Цикл уроків з української літератури у 7 класі

Опис документу:
Поданий матеріал з досвіду роботи, а саме цикл уроків з української літератури для 7 класу з теми: Михайло Стельмах, "Гуси лебеді, летять", для використання у роботі вчителів- словесників. Авторкські розробки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Цикл уроків для 7 класу з теми

« Михайло Стельмах. «Гуси-лебеді летять» (фрагменти) – автобіографічна повість про дитинство»

Матеріали з досвіду роботи учителя української мови
та літератури

Сухомлинової Марини

Миколаївни

Цикл уроків з української літератури у 7 класі

Урок 1

Тема. Михайло Стельмах. «Гуси-лебеді летять» (фрагменти) – автобіографічна повість про дитинство.

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, сюжетом його автобіографічного твору; розвивати навички виразного читання, переказування тексту, вміння аналізувати твір, виділяти в ньому головні епізоди; виховувати любов та повагу до рідних, естетичні почуття.

Обладнання: портрет М.Стельмаха, виставка книжок письменника, картки із завданнями.

Тип уроку: урок-огляд знань

Хід уроку

І. Організаційна частина

Перевіряю, чи мають учні все необхідне для уроку.

ІІ. Аналіз контрольної роботи

Оголошую отримані бали за контрольні роботи, вказую на недоліки, помилки, виставляю тематичні бали.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Виступ «літературознавця»

«Іди, дорогий читачу, в той світ і бери з нього своє серце, що тобі до вподоби: чи дитинну поетичність і дотеп, чи жагу пізнання, чи незаплямоване почуття справедливості, чи вроджену культурність людей праці.

Вдосконалити людину в доброму і на прикладі доброго пізнати доброту людей, що засвітили в тобі душу, вчили й підіймали тебе з біди, проспівати їм пісню хвали й подяки – це ставив собі за мету і це майстерно осягнув Михайло Стельмах у написаній прозою поемі «Гуси-лебеді летять», - так писав про видатного українського письменника Михайла Панасовича Стельмаха інший відомий письменник Дмитро Павличко.

ІV. Повідомлення теми й мети уроку

- Отже, сьогодні на уроці ми розпочинаємо знайомство з особистістю М.П.Стельмаха та його творами.

V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя з елементами бесіди.

- Розкажіть, що ви дізналися від батьків, старших про письменника (це було домашнє завдання).

  • Пригадайте, чи згадувалося ім`я Стельмаха у 6 класі й у зв`язку з чим?

(Коли вчили повість його сина Ярослава Стельмаха «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера».

2. Виступ «біографа».

Народився Михайло Панасович Стельмах (1912 – 1983) у небагатій селянській родині на Вінниччині. Закінчив сільську школу, педагогічний технікум та інститут у Вінниці. Працював учителем, але одночасно займався ще й літературною працею.

Другу світову війну пройшов солдатом, пізнавши біль утрати і радість перемоги.

3. Виступ «літературознавця».

Найвідоміші романи М.Стельмаха – «Хліб і сіль», «Кров людська – не водиця», «Правда і кривда», «Дума про тебе» та «Чотири броди», який відзначений Державною премією України ім. Т.Г.Шевченка.

Користуються популярністю його збірники поезії, п`єси й кіносценарії, а також автобіографічна дилогія – повісті «Гуси-лебеді летять» та «Щедрий вечір».

- А що таке автобіографічний твір?

4. Виступ «лінгвіста».

Автобіографічний твір – це твір, написаний на основі життєвих фактів, почуттів, переживань самого автора, які розкривають його індивідуальність і разом з тим характеризують певну добу, утверджують загальнолюдські цінності. (Учні записують термін у свої літературознавчі словники)

5. Складання «анкети» М.Стельмаха «біографами» за опрацьованим матеріалом:

- Ім’я по батькові, прізвище

- Дата й місце народження

- Батьки

- Освіта

- Професія

- Сімейний стан

- Захоплення

- Нагороди

- Твори

Учні заповнюють «анкети» під керівництвом «головного біографа».

4. Виразне читання «акторами» першого розділу повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять».

5. Словникова робота за питаннями учнів.

6. Пошуково-дослідницькі завдання від «журналістів».

- Від імені кого ведеться розповідь?

- Що ми дізналися про героя в цьому розділі?

- Що вразило найбільше, чому саме?

- Знайдіть прикмети часу, про який пишеться? (Відсутність взуття у дорослих та дітей, іграшок у дітлахів)

- Знайдіть елементи гумору в розділі.

- Відшукайте та зачитайте образні засоби мови

VІ. Закріплення знань, умінь та навичок

  1. Слово вчителя.

  • Як ми бачимо, у житті Михайлика важливу роль відіграють мрія, фантазія.

  1. Гра від Марійки Допитливої.

Марійка пропонує зіграти в інтерактивну гру й продовжити фразу: «Якби я був(ла) чарівником(цею), то я б...»

3.Завдання учням:

- Зробіть висновок про те, чим схожі та чим відрізняються мрії дітей, що жили за часів М.Стельмаха, та сучасних. РРРРРРРРРРРРРрр Висловіть свою думку про те, добре це чи погано.

VІІ. Підсумок уроку

  • Якого автора ми вивчали сьогодні на уроці?

  • Назвати твори, які написав письменник.

  • Чому повість «Гуси-лебеді летять» називається автобіографічною? Доведіть.

VІІІ. Оцінювання учнів

ІХ. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати й переказувати перший розділ повісті; зробити до нього ілюстрації; письмово виписати художні засоби, використані в першому розділі.

Урок 2

Тема. М.Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Єдність світу природи і світу дитячої душі.

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художню привабливість твору, його виховне та естетичне значення; розвивати навички виразного читання, переказу, висловлювання власної думки з приводу прочитаного; виховувати доброту, почуття милосердя, справедливості, прагнення до пізнання, до освіти.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, картки із питаннями, кольорові олівці.

Тип уроку: урок - дуель

Хід уроку

І. Організаційна частина

Перевірка готовності учнів до уроку. Нагадування їм про те, що необхідно приготувати.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Змагання – «дуель» між 2 учнями за краще виконання завдань:

  1. Виразне читання першого розділу повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять»

  2. Переказ першого розділу автобіографічної повісті.

  3. Показ ілюстрацій, підбір до них речень з твору.

  4. Зачитування виписаних вдома художніх засобів, використаних автором в першому розділі.

Підведення підсумків «дуелі» та виконання домашньої роботи.

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку

ІV. Актуалізація опорних знань

Евристична бесіда.

- Висловіть думку щодо того, чи має рацію письменник Д.Павличко, називаючи написану у прозі повість М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять» поемою. Свої міркування обґрунтуйте конкретними прикладами.

V. Формування вмінь і навичок

«Дуель».

1. Виразне читання.

Учні читають другий розділ повісті «Гуси-лебеді летять».

2. Словникова робота за питаннями учнів один одному.

3. Робота з картками.

Учні виходять до дошки попарно, вибирають картки із питаннями, задають їх один одному.

Запитання:

  • Яке визначення можна дати тому, що люди називали в Михайлика «слабкістю» чи «дурістю»?

  • Розказати, коли ти вперше взявся за якусь справу, що здалася тобі «дорослою».

  • Про що говорить висловлювання батька, коли він розказував, як вони із сином разом вперше орали?

  • Як мати й бабуся Михайлика ставилися до насіння, до рослин? Чи віриш ти в те, що завдяки примовлянням насіння сходить краще й добре росте?

  • Що ти думаєш про голод та жебрацтво, про допомогу голодуючим?

  • Чому мати не сварила Михайлика за взяте без дозволу насіння?

  • Як дідусь ставиться до дарів природи?

  • Як виявляється єдність світу природи і світу дитячої душі у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях героя?

VІ. Закріплення знань, умінь, навичок

Завдання від Допитливої Марійки.

Марійка Допитлива пропонує знайти у повісті епізод, який би яскраво проілюстрував народні приказки та прислів`я.

  • Шила в мішку не втаїти. (Коли в Михайлика разом із щавлем випало дві насінини).

  • Праця облагороджує душу людини. (Як Михайлик орав разом із батьком).

  • Грамотний – видющий і на все тямущий. (Прагнення Михайлика до читання, до знань).

  • У нього не розживешся і серед зими снігу. ( Коли жадібний та жорстокий односелець не дав милостині жінці з дитиною).

VІІ. Підсумок уроку

  • Назвати персонажів другого розділу повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять».

- Хто з них намагався виховати в хлопчика любов до природи, обов`язок оберігати її?

  • Як природа впливала на формування характеру Михайлика?

VІІІ. Оцінювання учнів

ІХ. Домашнє завдання

Виразно читати й переказувати другий розділ повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять», скласти письмово план переказу розділу, намалювати ілюстрацію до прочитаного, написати твір-роздум «Чи потрібно берегти природу?».

Урок 3

Тема. М.Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Звичаї, традиції українців.

Мета: вчити учнів виявляти в творі головне, допомогти школярам усвідомити значущість проблем, які порушуються у повісті, їх важливість для сьогодення та ідейно-естетичну цінність; розвивати мислення, увагу, кмітливість, мовлення учнів; виховувати кращі людські цінності.

Обладнання: портрет письменника, картки з прикладами художніх засобів.

Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь та навичок.

Хід уроку

І. Організаційна частина

Допомогти вчителю створити доброзичливий настрій на уроці може смайлик.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Переказ другого розділу повісті за складеним вдома планом.

  2. Зачитування уривків твору, які найбільше сподобались.

  3. Розгляд ілюстрацій.

  4. Читання творів-роздумів

  5. Оцінювання учнів за виконане домашнє завдання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Інтерактивна гра «Знайди свою команду».

Три учні виходять до дошки з картками, на яких написані слова: «Епітет», «Порівняння», «Метафора». Друга група учнів отримує картки з прикладами цих художніх засобів. За командою вчителя вони виходять до дошки й займають місце у своїй команді біля «отамана».

  1. Робота в групах.

Учні готують повідомлення про звичаї та традиції українців.

ІV. Повідомлення теми й мети уроку

V. Формування і вдосконалення вмінь та навичок

1. Виразне читання повісті. Школярі читають третій та четвертий розділи.

2. Словникова робота за питаннями учнів.

3. Обмін враженнями щодо прочитаного.

– Придумати до прочитаних на уроці розділів по три питання (учні задають їх, вимагають давати відповідь повну, можна підтвердити її цитатою).

4. Записати в зошиті, які звичаї та традиції українського народу згадуються в повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять».

– Чи збереглися такі ж звичаї та традиції в нашому селі?

VІ. Закріплення знань, умінь та навичок

  1. Інсценізація уривку повісті.

  2. Творча робота.

Скласти сенкан про найкращого «актора» класу.

  1. Літературна п’ятихвилинка.

Із запропонованих слів знайдіть потрібні і заповніть ними прогалини у тексті. Переможцем вважатиметься той, хто першим виконає завдання.

Слова: блискавки, хліб, увечері, ранку, оремо, батька, борозну, зайця.

«Я пам’ятаю, як урочисто проводжали в поле плугатарів із раннім плугом. Коли ж вони повертались ... додому, їх стрічали старі й малі. А яка то була радість, коли орач виймав тобі з торбини шматок причерствілого хліба і казав, що він од ... . Це був найкращий ... мого дитинства! А хіба не святом ставав той день коли ти сам торкався до чепіг і проводив свою першу ... ? І досі з глибини років озивається голос мого ... , який одного прихмареного ... поставив мене, малого, радісного і схвильованого, до плуга, а сам став біля коней. Дома він про нашу працю говорив як про щось героїчне: «Хмари йдуть на нас, громи обвалюються над нами, ... падають перед нами і за нами, а ми собі ... та й оремо поле».

VІІ. Підсумок уроку

  1. Підведення підсумку уроку.

  2. Оцінювання учнів.

VІІІ. Домашнє завдання

  1. Читати й переказувати п`ятий розділ повісті «Гуси-лебеді летять».

  2. Скласти план переказу одного розділу на вибір (3 -5), намалювати до нього ілюстрацію.

  3. Підготувати повідомлення про гусей-лебедів:

1 група: у науковому стилі;

2 група: у народних казках.

Урок 4

Тема. М.Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Символ образу гусей-лебедів.

Мета: допомогти учням усвідомити символи та художню красу твору; закріпити набуті знання; розвивати нивички застосування знань, фантазію та творчу уяву, уміння визначати та з`ясовувати проблеми повісті; виховувати креативне мислення, естетичні почуття.

Обладнання: портрет письменника, книги про гусей-лебедів, книга О.Довженка «Зачарована Десна», картки для гри «Літературне лото».

Тип уроку: урок компаративного аналізу

Хід уроку

І. Організаційна частина

Створення виставки книг про гусей-лебедів.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Гра «Літературне лото»

Допитлива Марійка пропонує зіграти в гру «Літературне лото».

Завдання: з`єднати картки.

Дзвоник дзвонив на

перерву й дітвора

тут літери були завбільшки,

як горобенята

Сміх у вчительки приємний, м`який

щоб учительці зразу стало видно моє знання

Такою сторінкою мене б ніхто

не здивував

і аж угору підіймає тебе

Я чесонув цю сторінку, не спотикаючись на крапках і комах,

горохом посипались із класу

Коли похолодало і перший льодок затягнув калюжки,

чим я неабияк пишався

...Потім ніхто в селі не міг перегнати мене,

я мчав до школи, наче ошпарений

  1. Пошуково-дослідницька робота в групах.

Завдання: скласти «паспорт» повісті М.Стельмаха Гуси-лебеді летять» за планом:

      • автор;

      • назва;

      • час написання;

      • жанр;

      • побудова;

      • тема;

      • образи;

      • художні засоби;

      • ідея;

      • підтекст.

3. Колективна перевірка виконаного завдання.

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку

ІV. Закріплення знань, умінь та навичок

  1. Слово вчителя.

«Картини рідної природи, оточуючої дійсності – це органічна частина поетичного світу допитливого хлопчика. Михайлик, як і Довженків ліричний герой із кіноповісті «Зачарована Десна, весь у світі природи,» - пише дослідник творчості М.Стельмаха І.Семенчук. У повісті «Гуси-лебеді летять» багато пейзажних картин. Як ви знаєте, пейзажі бувають різні за тематикою (сільський, міський, морський, поля, лісу і т.ін.) та спрямованістю (реалістичний, романтичний та ін.). Кожен письменник відповідно до свого до свого задуму й характеру малює власний пейзаж, що є суголосним настроям, переживанням героїв або служить контрастом для них. Як відзначають літературознавці, твори М,Стельмаха «Гуси-лебеді летять» та О.Довженка «Зачарована Десна» багато в чому схожі. Порівняймо пейзажі в них.

  1. Інтерактивна вправа «Навчаючи – учусь»

  1. Ознайомлення з текстами на картках.

У М.Стельмаха:

«Я стаю ніби меншим, а навколо більшає, росте і міниться увесь світ: і загачене білими хмарами небо, і одноногі скрипучі журавлі, що нікуди не полетять, і полатані веселим зеленим мохом стріхи, і блакитна діброва під селом, і чорнотіла, туманцем підволохачена земля, що пробилася з-під снігу».

«І враз угорі над моїм смутком обізвались бентежні звуки далеких дзвонів. Ми з Любою підіймаємо голови до неба, до святково білих хмар і бачимо, як прямо із них вилітають лебеді і натрушують на хати, на землю і в душу свою лебедину пісню»

В О.Довженка:

«Я пливу за водою, і світ пливе наді мною, пливуть хмари весняні – весело змагаються в небі, попід хмарами лине перелітне птаства – качки, чайки, журавлі, Летять чорногузи, як чоловіки у сні. І плав пливе. Пропливають лози верби, в`язи, тополі у воді, зелені острови».

«Сходило сонце. Картина була незвичайна, наче сон чи казка. Осяяний сонцем, перед нами розкрився зовсім інший світ. Нічого не можна було впізнати. Все було інакше, все краще, могутніше, веселіше. Вода, хмари, плав – все пливло, все безупинно неслося вперед, шуміло, блищало на сонці. Весна красна!..»

  1. Складання таблиці.

Спільне: сільський пейзаж, романтичне сприйняття природи, метафоричність, перелічення.

Відмінне:

М.Стельмах О.Довженко

Більш філософське спрямування, Більш реалістичне спрямування,

великі речення, підтекст речення коротші, динамічніші,

часто вживається інверсія

3) Обмін інформацією.

4) Усвідомлення отриманих результатів.

5) Рефлексія за питаннями.

Евристична бесіда:

- Як ви думаєте, чому повість називається «Гуси-лебеді летять», адже в ній розповідається про багато інших подій?

З найдавніших часів людське мислення йшло до пізнання дійсності шляхом порівняння схожих явищ. Наприклад, здавна сонце малювали у вигляді колеса, а блискавку у вигляді молота. Так виникла символіка, характерна для народних пісень. В епічних сказаннях сокіл і орел символізують лицаря-воїна, а змій – підступного ворога, лев – владу і т.ін. Символи з фольклору перейшли і в літературу, допомагаючи художникові охопити одним образом широке коло явищ дійсності. Так, образ міфологічного Прометея виступає як символ нескореності, безсмертя народу, його незламного прагнення до волі.

Отже, символ – це умовне позначення якогось явища або поняття іншим – на основі подібності, з метою стисло й яскраво передати певну ідею.

(Запис до літературознавчого словничка)

- А які символи, на вашу думку, існують на означення нашої України? (Калина, верба, мальви, біла хата, вишиваний рушник, соняшник, Т.Шевченко та ін.)

- Які символи є в повісті М.Стельмаха?

3. Проводимо дослідження цього питання.

1) Учнівські повідомлення.

Учні зачитують повідомлення про гусей, лебедів у науковому стилі (з точки зору біології), про символіку їх у народних казках – українських та російських.

2) «Мозковий штурм».

- Яке символічне значення має образ гусей-лебедів?

О ч і к у в а н і в і д п о в і д і:

      • романтичність душі Михайлика;

      • казки, фантазії в житті дитини;

      • краса рідної природи;

      • неповторність дитинства;

      • єднання людини з природою;

      • краса взагалі;

      • гармонія світу.

V. Підсумок уроку

VІ. Оцінювання учнів

VІІ. Домашнє завдання

Напишіть твір на тему «Символ образу гусей-лебедів у повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять».

Урок 5

Тема. Михайло Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Образи повісті.

Мета: допомогти учням глибше зрозуміти образи повісті, з’ясувати їхнє значення для розкриття задуму автора; розвивати навички характеристики героїв, розкриття взаємозв’язків та взаємовпливів; розвивати вміння висловлювати та відстоювати власну думку; виховувати любов до батьків, до власної родини, до природи, почуття пошани до старших, оптимістичне світобачення.

Обладнання: портрет М. Стельмаха, смайлик, ілюстрації до повісті «Гуси-лебеді летять», картки зі словами.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційна частина

– Урок хочеться розпочати з приємного, а саме – з посмішки. У цьому мені допоможе смайлик. Подаруйте посмішку собі, один одному, мені, я – вам, я і ви – нашим гостям. Тепер ми готові працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Творчість якого письменника ми вивчаємо? (Михайла Панасовича Стельмаха)

– Яку назву має твір М.Стельмаха, який ви читали на попередньому уроці та вдома? («Гуси-лебеді летять»)

Учні записують відповіді в зошити.

  • До якого типу мовлення належить твір? Чому?

  • До якого стилю мовлення належить повість? Доведіть свою думку на основі І розділу твору.

Учні зачитують приклади епітетів, порівнянь, метафор.

Епітети: розпатлані хмари, бентежні звуки.

Порівняння: крила забриніли, як скрипка.

Метафори: світ тріпоче, співають лебедині крила, сонце гляне, місяць кивне.

– До якого роду літератури належить повість? (Епос)

– Який жанр твору? (Автобіографічна повість)

– Чому твір називається автобіографічним? (Це розповідь автора про власне життя, зокрема про дитинство)

– Прочитайте епіграф уроку:

Дитинство – це земля, з якої виростають дерева

людських талантів.

Д. Павличко

– Запишіть цей епіграф в зошити.

  • Чому цей твір є повістю? Назвати жанрові ознаки повісті.

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку

– І саме про образи твору ми будемо говорити сьогодні на уроці, розкриємо взаємозв’язки та взаємовпливи героїв, дамо їм характеристику.

  • Записуємо тему уроку «Образи повісті» в зошит.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Усний переказ тексту

Учні переказують повість «Гуси-лебеді летять», записують дійових осіб окремо кожного розділу , демонструють підготовлені вдома малюнки.

  1. Вивчення теорії літератури

  • Який персонаж твору повторюється в кожному розділі? (Михайлик)

  • Підкресліть його.

  • Назвати інших героїв повісті.

  • Герої поділяються на головних і другорядних.

Робота «лінгвіста»: читання правила ( у підручнику, на сторінці 280)

  1. Складання опорного конспекту «Головні та другорядні герої повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять», їхні взаємостосунки»

бабуся Проня, дідусь Демян (любов)

Люба (дружба) Михайлик

тато Панас, мама Ганна (любов)

односелець (неповага, ненависть)

вчителька (повага)

жінка з дитиною ( милосердя – вдячність)

Висновок. Як бачимо, у головного героя з усіма рідними, близькими й навіть незнайомими людьми добрі взаємостосунки, побудовані на засадах любові, поваги, милосердя, товариськості. Єдина людина, яку Михайлик не поважає , - жадібний і жорстокий односелець, що не дав шматка хліба голодній жінці та її хлопчику, прогнав собаками. Автор навіть не називає його імені.

Чому М. Стельмах не називає імені односельця? Зачитайте уривок, де М.Стельмах дає відповідь на це запитання.

  1. Розвиток мовлення.

Скласти сенкан про Михайлика або про іншого героя повісті (на вибір). Учні зачитують складені сенкани.

V. Закріплення нового матеріалу

1. Завдання Марійки

А хто до нас на уроки часто приходить із цікавими завданнями? (Допитлива Марійка)

  • Але вона сьогодні так поспішала, що розгубила завдання. Зібравши все, Марійка зрозуміла, що змішала картки-слова. Допоможіть їй. Слова характеризують людину з позитивної та негативної сторони. Вибрати ті, що стосуються Михайлика. Зі слів скласти сонечко, в центрі якого буде Михайлик.

Картки-слова: доброта, повага, боягузтво, витримка, довіра, грубість, жадібність, милосердя, працелюбність, романтичність, допитливість, вдячність, неслухняність, любов, цікавість, почуття гумору, переживання, користолюбство, дружелюбність, жорстокість, пихатість, розсудливість, співчуття, відповідальність, бездушність,безкорисливість.

Зачитати риси. Дібрати по 1 реченню з тексту на підтвердження своєї думки.

VІ. Підсумок уроку

– В яку пору життя людина формує свій характер? (У дитинстві)

– Повернемося до епіграфу уроку. Його можна продовжити такими словами: « Якими високим і широкими ці дерева не були б, там, у дитинстві, сховане коріння, що живить і тримає їх. Михайло Стельмах у повісті «Гуси-лебеді летять» відкриває перед нами різні шари землі свого дитинства. Він показує підземні цілющі джерела, до яких пробивався гострий корінець його дитячої свідомості, і каміння темноти, яке треба йому самому пробити жадібністю до життя, знання і світла.

Показ учням дерева «Дитинство»

  • Як дитину виховають в дитинстві, такою вона буде в дорослому житті.

VІІ. Музична пауза

Прослуховування пісні «Ой, летіли дикі гуси» у виконанні Ніни Матвієнко.

  • Що означають гуси в творі М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять»? (Роки)

VІІІ. Інтерактивна гра «Мікрофон»

«Якби я був чарівником…» (Короткі висловлювання учнів про можливість повернути людське життя назад)

ІX. Оцінювання учнів

Оголошення оцінок.

Х. Домашнє завдання.

До розділів придумати заголовки, скласти цитатний план до образу Михайлика.

Додатки до уроку

(зразки сенканів, складених учнями)

      1. Михайлик

Допомагає, жартує.

Щасливий, добрий, ввічливий.

Він дуже гарний хлопчик.

Доброзичливець.

  1. Михайлик

Допомагає, співчуває.

Добрий, чесний, справедливий.

Дуже любить ходити до школи.

Школяр.

  1. Михайлик

Допомагає, любить.

Добрий, люблячий, сміливий.

Зичить добра всім людям.

Добролюб.

  1. Люба

Дружить, допомагає.

Гарна, мила, добра.

Товаришує з Михайликом.

Справедливець.

  1. Сонечко

Зігріває, оберігає.

Тепле, усміхнене, привітне.

Воно потрібне всім людям.

Радість.

  1. Гуси-лебеді

Летять, курличуть.

Сумні, тривожні, швидкі.

Вони не повертаються назад.

Роки.

Урок 6

Тема. Розвиток мовлення. Усний твір-характеристика персонажа.

Мета: підготувати учнів до контрольного розвитку мовлення; розвивати усне мовлення, вміння складати складний план характеристики героя твору; виховувати естетичні почуття, інтерес до творчості М.Стельмаха.

Обладнання: малюнки до твору М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять», таблиці-картки.

Тип уроку: розвиток мовлення.

Хід уроку

І. Організаційна частина

Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Завдання від Допитливої Марійки:

Т І И Н И

С Й О Л

М В А

К

Відповідь: калиновий міст.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка знань тексту повісті

– Придумати заголовки до кожного розділу, не користуючись підручником. Допоможуть вам в цьому малюнки, які ви малювали раніше.

Учні самостійно придумують заголовки, потім зачитують їх.

2) Літературний диктант

– Яке диво сталося, коли Михайлик спостерігав за лебедями? (Вони повернулися знову)

– Чому сміявся дід? (Бо Михайлик злякався, що сонце, як мама, може загубити ключі)

– Які слова були в устах і душі матері хлопчика святими? (Насіння, земля)

– Яке сильне захоплення було у Михайлика? (Читати)

– Як хлопчик ходив до школи взимку, не маючи чобіт? (Його носив на руках батько)

– Який хліб автор називає найкращим хлібом свого дитинства? (Принесений від зайця)

3) Бесіда

– А вам приносили гостинчика від зайчика? Що саме?

Учні дають відповідь.

– Про що це свідчить, що навіть в наш час діти чекають гостинця від зайчика? (Про стійкість народних традицій)

ІV. Оголошення теми та мети уроку

V. Розвиток мовлення

1) Бесіда за питаннями.

– Назвати дійових осіб. (Учні називають їх, на дошці прикріплюють картки зі словами – іменами цих героїв)

– Розподілити персонажів повісті на дві групи: позитивні та негативні.

– Пояснити, чому ви виконали це завдання саме так.

– Хто є головним героєм твору «Гуси-лебеді летять»? Чому?

  1. Колективне складання характеристики головного героя повісті Михайлика.

Завдання: заповнити таблицю, підібравши цитати з твору до рис характеру хлопчика. Риси характеру записані в зошитах учнів на попередніх уроках.

3) Робота над усним твором на основі таблиці.

Школярі працюють над складанням усного твору на тему «Що мене захоплює в образі Михайлика?» або «Які морально-етичні уроки повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять?»

4) Робота в групах.

– Скласти складний план характеристики Михайлика.

5) Колективна робота над коригуванням складеного плану.

VІ. Підсумок уроку

Висновок: план допомагає логічно, послідовно будувати власне висловлення, зосереджувати увагу на героєві твору, його вчинках, рисах характеру, висловлювати свою думку щодо образу повісті.

VІІ. Оцінювання учнів

VІІІ. Домашнє завдання

  • Скласти складний план характеристики другорядного героя повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять».

  • Підібрати цитати до цього образу.

Урок 7

Тема. Контрольний твір за творчістю М.Стельмаха.

Мета: підсумувати й узагальнити вивчене; розвивати писемне мовлення учнів, уміння висловлювати власні думки, аргументувати їх прикладами та цитатами з тексту, власними спостереженнями, уміння виділяти головне й деталі; виховувати найкращі людські якості.

Обладнання: художні тексти; картки зі списком тем, епіграфів до творів.

Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.

Хід уроку

І. Організаційна частина

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІV. Основний зміст роботи

  1. Коментар-інструктаж учителя до написання творів за вибором (або за варіантами)

  2. Вибір теми для написання твору

Орієнтовні теми твору

  • Чим мене вразив твір М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять»;

  • Правила сімейної педагогіки у родині Михайлика з повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять»;

  • Єдність природи і світу дитячої душі у повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять»;

  • Звичаї та традиції, зображені в повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять»;

  • Символ образу гусей-лебедів у повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять»;

  • Образ Михайлика з повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять»;

  • Поетичність повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять»;

  • «Гуси-лебеді летять» М.Стельмаха – автобіографічна повість;

  1. Написання твору

Орієнтовні епіграфи до творів

Хай панує між людьми любовне спілкування,

хай об`єднує їх чудовий ланцюжок духовного спілкування.

Ф. Ґарсія Лорка

Може, тим без пісні я не можу

Працювати, жити навіть дня,

Що округ земля моя хороша,

А на ній – моя рідня!

М.Стельмах

Небагато літ прожив на світі

У краю лісів, озер і трав,

Там навчився я людей любити

І чудовий світ пізнав.

М.Стельмах

Дитинство – це земля, з якої виростають дерева людських талантів.

Д.Павличко

А лебеді летять... над моїм дитинством... над моїм життям!..

М.Стельмах

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

– Написати сенкани до твору М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять»

– Створити обкладинку до повісті.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00