Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Критика і розвиток. Як не знищити мотивацію
»
Взяти участь Всі події

Чого можуть навчити гірські породи?

Географія

Для кого: 6 Клас

12.10.2019

761

3

0

Опис документу:
Стаття може бути використана при вивчення теми утворення гірських порід в курсі фізичної герграфії 6 класу. Новий погляд на закономірності утворення гірських порід може допомогти учням зрозуміти цінність людей і людських відносин.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Чого можуть навчити гірські породи?

«Первым нравственным учителем человека была сама природа – не та которую описывали кабинетные философы, с нею не знакомые, или естествоиспытатели, изучавшие природу лишь по мертвым образцам в музеях, а та природа, среди которой жили и работали…»

П.О.Кропоткін.

Починаючи вивчати планету Земля, перш за все цікавимося з чого ж вона складається. На уроці вчитель пропонує вам розглянути різні гірські породи, мінерали. В залежності від того як вони утворилися, гірські породи мають різні властивості. Знайомлячись із властивостями «мешканців» літосфери, визначаємо можливість їх використання у господарстві.

А чи можна використати знання про закономірності утворення гірських порід у звичайному житті? Що вони можуть нам розповісти?

Вивчаючи різні мінерали та гірські породи, слід звернути увагу на те, що навіть в давніх ювелірних прикрасах, які археологи знаходять під час розкопок, коштовні камені мають вигляд тільки-но відшліфованих. Чому так відбувається? Це легко пояснити, знаючи географічні закономірності. Відомо, що чим твердіший коштовний камінь, тим краще відшліфовується його поверхня (аж до дзеркального блиску). Таким чином, твердість впливає на вартість каменю, адже на його обробку необхідно витратити набагато більше часу, вкласти більше праці. Чи не теж саме відбувається з людськими відносинами? Чим довше і старанніше ми будуємо наші стосунки з іншими людьмибатьками, однокласниками, друзями і просто знайомими,чим більше спілкуємося, приділяємо їм уваги, вкладаємо більше праці, тим дорожчими стають вони для нас.

А від чого залежить міцність або крихкість, твердість або м’якість мінералів чи гірських порід? Звичайно ж від умов, в яких вони утворилися.

За умовами утворення виділяють такі гірські породи та мінерали:

Магматичні (від грецького магма – густа мазь), утворені в умовах високих температур і великого тиску із розплавів та розчинів, які застигають у надрах або виливаються на поверхню Землі;

Осадові або екзогенні (від грецького екзо – поза і генезис – походження), утворені на поверхні Землі або на незначній глибині внаслідок вивітрювання, перенесення і відкладання при нормальному тиску і низьких температурах;

Метаморфічні (від грецького метаморфозіс – перетворення, видозміна), що є результатом перетворення, видозміни вже існуючих осадочних і магматичних порід в умовах великого тиску та високих температур земних надр.

Якщо гірські породи утворилися в умовах осадонакопичення, тобто осадові, то зазвичай вони більш крихкі, або навіть газоподібні; більш міцними є породи та мінерали магматичного і метаморфічного походження. Ці корисні копалини утворилися шляхом охолодження з розплавленої магми або під дією високих температур, тиску. Теж саме можна сказати і про людей. В історії є дуже багато прикладів відомих вчених, діячів культури та мистецтва, які «заблищали» діамантовим блиском і випромінюють світло до сьогодні. Але їхній шлях до вершини був важким і тернистим.

Хіба це не пряме керівництво для досягнення успіху в житті? Розглянемо спрощену схему утворення цінних мінералів (порід) та становлення компетентних фахівців, чудових людей, геніїв.

Сама природа вчить нас, що без певних зусиль, без випробувань неможливо стати гідною людиною. Та це ще не все. Багато таємниць у власних відносинах до людей і до життя ми зможемо відкрити, вивчаючи підземні дари нашої планети.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.