«Чарівний світ східної поезії. Творчість Рудакі, Гафіза»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема уроку: «Чарівний світ східної поезії. Творчість Рудакі, Гафіза»

Мета: навчальна: поглибити знання учнів про східну поезію і культуру, ознайомити учнів з фактам біографії Рудакі та Гафіза, засвоїти жанри східної поезії, вдосконалювати навички аналізу поетичного тексту;

розвиваюча: розвивати навички виразного читання поетичного тексту; уміння аналізувати та інтерпретувати художній текст;

виховна : виховувати всебічно розвинену особистість,сприяти вихованню оптимістичного світогляду, допомогати підліткам у вирішенні морально-етичних питань.

Світ – це море.

Плисти бажаєш – будуй

судно із добрих справ.

Рудакі

Хід уроку

І. Організаційний момент . Емоційне забарвлення уроку . Створення позитивного настрою (побажання гарного настрою та успішної роботи на уроках.)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Перевірка домашнього завдання.

- Виконання завдання « Істинне - хибне»

  1. Панегіричною називається поезія, що оспівує монарха та його оточення. "+"

  2. Сучасна назва Персії - Ірак (Іран) " -"

  3. Мова, якою створювалися персько-таджицька література з X до XV ст., - арабська. (Фарсі) " -"

  4. Віра, шо була нав'язана арабами - іслам. "+"

  5. Добу розквіту східної поезії у Х-ХV ст. називають золотою. "+"

  6. Ліричною називають поезію, що оспівувала звичайну порядну людину. "+"

  7. В центрі уваги персько-таджицької поезії був бог. (Людина) " -"

  8. Період XXV ст. в історії розвитку східної культури називався Ренесанс. "+"

  9. Рубаї вірш, що складається не менш ніж з 3, але не більш ніж з 12 бейтів. " -"

ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку, мотивація навчальної діяльності .

1.Вступне слово вчителя.

Література Сходу схожа на коштовний камінь, який виблискує від сонячного проміння. Виплекана душею східних філософів, вона проросла із серця дивовижною трояндою, красою якої милуються люди протягом багатьох століть. Ми приєднаємось до багатств східної культури, глибше її зрозуміємо, поринемо в її пахощі, долучимося до чарівної поезії Сходу.

2.Робота з епіграфом.

- Як ви розумієте цей вислів.

3.Учитель. Послухайте східну притчу про найважливіші речі .

Один юнак постійно непокоївся з приводу свого життя і майбутнього. Якось, гуляючи берегом моря, зустрів він мудрого старця.

- Що тебе тривожить, юначе? - запитав старець.

- Здається, я не можу збагнути, що в житті для мене найважливіше, - відповів юнак.

- Це дуже просто, — сказав старець. Він підняв із землі порожнього глечика і почав заповнювати його камінням завбільшки з кулак.

Заповнивши глечик по вінця, запитав:

- Цей глечик повний, чи не так?

- Так, - погодився юнак.

Старець мовчки кивнув, узяв жменю дрібних камінців, кинув їх у глечик і злегка потрусив. Камінці заповнили пустоти між великим камінням. Він усміхнувся і запитав:

- А тепер глечик повний?

Юнак ствердно кивнув.

Тоді старець узяв пригорщу піску і висипав його у глечик. Пісок заповнив пустоти, що залишилися.

- Ось відповідь на твоє запитання, - сказав старець. – Велике каміння - це найважливіші речі в житті: родина, кохана людина, твій духовний розвиток, мудрість. Якщо втратиш усе, крім цього, твоє життя все одно буде повним.

Він хвильку помовчав, а відтак мовив:

- Дрібні камінці - це також важливі для тебе речі: робота, дім, матеріальний добробут. А пісок - дрібниці, які насправді не мають жодного значення.

Юнак слухав дуже уважно, і старець продовжив:

- Деякі люди роблять помилку. Вони спочатку засипають у глечик пісок, і в ньому не лишається місця для каміння. Так і в житті. Якщо витрачати сили на дрібні й незначущі речі, у ньому не буде місця для найважливіших цінностей. Тому передусім подбай про велике каміння, не забувай і про дрібне. А пісок хвилі життя самі наб'ють у проміжки між ними.

Міркування до обговорення притчі «Найважливіші речі».

- Які життєві цінності схожі на велике каміння, які - на малі, які - на пісок?

- Як ви їх розрізняєте?

- У якому порядку ви «наповнюєте глечик» на цьому етапі свого життя?

- Як можна більше дбати про велике каміння?

Висновок: Деякі люди роблять помилку, вони засипають спочатку у глечик пісок, і в ньому не лишається місця для каміння. Так і в житті: якщо витрачати сили на дрібниці й незначущі речі, у ньому не буде місця для найважливіших цінностей. Тому передусім дбай про велике каміння, не забувай і про дрібне, а пісок хвилі життя самі наб’ють у проміжки між ними.

Перед вами – глечик, який ми до кінця уроку маємо наповнити коштовними перлинами, що сповідує персько-таджицька поезія.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу .

  1. Вступне слово вчителя про місце східної літератури у розвитку світового мистецтва Середньовіччя. Інформація-довідка

  2. Робота із словником літературознавчих термінів.

Бейт (араб.) — дворядкова строфа, яка містить закінчену думку.

Газель (від араб, газаль — ліричний вірш). Складається з кількох дворядкових строф-бейтів. Зміст, як правило, — оспівування коханої жінки, спогад про молодість.

Рубаї — одна з найбільш складних жанрових форм персько-таджицької поезії. Обсяг їх — 4 рядки, в яких три римуються: 1-й, 2-й, 4-й. Іноді можуть мати риму й усі чотири. Співаються один за одним, розмежовуються паузами (як куплети).

Учитель.Основоположником усіх іраномовних літератур вважається Рудакі. Велика поетична спадщина Рудакі відзначається глибиною філософської думки, гуманізмом, простотою і художністю поетичних образів.

Що ж відомо про цього поета? Що складає його літературну спадщину?

2. «Життя та творчість Рудакі»

Відомостей про життя Рудакі збереглося дуже мало. Ще в юнацькі роки він був відомий на батьківщині як співак і музикант. Ось що написано про поета в одній з ранніх антологій перської поезії «Серцевина серцевин»: «Він народився сліпим (за іншими відомостями, Рудакі був осліпленим у зрілому віці), але був настільки талановитим і здібним, що до восьми років знав напам’ять увесь Коран і став читцем Корану; він почав складати вірші, які народ захоплено зустрічав. Любов до нього дедалі зростала, до того ж Господь обдарував його чудовим голосом і здатністю співом чарувати серця. Він навчився гри на барбаті (лютні), став майстром гри, і чутки про нього пішли по всьому світу. Емір Наср, син Ахмада Саманіда, особливо наблизив його до себе».

Однак не можна сказати, що все життя Рудакі минуло в розкоші й щасті. Поет, який понад сорок років служив Саманідському двору, в старості попав у неласку. За наказом еміра його заслали у вигнання. Причина вигнання невідома, але припускають, що чималу роль у цьому відіграло його співчутливе ставлення до одного з народних бунтів у Бухарі. Останні роки Рудакі жив у злиднях, помер 942 р. і був похований у своєму рідному селищі, від назви якого він узяв свій псевдонім. Через тисячу років було знайдено його могилу й збудовано мавзолей. Маленький гірський кишлак у Таджикистані здобув світову славу, став місцем паломництва прихильників поезії.

Як зазначають історичні джерела, Рудакі написав дуже багато. Однак з його величезної творчої спадщини до нас дійшло лише близько тисячі двовіршів (бейтів).

Перси називають Рудакі «Адамом поетів», оскільки його творчість мала вагоме значення у формуванні й подальшому розвитку однієї з найбагатших літератур світу. Поет був прихильником фольклорних жанрів, епічних мотивів, міфічно-казкових образів стародавньої іранської культури. Він приніс у поезію і «свіжість ранішньої роси», і «шерехатість полови, розсипаної на току», і «важку селянську думу про врожай». Поет не пристосовувався до панівних канонів високої поезії, а творив свою, для якої зразком була народна пісня (недаремно у молоді роки він сам був народним співцем і музикантом)..

Вірші Рудакі особливі не лише високою майстерністю. У них виражені передові гуманістичні ідеї. Саме Рудакі першим у поезії мовою фарсі звернув свій погляд на людину, ввів її в літературу. І природу, і філософські ідеї Рудакі передавав крізь бачення звичайної, «земної» людини, яка міркує чітко та просто. У його віршах - істинна людяність та неповторна емоційна виразність.

