Мета
- навчити дітей передавати емоційний стан людини через міміку, жести; замислюватися про моральну складову вчинків;
- виховувати позитивне ставлення до себе та людей, які оточують;
- уявлення дітей про доброту як важливу рису людського характеру;
- уточнити знання, словниковий запас, моторні навички;
- сприяти формуванню дружніх відносин між дітьми, виховувати дбайливе ставлення до навколишнього світу та самого себе;
- мотивувати стійке бажання допомагати рідним, друзям, знайомим, казати хороші слова одне одному.
Додатковий матеріал
«Дерево добра», «Скринька добрих справ», квітка з сімома пелюстками, ілюстрації «Цвітіння квітки», телепередача «Караоке», мультфільм «Смішарики», картки зі словами, що позначають позитивні й негативні якості людини.
Попередня робота
Перегляд мультфільму «Смішарики — Добрі вчинки», ліплення з пластиліну «Квітка добра для мами», виготовлення скриньки «Добрих справ».
Хід заняття
Вихователь. Діти, є хороша прикмета: усім зранку дарувати привіт!
Діти. Привіт!
Вихователь. Небу ясному…
Діти. Привіт!
Вихователь. Сонечку променистому…
Діти. Привіт!
Вихователь. Усім дорослим і малятам…
Діти. Привітання від душі!
Вихователь. Кожен новий день люди повинні починати з доброго настрою! Візьмімося за руки, заплющимо очі та подаруймо одне одному тепло серця й любов, яка живе в душі. А тепер розплющте очі — ось який гарний настрій створився у нас сьогодні! Далі пропоную послухати пісню. Після неї розповісте, про що в ній співається, гаразд?
Пісня «На добро» (Н. Май)
Діти. У пісні йдеться про добро.
Вихователь. Давайте разом промовимо слово «ДОБРО». Правда ж, це слово чарівне? А як ви розумієте, що таке добро? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Діти, поміркуйте, якого людину можна сказати словом-характеристикою «добра»?
Діти. Це людина, що робить гарні вчинки.
Вихователь. Якщо людина добра, то вона яка може бути?
Діти. Чуйною, допомагає іншим.
Вихователь. А якщо людина не є хорошою, то вона яка?
Діти. Жадібна, груба, усіх ображає.
Вихователь. Ой, діти, погляньте! Хтось плаче. Це Ведмедик. (Вихователь звертається з м’якою іграшкою до Ведмедика.) Чого ти плачеш, малюче?
Ведмідь. У лісі, де моя домівка, поселилося зле відьма, вона заворожила все навколо: трава висихає, квіти зів’янули, дерева покриті павутиною, мов тенетами. Птахи та звірі заснули непробудним сном. Лише мені вдалося втекти від злих і лихих чарівниці. Я прийшов до вас, хлопчики та дівчатка, просити допомоги: допоможіть, будь ласка, очистити лісову долину від зловісної магії лихої чарівниці.
Вихователь. Діти, допоможемо нашому гостю? (Відповіді вихованців.)
Ведмідь. Лісових жителів та наш ліс спасуть добрі вчинки дітей, прояви ввічливості. Діти, а ви вмієте робити добрі вчинки? (Відповіді дітей.) А ви знаєте, що таке «доброта»?
Діти. Так.
Вихователь. Ведмедика, ми з дітьми щодня говорили, що таке «доброта» і залюбки з тобою поділимося цими знаннями.
Дитина 1. Доброта потрібна людям,
Нехай побільше добрих буде.
Говорять не дарма при зустрічі:
«Добрий день» і «Добрий вечір».
Все на світі у нас
Побажання: «Будь добрий час».
Дитина 2. Добрим бути зовсім не просто,
Не залежить доброта від зросту,
Не залежить доброта від кольору.
Доброта — не морква, не цукерка.
Якщо доброта, мов сонце світить,
То радіють дорослі та діти.
Вихователь. Добра людина ніколи не допомагає дорослим, не ображає молодших, захищає слабких, виявляє увагу до старших, поважає всіх, говорить лише чемні, ввічливі слова.
Ведмідь. Діти, а ви також промовляєте слова привітання, коли приходите до дитячого садка? (Відповіді вихованців.)
— Ось бачите, одна добра справа в вас вже є. Але одна добра справа нашому лісу не зарадить. Ми звільнимо ліс, якщо ви будете робити добрі вчинки: допомагати дорослим, не кривдити менших, не смітити, не ламати гілочки.
Ось вам скринька, у яку ви збиратимете всі добрі справи, аби їх не розгубити.
Вихователь. Не турбуйся, Ведмедже! Ми тобі назбираємо повненьку скриньку «добрих справ». (Вихователь показує дітям скриньку і пропонує покласти в неї першу добру «зірочку».)
Ведмідь. Але зла чарівниця придумала заздалегідь пастки. Щоб ніхто не зміг врятувати ліс, вона зачарувала квітку із завданнями. Ви зможете побачити лише тоді, коли прийдете до лісу. Вирушайте, якщо впораєтесь із усіма завданнями, то допоможете і квітку, і чарівне дерево та чарівне птаство, тоді й розвіються усі чари. А на місці «зачарованої» галявини, буде повна з таминою «Смачною квіточки». Щасливої дороги, друзі.
Вихователь. Діти, нам уже час іти. Давайте спокійно підведемось, усміхнемось і рушимо в дорогу.
Фізкультхвилинка
(Нижче подається зразок мовного матеріалу, що використовується під час проведення фізкультхвилинки.)
Сонечко прокинулося, потягнулось,
В різні боки повернулось.
Потім весело всміхнулось,
Кругом себе обернулось.
Стали квітки оживати,
Пташки пісеньки співати.
Діти стали танцювати.
Любе сонечко вітати.
Вітрець враз примчав
І зробив чимало справ:
Хмарки в небі розігнав
І листочків позривав,
Їх підкинув в вишину
Й полетів удалину.
Вітрець полетів,
Працювати нам велів.
Вихователь. Ось ми й дійшли до чарівного лісу. А тепер озирніться довкола: бачите, неподалік від нас квітка, про яку розповідав Ведмедик. Визначимо, скільки пелюсток має її суцвіття: 1, 2, 3, 4, 5, 6,. Хто відгадає, у які кольори забарвлені пелюстки? (Пелюстки квітки чарівної: червоного, жовтого, блакитного, фіолетового, зеленого, салатового, рожевого кольору.) Діти, на кожній пелюстці ця зла чарівниця написала для вас завдання. Микито, подай мені, будь ласка, червону пелюстку.
Завдання 1. Полий квіти
Вихователь. Діти, дивіться, квіти зовсім зів’януть. Що з ними потрібно зробити?
Діти. Полити, витерти їх пелюстки, підчистити ґрунт.
(Далі вихованці кладуть «добринку» у скриньку «добрих справ».)
Вихователь. Ксеніє, принеси мені, будь ласка, пелюстку жовтогарячого кольору.
Завдання 2. Дидактична гра «Заміни добрим словом»
(Нижче подається зразок мовного матеріалу, що використовується під час дидактичної гри «Замінй добрим словом», та зразок проведення цієї гри.)
Добрий — злий.
Негарний — гарний.
Холодний — гарячий.
Чорний — білий.
Посварити — помирити.
Зламати — відремонтувати.
Забрати — віддати.
(Вихованці кладуть ще одну «добринку» в скриньку «добрих справ».)
Вихователь. Максиме, подай, будь ласка, пелюстку, що має блакитне забарвлення.
Завдання 3. Дидактична гра «Назви ласкаво»
(Нижче подається зразок мовного матеріалу, що використовується під час дидактичної гри «Назви ласкаво», та зразок проведення цієї гри.)
Рука — ручка.
Мама — матуся.
Кішка — киця.
Лялька — лялечка.
Яблуко — яблучко.
Дерево — деревце.
Вихователь. Мої розумники й розумниці! Кладіть сміливо ще одну «добринку» в чарівну скриньку «добрих справ».
Вихователь. Софійко, принеси мені, будь ласка, фіолетову пелюстку.
Завдання 4. Добрий/злий герой казки
(Діти дивляться на монітор та розповідають, з якої казки продемонстрований персонаж, визначають: злий він чи добрий, аргументуючи свої міркування.)
(Вихованці кладуть ще одну «добринку» у скриньку добрих справ.)
Вихователь. Сергію, подай мені, будь ласка, пелюстку салатового кольору.
Завдання 5. Полікуй книжку та іграшку
(Діти склеюють порвані книжки та лагодять поламані іграшки.)
(Вихованці кладуть ще одну «добринку» у скриньку добрих справ.)
Вихователь. Молодці, дітки! Ви все зробили правильно.
Вихователь. Кириле, дай мені, будь ласка, рожеву пелюстку.
Завдання 6. Дидактична гра «Доскажи словечко правильне»
(Нижче подається зразок мовного матеріалу, що використовується під час цієї гри, та зразок її проведення.)
1. Розтає навіть холодна глиба від слова доброго. (Спасибі.)
2. Коли посварять за витівки, треба промовити... (Вибач, будь ласка.)
3. Чемна та ввічлива дитина при зустрічі завжди каже... (Здрастуйте.)
(Вихованці кладуть ще одну «добринку» у скриньку «добрих справ».)
Вихователь. З цим завданням ви також впоралися. Погляньте, малята, ось ми й дійшли до «чарівного дерева», про яке розповідав нам Ведмедик. Дивіться, від наших добрих справ квітка розквітла в мене на долоні. Пам’ятаєте, що просив Ведмедик зробити зі скринькою та квіткою?
Діти. Так, покласти під тканину, що під деревом.
(Діти та вихователь разом кладуть скриньку і квітку під тканину.)
Вихователь. Ось і закінчилася наша мандрівка. Вам сподобалася подорож-пригода чарівним лісом? Про що ми говорили сьогодні? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Справді, дітки, ввічливі слова й добрі справи дійсно творять дива. Роблять цей світ кращим. У своєму світі ще будете сердечними, миролюбними. Під час сьогоднішньої нашої мандрівки ви проявили найкращі якості — уважність, працьовитість, кмітливість, виконали всі завдання. Тож давайте разом з’ясуємо, чи досягли основної мети — чи допомогли Ведмедику та чарівному лісу? Зазирнімо під тканину. (Під тканинною вихователь знаходить квітку та лист від Ведмедика із словами подяки.)
Музична фізкультхвилинка «Повернення додому»











