Цікаві факти про птахів

Біологія

Для кого: 5 Клас, 7 Клас

07.04.2018

6443

78

0

Опис документу:
Матеріал містить цікаві факти про птахів, доповнений ілюстраціями.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Найбільша тривалість життя птахів (у неволі):

сокола – 162, папуги – 150, шуліки – 118, грифа – 117, орла, беркута, крука, ворони, пугача – 70-80, пелікана – 52, страуса – 50, чайки – 44, лебедя і солов’я – 25, канарейки – 24, дрозда – 20 років.

"Найрозумніший" птах – горобець. На 100 г маси цього птаха припадає 4,37 г мозку (скажімо, у коня – 0,10 г/кг, а в крокодила – 0,007 г/кг).

НАЙКОРОТШИЙ ВІК. Життя горобця домашнього й лелеки не перевищує 11 років, тетерука звичайного, рябчика і фазана – 10, а синиці і ластівки – 9 років.

НАЙКРАЩІ БІГУНИ НА КОРОТКІ ДИСТАНЦІЇ – фазан – 34 км/год, кроншеп – 16 і перепіл – 15 км/год.

ПТАХ-ВОДОЛАЗ. Найкращим пірнальником серед птахів є оляпка. Може пірнати у воду й бігати по дну. Вона ловить на дні комах, червяків і навіть мальків риби, й спійману здобич завжди виносить на берег і тут з’їдає. Пірнає пташка не тільки в пошуках їжі, а й рятуючись від ворогів.

НАЙГАРНІШЕ ПІР'Я мають чаплі. М'ясо їх несмачне, і полювали на них заради пір’я.

НАЙЗАОЩАДЛИВІШИЙ ПТАХ – сойка, яка заготовляє на зиму жолуді й горіхи. Кожна сойка протягом осені влаштовує до 2700 «комор». Узимку вона розшукує й використовує приблизно 85% своїх запасів, а решта проростає навесні.

НАЙЗДІБНІШИЙ ІМІТАТОР – очеретянка. Передає чужі голоси настільки натурально, що дехто впадає в оману. Одна така «майстриня» десятки разів на день розбурхувала колонію ластівок. Вона має виняткову музичну пам'ять: одна співачка за 5 хв без зупинки повторила голоси 19 інших птахів!

НАЙМОРОЗОСТІЙКІШІ. Качки і гуси не бояться морозів. Вони витримують температуру до -110°С, А БІЛІ ВЕДМЕДІ Й ТЮЛЕНІ ЛИШЕ - 90°С.

НАЙДОВШИЙ ЯЗИК має зелений дятел — 14 сантиметрів, він висувається на відстань, що перевищує довжину дзьоба в чотири рази.

НАЙБІЛЬШІ КРИЛА 

має беркут, розмах їхній сягає З метри. Зустрічається

в Карпатах.

НАЙРУХЛИВІША ГОЛОВА серед птахів України у сови. Вона може повертати голову на 220-270º.

НАЙБІЛЬШЕ І НАЙМЕНШЕ ОПЕРЕННЯ. Найбільш оперений птах - лебідь. Він має 25 тисяч пір’їн. Тільки п’ята частина з них на тілі, інші – на голові та шиї. А у королька їх лише 1200-1300.

НАЙСИЛЬНІШИЙ ГОЛОС серед птахів має, мабуть, бугай. Весняний крик цього птаха чути за 2 кілометри і більше. Нагадує він ревіння бика, звідки й українська назва цього птаха.

«НАЙШВИДШИЙ СПІВАК» - жайворонок, він насвистує до 2 тисяч мелодій і тільки протягом 1 с видає 130 звуків.

НАЙДОВШИЙ ДЗЬОБ серед птахів українських лісів має лелека – 19 см. Дещо менший він у чаплі – 13см.

НАЙБІЛЬШИЙ СЕРЕД ПТАХІВ — гриф чорний. Маса його до 12,5 кілограма, довжина крила — 87 сантиметрів. Його досить легко впізнати по тому, як стрімко він спускається з висоти з напівскладеними крилами, витягнутими лапами та піднятим хвостом, з шумом розтинаючи повітря. Зберігся тільки у Південному Криму.

НАЙВИЩИМ ПТАХОМ є журавель сірий. Висота його досягає 120 сантиметрів, а маса — 7 кілограмів. Прилітає в Україну в другій половині березня, а улюбленими його місцями є глухі зарості, болота, очеретяні заплави рік. Гніздо (до 1 метра в діаметрі) мостить на купинах.

НАЙВАЖЧИЙ ПТАХ української фауни — дрохва. Її маса може досягати 20 кілограмів, а ріст – до 103 см. Такими можуть бути самці — самки значно менші. У минулому дрохва була поширеним мисливським птахом. Один із мисливців, який полював у XIX ст. на території сучасної Дніпропетровської області, за 20 років здобув кілька сотень дрохв. Нині в Україні їх загальна чисельність навряд чи перевищує 300 особин.

НАЙМЕНШИЙ ЛІСОВИЙ ПТАХ — корольок. Його маса 4—5 грамів. Зустрічається в гірських і рівнинних хвойних лісах. Його їжа — дрібні комахи, а взимку — частково насіння хвойних порід. Має на голові повздовжну смужку, що нагадує корону (звідки й назва).

НАЙШВИДШИЙ ПТАХ є сапсан, якого ще називають мандрівним соколом. Нападаючи на якогось птаха, він мчить за здобиччю зі швидкістю понад 300 кілометрів на годину. Часто можна помітити лише тінь, що промайнула, і почути свист повітря, яке розтинає птах. Його не наздогнати навіть літаком АН-2. В Україні сапсан гніздиться зрідка на Поліссі, у лісостеповій зоні, в Карпатах і Криму.

ХТО ЛІТАЄ НАЙВИЩЕ? 

Найбільшої висоти сягають гуси – майже 9500 м, галки – вище 8000 м, орли — на 7500 метрів. Дещо нижче літають крижні — 6300 і ластівки — 4000 метрів.

ХТО МОЖЕ ПРОЛЕТІТИ НАЙБІЛЬШЕ? Рекорд по дальності перельотів належить лелеці та вальдшнепові. Інколи навесні вони долають відстань у 400-500 кілометрів на добу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.