Уславлення Розуму - основа світогляду поета, його розуміння Добра і Зла, викриття несправедливості та філософського примирення з жорстокістю долі. Поезія Рудакі завоювала весь світ і стала видатним явищем світової культури.

  1. Читання поезій Рудакі. Робота в групах

Група № 1. Бейти.

Завдання: Які моральні цінності прославляє автор у поезіях.

Група № 2. Газель «Відколи сонце сяє серед неба».

Завдання:

- Визначте ідею вірша і запишіть її. Доведіть справедливість думки автора поезії.

- Чи погоджуєтесь ви з ним? («Знання для серця — світоч найясніший, Знання для тіла — панцир найміцніший».)

Група № 3. Рубаї «Себе в руках весь час тримати».

Завдання:

- Визначте тему та ідею вірша, доведіть, що це - рубаї. (Вірш присвячений роздумам про таку рису характеру людини, як благородство. Автор доходить висновку, що благородною може зватися людина, яка вміє бути стриманою, не образить слабких та завжди допоможе тим, хто в скруті. Цей вірш - рубаї, оскільки складається з 4 рядків, у яких римуються 1,2 та 4 рядки та має філософський зміст.)

5.«Заповнення глечика камінням».

- Які істини відкрила для вас поезія Рудакі? (Треба любити свою батьківщину, сумлінно виконувати свої обов’язки,обожнювати кохану жінку, розуміти стан іншої людини, бути благородним, стриманим, добрим) .

6.«Життя та творчість Гафіза»

7.«Міркуймо разом!»

- Прочитайте газелі Гафіза. Заповніть таблицю.

Назва поезії

Тема

Худ. образ

Основна думка

Жанр

- За наведеними віршами охарактеризуйте ліричного героя Гафіза: чого він хоче від життя, що цінує, від чого страждає, а що приносить йому радість. Чи зрозумілі ці бажання і почуття сучасній людині? Чому?

- Знайдіть у газелях Гафіза алегоричні образи й спробуйте розтлумачити їхнє значення?

Учитель. Наш глечик наповнений тим, що цінували й пропагували згадані нами поети Сходу.

9. Створення буквеного портрету поетів. Завдання розвиток творчих здібностей учнів.ГАФІЗ РУДАКІ

Г – газелі

Р – Рубаї

А – Алі-пророк

У – урізноманітнив

Ф – філософ

Д – досконалий

І – Іран

А – Адам

З – завойовник

К – Коран

І –Іслам

V. Підсумки уроку.

- Які форми східної поезії найпоширеніші?

«Вислови позицію».

Який із висловів Рудакі, Гафіза ви змогли б узяти за життєве гасло? Чому?

- Чи актуальні вивчені поезії у сучасному житті?

- Що сподобалось, а що не сподобалось під час уроку?

Повторне звернення до епіграфа.

Незакінчене речення. : «Творчість поетів наштовхнула мене на думки…»

«Збережи останнє слово за собою».

«Головні життєві цінності – це….»

Учитель: Ви стоїте на порозі дорослого життя, вибору майбутньої професії, навчання в інститутах, коледжах…

Життя прожити – не поле перейти.

А вам тим полем ще йти та йти!

Хто від життя навчитися не може,

Тому ніякий вчитель не поможе.

Тож насолоджуйтесь життям, бо воно прекрасне, каже Рудакі, не кривить душею, будьте благородними, цінуйте життя, каже Гафіз, живіть чесно, не прогинайтеся перед обставинами , вірте та йдіть до своєї мрії, і завжди пам’ятайте народну мудрість «Гляди, не забудь – людиною будь!».

Психологічна вправа «Здійснення мрій». У колі всі виконують вправу «Пташеня». Уявіть собі, що ви тримаєте в руках маленьке беззахисне пташеня, це ваша мрія. Обережно стуліть долоні, зігрійте його своїм подихом, прикладіть до грудей, віддайте йому частинку свого тепла. Обережно розкрийте долоні і подивіться, як воно розправило крила, злетіло високо в небо і радісно заспівало. Усміхніться йому і побажайте веселого дня. А тепер озирніться довкола, побажайте веселого дня своїм друзям і самим собі.

VІ. Домашнє завдання .

1. підготуватися до контрольної роботи

VII. Оцінювання.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
4
міс.
1
0
дн.
0
8
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!