і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
Взяти участь

Будова й функції серця

Курс:«Основи фінансової грамотності»
Часнікова Олена Володимирівна
72 години
3600 грн
1080 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №SI810984
За публікацію цієї методичної розробки Петрів Ірина Богданівна отримав(ла) свідоцтво №SI810984
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Бібліотека
матеріалів
Отримати код

Тема.Будова й функції серця

Мета. Обговорити значення кровообігу в життєдіяльності організму людини; познайомити учнів з особливостями будови серця та її зв'язок з функціям, що виконуються;ознайомити учнів з його основними механізмами, що регулюють роботу серця; розвивати вміння аналізувати, критично мислити, робити висновки, пізнавальний інтерес в учнів; виховувати працелюбність, активність, формувати навички здорового способу життя.

Обладнання й матеріали:розбірна модель серця, комп’ютер, екран,фотографії, схеми та плакати, що дозволяють ілюструвати будову й функції серця.

Тип уроку:засвоєння нових знань

Хід уроку

Серце – джерело життя, початок всього, сонце

мікрокосмусу, від якого залежить вся сила і свіжість організму.

Ніщо не може замінити серця і взяти на себе його функції…

Вільям Гарвей, англійський фізіолог ХVІІ ст..

1. Організаційний момент.

Розминка «Впізнай себе».

У кожного в класі є друг або людина з якою вам приємно спілкуватися. Погляньте на неї. Посміхніться. Нехай тепло ваших посмішок зігріє ваші серця. Пронесіть позитивні емоції крізь весь наш урок і нехай вони допоможуть вам здобути нові знання.

2. Актуалізація опорних знань і досвіду учнів.

2.1.Біологічна розминка «Так – ні»

Завдання групам.

1 «Віра»

1.Кров відноситься до сполучної тканини (так)

2. Об’єм крові у дорослої людини становить 2-3л (ні) 4-6л

3. Кров одна із основних складових внутрішнього середовища організму (так)

4. Еритроцити виконують дихальну функцію (так)

2. «Надія»

1. До складу плазми крові входить вода (так)

2. Формені елементи крові утворюються у червоному кістковому мозку (так)

3. Лейкоцити виконують захисну функцію (так)

4. Теорію імунітету розробив Іван Павлов (ні) Ілля Мечніков

3. «Любов»

1. Кількість води в крові сягає 90 % (так)

2. До складу крові входять органічні речовини (так)

3. Тромбоцити беруть участь у зсіданні крові (так)

4. Імунітет – це здатність організму захиститись від генетично-сторонніх тіл (так)

2.2. Гра «Я тобі, а ти мені» «Кров і кровообіг»

1.Клітина крові без ядра, що переносить кисень і вуглекислий газ.

Еритроцит

2.Масове поширення будь-якої інфекційної хвороби людини. Епідемія 3.Вчений, що є основоположником учення про клітинний імунітет, відкрив явище фагоцитозу. Мечников.

4.Людина, яка дає свою кров для переливан¬ня хворому. Донор

5.Ділянка тканини, що загинула внаслідок припинення її кровопостачання. Інфаркт.

6.Процес закупорювання судини тромбом. Тромбоз.

7.Смертельна хвороба імунної системи, яка спричинена вірусом. СНІД.

8.Хворобливий стан, спричинений зменшен¬ням еритроцитів та гемоглобіну. Анемія.

9.Рідка складова крові. Плазма.

10.Запобігання інфекційному захворюванню людини шляхом введення вакцини. Щеплення.

11.Активне захоплення та поглинання чужорідних об’єктів, яке можуть здійснювати лейкоцити. Фагоцитоз

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

-Серце! У всі віки воно було в пошані у поетів, мислителів, лікарів. Скільки віршів, пісень написано про нього! Хто сильніше, ніж поети, розкрив дивовижні властивості неспокійного, благородного, безстрашного, чистого, холодного, злобного, щирого, ніжного і доброго серця людини?

Існує велика кількість ліричних віршів. Ви теж на уроках літератури вивчали їх.

А скільки існує легенд, міфів про серце! Згадаємо лише легенди про Данко, Прометея, серце матері. Стародавні греки вірили, що серце — центр душі, китайці асоціювали його із центром щастя, а єгиптяни вважали, що емоції та інтелект живуть саме в серці.

Споконвіку люди вважали серце символом кохання. Напевно, це пов’язане з тим, що душевний стан людини впливає на роботу серця людини, яке може завмирати від страху, стискатися в тузі і шалено битися від радості. Усі знають «валентинки» — зображення серця, які дарують на День святого Валентина 14 лютого. Їх дарують тому, кого люблять.

Спробуємо і ми розгадати сьогодні всі таємниці серця.

Повідомлення теми й завдання уроку.

3.1.Інтерактивний прийом «Зацікав» Цікаво !

Кажуть, що у Наполеона був пульс 40 ударів за хвилину. Такий пульс навіть назвали «наполеонівським». Серце (лат. соr, греч. cardia) – м'язовий порожнистий орган конусоподібної форми. Форма серця визначається: віком, статтю, будовою тіла, здоров’ям, іншими факторами.

  • 10 цікавих фактів про серце.

  1. Серце дорослої середньостатистичної людини робить за хвилину 72 удари, за день - 100 000 ударів, за рік - 36,5 млн. ударів, а протягом усього життя близько 2,5 млрд. ударів.  

  2. Кран на кухні повинен бути повністю відкритий протягом 45 років, щоб еквівалентно показати кількість крові, яку перекачує серце звичайної людини за життя.  

  3. Обсяг крові, що перекачується серцем за хвилину, може змінюватись в діапазоні від 5 до 30 літрів.  

  4. За день людське серце виробляє таку кількість електричної енергії, що її б вистачило машині, щоб проїхати 32 км. А за життя людини цієї енергії виробляється стільки, що машині б вистачило з'їздити на Місяць і назад.  

  5. Через те, що серце може виробляти свої електронні імпульси, воно може функціонувати і битися, якщо навіть буде відокремлене від тіла, до тих пір, поки буде отримувати необхідну кількість кисню.

  6. Наше серце починає битися через чотири тижні після зачаття.  

  7. Серце постачає кров у майже всі 75 трильйонів клітин людського організму, кровоносні судини відсутні лише в рогівці ока.  

  8. 5,7 млн. літрів - такий обсяг усієї крові перекачаної за середньостатистичне людське життя.  

  9. У стані спокою крові потрібно: 6 секунд, щоб дійти від серця до легень і назад; 8 секунд від серця до мозку і назад та близько 16 секунд, щоб дістатися до пальців і повернуться назад.  

  10. Жіноче серце б'ється набагато частіше, ніж чоловіче. Жіноче серце робить за хвилину близько 78 ударів, а чоловіче всього - 70.  

3.2.ГРА “Мікрофон”.

Передаючи мікрофон один одному, учні висловлюють свою думку, даючи відповіді на запитання. Що ви знаєте про серце?

3.3.Біологічна задача.

Відомо, що серце людини скорочується в середньому 70 раз за 1 хв., при кожному скороченні виштовхується близько 50 мл. крові. Який об’єм крові перекачує ваше серце за 6 уроків?

Розвязання

70 х 45 = 3150 раз скорочується за 1 урок.

3150 х50 = 157500 мл = 157,5 л крові перекачується за 1 урок.

157,500 л х 6 уроков = 945,000 л крові перекачується за 6 уроків.

4. Засвоєння нового матеріалу

4.1. Будова та функції серця.

-Серце — порожнистий м’язовий орган, що має форму конуса. Воно розташоване всередині грудної клітки. У лівій половині грудної клітки розміщується 2/3 серця, і тільки 1/3 лежить у правій її половині. Вважають, що розміри серця відповідають у середньому розмірам складеної в кулак кисті руки даної людини. Маса серця в дорослої людини становить 250–350 г.

Стінка серця складається з трьох шарів: зовнішнього, середнього та внутрішнього.

Використання демонстраційних таблиць

Завдання учням.

- Зверніть увагу на зображення серця та визначте, у якій частині найкраще розвинутий міокард. Із чим це пов’язано?

(Міокард особливо розвинений у стінці лівого шлуночка, оскільки на нього припадає найбільше навантаження.)

-Зовні серце оточене еластичною навколосерцевою сумкою — перикардом, що оберігає його від перерозтягнення під час наповнення кров’ю.

Між навколосерцевою сумкою та серцем міститься рідина, зволожуюча серце.

- Яке значення має ця рідина?

(Зменшує тертя серця під час скорочення об стінки перикарду.)

Серце розділене суцільною перегородкою на дві ізольовані одна від одної частини — ліву й праву. У верхній частині обох половин розташовані праве й ліве передсердя, у нижній частині — правий і лівий шлуночки. Отже, серце в людини, як і в усіх ссавців, чотирикамерне.

-Пригадайте, у якій частині серця в ссавців була венозна кров, а в якій — артеріальна?

(У правій половині серця міститься венозна кров, у лівій — артеріальна.)

Самостійна робота з підручником

Запитання для опрацювання

-Чому кров у серці рухається в одному напрямку — від передсердь до шлуночків, від шлуночків до кровоносних судин?

