«Цілющі рослини» Конспект заняття з народознавства та валеології в старшій групі

Опис документу:
Програмовий зміст: ознайомити і поповнити знання дітей про лікарські рослини: терміни збирання рослин, заготівля, зберігання. Формувати шанобливе ставлення до традицій українського народу та спонукати до активного використання їх в житті. Закріпити назви лікарських рослин. Розвивати інтерес до природи, вміння правильно користуватися її дарами; мову , пам'ять, мислення. Створювати позитивний настрій, збагачувати емоційний досвід дітей новими враженнями. Виховувати любов та бережливе ставлення

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

«Цілющі рослини»

Конспект заняття з народознавства та валеології

в старшій групі

Програмовий зміст: ознайомити і поповнити знання дітей про лікарські рослини: терміни збирання рослин, заготівля, зберігання. Формувати шанобливе ставлення до традицій українського народу та спонукати до активного використання їх в житті. Закріпити назви лікарських рослин. Розвивати інтерес до природи, вміння правильно користуватися її дарами; мову , пам'ять, мислення. Створювати позитивний настрій, збагачувати емоційний досвід дітей новими враженнями. Виховувати любов та бережливе ставлення до природи.

Матеріал: лікарські рослини (калина, часник, ромашка, календула, чебрець, м’ята); слайди «Лікарські рослини», «Виготовлення ліків», «Екскурсія до аптеки»; легенда «Цілющі рослини»; колиска, ночви для купання; мішечки з травами.

Хід заняття.

Діти заходять під музику до зали і вітаються з гостями:

  • Здрастуйте!

  • Доброго здоров’ячка !

  • Доброго дня!

  • Здоровя бажаємо!

  • Бог на поміч!

  • Здоровенькі були!

  • Дай боже здоровя!

Вихователь: Наше шанування вам, любі гості! Дякую вам діти за такі гарні слова привітання, адже ви недарма зичили здоров’я кожній людині. Так, діти, здоров’я це найцінніше, що дає природа кожній людині. Але не завжди ми можемо його зберегти. Діти, куди ми звертаємось, коли хворіємо?

(Відповіді дітей).

Вихователь: Що приписує нам лікар?

Діти: (відповіді дітей).

Вихователь: Де можна купити ліки?

Діти: (відповіді дітей).

Вихователь: Пам’ятаєте нашу екскурсію до аптеки (слайд «Фото з аптеки»). Отже, давайте пригадаємо, що продається в аптеці?

Діти: (відповіді дітей).

Вихователь: А як звуться люди , які працюють в аптеці?

Діти: (відповіді дітей).

Вихователь: А хто виготовляє ліки?

Діти: (фармацевти).

Вихователь: Давайте подивимося, як вони це роблять? (слайди «виготовлення ліків»). Але ми з вами бачили, що там продаються і трави. Відомо всім, що трави фармацевти не збирають. Цим займаються люди обізнані в цій справі. Послухайте легенду.

ЛЕГЕНДА.

Колись давним-давно жили собі чоловік з дружиною і мали одного єдиного сина. Жили вони в любові і злагоді, тішилися тим, як підростає їхнє дитя. Та одного дня постукало в двері страшне горе – тяжко захворів синочок. Тіло його вкрилося ранами та язвами. Хлопчик зблід і схуд, погляд його став тьмяний і безрадісний. До кого тільки не зверталися бідолашні батьки: до ворожок, чаклунів, магів, та ті тільки розводили в безсилі руками. І тоді убитий горем батько впав на коліна і став просити допомоги у Господа Бога. Молитва його була такою щирою і сердечною, що перед чоловіком з’явився Ангел Господній. В руках його був вінок сплетений з усіляких квітів і трав. До ран хлопчика Ангел приклав листя, язви змазав соком рослини, а відвар з трав дав випити. Рани і язви почали затягуватися і заживати. Погляд хлопчика прояснів і він попросив у батьків скибочку хліба, так як дуже зголоднів за довгі дні своєї хвороби. Щасливий батько запитав у Ангела: «Що за чудодійні трави ти нам приніс?» На що ангел йому відповів: «Ви, люди, в незнанні своєму, кожного дня проходите повз цей дар Божий» - і , на цих словах зник з - перед очей, залишивши свій вінок. Від тих пір став чоловік шанобливо ставитися до рослин, збирати їх квіти, плоди, листя, коріння та лікувати хворих настоями та відварами виготовленими з Божого дару.

(Бесіда з дітьми за змістом легенди ).

Вихователь: Ще з давнини люди почали примічати цілющі властивості рослин. Лікарські рослини допомагали в лікуванні, часом робили дива. Тому цим травам надавали чарівних сил.

Зібрані рослини необхідно зберігати так, щоб зелені частини залишилися зеленими, а квіти не вицвіли і не почорніли (показ сухоцвіту). Сушити їх треба в тіні, на протязі, викладаючи тонким шаром.

Належним чином висушені рослини треба зберігати в сухому місці, в скляних банках закритих тканиною (показ), в окремих картонних коробках на якій позначена назва рослини і дата його збору (показ) або в мішечках з сукна (показ).

А тепер давайте з вами розглянемо лікарські рослини. Можливо з вас хтось знає ці чудодійні рослини (слайди рослин):

Дитина 1. Ромашка . Як зустрінеться вам ,друзі ,

запашні ромашки в лузі

Не забудьте їм вклонитись й

пелюсток росою вмитись.

Бо ромашкові відвари – то

найкращі ліки-чари.

Дитина 2. Подорожник. Коли хтось упав раптово,

Чи поранив руку, ногу.

Подорожник – ваш дружок ,

прикладіть його листок.

Дитина 3. Кропива. З кропиви борщі й салати

Добрі можна зготувати.

Хоч колюча кропива

Та лікує всіх вона.

Дитина 4. Мати –й- мачуха. Від застуди і від кашлю

Випити мікстуру краще.

З мати-й- мачухи відвар

Допоможе , друзі, вам.

Дитина 5. Чистотіл. А нема зеленки, йоду-

Чистотіл знайдіть в городі.

Дитина 6. Чебрець. Чебрецю пахуча сила

Спокій дітям відновила.

Дитина 7. Шавлій. Заболіли раптом зуби.

Є шавлій, кора від дуба.

Дитина 8. Валеряна. Валерянки слізки-краплі

Заспокоять серце ваше.

Дитина 9. Лопух. А напарите лопух

Вже волосся ніби пух.

Вихователь: Які ви молодці, скільки лікарських рослин назвали!

Дидактична гра «Яка рослина що лікує»:

На дошку вивішується малюнок з зображенням людини.

Перед дітьми на столі розложені картки з зображенням лікарських рослин.

Вихователь називає дітям «хвору» частину тіла людини, а діти відшукавши картку з потрібною рослиною прикріплюють до «хворої» частини тіла людини.

Вихователь: Але є рослини, які лікують своїми плодами.

Відповідають діти (Показ слайд: горобина, шипшина, ожина, малина, смородина, журавлина, обліпиха, калина)

Вихователь: А от до калини в Україні ставляться особливо. Адже калина є символом нашої держави. Про неї складали легенди, казки, прислів’я, оспівували в піснях. Отже, давайте і ми з вами згадаємо кущ калини і затанцюємо танок.

Танець з калиною.

Вихователь: діти, вміння користуватися рослинами, передавалось в українців з роду в рід. Люди старшого покоління добре знаються на травах. Сьогодні ми з вами вирушимо на гостини до бабусі Медуниці. Вона передасть нам у спадок свої секрети – знання про рослинки -здоровинки , що зростають на нашій землі.

Діти: Доброго здоров’ячка, бабусю!

Бабуся: Добрий день, мої голубятка!

Я – бабуся, Медуницею звуся.

На рослинах розуміюся,

Людям допомагаю,

Лікарські трави збираю.

Діти, заготівля трав - це цікаве та магічне дійство, в якому підкреслювалося бережливе й шанобливе ставлення до рослин, як до цілющої сили. Коли я йду збирати трави, я опускаюся на коліна і промовляю пошепки: «Небо-батько, земля-мати, а ти трава, дозволь себе рвати». Багато людей приходить до мене по трави: кому застуду вилікувати, кому рану загоїти, а кому й мале дитя покупати. А навчити вас

як дитинку купати?(показ з поясненням)

Наливаю водички й промовляю: Водичко, водичко, вмий дитятку личко, румяне та біле, мов яблучко спіле. Я свою дитинку купаю в румянку аби шкіра була румяна, біленька, чистенька, м’якенька.

Водичку, діти, настоювали на пахучому зіллі при цьому говорили ось такі слова: водо-водице, свята купавице! На материнці настояна, духом чебреця напоєна, огорни нашу доню-ясочку, влий в неї ніжну красочку, змий всі пухирці-свербівці, відверни гнилуху-золотуху, якби наша доня виростала гожа, як рожа, білолиця, як тая лебедиця, аби нашу доню обходили всілякі простуди, аби перестріти і судоми не знаходили дороги до нашої господи.

Потім дитятко пеленаю, кладу до колисочки, співаючи колискову.

Давайте й ми наше дитятко поколишимо.

Звучить колискова З.Огнєвич й діти колишуть ляльку.

Бабуся: Ну , що діти сподобалось вам купати, пеленати, колисати нашу дитинку? То ж я з вами поділилася ще одним секретом використання трав.

Можливо вам ваші бабусі розповідали цікавинки про лікарські рослини?

«Рецепти від бабусі»

(відповіді дітей)

Бабуся: Ой, які ви молодці, передавайте вашим бабусям вітання від мене.

А я в свою чергу хочу вас пригостити чаєм, не простим, а травяним, запашним, цілющим. (Пригощає дітей чаєм)

Вихователь: дякуємо,тобі бабусю,що ти нас чаєм пригостила, розповіла нам свої секрети про цілющі рослини.

Бабуся: Діти, а давайте ми з вами наповнимо торбинки рослинками -здоровинками , які зроблять ваш сон спокійним, міцним, здоровим.

Діти наповнюють торбинки травами.

Бабуся:Візьміть, ластів’ята мої , ці торбинки з цілющими травами на згадку про бабусю Медуницю.

Діти: Дякуємо, бабусю. Допобачення.

Бабуся:Бувайте здорові діточки. Хай вас Бог береже!

Вихователь: люди втрачаючи здоровя, ладні плати великі гроші. А тут природа подбала: бери, лікуйся,будь здоровим. Але теж віддай плату – свою любов. Люби природу, шануй її дари, оберігай, ощадливо користуйся нею. Бережи кожну стеблинку, що зветься рослиною. То як же не вклонитися тому дарові, який здоровя повертає, землі, що ростить для нас отой дар. Давайте діти скажемо молитву, як це робили наші прабабусі.

МОЛИТВА

(слова дітей)

Боже! Хай воля твоя допоможе

Нам мудрими й мужніми стати,

Землиці дар зберігати –

Барвисте ошатне вбрання.

Не йти по землі навмання,

А бачити кожну стеблину,

У серці нести Україну!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
3
міс.
0
7
дн.
0
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!