1. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
Зразок відповіді на теоретичну частину питання з художньо-мовленнєвої діяльності:
Художньо-мовленнєва діяльність – це вид діяльності, пов'язаний із сприйманням, розумінням і відтворенням дітьми змісту художніх творів.
В результаті художньо-мовленнєвої діяльності у дитини формується –
художньо-мовленнєва компетентність – комплексна характеристика особистості, чинниками якої є:
- вміння виразно та емоційно передати зміст художнього твору;
- вміння аналізувати поведінку героїв художнього твору та висловлювати своє ставлення до них;
- вміння самостійно розігрувати зміст знайомих художніх творів у театралізованих іграх,
Методика роботи художнього читання | ||
У молодшій групі | У середній групі | У старшій групі |
ІІ. Основна частина - читання твору; - уточнення слів; - розглядання ілюстрацій; - повторне читання; - коротка бесіда; -виведення морального правила прислів’я;
|
так як у молодшій | ІІ. Основна частина (твір читається один раз; бажано поєднати прозовий і поетичний твір на одну тему) - читання твору; - уточнення слів; - розглядання ілюстрацій; - повторне читання; - коротка бесіда; - виведення морального правила прислів’я;
|
Структура заняття з художнього читання в молодшій і середній групах:
1. Початок заняття (вступна бесіда, вступна розповідь, розглядання наочності, загадка, розповідь вихователя).
2. Читання твору. Уточнення та пояснення окремих слів, виразів. Розглядання ілюстрацій.
3. Повторне читання твору (казка розповідається лише один раз).
4. Коротка бесіда.
5. Виведення морального правила, прислів’я.
У старшому дошкільному віці художній твір читають лише один раз, уточнюють, пояснюють слова, фрази, після чого проводиться бесіда. В цій групі рекомендується на одному занятті поєднувати читання оповідання (чи розповідання казки) і читання вірша на одні тему. Це дозволить зіставляти різні художні жанри. Питання порівняльного пошукового характеру з висновками.
2. ПРАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ.
Самостійно доберіть художній твір, використовуючи список літератури із програми розвитку дитини дошкільного віку, та змоделюйте фрагмент заняття з художнього читання за структурою заняття з художнього читання:
Зразок відповіді на практичну частину питання з художньо-мовленнєвої діяльності:
(друга молодша група)
Тема: Розповідання оповідання В. Бірюкова «Упертий котик».
Мета: учити дітей слухати оповідання, розуміти його зміст, відповідати на запитання поширеними реченнями; розвивати слухову, зорову увагу, пам’ять, мовленнєву активність; виховувати слухняність, товариськість, бажання допомогти товаришеві.
Словник: упертий, ґелготати, глибінь, присоромлений, коток.
Хід заняття: Вихователь показує іграшку-котика. Загадує загадку
(підготовка до сприймання)
Ця тварина вже від ранку
Нам співає колисанку,
Нявкає, муркоче,
Бо сметанки хоче.
Що це, діти, за воркотик?
Це пухнастий сірий…(котик).
повідомляє тему. Читає оповідання. Пояснює слова: упертий, ґелготати, глибінь, коток. Повторне читання твору.
Запитання:
- Що хотів зробити коток?
- Що йому сказав півник?
- Чого коток ледве не потонув?
- Хто його врятував?
- Чому таке трапилося з котком?
- Чому котка називали упертим?
- А як ви себе поводите?
- Чи слухаєте ви дорослих?
- Що трапилось з вами, коли ви не слухали старших?
Виведення морального правила: треба завжди слухати старших, бути слухняними.
Ілюстрації до тексту оповідання.













