Взяти участь
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень 2.0».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Будова і функції зубів. Захворювання зубів: профілактика та лікування.

Курс:«Google сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
700 грн
190 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №PM530531
За публікацію цієї методичної розробки Петрів Ірина Богданівна отримав(ла) свідоцтво №PM530531
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема уроку. Будова і функції зубів. Захворювання зубів: профілактика та

лікування.

Мета. Вивчити будову зуба й зубної системи, встановити її роль у травленні;

познайомити учнів із хворобами зубів; розробити засоби профілактики захворювання зубів.

Тип уроку: комбінований(з елементами рольової гри).

Обладнання: таблиці «Будова травної системи», «Будова зуба», набір муляжів на парту «Типи зубів», муляж зуба, набір зубних паст та щіток, гілки модрини та її живиця, муляж людської щелепи.

Хід уроку

Головне в житті – здоров’я!

Але щоб його вам мати;

Треба з раннього дитинства

Всім його оберігати!

1. Організаційний момент.

Привітання учнів. Емоційне налаштування.

Сьогодні ми з вами працюємо під девізом:

Міркуємо - швидко,

Відповідаємо – правильно,

Працюємо – плідно.

Посміхніться!

Погляньте одне на одного, подаруйте мені свої посмішки.

Я впевнена, що у нас сьогодні все вийде.

Я сподіваюсь на вашу активність. Ви згодні?

2.Актуалізація опорних знань.

2.1. «Розумний куб».

  1. Значення травлення.

  2. Будова травної системи.

  3. Функції травної системи.

  4. Методи дослідження функції органів травлення .

  5. Що таке ферменти?

6.Яку роль в травленні відіграють ферменти?

2.2. «Біологічне лото»

На партах в учнів є конверти з картками органів травлення. Всім пропонується скласти на парті правильну послідовність розміщення органів в організмі людини. Після виконання завдання відповідає один учень і перевіряється правильність.

2.3. «Доповніть речення»

Організму людини для своєї життєдіяльності потрібна ….(енергія). Основними поживними речовинами для людини є органічні сполуки …. (білки, жири, вуглеводи). Поживні речовини розщеплюються в органах травлення поетапно за участі спеціальних білків - …. (ферментів). Система органів травлення складається з …. (травного тракту і травних залоз). Травний тракт закінчується ….(прямою кишкою з анальним отвором).

3.Мотивація навчальної діяльності

Перед вами коробка із загадкою. Що в ній є? Щоб довідатися, послухайте цю розповідь. Сталася ця подія дуже давно. У середні віки в одній арабській країні побилися два вельможі. Один у цьому бої втратив орган на голові. Місцевий лікар помістив цей орган у розчин солі й поставив на холод. Через кілька днів лікар поставив цей орган на попереднє місце, скріпивши його металевою скобою. Через 10 днів скобу зняли й виявилося, що орган відновив природний зв'язок із тілом.

Про який орган на голові йдеться? (Зуб).

Отже, сьогодні на уроці ми ознайомимося з будовою людського зуба, вивчимо типи зубів і розробимо заходи щодо профілактики захворювання зубів.

4. Вивчення нового матеріалу

-Що відбувається з їжею в роті? (бесіда)

Оголошення теми і мети уроку.

-Пережовування їжі – важлива умова якісного травлення.В ротовій порожнині відбувається механічна і хімічна обробка їжі. Механічна здійснюється з допомогою жувального апарату. Його сильні м’язи приводять у рух нижню щелепу із зубами. Цікаво, що в людей жувальний апарат розвинений слабше, ніж у тварин, бо ми вживаємо в їжу, що пройшла кулінарну обробку. За сотні тисяч років із часу існування найдавніших людей, які користувались вогнем, травний апарат людини пристосувався до споживання вареної їжі, а тому від якості її приготування істотно залежить ефективність засвоєння. Проте старанне пережовування навіть такої підготовленої їжі, перемішування її зі слиною і перетворення на м’яку еластичну грудочку – дуже важлива умова роботи шлунка. Тільки добре прожована їжа швидко просочується травними соками й повною мірою зазнає їх дії. А погано пережована їжа не може бути оброблена травними соками, більше того, великі шматки подразнюють шлунок і можуть пошкодити його оболонку. Тому в людей з поганими зубами і в тих, хто неправильно вживає їжу, дуже часто бувають хронічні захворювання шлунка й навіть виразки. Доросла людина «озброєна» 32зубами. Здорові зуби – запорука нормальної роботи травного тракту. Вони також є прикрасою обличчя.

4.1.Хвилинка цікавої інформації

Король Франції Луї XIV народився у 1638 році з двома зубами.

Є випадки, коли зуби виростали втретє, у Франції в 1896 році зареєстровано випадок, коли в людини виросли зуби вчетверте.

У1680 році Альбертус Хеллвігіус писав про людину з трьома рядами зубів.

Половина людства має тільки два, а не чотири зуби мудрості.

4.2.Самостійна робота учнів за завданнями:

  1. Розгляньте розміщення зубів у ротовій порожнині.

  2. Укажіть, в чому виявляється взаємозв’язок будови і форми зубів з їх функціями.

  3. Запишіть зубну формулу.

4.Внутрішня будова зуба .

-Гарні, здорові зуби – гарна посмішка, здоровий шлунок, добре самопочуття.

За даними ВООЗ 70% людей потребують лікування зубів. Найпоширенішою хворобою є карієс (гниття).

Як же зберегти зуби? Які профілактичні заходи необхідно використати? Про це ми дізнаємося, прослухавши міні-конференцію, на яку ми запросили «лікаря-стоматолога», «лікаря-рентгенолога», «працівника національного парку», «фітотерапевта», «дієтолога».

Попросимо їх зайняти місця.

5.Конференція з питань гігієни зубів.

Лікар-стоматолог. Коли ви їсте, часточки їжі, деякі занадто малі, щоб їх побачити, залишаються у вашій ротовій порожнині. Вони годують бактерії, що ростуть на ваших зубах. Ця плівка й є головною причиною карієсу і хвороб ясен. Тому дуже важливо одразу ж після приймання їжі почистити зуби, або сполоснути ротову порожнину. Повірте, що жодна жувальна гумка не впорається з цією проблемою краще за вас. За гарні зуби треба заплатити не грішми, а регулярною працею над собою. Основне - чистити зуби двічі на день не менше 5 хвилин.

Карієс починається з сірої плями. Якщо ви це помітили на своїх зубах — негайно до лікаря. Фармацевтична промисловість пропонує велику кількість профілактичних і лікувальних паст (демонстрація різних паст).

Широко відомі жувальні гумки, що укріплюють зуби, але наші діди та прадіди не користувались ними. Що ж вони робили для збереження зубів? Виявляється, вони жували живицю модрини.

Фармацевт. Відвари хвої укріплюють ясна, ромашка – дезінфікує, шальвій — від зубної болі, корінець подорожника, часник, алое — всі вони укріплюють ясна і дезінфікують ротову порожнину.

Дієтолог. У справі зміцнення зубів велику роль відіграють правильне харчування, наявність вітамінів та мінералів у їжі. Обов'язково потрібно вживати фрукти та овочі, хліб та злаки, молоко і молочні продукти, м'ясо, рибу і яйця. Під час прийому їжі уникайте м'яких, липких продуктів, таких як пироги, вареники, льодяники, — всього, що може чіплятися за ваші зуби. Не можна розгризати зубами тверду їжу. Замість цього надайте перевагу сирим овочам, сиру, йогурту, продуктам з вітаміном В та С. Не можна вживати дуже гарячу і потім холодну їжу, тому що тріскається емаль, а куріння робить зуби жовтими, сприяє швидкому росту бактерій. Ніяких цигарок, якщо хочете мати ось таку посмішку .

Лікар - рентгенолог. Якщо вас непокоять перші два зуби на будь-якій щелепі — це означає, що у вас хворі нирки і сечовий міхур. Якщо болять треті зуби — треба звернути увагу на печінку і жовчний міхур; 4-5 зуби нижньої щелепи та 6-7 зуби верхньої – сигнал про проблеми зі шлунком. Хворі зуби мудрості — порушення роботи серця й прямої кишки.

-Хворий зуб — джерело інфекції, кров швидко розносить її по організму, особливо небезпечні «очні зуби», канали яких прямо відкриваються в череп, до головного мозку. Накопичення гною в них може призвести до летальних наслідків.

6.Проведення рольової гри.

-Систематичне відвідування стоматолога – запорука здорових зубів. Чому?

Тому що, по – перше, професійне очищення зубного нальоту більш ефективне, ніж зубною щіткою.

По – друге, тільки лікар може виявити карієс та попередити його розвиток.

А також порадить у виборі зубної пасти та інших засобів гігієни, які підходять саме для вас.

Рольова гра «У зубного лікаря»

Пацієнт. Ой, ой, лікарю, допоможіть, будь ласка.

Лікар. Що там у вас?

Пацієнт. Та там таке діється, таке діється, що й терпіти не можна. Цілу ніч не спав.

Лікар. Ану, покажіть...

Пацієнт. Та тут таке розпухло, що й очей не видно.

Л і к ар. А це вже ви винуваті самі

Пацієнт. Чому? Я нічого не робив , не промерзав.

Лікар. Правильно, промерзання сприяє захворюванню зубів, але це не все.

П а ц і є н т. А що ж?

Лікар. Ви чистите зуби? Пацієнт. Чищу, але не завжди.

Лікар. Треба чистити щодня. А коли чистите?

Пацієнт. Уранці.

Лікар. Необхідно завжди чисти зуби ввечері, після приймання їжі , а вранці полоскати ротову порожнину теплою водою. Особливо корисно вживати після їжі свіжі яблука, бо вони також очищають порожнину рота від бактерій.

