Боротьба за українську державність (квітень 1918 – 1921 рр.) Заняття 1. Українська Держава. Утворення Директорії УНР

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема 4. Боротьба за українську державність (квітень 1918 – 1921 рр.)

Заняття 1. Українська Держава. Утворення Директорії УНР

План.

  1. Внутрішня і зовнішня політика Української Держави.

  2. Створення Директорії. Відновлення УНР.

  1. На своєму засіданні 29 квітня 1918 р. ЦР обрала М.Грушевського президентом УНР і прийняла конституцію УНР. Однак в ніч з 29 на 30 квітня 1918 р. опозиція за сприяння окупантів здійснила державний переворот.

ЦР була відсторонена від влади. Боєздатні частини УНР були роззброєні. УНР була ліквідована. Проголошувалось створення УД на чолі з гетьманом Павлом Скоропадським.

П.Скоропадський (1873-1945) – походив з старовинного роду козацької старшини, крупний землевласник, адютант Миколи ІІ, авторитетний генерал. Після повалення в грудні 1918 р. втік в Німеччину. Помер в Баварії (Німеччина).

Внутрішня політика. УД перетворювалась на монархію. Влада передавалась по спадковості. Органи місцевого самоврядування ліквідовувались. Соціалістичні партії та більшовицька партія, були заборонені. Заборонялись газети соціалістичного спрямування. Були заборонені збори, зїзди, демонстрації, страйки. За участь у страйках – покарання –увязнення терміном до 1 року.

Вибори до парламенту відкладалися до стабілізації становища в Україні.

Почала формуватись армія.

Відновлене як окремий статус козацтво, яке скасувала Катерина ІІ в 1765 р.

Економічні реформи: відновлювалось поміщицьке землеволодіння. Була створена грошово-банківська система. Введений 9-12 годинний робочий день на підприємствах.

Особливо багато було зроблено в галузі культури: Проводилась політика українізації. Відкрито університети у Камянець-Подільську та Києві засновано Українську академію наук (Вернадський), створено Національний архів, Національну бібліотеку. Відкривались українські освітні організації, розгорнулося книгодрукування рідною мовою. Поряд з українськими відкривались також російські, єврейські, польські школи з обов’язковим вивченням української мови.

Гетьманський уряд очолив полтавський поміщик Лисогуб. Спроба залучити до уряду соціалістичних політиків завершилась невдачею. Лише Д.Дорошенко який вийшов з партії соціалістів-федералістів погодився обійняти посаду міністра закордонних справ.

Зовнішня політика. УД обмінялась посольствами з 12 країнами. УД мала дипломатичні відносини з Німеччиною, Австро-Угорщиною, Швейцарією, Туреччиною, Польщею, Фінляндією, Скандинавськими країнами, Кримом, Англією, Францією, Румунією та ін. Встановлені дипломатичні відносини з Росією, однак не встановлений з нею кордон через розбіжності , велись переговори з Австро-Угорщиною щодо Західної Галичини і Холмщини.

Однак реальна влада в Україні належала німцям, накази яких слухняно виконував гетьман. Тисячі вагонів продуктів і худоби йшли з України до Німеччини.

  1. Політика, яку проводив Скоропадський не задовольняла більшість населення (робітники, середнє селянство і сільська біднота, українські соціалістичні партії і українські більшовики).

Вже влітку 1918 р. проти режиму Скоропадського відбулися масові виступи селян, робітників. Почалось формування революційних полків в Лівобережній Україні, партизанських загонів. На Катеринославщині діяв загін під керівництвом Н.Махна. В жовтні 1918 р. махновці захопили місто Гуляйполе і поступово перетворилися на значну збройну силу. Регулярні сили УД в листопаді 1918 р. зробили спробу ліквідувати партизанські загони Лівобережжя і загони Махна, але успіху не мали.

Розуміючи, що режим Скоропадського приречений, українські соціалісти стають ініціаторами створення Українського національного союзу (УНС), який очолив Винниченко. УНС 14 листопада 1918 р. на підпільному засіданні в Києві створює Директорію – міжпартійний колегіальний орган, який мав перебрати владу в Скоропадського.

Склад Директорії: В.Винниченко – Голова Директорії, С.Петлюра – Отаман військ УНР, Ф.Швець, П.Андрієвський, О.Макаренко – члени Директорії.

Завдання Директорії – скинути гетьмана і відновити УНР.

Директорія виїхала в Білу Церкву. Тут знаходились її збройні сили – галицькі січові стрільці, дивізія сердюків і добровольці.

Директорії вдалося добитися нейтралітету від окупаційних військ і одержати підтримку від Раднаркому Росії.

Скоропадський намагається зберегти владу. Тому пропонує членам УНС увійти до складу уряду, прагне встановити союз з Денікіним і Антантою – в разі повалення влади більшовиків УД – федерація Росії. Але не одержав підтримки.

У листопаді 1918 р. скінчилась І світова війна. Німеччина і Австро-Угорщина капітулювали. Почалось виведення німецьких військ з України. На бік Директорії почали переходити війська Скоропадського. Гетьманські війська зазнали поразки під Києвом. Директорія з військом урочисто ввійшла в Київ в грудні 1918 р.

Гетьман відрікся влади, виїхав до Німеччини, де жив до самої смерті.

2

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
4
міс.
0
8
дн.
2
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!