Будова і функції органів дихання

Опис документу:
Матеріал до уроку допоможе сформувати в учнів поняття про суть дихання як процесу, властивого всій живій природі, також у конспекті розглянуто будову органів дихання, показано зв’язок особливостей їх будови з функціями, що вони виконують.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок №

Будова і функції органів дихання

Мета : сформувати в учнів поняття про суть дихання як процесу, властивого всій живій природі; розглянути органи дихання,показати зв’язок особливостей їх будови з функціями, що вони виконують.

Обладнання: таблиця "Органи дихання" , моделі легенів, гортані

Тип урока: урок засвоєння нових знань

Хід урока

1. Організаційний етап

2. Мотивація навчальної діяльності учнів

Кажуть "Потрібен , як повітря", маючи на увазі щось конче потрібне, без чого не можна прожити. Дійсно людина без їжі витримує 40 діб, без води-до трьо днів, а без повітря-лише 5 хв.

Дихання людини є обов‘язковою умовою її життя.

Дихання - це сукупність процесів, які забезпечують надходження в організм кисню,використання його в окиснювальних процесах і видалення з організму СО2. Раніше під диханням розуміли лише так зване зовнішнє дихання,тобто процес вдиху та видиху повітря в легенях. Тепер це поняття охоплює обмін газів між довкіллям і клітиною, а також складні окиснювальні реакції в клітині з вивільненням енергії АТФ, виробленням СО2 й води.

3. Первинне сприйняття нового матеріалу

Основні ланки дихання та газообміну

Зовнішнє дихання

Вентиляція легенів

(обмін газів між зовнішнім середовищем і альвеолами легенів)

Дифузія газів в легенях

(обмін газів між альвеолярним повітрям і кров’ю)

Транспорт газів кровю

Дифузія газів у тканинах

(обмін газів між кров ю і тканинами)

Внутрішнє або тканинне дихання

(поглинання кисню клітинами, хімічні реакції, виділення вуглекислоти)

Кисневе дихання є надзвичайно складним біохімічним процессом, який полягає в окисненні вуглеводів, жирів, та білків із виділенням енергії АТФ та утворенням СО2. Відбувається це здебільшого в "хімічних лабораторіях" клітини - мітохондріях, де міститься безліч ферментів окиснювальних процесів.

Дихальна система (або органи дихання) - це система органів, які беруть участь у транспортуванні повітря дихальними шляхами, у газообміні між організмом і навколишнім середовищем. Вона складається з повітропровідних шляхів (носова порожнина, глотка, гортань, трахея, бронхи) та легенів.

Захисна функція дихальних шляхів

Якби весь пил, попіл, шкідливі речовини, що є у повітрі, потрапляли без перешкод у легені, за 70 років життя людини там нагромадилося б понад 5 кг шлаків.Тому в дихальних шляхах людини є система захисних бар єрів.Завдяки їм повітря до легенів надходить очищеним від пилу та мікроорганізмів, зігрітим тазволоженим.

Перший барєр- це волоски у носових отворах. Вони затримують завислі в повітрі великі пилові часточки;

Другий - слизова оболонка дих. шляхів, що має особливу будову (війкові клітини);

Третій - це рідкий слиз, який постійно виробляють так звані бокалоподібні клітини слизової оболонки дихальних шляхів;

Четвертий барєр є в легеневих міхурцях у вигляді тонкого шару поверхнево - активних речовин, які утворюють захисну плівку.

Чхання-це безумовний рефлекс, за допомогою якого з порожнини носа видаляються різні подразнювальні агенти - пил, сторонні тіла, слиз тощо. Рецептори цього рефлексу містяться у носовій порожнині, а його центр - у довгастому мозку.

Кашель - це також захисний безумовний рефлекс, спрямований на видалення ротовою порожниною сторонніх часток, якщо вони потрапили до гортані, глотки, трахеї або бронхів, грудочок харкотиння, що утворюються при запаленні дихальних шляхів, центр теж у довгастому мозку.

Носова порожнина виконує в організмі важливі функції: захисну - видалення сторонніх часток (волоски, війковий епітелій, бокалоподібні слизоутворювальні клітини чхальний рефлекс); зволоження та зігрівання повітря; вона також є органом нюху.

Поруч із носовою порожниною розташовані 4 повітроносні придаткові пазухи носа. Найбільшими з них є гайморові пазухи, що містяться у верхніх щелепах по боках носової порожнини, та лобна - в центрі лоба знизу. Придаткові носові пазухи з’єднуються каналами з порожниною носа. Нерідко спостерігаються запалення цих пазух.

Глотка. Повітря до глотки надходить через ніс або рот. З глотки починаються дві трубки: дихальна - трахея та травна - стравохід. У глотці розташовані мигдалики. Вони подібні до лімфатичних залоз, тому є захисним бар’єром усього організму, а не тільки дихальних шляхів. У нерівностях, отворах, щілинах мигдаликів можуть нагромаджуватись рештки їжі та бактерії. При гострому запаленні мигдаликів виникає ангіна.

Небезпечним захворюванням є також хронічний тонзиліт - хронічне запалення мигдаликів.

Між носовою порожниною та глоткою є ділянка - носоглотка. У ній містяться скупчення лімфатичних мигдаликів, які у разі запалення в дітей можуть збільшуватися і перетворюватися на аденоїди. Вони утруднюють носове дихання, дитина починає дихати носом. Унаслідок цього через кілька років у неї спотворюється вираз обличчя.

Гортань - це частина дихальної трубки, що передує трахеї. Вона утворена 9 рухливими хрящами, найбільшим з яких є щитоподібний, і легко зміщується при розмові, кашлі. У гортані утворюється голос, бо в ній розташовані дві голосові зв’язки - еластичні складки, вкриті слизовою оболонкою. Між ними знаходиться голосова щілина. Напруження й натягнення голосових зв’язок може змінюватися завдяки скороченню або розслабленню м язів, що прикріплюються до них. Голосові зв’язки при проходженні повітря через них під час видиху можуть коливатися з частотою від 80 до 10-15 тис. разів за секунду. Чим більша частота коливань, тим вищий голос. На висоту голосу впливає також і довжина голосових зв’язок: у жінок вони коротші, ніж у чоловіків. Сила (голосність) залежить від напору струменя видихуваного повітря. Куріння та вживання алкоголю негативно впливають на голосові зв’язки, руйнуючи їх.

У період статевого дозрівання відбувається фізіологічна зміна голосу, що триває 1,5 - 2 роки. Приблизно у віці 20 років голос у людини стає стабільним.

Трахея - орган завдовжки 10 -12 см і діаметром 1,5 -2 см. Її стінки мають хрящові півкільця, що не дають їй спадатися, а допомагають вільно проводити повітря. Водночас м’яка м’язова задня стінка не заважає проходженню їжі стравоходом, який ззаду прилягає до трахеї.

Починається трахея з гортані, переходить у грудну порожнину, де поділяється на головних бронхи - правий і лівий, що ідуть до відповідних легенів.

Бронхи мають хрящі у своїх стінках, тому ніколи не спадаються. Вони є не тільки повітропровідними трубками, а виконують також ба’єрну функцію.

Бронхи відповідно до структури легенів розгалужуються на дрібніші - бронхіоли, товщиною 0,5 мм, яких у кожній легені нараховується 25 млн; вони не мають хрящів у своїх стінках. Бронхіоли закінчуються в альвеолярних ходах.

Легені - парний орган, що розміщені у грудній порожнині по обидва боки від серця, знизу прилягають до діафрагми. Кожна легеня вкрита двома листками вологої сполучнотканинної оболонки - плеврою, що утворюють герметичний мішок - плевральну порожнину. З внутрішнього боку кожної легені є так звані ворота, через які до її середини входять головний бронх, легенева артерія та виходять легеневі вени. Ліва легеня має серцеву виїмку, до якої прилягає серце.

Бронхи-бронхіоли-альвеолярні ходи-альвеоли

4.Узагальнення знань учнів

тест

1.Звідки і куди кров переносить кисень

а) від легенів до клітин

б) від клітин до легенів

в) від серця до тканин

г) від тканин до серця

2. Звідки і куди кров переносить СО2

а) від легенів до клітин

б) від клітин до легенів

в) від серця до тканин

г) від тканин до серця

3.Яку функцію виконують капіляри

а) здійснюють газообмін між кров ю та повітрям альвеол

б) постачають легеням кисень та поживні речовини

в) збагачують кров киснем та поживними речовинами

г) здійснюють газообмін між кров ю і клітинами організму

4. Яку роль грають капіляри великого кола кровообігу в легенях

а) здійснюють газообмін між кров ю та повітрям альвеол

б) постачають легеням кисень та поживні речовини

в) збагачують кров киснем та поживними речовинами

г) здійснюють газообмін між кров ю і клітинами організму

5. Які органи безпосередньо беруть участь в голосоутворенні

а) трахея та бронхи

б) носова порожнина та гортань

в) голосові зв язки гортані на видиху

г) бронхи та легені

5. Домашнє завдання

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Ефективні комунікації (soft skills) учителя з батьками»
Швень Ярослава Леонідівна
30 годин
590 грн