Пацієнт. Лікарю, а чому бувають тріщини?

Лікар.Горіхи розкусуєте?

Пацієнт. Так.

Лікар. Після чаю п'єте холодну воду?

Пацієнт. Завжди.

Лікар. Залишки їжі між зубами чи очищаєте?

Пацієнт. Голкою чи шпилькою.

Лікар. Так. Усе ясно. Ви все робите зовсім не те, що треба робити.

П а ц і є н т. А що?

Лікар. Щоб зберегти зуби, треба дотримуватись правил гігієни, які запобігають псуванню зубів:

а) не розкусувати горіхи;

б) не гризти кісток;

в) не гризти твердих цукерок;

г) не пити холодної води, не їсти морозиво після гарячої їжі.

Якщо не дотримуватись правил гігієни, емаль тріскається, і в зубну речовину проникають мікроби. Зуб захворює, а потім руйнується.

П а ц і є н т. А що таке емаль?

Л і к а р. У кожному зубі є корінь, який сидить у лунці щелепної кістки.

Пацієнт. Правильно, бо вся щелепа болить.

Лікар. Ні, то так здається. Болить один, але вони всі з'єднані між собою. Найчастіше пошкоджується верхня частина — коронка, що виступає в ротову порожнину. Зовні коронку вкриває зубна емаль, яка оберігає зуб від псування. Під емаллю є пильна речовина, схожа на кісткову,—дентин. Усередині зуб порожнистий. У сполучнотканинній м'якоті, яка заповнює порожнину зуба — пульпу,— розгалужені кровоносні судини і нерви. Коли оголиться нерв, виникає сильний біль від холодної чи гарячої води, навіть від повітря.

Пацієнт. Лікарю, чомусь найчастіше болять крайні зуби.

Лікар. Вірно! То зуби мудрості. З'являються вони у 20-22 роки, але вони не міцні та найшвидше руйнуються.

Пацієнт. Я б усе стерпів, якби не так сильно боліло. Місця собі не знаходиш.

Лікар. А терпіти зовсім не треба. Як тільки з'явиться тріщина, негайно треба йти до лікаря. Чим раніше звернетесь, тим легше вилікувати зуб. А якщо не прийдете своєчасно, то з тріщини утвориться дірка, і зуб загине. Там накопичуються бактерії. Такими зубами погано пережовувати їжу, а це може призвести до захворювання шлунка чи кишечнику. Хворі зуби є причиною інших хвороб: захворюють очі, серце, легені, навіть нервова система.

Пацієнт. Чому?

Лікар. А це тому, що тут скупчуються бактерії, які з кров'ю розносяться по всьому тілу і потрапляють в різні органи, викликаючи захворювання.

Пам'ятайте: здорові зуби — запорука здоров'я!

7.Закріплення знань

-Гіппократ вважав, що зуби у дітей утворюються із материнського молока. З чого утворюються і коли з’являються перші молочні зуби?

( Молочні зуби закладаються ще в утробний період, а з’являються з 6 місяців до 2 років. На побудову зубів використовується кальцій, який є в материнському організмі, а після народження – у молочних продуктах. Інколи жінка втрачає декілька власних зубів, якщо в період вагітності їй не вистачало кальцію).

-Стародавні мудреці стверджували, що рот без зубів – ніби млин без жорнова. Що вони мали на увазі?

( Зуби кусають, ріжуть, подрібнюють їжу, перемелюють її так, як млин перемелює зерно в муку. Це сприяє кращому перетравленню їжі).

8.Домашнє завдання

Для учнів з математичними здібностями: скласти формулу зубів кожного учня даної групи. Цю формулу записати у вигляді дробу: у чисельнику — зуби половини верхньої щелепи, у знаменнику — нижньої.

Для учнів, схильних до творчої діяльності: створити рекламу зубних паст, з якою можна було б виступити перед школярами 1-4-х класів.

Для допитливих: створити кросворд із теми «Зуби».

Для учнів з лінгвістичними здібностями: знайти прислів'я про зуби.

Для соціально-активних учнів: провести соціологічні опитування серед учнів 8 класів. З'ясувати, скільки разів на день вони чистять зуби і якими пастами? Як часто звертаються до стоматолога? Зробити відповідні висновки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Розповідає про будову зуба й зубної системи, встановлює її роль у травленні, знайомить учнів із хворобами зубів,розробляє засоби профілактики захворювання зубів.
  • Додано
    28.02.2018
  • Розділ
    Біологія
  • Клас
    8 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    572
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    1
  • Номер матеріала
    PM530531
  • Вподобань
    0
Курс:«Протидія шкільному насильству»
Черниш Олена Степанівна
72 години
2700 грн
390 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №PM530531
За публікацію цієї методичної розробки Петрів Ірина Богданівна отримав(ла) свідоцтво №PM530531
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Зима – 2018-2019»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти