Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Підвищення кваліфікації та атестація педагогічних працівників ЗДО і ЗЗСО за новим профстандартом
»
Взяти участь Всі події

Чорне море в історії

Всесвітня історія

Для кого: 6 Клас

30.08.2021

120

3

0

Опис документу:
Даний урок можна використати як частина стем- проекту " Вода". Метою цього уроку є вивчення питання, щодо ролі водних ресурсів нашої країни в історії українського народу : в економіці, торгівлі, військових походів тощо.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Всесвітня історія. Історія України (інтегрований курс)

6 клас

Дата:                          

Тема уроку. Велика грецька колонізація

Мета уроку:

-  визначити причини грецької колонізації, і Північного Причорномор’я зокрема, визначити її хронологічні рамки;

-  охарактеризувати особливості розвитку грецьких міст-держав, їх суспільно-політичне, господарське і духовне життя.

- розвивати вміння аналізувати та систематизувати історичний матеріал, логічно мислити і обґрунтовувати свою відповідь, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;

- виділяти головні ідеї в тексті, розповіді вчителя та доповіді однокласників;

-  розвивати вміння готувати повідомлення та виступати перед однокласниками;

-  встановлювати послідовність історичних подій;

- виділяти сутнісні ознаки античного періоду в історії України;

-  удосконалювати вміння роботи з історичною картою: визначати географічне положення полісів у Північному Причорномор’ї, особливості місцевості.

- формувати в учнів інтерес до знань;

-  виховувати в учнів гордість за українську історію;

-  виховувати любов до історії.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

-  називати і показувати на карті міста-держави Північного Причорномор’я;

-  характеризувати суспільно-політичне, господарське та духовне життя полісів, роль Чрного моря в житті наших предків;

-  порівнювати особливості розвитку найбільших грецьких міст-держав Північного Причорномор’я.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Основні терміни і поняття: «Велика грецька колонізація», «колонія», «метрополія».  

Обладнання: підручники (Бандровський О.Г. Всесвітня історія. Історія України: підручник для 6 кл. загальноосвітніх навчальних закладів), стінна карта «Греція у VIII-VI ст. до н.е.», робочі зошити, електронна презентація, учнівські доповіді.


Структура уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

ІV. Вивчення нового матеріалу

      1. Причини та напрями колонізації.

      2. Колонії в Північному Причорномор’ї.

3. Цікаві факти про Чорне море

V. Закріплення нових знань.

VI. Підсумки уроку.

VII. Домашнє завдання.

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Робота з картою

Завдання. Показати на карті:

1)    Місце розташування Греції.

2)    На якому півострові вона знаходиться.

3)    Якими морями омивається?

4)    Найбільший острів. Найвідоміша гора.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

ВчительГрек Деметрій сидів на камені біля своєї недобудованої оселі. Настрій був поганий. Уже кілька днів вирувало море, з півночі дув сильний пронизливий вітер. Небо було затягнуте хмарами, і ось-ось мав розпочатися дощ. Поношені туніка і гіматій Деметрія були зовсім непридатні для цього клімату. Тутешні греки носили куртки, теплі плащі, штани і кроєні на скіфський манер чоботи. Але щоб придбати усе це, потрібні були гроші, а у Деметрія й переселенців, які прибули разом з ним, їх було обмаль. Під час подорожі їхній одяг сильно подерся. Їм розповідали, що тут їх чекає достаток, що найбідніший із них стане тут заможною людиною. Вони залишили батьківщину, і ось тепер переконалися, що їх обдурили.

Перед очима Деметрія було ще кілька жалюгідних, складених нашвидкуруч із сирцевої цегли й вапняного каменю осель. На порозі однієї з них сиділа сусідка й чистила рибу. Як їм усім набридла риба! Їсти її доводилося без приправ і соусу, тому що для їх приготування потрібні були цибуля, часник й оливкова олія, до яких вони так звикли на батьківщині. Тут олії не було, її привозили з Греції й продавали втричі дорожче, а цибулю і часник вони мусили купувати у скіфів чи на базарі в місті.

Стіни й вежі міста було добре видно Деметрію. Люди, які за ними жили, оселились тут 50 років тому, встигли обжитися, побудувати міцні будинки, храм богині Афродіти й обнести місто муром.

Здавалося б, чому б Деметрію й людям, що приїхали з ним, не приєднатися до громадян цього міста? Та де там…

 

Проблемне питання

Чому ж греки не пустили Деметрія і його товаришів до свого міста?

Що відбулося насправді з греком Деметрієм і чому він залишив свою вітчизну, ми дізнаємося, «навідавшись» до Греції VIII-VI ст. до н.е.

 

Повідомлення теми і мети уроку.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя супроводжується демонстрацією електронної презентації. Складання учнями короткого конспекту

    

1. Причини та напрями колонізації.

Учитель. Сьогодні ми з вами здійснимо історичну подорож до міст, заснованих грецькими колоністами у Північному Причорномор’ї.

Робота з термінами

Колонізація – походить  від латинського слова “заселяти” й означає землі, організовано заселені людьми – вихідцями з інших країн.

Метрополія - материнське місто, у Стародавній Греції так називали  місто-державу, яка заснувало  свої поселення (колонії) на інших землях.

