвятої Трійці — дерев'яна церква у м. Жовква Львівської області, споруджена 1720 року. Видатна пам'ятка архітектури та монументального мистецтва галицької школи. Церква становить собою дерев'яну тризрубну будівлю із цегляною добудовою — ризницею. Білокам'яне обрамлення вікон та портал перенесені сюди із розібраної замкової вежі. У церкві знаходиться п'ятиярусний іконостас, що налічує приблизно 50 ікон, створений майстрами Жовківської школи малярства та різьби Івана Рутковича на початку XVIII ст. В іконописі втілено новаторський пошук — образи святих наділені елементами українського типажу. Іконостас виготовлений з липи, його декор має глибоке різьблення, котре виконав Ігнатій Стобенський. У 197879 роках церкву і, зокрема, іконостас було реставровано.

Церква Святого Духа — дерев'яна церква у селі Потелич, споруджена 1502 року. Найстаріша дерев'яна церква Львівщини та тридільна в Україні. Видатна пам'ятка архітектури та монументального мистецтва галицької школи. Церква була збудована 1502 року гончарями (чи коштом гончарного цеху) с. Потелич на місці церкви Бориса і Гліба, яку спалили татари. За переказами, Богдан Хмельницький побував на богослужінні у цій церкві. Поряд з церквою знаходиться дерев'яна квадратова в плані двоярусна 20-метрова вежа-дзвіниця, збудована у той самий час, що і церква.

Церква Собору Пресвятої Богородиці — дерев'яна церква в селі Матків, споруджена 1838 року.

Церква розташована на невисокому пагорбі в центральній частині села в долині річки Стрия. Видатна пам'ятка бойківської архітектури та монументального мистецтва.