і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Взяти участь
Поспішайте взяти участь у вебінарі Арт-терапія в роботі з підлітками і старшокласниками. Шлях до мети
До початку вебінару залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Частини мови. Іменник

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема уроку. Частини мови. Іменник

Знати: загальне значення іменника , його морфологічні ознаки, синтаксичну роль.

Вміти: знаходити іменники в текстах, визначати граматичні категорії , роль у реченнях.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу , комбінований

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал ( картки) , ілюстративний матеріал ( кластер), мультимедійна презентація.

Мета уроку:

навчальна – розширити уявлення учнів про іменник як самостійну частину мови ; розкрити поняття граматичні категорії , морфологічні ознаки; формувати навички застосування загально навчальних умінь та використання їх у різних життєвих ситуаціях відповідно до нових державних стандартів базової школи;

розвивальна – розвивати вміння аналізувати іменник, використовувати іменники для увиразнення, чіткого окреслення висловленої думки; розвивати навички синтаксичного аналізу речень;

виховна – за допомогою дидактичного матеріалу виховувати любов до природи України, українського фольклору, повагу до рідного слова, культуру мовлення.

Хід уроку

1.Організація початку уроку.

Якщо уважно придивитися до нічного неба, легко помітити, що зірки, які дивляться на нас, розрізняються за кольором. Голубуваті, білі, червоні, вони світять рівномірно або мерехтять, подібно ялинковій гірлянді.

На парту кожному із вас може впасти зірка. За допомогою цих зірочок ми визначимо в кінці уроку найактивнішого учня – найяскравішу зірку. Тож бажаю усім успіхів.

1. Привітання.

Сподіваюсь, ми плідно попрацюємо сьогодні. Налаштуватись на роботу нам допоможе аутотренінг «Настрій». Подивіться на дошку і прочитайте кожен для себе.

2.Психологічний аутотренінг «Настрій».

Я- творча особистість.

Я думаю, отже, я живу.

Я вчуся аналізувати.

Я вмію висловлювати свої думки.

Я хочу знати!

  1. Перевірка домашнього завдання

На попередньому уроці ви повторили і узагальнили свої знання з теми “Частини мови”. Для виконання домашнього завдання ( побудови кластеру ) були створені міні – групи учнів.Слово Cluster(англ. cluster) — група однакових або подібних елементів, зібраних разом або близько один до одного; в'я́зка, пучо́к, жмуто́к, па́чка (чогось ...)

Будь ласка, презентуйте свою роботу.

Кластер №1. Іменник як частина мови.

Кластер№ 2. Прикметник як частина мови .

Кластер№ 3. Займенник як частина мови .

Кластер№ 4. Числівник як частина мови .

Кластер№ 5. Дієслово як частина мови .

Кластер№ 6. Прислівник як частина мови .

3.Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні наш урок – це програма телепередач , і ми знаходимось в студії

6 клас”.

Зверніть увагу на анонс телепрограм .

3 .Оголошення теми і мети у року.

Телепередача “ Тема дня ”. Іменник як частина мови : його морфологічні ознаки , синтаксична роль . Тема для вас не нова , ви знайомились і вивчали цю частину мови в початкових класах, а також повторювали її в 5 класі. Сьогодні на уроці ми розглянемо і повторимо граматичні категорії

іменника , будем розвивати творчі вміння використання іменників у власних висловлюваннях, виховувати пошану до рідної мови.

4.Оголошення епіграфу уроку і робота з ним.

Треба берегти як зіницю ока безцінну культурну спадщину нашого народу…

О. Гончар

Епіграфом до нашого уроку стали слова відомого українського письменника Олеся Гончара. Прочитаймо його.

-Діти , як вирозумієте ці слова? Що є культурною спадщиною нашого народу? (КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА – це матеріальні і духовні цінності, створені в минулому, а також історико-культурні пам’ятки і об’єкти, що мають значимість для збереження і розвитку самобутності нашого народу, його внесок у світову цивілізацію. 

Як нема без зірок небозводу,

Як блакиті без сонця нема,

Так і мови нема без народу,

І народу без мови нема.

Культурною спадщиною нашого народу – є наша мова.

- Поясніть фразеологізм із епіграфа“ берегти як зіницю ока”

( Фразеологізм “берегти як зіницю ока ” означає пильно оберігати, старанно доглядати , охороняти що-небудь або кого-небудь. Джерело фразеологізма: Біблія)

Як це працює ”

5. Актуалізація опорних знань учнів.( Ребуси. Завдання скласти іменник , вказати граматичні категорії) Ре́бус (фр. rébus < лат. rebus) — загадка, в якій слова, що розгадуються, зображено у вигляді комбінації малюнків з літерами та іншими знаками.

Створення мовленнєвої ситуації з метою вивчення лінгвістичного матеріалу

Даючи відповідь на запитання ви можете користуватись таблецею.

Що означає?

На які питання

відповідає?

Які має

морфологічні

ознаки?

Яку синтаксичну

роль виконує?

Предмет

Хто? Що?

Загальні й власні

назви, істоти і

неістоти, рід,

відміна, число, відмінок

Підмет, присудок,

інші члени речення

 Гра “Аукціон”

Лот № 1. г1а      година            

Лот № 2.  пі2л    підвал         

Лот № 3    ві3ло вітрило

Лот № 4 за3мка    затримка                

 Лот № 5   пер6       першість          

Лот № 6. мі100 місто

Лот № 7 пі100лет пістолет    

Лот № 8 100янка     стоянка      

Лот № 9 7я сім’я

Лот № 10 ві3на      вітрина        

Лот № 11 100ляр     столяр      

Лот № 12 3вога тривога

Лот № 13 100рона   сторона     

Лот № 14 3буна трибуна

Висновок .

Уважно подивіться на таблицю , чи всі граматичні категорії ми розглянули? З таблиці видно, що іменник має відміну, але про це ми поговоримо на наступних уроках.

6.Вивчення нового матеріалу.

Учені дослідили, що половина усіх слів, наявних у нашій мові, припадає на іменник. Це, очевидно, тому, що він дає назву всьому, що нас оточує. А світ наш велетенський. До того ж іменник – незрівнянна порівняно з іншими частинами мови за можливість поповнення новими словами. От і виходить , що майже кожне друге слово в нашій мові іменник. Спостереження показали, що іменник – це перша частина мови, яка з’явилась в мовленні дітей. Це самостійна частина мови. Вона має свої категорії і дуже рідко прислухається до інших слів.

Словник термінів (глосарій):

Морфологічна ознака – ознака, за якою одна частина мови відрізняється від іншої; це характеристика певної групи слів, яка визначає зміну граматичних форм цих слів або слів, що від них залежить. До морфологічних ознак належать : рід , число, відмінок.

Граматичні категорії це найзагальніше поняття, що об'єднує ряд співвідносних граматичних значень і виражене в певній системі співвідносних граматичних форм. До граматичних категорій належать : газальна, власна назва, істота . неістота, такі поняття як: конкретний абстрактний , відміна .

Синтаксична роль – це функція, яку виконує слово в реченні, а іменник може бути як головним членом речення так і другорядним.

  1. Практичне засвоєння набутих знань.

Телепередача “Ключовий момент”

Відкриваєм зошити , записуєм число та тему урока.

1.Робота з підручником. Виконання вправи №202 Вибірково – пошукова робота ( І варіант 1-2 речення ; ІІ варіант 3-4 речення )

Висновок.

Отже, погляньте на дошку , яку синтаксичну роль іменник може виконувати в реченні?( Він є підметом, обставиною і додатком)

Телепрограма “ Весела карусель”

2.Завдання ( для класу) . Записати речення, зробити синтаксичний розбір.

3.Індивідуальне завдання ( для каруселі). Встановити граматичні категорії виділених слів.

Стелися, барвінку, низенько;
Присунься, козаче, близько, близенько.

(барвінку – ім.. заг., неіст.. конк.. ч.р., одн., Кл.в., не є членом речення;

козаче – ім., заг.. істота, конк., ч.р., одн., Кл.в., не є членом речення)

А росте він у Карпатах, лісостепу, Західному Поліссі, переважно в дубових лісах.

(Карпатах – ім., власна назва, неіст, конк., множ., М.в.,в реч.є обставиною)

Вічнозелений чагарничок на постійно ввійшов у побут, звичаї та обряди нашого народу.

( народу – імен., заг., конк., неіст., ч.р., одн., Р.в., в ре. Є додатком.)

Коли розливалися весняні води, дівчата на Україні починали співати веснянки.

( веснянки – імен., заг., неіст., конкр., множ., З.в., в реченні є додатком )

8. Закріплення вивченого матеріалу

Телепрограма “Служба розшуку ”

Пазл”

  1. Завдання : знайдіть слово за його характеристикою.

  1. Іменники – власні назви , що вживаються ті у множині ( Альпи , Карпати, Суми , Черкаси )

  2. Іменники спільного роду ( нероба, нікчема, ледащо, базіка, рева)

  3. Іменники- , що вжиті в кличному відмінку ( хлопче, Юрію, Олексію, Дар’є, Ігоре, батьку)

  4. Іменники , що вживаються тільки у множині( вила, плечі, окуляри, граблі, джунглі)

  5. Іменники чоловічого роду ( степ, біль, полин, дріб, Сибір)

  6. Іменники жіночого роду ( путь, леді, кольрабі)

Телепередача “Зимові метаморфози”

Твір – метаморфоза/ твір – ідентифікація.Твір, в якому автор повинен себе уявити в ролі якоїсь речі, явища, предмета або героя, використовуючи слова із пазла .(Самостійна робота в зошитах ).

9.Узагальнення вивченого матеріалу

Настав час “Актуального інтерв’ю”.

Яке лексичне значення має слово інтерв’ю?( Слово інтерв’ю іншомовного походження, прийшло до нас з англійської мови і означає “бесіда”). Наші кореспонденти готові задати вам запитання з теми “Іменник”.

Про іменник

Учені-мовознавці дослідили, що половина всіх слів, наявних у нашій мові, припадає на іменник. Це, очевидно, тому, що він дає назву всьому, що нас оточує. А світ же такий велетенський! Виходить, що кожне друге слово в нашій мові - іменник.

Спостереження показали, що іменник - це перша частина мови, яка з'являється в мовленні людей. Їх оточує світ речей і вони поспішають дати їм назву.

До речі, назву іменник почали вживати з 1873 року. Її першим використав Омелян Партицький, який іменник називав речівником .

У жителів острова Товариства в Тихому океані немає таких загальних назв, як рослина, тварина, одяг, їжа тощо. Вони до кожної речі приставлять ціле словосполучення або фразу: «схожий на...». Цікаво, наприклад, що слово «хвіст» вони не розуміють, але є такі слова, як риб'ячийхвіст, собачийхвіст, хвіступтаха.

У народів Півночі ненців і чукчів немає взагалі слова «сніг», але є близько 20-ти назв окремих видів снігу.

У казахів немає слова «кінь», але існує декілька десятків назв порід і різних мастей коней.

У стародавніх арабів «меч» мав 500 назв, стільки ж назв мав звичайний лев, а для верблюдів існувала тисяча слів (залежно від віку, масті, породи, зросту тощо)

  1. Що таке іменник ?

  2. Які граматичні категорії мають іменники української мови ?

  3. Яке значення мають іменники в українській мові ? . ( конкретне і абстрактне

  4. На які дві групи поділяються іменники? ( власні та загальні назви)

Терміни „чоловічий”, „жіночий”, „середній” рід дісталися нам у спадок ще з часів V ст.. до н. е. Філософ Протагор запропонував поділити всі імена на 3 роди : чоловічий, жіночий та речовий. Пізніше Аристотель запропонувати замінити останній термін – „середній рід”.

5. Скільки родів виділяють в українській мові? Як визначити рід іменника?

- Граматична дисциплінованість виявляється й у відмінках. Іменник має 7 відмінків. Учені нараховують різну кількість відмінків у сучасних мовах світу. Учений Колесов вважає,що їх близько 30. А датський лінгвіст визначив,що теоретично у мові могло б бути     216 різних відмінків.

6.Чи є в іменника початкова форма? Які відмінки є прямими? А які непрямими?

7.На питання хто? відповідають іменники, що позначають назви (істот)

8.На питання що? відповідають іменники, що позначає назви ( неістот , явищ, ознак, кількостей, дій, процесів);

9.Чи розмежовують українці слова на однину та множину?

Учитель. Дякуємо нашим журналістам.

11. Підсумки уроку .Отже, наступна телепередача “ Ретингова панорама”

Телепередача “ Рейтингова панорама”

Ось і добігає кінця урок. Сьогодні всі гарно попрацювали у нашій телестудії.

Учитель Візьміть свої зірочки і підніміть їх угору. Утворимо своє зоряне небо, приєднаємося до зоряного шляху. Подивіться, як вони яскраво палахкотять. Кажуть люди: кожна падаюча зірка приносить людині щастя. Тож нехай ваше життя буде вічним зорепадом

12. Домашнє завдання.

Остання наша передача “ Домашня школа”. Запишіть.

П. 19, сторінки 96-99, вправа № 207

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Ознайомлення з частиною мови - іменник
  • Додано
    12.08.2018
  • Розділ
    Українська мова
  • Клас
    6 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    299
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер матеріала
    WL953848
  • Вподобань
    0
Курс:«Професійний розвиток педагогічних працівників. Як навчати дорослих ефективно? »
Просіна Ольга Володимирівна
36 години
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь