День довідкової літератури "Ключі від інтелекту".

Опис документу:
Дати учням уявлення про довідкову літературу, розкрити її значення в житті людини; навчити користуватися словниками, довідниками, енциклопедіями; удосконалювати навички роботи з ними; навчити здобувати якнайбільше інформації самостійно.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Золотівська багатопрофільна гімназія

Попаснянської районної ради

5 клас

Підготувала:

бібліотекар

Федяєва О.А.

2019 р.

Мета: дати учням уявлення про довідкову    літературу, розкрити її значення в житті людини; навчити користуватися словниками, довідниками, енциклопедіями; удосконалювати навички роботи з ними; навчити здобувати якнайбільше інформації самостійно.

Бібліотекар: Я гадаю, що ви читаєте багато художньої літератури, до якої відносяться казки, вірші, оповідання, але сьогодні ми з вами поговоримо про літературу яка знає відповіді на всі запитання: Що? Де? Навіщо? Чому? Це цікава та пізнавальна довідкова література. Зверніть, будь ласка увагу на виставку і запам’ятайте що це таке довідкова література. Довідкова література – це видання, які допомагають уточнювати певні поняття, перекласти слово з однієї мови на іншу, розширити знання з того чи іншого предмету. – скажіть, будь ласка, яка література, на вашу думку, відноситься до довідкової?

Відповідь учнів.

Бібліотекар: Так, до довідкової літератури відносяться: довідники, енциклопедії, словники, газети і журнали, з яких ми черпаємо для себе теж певну цікаву, невідому інформацію.

Довідники – це видання (книги), що містять короткі відомості наукового, виробничого і прикладного характеру з певного питання. Відомості в довідниках розміщуються в алфавітному, хронологічному порядку. Багато з них забезпечені допоміжними покажчиками: алфавітними, предметними чи іменними.

  • Алфавітний покажчик дає змогу швидко знайти потрібне слово.

  • Предметні покажчики орієнтують у термінах і поняттях, вжитих у довіднику.

  • Іменні покажчики допомагають знаходити ті сторінки, де йдеться про певних людей.

Бібліотекар: Енциклопедія (від грецької – «коло знань») – це наукове або науково-популярне довідкове видання, яке містить інформацію з усіх або окремих галузей знань та практичної діяльності. По-іншому це слово перекладали як «інструмент на всі випадки життя». Перша енциклопедія мала назву «Природнича історія», іі написав Пліній ще в І ст. до н.е. в Римі. Вона складалася з 37 томів, вміщувала більш ніж 20 000 статей. Так, як і в довідниках, в енциклопедіях всі слова розташовані в абетковому порядку, тому в ньому легко знайти потрібне слово. Залежно від змісту енциклопедії поділяються на універсальні (охоплено багато галузей тем) і галузеві (присвячені певній темі). Цінним додатком в енциклопедії є те, що до тлумачень слів чи понять є ілюстрації, схеми, фотознімки.

Бібліотекар: Словник – упорядкований в алфавітному чи тематичному порядку список заголовних слів, лексикографічно опрацьованих. В перекладі з латини означає «колекція слів». Словник – це зібрання слів, розміщених переважно в алфавітному порядку, з поясненням, тлумаченням чи перекладом іншою мовою.

Словники почали укладати з практичних потреб, з необхідності пояснити застарілі, незрозумілі слова іншої мови, чи невідоме правильне написання слова. В Україні перший рукописний словник з’явився в кінці 16 ст.

Бібліотекар: Щодня ми чуємо багато різних слів. Вони можуть бути ввічливими і грубими, часом – дивними, а інколи й незрозумілими. І, звичайно, виникає потреба з’ясувати значення цих слів.

Давайте розглянемо які бувають словники:

  • Орфографічні, які допомагають правильно наголосити слово і вказують його правильне написання;

  • Тлумачні, які розкривають значення слова;

  • Перекладні, які перекладають слова з однієї мови на іншу;

  • Словник фразеологізмів – розкриває значення фразеологізмів;

  • Словник синонімів та багато інших.

Запам’ятайте, що основна структура всіх словників спільна. Слова розташовані у алфавітному порядку. Щоб відшукати необхідну інформацію, необхідно знайти сторінку з літерою, з якої починається розшукуване слово і, будь ласка, читайте відповідне пояснення.

Бібліотекар: А зараз виконайте завдання. (Для кожної команди надруковані аркуші з завданнями).

Тестування

  1. Що відноситься до довідкової літератури?

а) довідники і словники;

б) газети, журнали, довідники, енциклопедії і словники;

в) художня література.

  1. В якому порядку розташовані слова в довідковій літературі?

а) алфавітному; б) хаотично; в) за нумерацією.

3. У якому словнику, можна знайти значення слова?

а) тлумачному; б) перекладному; в) орфографічному.

4. Яке слово у перекладі з латині означає «Колекція слів»?

а) енциклопедія; б) словник; в) довідник.

5. Що ми можемо дізнатися з довідкової літератури?

а) багато нового, цікавого, пізнавального;

б) нові казки, оповідання;

в) приказки, загадки.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Стрес і стрес-менеджмент учасників освітнього процесу»
Левченко Вікторія Володимирівна
30 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.