Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Виховні заходи з теми прав дитини. Практичні кейси
»
Взяти участь Всі події

Дадатковий матеріал до теми "Листок"

Біологія

Для кого: 6 Клас, 11 Клас

16.10.2021

64

3

0

Опис документу:

Даний матеріал можна використати на уроках біології при вивченні теми "Вегетативні органи рослин" та при підготовці учнів до зовнішнього незалежного оцінювання. Даний матеріал сприяє розширенню та поглибленню знань з біології.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ЛИСТО́К (ЛАТ. FOLIUM, ГРЕЦ. PHÝLLON) **— ВЕГЕТАТИВНИЙ ОРГАН РОСЛИН, ЩО ВИКОНУЄ ФУНКЦІЇ ФОТОСИНТЕЗУ, ТРАНСПІРАЦІЇ (ВИПАРОВУВАННЯ) ТА ГАЗООБМІНУ. РОЗМІРИ ЛИСТКІВ НАЙЧАСТІШЕ ЗНАХОДЯТЬСЯ В МЕЖАХ 3-12 СМ, ОДНАК Є Й ЦІКАВІ ВИНЯТКИ. НАПРИКЛАД, ВІКТОРІЯ АМАЗОНСЬКА, З РОДИНИ НІМФЕЙНИХ, МАЄ ЛИСТКИ ДІАМЕТРОМ ДО 2 М, ЯКІ МОЖУТЬ ВИТРИМАТИ ВАНТАЖ БІЛЬШЕ 50 КГ, А ДЕЯКІ ТРОПІЧНІ ПАЛЬМИ МАЮТЬ ЛИСТКИ ДОВЖИНОЮ 20-25 М (РАЗОМ ІЗ ЧЕРЕШКОМ). ЦЕ БІЧНА, ЗАЗВИЧАЙ ПЛОСКА, ЗЕЛЕНОГО КОЛЬОРУ ЧАСТИНА ПАГОНА. ПЕРШИМИ ЛИСТКАМИ НАСІННИХ РОСЛИН Є СІМ'ЯДОЛІ ЗАРОДКА. ПОТІМ ЗАВДЯКИ ЗАРОСТКАМ ВЕРХІВКОВОЇ МЕРИСТЕМИ ФОРМУЮТЬСЯ НАДЗЕМНІ АБО ПІДЗЕМНІ ЛИСТКИ. ЛИСТКОВА ПЛАСТИНКА ВИКОНУЄ ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ ЛИСТКА. ЧЕРЕШОК ВИКОНУЄ ОПОРНУ І ПРОВІДНУ ФУНКЦІЇ, РЕГУЛЮЄ ПОЛОЖЕННЯ ЛИСТКОВОЇ ПЛАСТИНКИ ВІДНОСНО НАПРЯМКУ СВІТЛА. ПО ЧЕРЕШКУ ПРОХОДЯТЬ СУДИННО-ВОЛОКНИСТІ ПУЧКИ, ЯКІ З'ЄДНУЮТЬ СТЕБЛО З ЛИСТКОВОЮ ПЛАСТИНКОЮ. ПРИЛИСТКИ ТАКОЖ МОЖУТЬ МАТИ РІЗНУ ФОРМУ Й РОЗМІРИ.

Листок

Листок — бічний дорзивентральний орган пагона з детермінованим (обмеженим) ростом, пристосований до здійснення фотосинтезу, газообміну, транспірації, а також може виконувати запасальну функцію, слугувати для вегетативного розмноження, навіть бути ловильним апаратом у рослин-хижаків.

На одній рослині листки бувають анатомічно та морфологічно відмінними, що є проявом пластичності цих органів. Певні сукупності листків (формації) різняться положенням, будовою та переважаючою функцією. Пластичність листка проявляється у формуванні різних формацій, а також у здатності змінюватися під впливом умов зовнішнього середовища (гетерофілія).

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.