і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Предмети »

Біографія М.Д.Леонтовича. Унікальність "Щедрика".

 • 09.08.2018
 • Виховна робота
 • 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас
 • Презентація
 • 281
 • 0
 • 1
Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Участь та організація наукової конференції учнівського науково осередку «Ерудит»

Презентація та доповідь з теми «Дмитро Миколайович Леонтович».

Доповідач: Гречуха Юлія, учениця групи ОН 12.

Микола Дмитрович Леонтович

Народився Микола Дмитрович Леонтович у 1877 р. на Вінниччині у сім'ї сільського священика. Його батько був музично обдарованим, грав на віолончелі, скрипці, гітарі. Мати мала прекрасний голос. Саме вона прищепила любов до української пісні всім своїм дітям, які пов'язали своє життя з музикою.

З раннього дитинства народна пісня глибоко ввійшла в серце малого Миколки і стала для нього такою ж зрозумілою і близькою, як рідна мова. Він співав у церковному хорі, працював учителем співу, був диригентом хорових колективів, збирав і записував народні пісні.

Слід ураховувати, що жодної спеціальної музичної освіти сам композитор не отримав, якщо не брати до уваги декількох місяців, які він провів у Петербурзі на лекціях придворної співацької капели, де екстерном склав іспити на звання регента.Життя композитора обірвалося трагічно в ніч на 23 січня, в 1921 році він загинув від кулі бандита в хаті свого батька в с. Марківці.

Усе життя композитора можна назвати служінням пісні. Він створив понад 100 хорових обробок українських народних пісень, що стали візитною карткою музичної України в усьому світі. Він звертається до пісень різної тематики: історичних, обрядових, ліричних.

Ця мелодія - не лише найвідоміша українська в світі, але, напевно, й найстаріша в світі мелодія з популярних на сьогоднішній день, оскільки народилась ще в дохристиянські часи. В ній оспівується прихід нового, щедрого року.

На основі невеличкого мотиву, що складається всього з чотирьох звуків (фа – мі – фа – ре), що повторюється в пісні 36 разів., композитор побудував цілу картину народного життя і створив обробку української народної пісні для чотириголосого мішаного хору.

У цьому творі композитор поєднує прийоми народного багатоголосся з досягненнями класичної поліфонії. Заспівує пісню соліст, потім її підхоплюють усі сопрано. На фоні повторення мотиву почергово вступають підголоски, що яскраво контрастують з основним мотивом.

Аби вибрати півсотні оригінальних варіантів Carol of the bells, команда проекту Bandura Style переглянула близько тисячі відеороликів. Важко уявити, пісня якого народу набула такої ж популярності у світі, як "Щедрик", що святкує нині своє сторіччя.

Наш Леонтович – композитор, що написав шедевр, лейтмотив якого складається, по суті, з трьох нот (!). Уявіть, українець створив пісню, яку співає увесь світ, а музиканти не втомлюються продукувати нові й нові варіанти.
  Очолює святковий перелік запис "Щедрика" часів радянської України у виконанні академічної хорової капели "Думка", котра заклала основи професійного хорового виконавства та акапельного співу в Україні.
  А ось так звучить найперший запис "Щедрика", зроблений 1922 року в Нью-Йорку у виконанні Українського національного хору під керівництвом Олександра Кошиця.
  Зразкове академічне виконання "Щедрика" від вокальної групи "Чорнобривці" Львівського мистецького центру "Веселі Черевички".
  Одним з улюблених різдвяних мультфільмів багатьох українців стала робота Степана Коваля в жанрі пластилінової 3D-анімації. "Щедрик" у виконанні Олега Скрипки та Ле Гранд Оркестру став звукорядом мультфільму, на створення якого пішло 150 кг пластиліну та 100 кг солі.
  Не менш колоритно організатор етно-фестивалю "Країна Мрій" Олег Скрипка та гурт "Воплі Відоплясова" переспівали стародавню обрядову українську пісню та зняли химерний кліп за мотивами українського вертепу.
  Напередодні Різдва у мережі з’явилася версія "Щедрика", знята в унікальних інтер’єрах на тлі стародавніх фресок і мозаїк Софійського собору.
Українську колядку разом із дитячим хором виконала співачка Тіна Кароль.
  Про переспів "Щедрика" від гурту Pentatonix не писав хіба що лінивий. Гурт свого часу здобув популярність саме завдяки сервісу Youtube.
У цієї версії "Щедрика" наразі з’явилися вже власні послідовники, серед яких – український дівочий квартет Mordent.
  Якщо жіночий голос наповнює колядки різдвяним дзвоном, то чоловічий – повертає до первісних витоків.
Ось так щиро та душевно виконали "Щедрика" добровольці АТО:
 Особливо наповнено звучить "Щедрик" в акапельному виконанні.
Версія від американського гурту Straight No Chaser:
 А також від вокального секстету Mansound:
 Якщо є людина-оркестр, то має бути і людина-хор:
 Говорячи про українських виконавців, варто згадати закарпатський гурт ROCK-H, що у 2011 році створив чудову авторську версію "Щедрика".
  І ще одна оригінальна версія від Світлани Тарабарової у супроводі кадрів улюбленого мультфільму "Жив-був пес":
 Чуттєво виконала "Щедрик" учасниця шоу "Х-фактор-5" Санта Данелевича.
  Версія різдвяної колядки від маленьких учасників шоу "Голос. Діти":
 У виконанні дітей "Щедрик" набуває янгольської чистоти та світла. Виступ дитячого хору на фестивалі "Наше Різдво".

 А також у виконанні хору хлопчиків собору Святого Павла у Лондоні:
У 2013 році Вільнюський хор
 Bel Canto записали "Щедрика»"українською мовою на підтримку учасників Євромайдану.
 Найчастіше "Щедрик" виконується саме хоровими колективами, адже так ця різдвяна колядка звучить якнайприродніше та найповніше. Ось, мабуть, наймасштабніше хорове та оркестрове виконання Carol of the Bells.
 Якщо вести мову про розмах, не можемо оминути "Щедрик" в епічному виконанні Trans-Siberian Orchestra.
 Мелодійна TV-версія 1993 року від David Foster за участю танцівниці та засновниці балетної студії SF Ballet School Tina LeBlanc.
  Ще одна версія "Щедрика", яка поєднала мистецтво музики і танцю. За роялем – відома американська піаністка Дженіфер Томас.
 Переходимо до інструментальних версій.
Пальму першості за кількістю переглядів на Youtube займає ThePianoGuys.
 Кожен з інструментів по-своєму розкриває звичну різдвяну мелодію та додає неповторного й оригінального звучання.

Музичний доробок Леонтовича порівняно невеликий: понад сто обробок українських народних мелодій, розкладки музики релігійно-духовного характеру, чотири твори на оригінальні теми, незакінчена опера “На русалчин Великдень” (цю оперу, за казкою Бориса Грінченка, більше ніж через півстоліття, - 1975 року, львівський композитора Мирослав Скорик завершив, відредагував та інструментував для сучасного складу симфонічного оркестру). Він автор двох збірок пісень з Поділля. Але якби М.Леонтович залишив за собою одного “Щедрика”, то і цього було б достатньо, щоб українську пісню пізнав увесь світ. Тож слава йому у віках! 

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
У презентації йдеться мова щодо біографії Миколи Леонтовича та унікальність світового шедевру "Щедрик, який належить українському автору.
 • 09.08.2018
 • Виховна робота
 • 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас
 • Презентація
 • 281
 • 0
 • 1

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток цифрового інтелекту учителя: путівник по цифрових інструментах в ефективній організації і проведенні освітнього процесу»
Ілляхова Марина Володимирівна
36 години
590 грн
295 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти