Джерела використаної інформації:
розкрити
закрити
Тема: Число і цифра 7. Утворення числа способом прилічування 1. Написання цифри 7.
Мета:ознайомити учнів із прийомом додавання та віднімання числа 1 на основі порядку числа в натуральному ряді; формувати поняття про число 7; співвідносити число предметів і цифру 7; учити писати цифру 7; ознайомити учнів зі способом утворення числа 7, з місцем числа 7 у натуральному ряді;
розвивальна: розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, математичне мовлення;
виховна: виховувати культуру оформлення письмових робіт;
Обладнання: предметні малюнки, мікрофон, набори лего, роздатковий матеріал, зразок рукописної та друкованої цифри 7, ілюстративний матеріал .
Хід уроку
І. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Вправа «Мікрофон»
Ви вже справжні школярі і тому добре знаєте, якими потрібно бути на уроці, щоб усе зрозуміти і успішно впоратися із завданнями. Розкажіть про це.
У – уважними;
Р – розумними;
О – охайними;
К – кмітливими.
- Попрацюємо наполегливо, швидко, старанно. Щоб жодна хвилина не втратилась марно.
ІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії
1. Зоровий диктант.
Робота за сходинками складності: перша сходинка — назвати геометричні фігури; друга — визначити ознаку, що змінюється; третя — продовжити послідовність.
2. Усна лічба.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
а) Назви число:
- наступне за: 1, 5, 3;
- передує числу: 10, 7, 3;
- назвіть « сусідів» числа: 2, 5, 9;
- числа, більші від 2;
- числа, менші від 7.
б) Упіймай м’яч: (вправи для опорно-рухового апарату)
Вчитель називає приклад, кидає м’яч учню, той рахує, дає відповідь і повертає м’яч.
5+1 3+2 2+2 4+1 1+6 1+1 3+3
в) Лічба чисел (порядкова і обернена лічба).
Діти передають м’яч з рук в руки, називаючи числа.
3. Практична робота з математичними матеріалами «Числа та кружки».
Покладіть на парті 6 кружків. Відсуньте 4 кружки. Покажіть кружки, що залишилися.Треба об’єднувати чи вилучати? Що означає вилучити?
Складіть із карток вираз, за яким дізнаємося, скільки кружків залишилось. Перелічіть кружки, які залишилися. Складіть відповідну рівність.
Покладіть зліва на парті 5 трикутників, а справа — 1 кружок. Присуньте кружок до трикутників. Покажіть усі фігури. Треба об’єднувати чи вилучати? Що означає об’єднати? Перелічіть усі фігури. Складіть рівність.
Покладіть на парту стільки чотирикутників, скільки позначає цифра: 6, 4, 1.
У мене на картці число. Відгадайте його, якщо це число є наступним до числа: 5, 2, 1, 3. Як одержати наступне число до даного?
Відгадайте число на картці, якщо воно є попереднім до числа: 5, 3, 6, 2. Як одержати попереднє число до даного?
Між якими числами міститься число: 2, 5, 6?
Покладіть на парті пару чисел, які складають назване число. (4 — це 3 і ...)
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
1.Вірш
Є 7 веселих ноток,
У тижні днів теж 7.
Сім кольорів веселки –
Відомо нам усім.
— Чим цікавий вірш?
2. Робота за предметними малюнками
— Скільки метеликів? (7) Скільки квіточок? (7)
— Що спільного для всіх цих предметів? (Кількість. Їх 7.)
— Яке число ми будемо сьогодні вивчати?
3.Асоціативний кущ. Розповідь вчителя.
Число 7 здавна вважається магічним числом. Ми часто чуємо прислів’я:
«Сім раз відмір – один відріж»,
«Семеро одного не чекають»,
«На сьомому небі від щастя»,
«Працювати до сьомого поту».
- Які ви знаєте казки, де зустрічається цифра 7?
- «Вовк і семеро козенят», «Білосніжка і 7 гномів», «Сьома дочка»
- Де ще зустрічається цифра 7?
- 7 кольорів веселки, 7 нот на нотному стані,7 днів тижня.
4. Робота з числовим рядом.
— Прочитайте числа від 1 до 7; від 7 до 1
Яке число передує числу 4? Яке наступне за числом 5?
Назвіть «сусідів» числа 6.
ІІІ. Формування нових знань і способів дії
Ознайомлення зі способом додавання та віднімання числа 1
1 + . = 2 3 + . = 4 5 + . = 6 6 + . = 7
- Назвіть число до якого ми додаємо невідоме число.
- Назвіть число,яке одержимо в результаті.
- Що ви можете сказати про ці числа? ( в результаті одержуємо наступне число до даного)
- Що треба зробити , щоб одержати наступне число? ( треба додати 1)
- Яке число ми отримаємо, якщо до певного числа додамо 1? [Наступне число.] Отже, додати 1 — це означає отримати наступне число.
- Яке число отримаємо, якщо від певного числа віднімемо 1? [Попереднє число.] Отже, відняти 1 — це означає отримати попереднє число.
Первинне закріплення способу додавання або віднімання числа 1
Як одержати наступне число до даного? [Треба додати 1.] Отже, коли додаємо 1, то одержуємо наступне число. Тому додати 1 — це означає одержати наступне число. Як одержати попереднє число до даного? [Треба відняти 1.] Отже, коли віднімаємо 1, то одержуємо попереднє число. Відняти 1 — це означає одержати попереднє число. Складемо рівності.
Знайдіть значення поданих виразів.
(Учні можуть користуватися числовим променем.)
5 + 1 7 – 1 3 + 1 4 – 1
2 + 1 6 – 1 4 + 1 3 – 1 5 – 1
[До 5 додати 1 — означає отримати наступне число 6.
Від 7 відняти 1 — означає отримати попереднє число 6...]
IV. Формування поняття про число 7.
Позначення числа 7 цифрою 7.
Що можна сказати про кількість трикутників, чотирикутників і кругів на малюнку?
Закрийте пальцем трикутник справа.
Скільки залишилося трикутників? [6]
Що треба зробити, щоб трикутників стало стільки ж, скільки чотирикутників? кругів? [Додати ще 1 трикутник.]
Число, яке в даному випадку показує кількість трикутників, чотирикутників і кругів,— це число 7.
Число «сім» на письмі позначається цифрою 7.
Уважно розгляньте друковану й рукописну цифру 7. На що вона схожа? («Цифра 7, як кочерга, / В неї, бач, одна нога».)
Гімнастика для очей.
Втомилися наші оченята, їм теж потрібно відпочити.
а) «Тік-Так» (Показати, як працює годинник)
б) Кругові оберти за годинниковою стрілкою і проти.
в) Рухи очима зверху – вниз.
г) «День-Ніч» (Сильно заплющити очі, відкрити).
Визначення місця числа 7 у натуральному ряді.
Способи одержання числа 7.
Полічіть числа 1–7 в прямому і зворотному порядках.
Розгляньте на числовому промені місце числа 7.
1 2 3 4 567 8
Між якими числами стоїть 7?
Як одержати число 7 із попереднього до нього числа? [До числа 6додати 1.]
Отже, 7 — це 6 і 1; 7 = 6 + 1.
Назвіть наступне число до числа 7.
Як одержати 7 із 8? [Від наступного числа 8 відняти 1.]
Отже, 7 — це 8 без 1; 7 = 8 – 1.
Написання цифри 7.
Сім складається з хвилястої горизонтальної лінії, довгої прямої похилої лінії та короткої горизонтальної лінії.
Починається трохи нижче середини верхньої сторони клітинки хвилястою горизонтальною лінією праворуч до верхньої правої вершини кута. Потім, не відриваючи руки, пишеться вниз довга, пряма, похила лінія до середини нижньої лінії клітинки. Посередині другого елемента проводиться горизонтальна лінія симетрично з двох сторін.
- А зараз, діти , пропоную вам потренуватися в написанні цифри 7
А) у повітрі, називаючи вголос елементи
Б) за допомогою « цифри- шершавчика»7
Намагаємося повторити точне написання цифри, щоб наші пальчики запам'ятали кожний рух ( з відкритими очима, з закритими очима)
Пальчикова гімнастика.
Співвіднесення цифри та числа об’єктів На дошці і на партах завдання.. З’єднай цифру з відповідною кісточкою доміно.
V.Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок
1. Робота з лего.
2. Робота з підручником.
Завдання 1 – 5.
3. Творче завдання.
-Діти, ви бачите на дошці предметні малюнки. Складіть і запишіть до них вирази.
4. Робота з паличками.
-На партах у вас лежить по сім паличок. Складіть із них будиночок, ракету, човник з вітрилом(вчителька перевіряє роботу учнів).
VІ. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Про що ви дізналися на уроці?
Що навчилися робити?
Що сподобалося найбільше?
Як одержати число 7 із попереднього до нього числа? з наступного числа?
Що означає додати 1? відняти 1?
Назвіть числа 1–7 у прямому та зворотному порядках.
Назвіть числа які менші ніж 7.