 За розповіддю вчителя учні визначають причини колонізації

Учитель. У VIII-VI ст. до н.е. греки заснували на берегах Середземного і Чорного морів багато нових поселень-колоній. Вільної землі в гористій Греції й островах було обмаль. Тож доводилося безземельним вирушати в далекий путь. Переселяючись, греки рятувалися від бідності, голоду і рабства. На берегах Понту Евксинського (так греки називали Чорне море) вони з’явилися близько VI ст. до н.е. У гирлі річки Буг вони заснували Ольвію, яку заселили вихідці з Мілету. Потім у Криму виникають Тіра, Керкінітіда, Пантікапей і Херсонес.

 

Робота з підручником

За текстом підручника визначити не названі вчителем причини колонізації.

 

Демонстрація вчителем напрямків грецької колонізації на стінній карті.


 

2. Колонії в Північному Причорномор’ї.

Історична подорож в ході якої учні заповнюють таблицю

Назва міста-колонії

Місцезнаходження

Час заснування

Організація влади

 

 

 

 

 


Учитель. У Північному Причорномор’ї  греками було засновано 80 колоній. Найвідоміші серед них: Ольвія – в гирлі р. Буг, Херсонес – на півдні Кримського п-ова, Пантікапей – на сході Керченського п-ова.

Уявіть собі, як пристали до берега кораблі. Напружено вдивлялися мандрівники в далечінь – чи не з’явилися люті скіфські вершники? Ні, все спокійно. Кораблі заскреготали днищем по дну. Прибули! З інтересом досліджують греки берег, на якому вони збираються будувати місто. Ватажок колоністів сказав: «Подякуємо ж богам за те, що вони щасливо доправили нас у те благословенне місто. І назвемо наше місто Ольвія, тобто Щаслива. Це місце принесе нам щастя!»

Учнівська доповідь про життя в Ольвії

Запитання:

1.     Де і коли було засновано місто?

2.     Чим займалися жителі Ольвії?

3.     Охарактеризуйте права та обов’язки жителів міста.

 

Учитель. Не всім вдалося освоїтися в даному місці. Ми знову сідаємо на корабель і вирушаємо в подорож вздовж берега, і через деякий час опиняємося на півострові. Місцевість нагадує нашу рідну. Ватажок пропонує нам залишитися тут. Місто ми називаємо Херсонес – «півострів».

Учнівська доповідь про життя в Херсонесі

Запитання:

1.     Назвіть основні господарські заняття жителів Херсонеса.

2.     Яким був державний лад у Херсонесі?

 

Учитель. І знову не всім вдалося прижитися в даній місцевості. Більше нічого не залишається як знову вирушити на пошуки кращої долі. Продовжується плавання вздовж берега. Зправа – безкрає синє море, а зліва – високі гори, інколи з води виростає каміння, але досвідченим мореплавцям вдається уникнути лиха, а попереду – невідоме майбутнє і надія на краще. Аж ось, море починає звужуватися, і мандрівники опиняються у вузькому коридорі, але, по лівому борту – мальовнича місцина, і прямо тут вода кишить рибою. «Давайте залишимося тут, - говорить ватажок, - ми довго подорожуємо і всі втомилися. А тут чудова спокійна місцина і є чим прогодуватися. Ми осядемо тут і назвемо наше місто Пантікапей, тобто рибний шлях».  

Учнівська доповідь про життя в Пантікапеї

Запитання:

Чим Пантікапей відрізнявся від інших міст Північного Причорномор’я?



 3.Дивовижні факти про Чорне море.

Чорне море вперше згадується в документах V століття до нашої ери. Ясон та аргонавти саме по Чорному морю йшли до Колхіди за золотим руном.

Давньогрецька назва моря — Понт Аксинський, що означає «Негостинне море». Море було назване так через труднощі з навігацією. Пізніше, після вдалого освоєння берегів грецькими колоністами, море стало називатися Понтом Евксинським («Гостинне море»).

Особливістю Чорного моря є повна (за винятком деяких бактерій) відсутність життя на глибинах понад 150–200 м. Річ у тому, що глибинні шари Чорного моря насичені сірководнем. Сам сірководень у Чорному морі з’явився внаслідок загибелі всього живого в ньому через злиття із Середземним морем.

Є цікава версія, що море назвали Чорним через жахливі шторми, під час яких вода в морі темніє. Хоча, це буває дуже рідко.


V. Закріплення нових знань.

Проблемне питання.

Чому ж греки не пустили Деметрія і його товаришів до свого міста?

 

VI. Підсумки уроку.

Висновки

Грецька колонізація була викликана різними причинами: війнами, боротьбою між різними верствами населення, пошуком ринків збуту і джерел сировини.  Греки поселялися на узбережжях морів, засновуючи міста-поліси.  Інтенсивними темпами розвивалося сільське господарство, ремесла і торгівля, що сприяло існуванню тісних взаємин між самими містами-державами та метрополією, з місцевими племенами – скіфами, фракійцями та ін.

Отже, значення античних держав в історії давнього населення, яке проживало за межами Великої Греції, не вичерпується лише її взаєминами з навколишніми племенами. Епоха існування античної цивілізації глибоко відбилася на житті та культурі наступних поколінь і в цьому не останню роль відіграло саме Чорне море.

Для всіх людей Батьківщина — це, перш за все, країна, яка дала їм життя. Тому давайте її берегти і вірними їй дочками й синами!

 

Виставлення оцінок.

 

VII. Домашнє завдання.














Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.