Очікувана відповідь учнів

Передсердя й шлуночки сполучаються між собою отворами, на краях яких є стулкові клапани. Під час скорочення передсердь стулки клапанів звисають усередину шлуночків. Тому кров вільно проходить із передсердь у шлуночки. Коли скорочуються шлуночки, стулки клапанів піднімаються й закривають вхід у передсердя. Тому кров рухається лише в одному напрямку: від передсердь до шлуночків. Між лівим шлуночком і аортою, правим шлуночком і легеневою артерією розташовуються півмісяцеві клапани, що забезпечують рух крові тільки в одному напрямку — із шлуночків до кровоносних судин.

Типи клапанів: 1 — двостулковий; 2 — тристулковий.

3. Властивості серцевого м’яза.

-Серцевий м’яз має такі фізіологічні властивості: збудливість, провідність, скоротливість, автоматію.

Робота в групах

— Охарактеризувати таку фізіологічну властивість серця, як збудливість.

— Охарактеризувати таку фізіологічну властивість серця, як провідність.

— Охарактеризувати таку фізіологічну властивість серця, як скоротливість та автоматія.

Результати самостійного опрацювання

Збудливість — це здатність серця переходити зі стану спокою до робочого стану під впливом різних подразників (механічних, хімічних, електричних). Наприклад, після зупинки серця його функцію можна знову відновити, ритмічно натискуючи руками на грудну клітку. Збудження, яке виникає в будь-якій ділянці серця, поширюється по всьому серцю. Цю властивість називають провідністю. При поширенні збудження по серцю в ньому виникають електричні струми, що можуть бути зареєстровані за допомогою спеціального приладу — електрокардіографа. Збудження серцевого м’яза супроводжується його скороченням завдяки його властивості, як і скелетних м’язів, до скоротливості. Автоматія серця — це здатність серця скорочуватися під впливом імпульсів, які виникають у самому серці. У серцевому м’язі містяться спеціальні клітини, у яких автоматично виникають ритмічні імпульси. Ці імпульси поширюються по серцевому м’язу й задають ритм його скороченню. Завдяки автоматії серце скорочується незалежно від нервових і гуморальних впливів. Автоматія серця дає змогу підтримувати життєдіяльність організму навіть при порушенні діяльності нервової системи.

-Якщо вирізати серце жаби і перемістити на скельце, то воно в деякий час продовжує скорочуватися, але незабаром припиняє свою діяльність. Якщо через це серце пропустити сольовий розчин, що заміняє кров, то воно довгий час працюватиме. Таке серце називають ізольованим. Ще в 1902 році російський учений О. О. Кулябко довів можливість підтримання життєдіяльності ізольованого серця людини. Він оживив серце дитини через 20 годин після його смерті пропусканням через судини серця сольового розчину. Усі ці досвіди показують, що причини, які викликають автоматичну діяльність серця знаходяться в самому серці.

Постановка проблемного питання

- У процесі серцевої діяльності серцевий м’яз виконує велику роботу. Тому він потребує надходження поживних речовин і кисню та виведення продуктів розпаду. Як це відбувається?(Це відбувається через власні артерії, по яких кров надходить до серця, та через власні вени, по яких кров іде від стінки серця в праве передсердя.)

-Судини, які постачають багату киснем кров до серцевого м’яза, відомі під назвою коронарних артерій, а судини, по яких кров рухається від стінки серця,— коронарних вен. По коронарних судинах протікає приблизно 5 % хвилинного об’єму крові, при важкій роботі цей потік може збільшитись у 4 рази.

5. Узагальнення і закріплення знань

5.1. «Закінчи речення»

• Судини, якими кров рухається від серця, … (артерії).

• Камери серця, що приймають кров із вен,— це … (передсердя).

• Здатність серцевого м’яза сприймати зміни зовнішнього середовища й відповідати на ці зміни називається … (збудливістю).

• Клапани, які розташовані на виході аорти з лівого шлуночка і легеневої артерії — з правого, … (півмісяцеві).

• Зовнішня сполучнотканинна оболонка серця … (епікард).

• Здатність серця ритмічно скорочуватись під впливом імпульсів, що виникають у самому серці, … (автоматизм).

• Внутрішня оболонка серця … (ендокард).

• Клапани, що містяться між передсердями й шлуночками, … (стулкові).

• Запис електричних струмів серця називається … (електрокардіограмою).

• М’язова оболонка серця … (міокард).

5.2. Сенкана «Серце»

Серце

Чотирикамерне, порожнисте

Скорочується, збуджується, проводить

Серцевий м’яз працює автоматично

Насос

5.3. «Мозковий штурм».

— Як здійснюється пристосування роботи серця до потреб організму? Наведіть конкретні приклади.

6. Домашнє завдання

Скласти кросворд за темою уроку.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Ознайомлює учнів з особливостями будови серця,з основними механізмами, що регулюють роботу серця.
  • Додано
    28.02.2018
  • Розділ
    Біологія
  • Клас
    8 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    147
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер матеріала
    SI810984
  • Вподобань
    0
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Осінь – 2018»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти