Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
PRO-акаунт на «Всеосвіті» як інструмент саморозвитку та професійної самореалізації
»
Взяти участь Всі події

Біологія 7 клас розробка уроку на тему: Загальна характеристика класу Плазуни

Біологія

Для кого: 7 Клас

29.01.2021

193

5

0

Опис документу:
Біологія 7 клас розробка уроку на тему: " Загальна характеристика класу Плазуни." Головна мета уроку: ознайомити учнів із загальною характеристикою класу Плазуни, розкрити основні поняття, особливості будови та процесів життєдіяльності й поведінки плазунів.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Біологія 7 клас розробка відкритого уроку на тему: Загальна характеристика класу Плазуни

Мета:

Навчальна: ознайомити учнів із загальною характеристикою класу Плазуни; розкрити основні поняття, особливості будови та процесів життєдіяльності й поведінки плазунів.

Розвивальна: розвинути знання, уміння, навички характеризувати клас Плазунів, робити узагальнення і висновки, на препаратах, макетах та схемах розпізнавати органи та системи органів плазунів; спостерігати за життєдіяльністю та поведінкою плазунів.

Виховна: виховувати почуття відповідальності, спостережливість, увагу, толерантність, доброзичливість; формувати в учнів любов, дбайливе ставлення до класу Плазунів.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Методи та прийоми: словесні (бесіда: діалоги «вчитель-учень», «учень-учень», «учень-підручник», пояснення; розповідь; робота з підручником;), наочні (ілюстрування, демонстрування); практичні (усні та письмові вправи: заповнити таблицю, схему).

Хід уроку

I. Організаційний момент

Вчитель. Доброго дня! Вітаю всіх на уроці біології. Нехай ці 2700 секунд, які ми проведемо разом дадуть нові знання і позитивні емоції. Епіграфом нашого уроку будуть слова Аристотеля.

Учитель звертає увагу здобувачів освіти на епіграф та девіз уроку, учні зачитують їх та обговорюють.

Епіграф уроку “ Розум полягає не тільки у знанні,

але й у вмінні застосувати знання на ділі” Арістотель

А працювати ми будемо під девізом:

Девіз уроку: Працюй наполегливо,

Швидко, старанно,

Щоб жодна хвилина

Не втратилась марно!

II. Перевірка домашнього завдання.

«Мозковий штурм»

Учні відповідають на питання вчителя.

  1. Охарактеризуйте зовнішню будову земноводних?

  2. Чим представлена дихальна система земноводних?

  3. Як відбувається розвиток земноводних?

  4. Скількох камерне серце у земноводних та скільки кіл кровообігу у них?

  5. Яку роль відіграють земноводні у природі?

  6. Яку роль відіграють земноводні у житті людини?

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Оголошення теми і мети уроку.

Розповідь вчителя

Сьогодні ми вивчимо тварин, які в одних викликають страх, огиду, а в інших – захоплення. Одні вважають їх мудрими, могутніми, цілителями, поклоняються їм, будують їм храми, а інші – злими і підступними. Їх вважають найзагадковішими тваринами нашої фауни. Хто вони?

Зараз ми дізнаємось, коли пограємо у гру “Ключове слово”.

Учням потрібно відповісти на запитання, і взявши з кожного слова вказану літеру, скласти ключове слово. Вказані літери учні записують на дошці.

1. Тип розвитку, при якому молоді особини, які народжуються, схожі на дорослих, називається... прямим (1 літера відповіді).

2. Система органів, що здійснює газообмін між організмом і навколишнім середовищем, тобто надходження кисню і виведення вуглекислого газу називається..... дихальна (5 літера відповіді).

3.Система органів, що забезпечує організм поживними речовинами для життєдіяльності, росту, розвитку називається.... травна ( 3 літера відповіді).

4. Наука про тварин - зоологія (1 літера відповіді).

5. Кровоносна система, по якій кров рухається лише по судинах називається...

замкнута ( 6 літера відповіді).

6. Частина організму тварин - орган (5 літера відповіді).

7. Тварини за типом живлення - гетеротрофи (11 літера відповіді).

Ключове слово – ПЛАЗУНИ або рептилії

Отже тема нашого уроку: Рептилії. Особливості процесів життєдіяльності й поводження плазунів»

( учні записують в зошит)

Оголошення мети уроку.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Розповідь вчителя

Жодні тварини не оповиті таємницею так, як плазуни, або рептилії. Людина оповила їх туманом найфантастичніших вигадок і забобонів, приписуючи цим створінням неймовірну демонічну силу. Злими, лютими зміями та драконами люди населяли свої казки, легенди та повір’я. Згадаймо біблійного змія, який спокусив Єву скуштувати заборонений плід, за що людей вигнали з Едему.

Медуза Горгона, у якої замість волосся були на голові змії, перетворювала всіх на каміння своїм поглядом.

А грецький бог лікування Асклепій (у римлян –Ескулап) зображався з жезлом, палицею, обвитою змією. Згідно легенді зміям відомі цілющі властивості різних рослин. І Асклепій перетворювався на змію, щоб здобути ці знання.

В чому ж річ, що ж породило такі дивовижні асоціації в людській уяві? А секрет тут, безперечно, у загадкових особливостях плазунів, і ми можливо і відкриємо його, коли вивчимо будову плазунів.

ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

Розповідь вчителя

Загальна характеристика класу

Плазуни-це холоднокровні наземні хребетні тварини, розмноження яких не пов'язане з водоймами і відбувається на суходолі. Різноманітність плазунів. Клас плазуни налічує близько 8000 сучасних видів, з яких на Україні трапляється 20 видів. Більшість видів веде наземний спосіб життя, але деякі з них перейшли до існування в прісних водоймах і навіть морях (вторинноводяні тварини, наприклад, морські змії та черепахи). Відомо близько 8000 існуючих видів плазунів, які поширені на всіх континентах, окрім Антарктиди. Тіло плазунів ділиться на такі відділи: голова, шия, тулуб, хвіст, 2 пари концівок з кігтями .Під час дозрівання яйця у плазунів, так само як і у птахів та ссавців, формуються яйцеві оболонки (жовткова, білкова та шкарлупова). Вони захищають зародок та забезпечують його необхідними поживними речовинами й водою. Впродовж розвитку зародку у цих тварин у яйці утворюються ще й оболонки, які називають зародковими. Вони сприяють нормальному розвиткові ембріону всередині яйця. Завдяки зародковим оболонкам, яйця рептилій, на відміну від яєць риб і земноводних, розвиваються поза водним середовищем. А ще пропоную для більшого розуміння та зацікавлення темою уроку прошу переглянути відеоролик «10 цікавих фактів про рептилій (плазуни)»

Пояснення вчителя робота з таблицею (яку почали вже заповнювати вивчаючи хребетних тварин)

  1. Характеристика класу плазуни (пояснення вчителя,робота з таблицею, підручником і робочим зошитом, заповнення таблиці)

Завдання(знайти у підручнику)

- покриви тіла плазунів;

- дихальна ситсема;

- серце, кількість кіл кровообігу;

- розвиток;

- запліднення;

- яйцеклітини;

- значення для природи;

- значення для людей.

Робота з підручником

Отож часу ми не марнуєм

І по підручнику мандруєм,

Бо він секретів не тримає

І таємниці відкриває!

Учні в парах читають інформацію в підручнику стор. 95,96 і, коментуючи записують в зошиті і на дошці загальну характеристику плазунів.

Щоб дізнатись, які тварини відносяться до цього класу учням пропонується ряд загадок:

Маленька, легенька, за хвіст не піднімеш (ящірка)

Проблемне запитання

- Чому не піднімеш за хвіст?

(явище самокаліцтва – автотомії, внаслідок сильного скорочення м’язів один із хвостових хребців переламується і кінець хвоста відпадає) Регенерація.

По землі повзе, до себе не підпускає (змія)

Куди повзе – за собою хату везе (черепаха)

Елегантна дама

Встала перед нами,

З боку в бік хитається,

Пильно роздивляється,

Комір поправляє –

Враження справляє. (кобра)

Хто повзе серед трави?

Чи лякатися, чи ні?

То нас злякав – хитрун,

Неотруйний він плазун. (вуж)

Гарно працювали, а щоб трохи відпочити, зробимо паузу

Фізкультхвилинка

Повідомлення учениці. (завдання на випередження д/з)

Учень 1. Не жартуйте зі зміями. Ця легенда стверджує, що змії можуть помститися за загиблих родичів. Ось яку історію розповів Дж. Фітцсимлюкс.

Один фермер убив мамбу і вирішив пожартувати з дружиною: приніс мертву змію додому і поклав на ліжко. Фермер не знав, що змія, яку він тягнув по землі, була самкою і, до того ж, у неї настав період парування. Самці знаходять партнерку за запахом речовин, що виділяються анальними залозами. На запах самки приповз самець.

Жартівник відправив дружину до кімнати і став чекати, коли вона закричить з переляку. Крику не було... Кричав уже він, коли знайшов у кімнаті 3-метрову змію, мертву дружину і ще одного учасника трагедії – самця .

Учень 2. Чорна мамба – одна з найнебезпечніших змій у світі. Її бояться у багатьох країнах Африки, адже зустріч з нею, як правило, завершується смертю, якщо не обробити рану протягом години. «Чорна мамба має нейротоксичну отруту, вона паралізує людину. Іншими словами, просто бере і вимикає нервову систему. При чому надзвичайно швидко»,. Отрута змії – справжній коктейль смертельних речовин.

(відповідь на проблемне запитання на початку уроку)

V. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу

Вчитель. Ви гарно працювали і ознайомились з особливостями будови плазунів. Знаєте вже все і про земноводних. Тож зараз пограємо в гру “Хто є хто?”. У вас на парті є картки, підпишіть їх. Вона розділена на дві колонки: земноводні та плазуни. Я буду зачитувати твердження, а ви записувати їхні номери у ту чи іншу колонку

Гра “Хто є хто?” (оцінюється в 1 б. за кожне завдання)

(На партах у учнів є картки, розділені на дві колонки: земноводні і плазуни. Вчитель зачитує перелік тверджень про будову земноводних і плазунів, а учні записують номери тверджень у ту чи іншу колонку. ЗЕМНОВОДНІ П Л А З У Н И)

1.Шкіра суха, без залоз.

2.Шкіра волога, є залози.

3.Рогові луски на шкірі.

4.Шкіра в багатьох видів виділяє отруту.

5.Серце трикамерне.

6.Дихання –і шкірне і легеневе.

7. Дихання - легеневе.

8.Яйця вкриті щільними оболонками.

9.Яйця без щільних оболонок.

10.Розмноження переважно на суші.

КЛЮЧ ДО ГРИ:

VI. Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок.

Вчитель Все має свій початок і кінець...Підходить до завершення і наш урок, на якому ви збагатилися новими знаннями, і я надіюся, що він залишить в душі кожного із вас певні враження.

VІІ. Домашнє завдання.

1. Опрацювати за підручником § 20 + відповіді на питання в кінці параграфа;

2.Підготовити повідомлення про ряди Плазунів.

VІІІ. Рефлексія.

А тепер прошу вас на завершення продовжіть фразу: «Сьогодні на уроці я, ми……»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.