На суходолі воду можна знайти майже скрізь: під землею, високо в горах, у пустелях, на рівнинах. Не всі води суходолу прісні, є солоні, мінеральні й навіть кислотні. У річка міститься менше 0,01% всіх прісних вод. Однак річки завдяки рухомості своїх вод відіграють головну роль у кругообігу води на земній кулі й водному балансі суходолу.
До вод суходолу, які іноді ще називаються внутрішніми водами, відносять річки, озера, підземні води та природний лід. Чинники їх нерівномірного розміщення на материках: клімат та рельєф. На стан вод суходолу впливає господарська діяльність людства.
За розміщенням води суходолу поділяють на дві великі групи: поверхневі та підземні.
Річки представляють собою найважливішу частину гідросфери. Річка – природний водний потік, що тече у зниженні рельєфу створеним її руслом, (схема річкової системи).
«Картографічна хвилинка» (за картами атласу виявити взаємозв’язок геологічної будови, рельєфу і річкової мережі території).
Ділянки річки із швидкими течіями, приурочені до місць виходу на поверхню порід, які важко розмиваються, називають порогами.
Найважливішою характеристикою річок є характер їхнього живлення. Виділяють чотири типи живлення: снігове, дощове, льодовикове, підземне. Більшість річок мають мішане живлення.