"Чорнобиль – скорбота пам’яті людської". Година спілкування для учнів 10-11класів.

Опис документу:
захід про Чорнобильську атомну трагедію; джерела техногенного забруднення на прикладі аварії на ЧАЕС

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Чорнобиль – скорбота пам’яті людської.

Година спілкування для учнів 10-11класів.

Мета: розповісти учням про Чорнобильську атомну трагедію; розширити і систематизувати знання про джерела техногенного забруднення на прикладі аварії на ЧАЕС. Розвивати вміння працювати з різними джерелами інформації, аналізувати, виділяти головне, робити висновки.
Виховувати в учнів людяність, співчуття до чужої біди, дбайливе, бережливе ставлення до навколишнього середовища.

Обладнання: карта України, відео фрагменти, літературні вірши, презентація, фотоматеріали, музикальний супровід, кольорові олівці (фломастери, або маркери), листи паперу, кольорові папірці (кластери), картонна коробка.

Хід заняття

На дошці написано поетичні рядки:

Не винен я, що все це сталось!

Що розкололась неба твердь,

Що в золотом покриту галузь

Ми атомну впустили смерть!

(Д. Павличко)

1. Виступ учнів-читців.

1-й учень

Чорних дат у людства є немало,
Кожна з них - це міна під прогрес.
Найстрашніше, що усіх спіткало,
Вибух на Чорнобильській АЕС.

2-й учень.

Самотність. Тиша. Чорне небо.

Пустеля. Вічність. Смерть і жах.

Недоля. Зло. В житті потреба.

Аварія. Біда. Удар.

Евакуації. Благання.

Солдати. Поспіх. Лікарі.

Дитячі крики. Біль. Прохання.

Молитви. Траурні пісні.

3-й учень.

Паради. Сміх. Травневе свято.

Шпиталі. Кров. Церковний дзвін.

Рятівники. Час. Хімікати.

Загиблі. До землі уклін.

Безодня. Змішана свідомість.

Пожежа. Дим. Вогонь. Хрести.

Дерева голі. Непритомність.

Задуха. Знищені ліси.

4-й учень.

Сучасність. Спогади. Минуле.

Історія. Вчорашній день.

Чорнобильці - були, заснули.

Нащадки - виросли тепер.

Майбутнє. Шанс. Можливість. Спроба.

Травневе свято. Сміх. Парад.

Містечко. Станція. Чорнобиль.

Життя. Дебют. Початок. Старт!

(Тамара Мандич )

2. Розповідь вчителя.

(використовується велика настінна карта України)

Настала Великодня світла мить,

І котиться святкова колісниця.

Для нас же це —

Чорнобильська річниця,

І серце запечалене щемить.

26 квітня 2016 року минає 30 річниця з дня найстрашнішої за наслідками катастрофи минулого тисячоліття. У далекому 1986 році у ніч з 25 на 26 квітня о 1-й годині 23 хвилини до міста Прип’ять увірвалося велике горе. Сталась аварія на четвертому реакторі Чорнобильській атомній станції.

Чорнобильська АЕС розташована на сході Українського Полісся. Енергоблоки знаходяться на березі річки Прип’ять, яка впадає у Дніпро. 
Чорнобиль – невеличке миле містечко. Його назва походить від назви гірського полину чорнобилки. Місто це занурене у зелень, все у деревах, квітах. 

Влітку тут любили відпочивати багато киян, полтавчан, чернігівців… Приїздили сюди надовго, часом на ціле літо, з дітьми і домочадцями, готували на зиму соління і варення, збирали гриби, яких удосталь було у тутешніх лісах, засмагали на сліпучо-чистих піщаних берегах Київського моря, рибалили. І здавалося, що напрочуд гармонійно і нерозривно зжилися тут краса поліської природи і сховані у бетон 4 блоки АЕС, розміщеної неподалік на північ від міста Чорнобиля.

Але цей спокій і благодать розірвав вибух і полум’я. Розпочалася пожежа… Вогонь, все лютував, не вщухав.

У перші години після аварії радіоактивні речовини поширювалися у західному напрямку. Пізніше, 26, а також 27 квітня напрямок переносу радіоактивних продуктів перемістився на північний захід, а 29 квітня – на північний схід. Зранку 30 квітня напрямок вітру змінився, почали забруднюватися райони, розміщені на південному сході від АЕС, у тому числі і місто Київ. Таким чином, у перші дні після аварії, коли викидання радіоактивних речовин було найінтенсивнішим, їх випадання здебільшого зосередилось у північно-західних регіонах України, на південному заході та півдні Білорусії.

Висота радіоактивного викидання становила в перші дні 1200 – 3000 м. 
Значні викидання радіоактивних речовин відбулися в травні-червні та в наступний період ( аж до захоронення реактора в спеціально збудованому саркофазі). У зв’язку з великою радіоактивністю було відселено населення з 30-ти кілометрової зони навколо станції, в основному оконтуреної ізолінією дози випромінювання в 5 мР/год, встановлено так звану зону відчуження ( 20 мР/год ), а також територію з тимчасовим відселенням частини населення – дітей і вагітних жінок – 3 – 5 мР/год (сюди увійшов Київ).

Всього за перший рік після аварії з зони відселення було евакуйовано 116 тис. чол. зі 186 населених пунктів, у тому числі з України – 90 тис. чол. з 75 населених пунктів.

3. Перегляд документального відеоролика про події на ЧАЕС.

4. Слово вчителя.

Ось імена перших жертв чорнобильського полум’я. Усі вони молоді вродливі, мужні. Вічна пам’ять їм, низький уклін від усього людства. Навічно заснули герої - пожежні на новому підмосковному Митинському кладовищі. Вони закрили собою не тільки станцію, а й усю Європу.

         (звертаю увагу на дошку де розміщені портрети героїв )
- Герой Радянського Союзу лейтенант Володимир Павлович Правик;
- Герой Радянського Союзу лейтенант Віктор Миколайович Кібенок;

- Сержант Микола Васильович Ващук;

- Сержант Володимир Іванович Тищура;

- Старший сержант Микола Іванович Тітенок.

Слово ЧАЕС – стало символом трагедії, яка доторкнулася до мільйонів людей, накрила їх крилом безжалісної радіації, перетворюючи свої жертви в безпомічних людей. Ця трагедія вразила весь світ, приголомшила людей страшним розмахом незвіданої раніше біди, трагічні наслідки якої відчуватиме ще не одне покоління. Та ще не одне покоління людства буде відчувати страх від своєї незахищеності перед непередбаченими катастрофами, лихами тощо.

5. Давайте хвилиною мовчання вшануємо всіх, хто загинув внаслідок аварії. (Запалюємо свічку).

6. Робота в парах. «Обговоримо почуття страху».

Ви коли - небудь відчували страх, сум, біль?

Люди час від часу відчувають страх (або бувають налякані), чи не так?

Трапляються події, котрі лякають, чи не так? Коли трапляються погані речі, ми іноді просто не хочемо про них думати. А інколи ми не здатні припинити думати про них постійно. Якщо вивільняти свої почуття потроху, нам може стати краще. Давайте спробуємо зробити це зараз.

«Двері, за якими сховані страшні або сумні наслідки Чорнобильської катастрофи »

( Дайте кожній парі учнів невеликий аркуш паперу (формату А4), олівці, фломастери, маркери, тощо. Попросіть дітей зігнути аркуш навпіл та намалювати двері на лицевій стороні. Потім попросіть їх відкрити двері та розгорнути аркуш. Спитайте, чи не могли б вони намалювати «страшну річ, явище, подію, істоту, предмет або наслідок аварії на Чорнобильській АЕС» усередині (можливо, не найстрашнішу річ, але щось трошки страшне).

Після того як вони домалюють вони можуть зачинити двері і розповісти про свої малюнки, можуть продемонструвати їх, не коментуючи.

Коли діти дадуть відповідь, можна запропонувати покласти всі малюнки в коробку хвилювань.(Підготуйте заздалегідь коробку середнього розміру, котру можна щільно зачинити. Зробіть у верхній частині коробки «проріз», через який може пройти папір. Розмалюйте коробку та напишіть «Хвилювання» на зовнішній стороні. Запропонуйте дітям, що всі страхи і погані хвилювання залишаться у коробці, доки ми не будемо готові поглянути на них.)

7. Робота в малих групах. «Пошук інформації».

Різновидом роботи є командний пошук інформації. (Для груп розробляються запитання, відповіді на які можна знайти в роздатковому матеріалі. Учні об'єднуються в групи. Кожна група отримує запитання. Визначається час на пошук та аналіз інформації. Якщо часу мало, можна використати «маркери підказки» у вигляді знаків, шрифту тексту, тощо. Наприкінці часу заслуховуються повідомлення від кожної групи. )

Запитання для першої групи.

►Знайдіть у тексті інформацію про наслідки катастрофи на ЧАЕС для країн Європи.

Запитання для другої групи.

▼Знайдіть у тексті інформацію про кількість людей задіяних у ліквідації аварії на ЧАЕС та стан їхнього здоров’я після ліквідації.

◄Запитання для третьої групи. Знайдіть у тексті інформацію про те, як відреагувала міжнародна спільнота на техногенну аварію в Україні.

▲Запитання для четвертої групи. Знайдіть у тексті інформацію про переваги атомних електростанцій (АЕС) над тепловими (ТЕЦ) і гідроелектростанціями (ГЕС).

Текст для опрацювання

Найглобальніша техногенна катастрофа - аварія на ЧАЕС (1986р.). За міжнародною шкалою ядерних подій (INES) їй присвоєно максимальній сьомий рівень (важка аварія), вона також характеризується як «важкі наслідки для здоров’я людини і для навколишнього середовища».

▲ Переваги атомних електростанцій (АЕС) перед тепловими (ТЕЦ) і гідроелектростанціями (ГЕС) очевидні:  немає великої кількісті відходів,

немає газових викидів, які забруднюють атмосферу так, як ТЕС (що викидають велику кількість сірки)

▼Променева хвороба була виявлена у 134 чоловік, з тих, хто був на аварійному блоці в першу добу.

◄Зараз в Росії експлуатується 11 реакторів чорнобильського типу (3 блоки на Смоленській АЕС, 4 блоку - на Курській, 4 блоку - на Ленінградській). За 20 років вони зазнали такі зміни, які усунули можливість повторення катастрофи. Це підтвердили міжнародні експерти.

▼800000 людей взяли на себе ризик і зазнали радіаційного випромінювання, ліквідуючи наслідки катастрофи за всі роки. На жаль, 25000 з них загинули, ще 70 тисяч — стали інвалідами.

У 1988 році композитор Мікаел Таривердієв склав Симфонію для органу «Чорнобиль», а через 20 років у 2008 році італійський співак Адріано Челентано випустив пісню "Sognando Chornobel» («Мені сниться Чорнобиль»). 

▲При правильній експлуатації АЄС - це чисті джерела енергії. За даними МАГАТЕ, більшість нових реакторів, будівництво яких вже ведеться або заплановано, знаходяться в Азії, у таких країнах, як Китай та Індія. Планують значне розширення своїх ядерно-енергетичних програм Республіка Корея та Росія, ОАЕ, Франції, Німеччині.

Катастрофічні наслідки у вигляді радіоактивного дощу дійшли аж до Ірландії. Після вибуху реактора, величезна радіоактивна хмара поширилося по всій країні та за її межами. Це стало основною проблемою охорони здоров’я всієї Європи. Вагітним жінкам було рекомендовано вдатися до аборту, так як був високий ризик народження дітей з важкими дефектами.

Переваги атомних електростанцій (АЕС) перед тепловими (ТЕЦ) і гідроелектростанціями (ГЕС) очевидні: немає необхідності вести величезні обсяги будівництва, зводити греблі і ховати родючі землі на дні водоймищ, які потрібні для функціонування на ТЕС, ГЕС.

Першими жертвами стали пожежники, які не знали про характер інциденту. Вони виконували свою роботу без будь-яких запобіжних заходів від радіації. З них 28 осіб загинули протягом місяця після аварії.
►Було очевидно, що Чорнобильська катастрофа торкнеться сусідніх міст, але не настільки, як це сталося з Білоруссю. Кордони країни знаходяться всього в 10 км від електростанції. За оцінками вчених, 70% забруднення після Чорнобильської катастрофи припадає не на Україну, а на Білорусь. Результатом стала відмова від більшості сільськогосподарських угідь.

На 4-му енергоблоці побудований саркофаг, але термін його придатності вже закінчується. Щоб його зміцнити, будівництво спонсорують, в основному, країни-донори. Такі як, країни Європи, Канада, США, Японія.

8. Прийом «Займи позицію».

Обговорення будь-якої проблеми можливе і з діаметрально протилежних позицій. Учням пропонується прочитати дискусійне питання та визначити власну позицію щодо нього. «Атомна енергія: «Ви за чи проти?»

( В протилежних кінцях кімнати розмістить плакати з варіантами відповідей «Так», «Ні», «Це складне питання для мене». Пропаную учням стати біля того плакату, який найбільше відповідає вашій позиції, «проголосувавши ногами». Обґрунтуйте свою позицію. Обговоріть в групі тих, хто розділяє одну й ту ж точку зору, аргументи на її користь. Представте свою точку зору іншим групам. Якщо ви почули переконливий аргумент від інших груп, ви можете перейти до тих, хто вас переконав.)

Пам’ятка «Як сформулювати аргументи» за методом «ПРЕС»

Сформулюйте свої аргументи використовуючи наступний алгоритм:

Позиція: почніть із слів “Я вважаю...” висловіть свою думку, поясніть у чому полягає ваша точка зору.

Обґрунтування: “... тому, що ...” наведіть причину появи такої думки, тобто поясніть, на чому ґрунтується ваша позиція.

Приклад: продовжуйте словом “... наприклад...” наведіть факти, докази, дані, які підтверджують вашу позицію.

Висновок: закінчіть вислів “Отже (тому, таким чином), я вважаю...” і узагальніть свою думку, зробіть висновок.

9. Прийом «Домашня заготовка».

(з використанням елементів рольової гри)

В ході рольової гри учні „розігрують у ролях" визначену проблему або ситуацію. Рольова гра потребує підготовки, тому завдання даються учням перед виховним заходом за декілька днів. «Наслідки радіоактивного забруднення для навколишнього середовища».

Слово вчителя. Діти а зараз ми звами потрапимо в один з кабінетів міністерства екології та поглянимо над якими проблемами сьогодення вони працюють.

З’являється міністр екології і пропонує своїм експертам викласти коротку доповідь про геоекологічну ситуацію.

Екологічна група фахівців:

доклад гідрологів (стан водойм після наслідків аварії);

доклад ґрунтознавців (стан ґрунтів в зоні ураження);

доклад метеорологів (стан повітря, зміни в опадах – кислотні і радіаційні дощі, тощо);

доклад біологів (зміни у життя рослинного і тваринного світу).

Після коротких докладів експертів Міністр пропанує учням внести свої пропозиції, щодо покращення навколишнього середовища в нашій країні.

10. Ковдра ідей.

Обладнання: великий аркуш паперу ( А1), смужки кольорового паперу, клей (можна замінити клясерами.)

Об'єднайте учнів в малі групи. Запропонуйте їм протягом цієї вправи створити «клаптикову ковдру». Роздайте кожній групі по 15-20 кольорових папірців (смужок) різного кольору. Запропонуйте їм запитання, яке передбачає декілька ідей ( чи положень, фактів) як відповіді.

«Що потрібно зробити для відродження зони відчуження?»

(Наприклад. «Які ви бачите шляхи для подолання труднощів?», «Що ви можете зробити прямо зараз...?» Охорона навколишнього середовища: ґрунтів, повітря, водойм, рослинного і тваринного світу, людини, тощо… )

Кожна відповідь має бути записана на окремому папірці. Відведіть на обдумування відповідей до 3-4 хв.

Запросіть групи розташувати всі папірці з відповідями на великому аркуші паперу та презентувати результати своєї роботи.

Обговоріть з групою результати роботи за наступними запитаннями:

Як вам працювалось? Чи задоволені ви результатами роботи?

Яким був ваш вклад у спільну роботу?

Чи вдалося нам спільно обговорити проблему?

Заспокійлива вправа

Деякі вправи, які ви можете робити, коли потрібно заспокоїтися і розслабитися (незалежно від того, чи ви розсерджені, стурбовані або прекрасно почуваєтесь; розслаблення також може допомогти нам бути креативними)! Ви маєте можливість виконувати їх самостійно, коли забажаєте, щоб заспокоїтися або просто «зменшити темп».

«Видихання старого повітря, вдихання нового повітря»

Сядьте зручно на підлозі зі схрещеними ногами або на стільці (ноги на підлозі), руки покладіть на коліна, очі заплющені. Повільно видихайте через рот усе «старе» повітря, так якби ви надували повітряну кульку (нехай це повітря вийде повністю, задуйте його в уявну повітряну гулю, яка згодом улетить від вас). Виконуйте це на рахунок 1. Максимально повільно вдихайте свіже чисте повітря через ніс, на рахунок 2. Видихніть повітря через рот (на рахунок 3). Вдихайте свіже повітря через ніс на рахунок 4. Продовжуйте робити це, рахуючи до 10. Простежте, як улітають ці «кульки, наповнені гарячим повітрям»!

Заключне слово вчителя.

Сьогодні ми добре і плідно попрацювали. Я щиро всім дякую за співпрацю. Бажаю усім нам миру, щастя, здоров’я, щоб завжди панували щирість і взаєморозуміння! Сподіваюся, що страшні сторінки минулого ніколи не повторяться у майбутньому.

Використані джерела:

Чорнобильська катастрофа та її наслідки для України

Ліквідація наслідків аварії на ЧАЕС.

http://osvita.ua/vnz/reports/ecology/21341/

Цікаві факти про Чорнобиль!

http://probapera.org/publication/13/14788/chornobyl.html

Факти про Чорнобиль
Факти про Чорнобиль | Цікаві факти на українській мові | Цікаво
uamodna.com
articles/chornobyljsjka-katastrofa-…

Екологічні наслідки аварії на Чорнобильській АЕС

http://xreferat.com/112/2641-1-ekolog-chn-nasl-dki-avar-na-chornobil-s-k-iy-aes.html

11

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.